Poniedziałek, 8 marzec 2021
¨Pieniądze od byłego małżonka trzeba opodatkować¨
¨Kary mają być ostatecznością¨
¨Nieruchomości przedsiębiorcy nie zawsze są związane z działalnością gospodarczą¨
¨Prąd znowu prowadzi do iskrzenia w koalicji¨
¨Emocje wokół batalii o kredyty walutowe sięgają zenitu¨
¨NBP nie bierze na siebie odpowiedzialności¨
¨W spółkach nieruchomościowych nie chodzi tylko o posiadanie¨
¨Nieruchomość, czyli co¨
Więcej poniżej.
¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ przypomina: ¨Pieniądze od byłego małżonka trzeba opodatkować¨. Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości nie jest zwolnione z PIT tak jak niektóre odszkodowania. Czy wszystkie kwoty, które dostaliśmy w zeszłym roku, należy wykazać w zeznaniu podatkowym? W sprawie dotyczącej wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu fiskus podkreślił, że takie wynagrodzenie nie stanowi odszkodowania, lecz sposób regulowania stosunków między właścicielem a nieuprawnionym posiadaczem. Wiąże się bowiem z posiadaniem samoistnym, a nie z wyrządzeniem szkody w jakiejkolwiek postaci. Nie może więc skorzystać ze zwolnienia z podatku. Zdaniem fiskusa wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy stanowi przysporzenie majątkowe mające konkretny wymiar finansowy. Zalicza się je do przychodów z tzw. innych źródeł. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.03.2021.).
¨Prawo co dnia¨ zamieszcza też obszerną rozmowę z Janem Nowakiem, prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych. W tekście: ¨Kary mają być ostatecznością¨. Spotykamy sytuacje, z których wynika, że administratorzy ewidentnie zaspali i nie wdrożyli odpowiednich rozwiązań, nie monitorują zabezpieczeń, nie testują ich, a takie działania podejmują dopiero gdy dojdzie do naruszenia- twierdzi rozmówca ¨Rz¨. Całość rozmowy- na 12 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.03.2021.).
Dodatek ¨Podatki i księgowość¨ zauważa z kolei: ¨Nieruchomości przedsiębiorcy nie zawsze są związane z działalnością gospodarczą¨. Zasada, że posiadanie gruntu, budynku lub budowli przez przedsiębiorcę lub inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą przesądza o zastosowaniu najwyższej stawki podatku od nieruchomości, jest niezgodna z Konstytucją. W swoim wyroku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przedsiębiorcy nie mogą być obciążani wyższą stawką podatku jedynie z powodu posiadania nieruchomości, mimo że nie służą one do prowadzenia działalności gospodarczej. Takie podejście byłoby niezgodne z konstytucyjną zasadą proporcjonalności. Zdaniem TK brzmienie art. 1a ust. 1 pkt e ustawy o podatkach i opłatach lokalnych skutkuje nieproporcjonalnym obciążeniem podatkowym polegającym na nieodróżnieniu sytuacji podatkowej podatników posiadających nieruchomości, ale niewykorzystujących ich w działalności gospodarczej oraz podatników wykorzystujących posiadane nieruchomości do prowadzenia takiej działalności- czytamy. Więcej- na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.03.2021.).
W ¨Rz¨ czytamy też: ¨Prąd znowu prowadzi do iskrzenia w koalicji¨. Porzucenie przez rząd pomysłu wprowadzenia rekompensat dla Polaków za drożejący prąd, choć było do przewidzenia, pokazuje, że w sprawach energetyki w koalicji rządzącej panuje chaos. Pomimo wcześniejszych obietnic ministra aktywów państwowych nie będzie rekompensat dla gospodarstw domowych za rosnące ceny energii elektrycznej. Zamiast tego Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje propozycję ulg w opłatach dla najbiedniejszych. Z politycznego chaosu dla konsumentów energii elektrycznej wyłania się jeden wniosek- w najbliższych latach będą płacić za prąd coraz więcej. Szczegóły- na 13 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.03.2021.).
¨Rz¨ informuje również: ¨Emocje wokół batalii o kredyty walutowe sięgają zenitu¨. Zbliża się termin odpowiedzi Izby Cywilnej Sądu Najwyższego na kluczowe dla frankowiczów pytania. Liczą oni na bardzo korzystne orzeczenie. Banki tymczasem ostrzegają przed dramatycznymi konsekwencjami takiego scenariusza. Szczegóły debaty w ¨Rz¨ przed zapowiadanym na 25 marca orzeczeniem IC SN- na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.03.2021.).
¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa z kolei: ¨NBP nie bierze na siebie odpowiedzialności¨. Według szefa banu centralnego, miażdżąca większość sektora poradzi sobie finansowo z kosztami rozwiązania problemu hipotek walutowych. Bankowcy mają wątpliwości. Jeśli doprowadzilibyśmy do sytuacji, w której będzie ¨darmowy kredyt¨ albo do przedawnienia świadczeń z tytułu wypłaty kredytów, będzie to olbrzymi kłopot dla deponentów banków. 234 mld zł kosztów, takie szacunki opublikowała KNF, doprowadzi do tego, że banki będą upadać jeden po drugim- ