Poniedziałek, 9 styczeń 2023

¨Ustawy do pilnego uchwalenia w najbliższych miesiącach¨
¨Będziemy produkować energię z OZE lokalnie¨
¨Darmowy nocleg dla pracownika jest opodatkowany¨
¨Rok 2023, czyli lustrzane odbicie roku 2022¨
¨Noworoczny cios w inwestorów¨
¨Inwestorzy poczekają dłużej na pomoc publiczną¨
¨Do opanowania drożyzny wciąż daleko¨
¨Usługi pod kreską. Nawet w pandemii nie było tak źle¨
¨W szczecińskich spółdzielniach mieszkaniowych czynsz od nowego roku idzie w górę¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ przypomina: ¨Ustawy do pilnego uchwalenia w najbliższych miesiącach¨. Szereg regulacji ważnych z punktu widzenia obywateli ich spraw cywilnych- a to 80 proc. wszystkich postępowań w sądach- czeka, aż parlamentarzyści zakończą procedowanie. Na cały proces ustawodawczy czeka przyjęty pod koniec grudnia przez rząd  projekt noweli, która uprościć ma postępowania spadkowe i uchroni rodzinę zmarłego przed przekroczeniem terminu na taką decyzję, a w efekcie przed zadłużonym spadkiem. Przedsiębiorcy z nadzieją patrzą natomiast nad dobiegające końca prace nad przepisami, które pozwolą bezpiecznie przekazywać majątek następcom. Odciążeniu sądów ma z kolei służyć zmiana prawa o notariacie, która przewiduje dopuszczenie rejentów do dokonywania niektórych wpisów w księgach wieczystych oraz wydawania nakazów zapłaty. Jeszcze pilniejszą kwestią jest odciążenie zasypanego sprawami tzw. sądu frankowego, czyli specjalnie wyznaczonego wydziału Sądu Okręgowego w Warszawie. Obecnie rozprawy są tam wyznaczane na 2025 r. Receptą ma być poprawka zgłoszona do procedowanej obecnie w Sejmie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, która przewiduje, że przez pięć lat pozwy spoza lewobrzeżnej Warszawy mają być kierowane do sądów właściwych dla miejsca zamieszkania frankowicza. Ale wspomniana nowela zawiera także ok. stu zmian, które mają udrożnić prowadzenie spraw cywilnych i wzmocnić konsumentów w sądach- czytamy na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.01.2023.).

¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨Będziemy produkować energię z OZE lokalnie¨. Niemal po roku od skierowania do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii powinien wkrótce trafić do Sejmu. Nowelizacja zakłada szereg zmian w systemie wsparcia OZE. Jest wymuszona koniecznością implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 11 grudnia 2018 r., tzw. dyrektywy RED II, z którą Polska jest już spóźniona jakieś pół roku. Jej celem jest zwiększenie roli OZE w ciepłownictwie, rozszerzenie prawa pierwszeństwa przyłączenia instalacji OZE i obowiązku zakupu wytworzonego w niej ciepła przez przedsiębiorstwo ciepłownicze. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.01.2023.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa w innym miejscu: ¨Darmowy nocleg dla pracownika jest opodatkowany¨. Pracodawca, który ze względów praktycznych na swój koszt zapewnia członkom załogi zakwaterowanie, musi co do zasady zaliczyć do ich przychodów z pracy i potrącać zaliczki na podatek. Złe wieści dla pracowników, którym pracodawca w związku z wykonywaną pracą funduje noclegi. NSA po raz kolejny uznał, że takie świadczenia, które nie mają związku z podróżami służbowymi, są przychodem z pracy i co do zasady trzeba je opodatkować. Więcej- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.01.2023.).

¨Rz¨ w dodatku ¨Prognozy gospodarcze¨ odnotowuje natomiast: ¨Rok 2023, czyli lustrzane odbicie roku 2022¨. Pod względem zmiany PKB ten rok będzie należał do najsłabszych w ostatnich dekadach. Mimo tego będzie to jednak okres ożywienia gospodarki. Miniony rok miał być powrotem do gospodarczej normalności po tym, gdy w 2020 r. aktywność ekonomiczna załamała się pod wpływem pandemii, rok później spektakularnie się odbiła. Ostatecznie 2022 r. z normalnością miał niewiele wspólnego- głównie za sprawą rosyjskiej agresji na Ukrainę i wywołanego nią szoku energetycznego. Jak można dziś szacować, PKB Polski wzrósł o ok. 4,7 proc., czyli bardziej niż ekonomiści przeciętnie prognozowali w 2021 r., nie oczekując wojny. Za tym solidnym wzrostem PKB kryło się jednak ostre spowolnienie gospodarcze. W I kw. gospodarka była rozgrzana do czerwoności, a ostatnie miesiące były już okresem podręcznikowej stagflacji. Ale to I kw. zdeterminował wynik całoroczny, Jeśli wierzyć prognozom ekonomistów, podobnie będzie w 2023 r. Wzrost PKB w całym roku zdeterminuje I kw., który tym razem będzie słaby. Kolejne zaś powinny przynieść ożywienie. Jak dalej czytamy, zanosi się na to, że I kw. wyznaczy dno spowolnienia gospodarczego. Będzie to związane z kolejną falą podwyżek cen energii w kraju, spodziewaną recesją w Niemczech oraz mniejszym niż dotychczas wpływem wakacji kredytowych, obejmujących miesiąc w kwartale zamiast dwóch. Kolejne kwartały powinny być lepsze m.in. dzięki spadkowi inflacji. Cytowany w tekście główny ekonomista banku Pekao prognozuje również, że to będzie rok powrotu do równowagi. Więcej szczegółów- na pierwszej i drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.01.2023.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje z kolei: ¨Noworoczny cios w inwestorów¨. Rząd nieoczekiwanie zmienia reguły pomocy publicznej. Przedsiębiorcy skorzystają z przywilejów dopiero po zakończeniu inwestycji. Podmiot, który w 2023 r. uzyska decyzję o wsparciu nowej inwestycji, skorzysta ze zwolnienia podatkowego dopiero po jej zakończeniu ? wynika z obowiązującego od 1 stycznia rozporządzenia. Eksperci nie mają wątpliwości, że znacząco pogarsza ono sytuację inwestorów. Do tej pory bowiem pomoc publiczna przysługiwała im, począwszy od miesiąca, w którym ponieśli koszty kwalifikowane przedsięwzięcia. I trwała aż do wygaśnięcia decyzji o wsparciu lub wyczerpania puli dopuszczalnej pomocy. W efekcie inwestor, który rozpocznie projekt w tym roku, może nie skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Treść nowego rozporządzenia zaskoczyła nawet kluczowych zainteresowanych. Projekt w wersji, która ostatecznie stała się prawem, pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji dopiero w przeddzień sylwestra. Znacząco różnił się od zmian, które zapowiadano wcześniej.  W efekcie nowe regulacje weszły w życie bez żadnych konsultacji publicznych, a przedsiębiorcy i inni zainteresowani mieli zaledwie jeden dzień na zapoznanie się z nimi. Trudno określić to inaczej niż skrajna sprzeczność z elementarnymi zasadami stanowienia prawa i jego pewności- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 09.01.2023.).

¨DGP¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Inwestorzy poczekają dłużej na pomoc publiczną¨. Kto w 2023 r. uzyska decyzję o wsparciu nowej inwestycji, skorzysta ze zwolnienia podatkowego dopiero po zakończeniu tego przedsięwzięcia- wynika z nowego rozporządzenia obowiązującego od 1 stycznia 2023 r. Eksperci nie mają wątpliwości ? istotnie pogarsza ono sytuację inwestorów. Co gorsza, przedsiębiorcy mieli zaledwie dzień na zapoznanie się z nowymi przepisami. Zdaniem Łukasza Kempy, doradcy podatkowego i menedżera w Grant Thornton, przedsiębiorcy otrzymali jasny sygnał. ? Planujesz inwestycję w Polsce? Ryzykujesz nie tylko z powodu wojny, która toczy się tuż za granicą, ale również z powodu pomysłów rządzących ? mówi ekspert. ? Nowe rozporządzenie jest szczególnie niekorzystne dla firm, które planują realizację wieloletnich inwestycji, bo poczekają one dłużej na skorzystanie ze zwolnienia podatkowego ? wtóruje Honorata Ścisłowicz, doradczyni podatkowa i partner w Hoss Advisory. Z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii wynika, że e już w 2022 r. zaobserwowano spadek liczby projektów o 37 proc., spadek deklarowanej wartości inwestycji o 33 proc. i spadek o 45 proc. liczby nowych miejsc pracy. Resort oficjalnie przyznaje, że część inwestorów wstrzymywała się z podjęciem decyzji o rozpoczęciu nowych projektów z uwagi na niestabilną sytuację geopolityczną (wojna w Ukrainie). Teraz będą ich dotyczyły również nowe reguły przyznawania pomocy publicznej. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 09.01.2023.).

¨DGP¨ zauważa w innym miejscu: ¨Do opanowania drożyzny wciąż daleko¨. Według analityków inflacja bazowa mogła być w grudniu nawet wyższa niż w listopadzie, a w następnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Wstępne dane o inflacji, jakie przedstawił pod koniec ubiegłego tygodnia Główny Urząd Statystyczny, zaskoczyły analityków. Okazało się, że ceny płacone przez konsumentów były tylko o 16,6 proc. wyższe niż rok wcześniej. ¨Tylko¨, bo ekonomiści oczekiwali wzrostu przekraczającego 17 proc. W listopadzie wskaźnik podskoczył o 17,5 proc. Główne źródło pozytywnej inflacyjnej niespodzianki to nośniki energii, które w grudniu potaniały o 3,3 proc. W skali roku wzrost cen w tej kategorii spowolnił do 31,2 proc. Według ekspertów Banku Pekao w lutym inflacja znajdzie się w przedziale 19?19,5 proc., ale później powinna iść w dół, by w końcu bieżącego roku znaleźć się być może nawet poniżej 8 proc. ¨Obniżaniu się inflacji będzie sprzyjać schłodzenie koniunktury zarówno krajowej, jak i globalnej, przy coraz wyraźniejszych efektach podwyżek stóp procentowych. Dezinflację będzie mocno wspierać wygaszenie kryzysu energetycznego oraz wysoka baza odniesienia¨ ? ocenili analitycy Pekao. Więcej szczegółów- na szóstej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 09.01.2023.).

¨DGP¨ obok informuje: ¨Usługi pod kreską. Nawet w pandemii nie było tak źle¨. W sektorach urodowym, gastronomicznym i noclegowym padły rekordy pod względem liczby zamykanych i zawieszanych działalności. Na likwidację biznesu w ostatnim roku zdecydowało się ponad 4,7 tys. właścicieli salonów beauty, 3680 restauratorów i 1862 właścicieli obiektów noclegowych ? wynika z danych firmy analitycznej Dun & Bradstreet. To liczby odpowiednio o 2,3 proc., 34 proc. i 12,8 proc. wyższe niż w 2021 r. Jeszcze więcej przedsiębiorców, nie widząc widoków na poprawę, postanowiło poczekać na lepsze czasy. W sektorze noclegowym zawieszono 9886 działalności ? ponad osiem razy tyle, co w 2021 r., i ponad 13-krotnie więcej niż w 2020 r. i przed pandemią. Trzykrotnie w porównaniu z poprzednimi latami zwiększyła się liczba zawieszonych biznesów restauracyjnych, a w sektorze beauty o 50 proc. w porównaniu z 2021 r. i dwukrotnie w porównaniu z poprzednimi latami. Tych pierwszych było 3879, drugich 4995. Szczegóły- na szóstej i siódmej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 09.01.2023.).

¨Głos Szczeciński¨ odnotował: ¨W szczecińskich spółdzielniach mieszkaniowych czynsz od nowego roku idzie w górę¨. Zarządcy tłumaczą podwyżki  wzrostami cen za media, wyższymi stawkami wynagrodzeń i inflacją. – Teraz spółdzielnie mieszkaniowe są w perfidnej sytuacji ? mówi Józef Karbowniczyn, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej ¨Dąb¨, spółdzielni, w której członkami jest ponad 17 tysięcy szczecińskich rodzin. – Pewnie wielu lokatorom się narazimy, bo będziemy musieli podnieść opłaty, choć te podwyżki to nie nasza wina. Prezes przyznał, że jeszcze nie wie, o ile wzrosną rachunki spółdzielców, bo ciągle trwa przeliczanie wszystkich parametrów. W Spółdzielni Mieszkaniowej ¨Śródmieście¨ podwyżki są rozłożone na dwie raty. – Pierwsza będzie od 1 stycznia, druga od 1 marca ? mówi Marek Werbel, prezes SM ¨Śródmieście¨. – Spowodowane są ogólnie wzrostem cen ? między innymi za wywóz śmieci, za c.o. i wywóz śmieci, ciepłą wodę oraz sprzątanie klatek schodowych. SM ¨Śródmieście¨ jest jednak w tej szczęśliwej sytuacji, że na 128 budynkach należących do niej, już od paru lat zainstalowane są panele fotowoltaiczne. Więc praktycznie spółdzielcy nie odczują wyższych stawek za energię elektryczną. Prezes policzył za to ile przeciętnie wzrosną opłaty spółdzielców SM ¨Śródmieście¨ dla najbardziej typowego mieszkania o powierzchni około 42 metry kwadratowe. W grudniu czynsz za takie mieszkanie wynosił 470 zł. I ta kwota obejmowała wszystko – mówi Marek Werbel. – W styczniu za to samo mieszkanie trzeba będzie zapłacić już 560 zł. Więc ta nowa stawka opłat jest wyższa od ubiegłorocznej około 18-20 procent. Zastrzega jednak, że nie do końca zna jeszcze stawki za wodę i ciepło. Musimy podnieść zaliczki za energię cieplną, jaka płacą mieszkańcy ? mówi prezes. – Chodzi o to, aby nie była dużym szokiem wysokość dopłaty, która przyjdzie wiosną- odnotowano na łamach ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 09.01.2023.).

Zobacz również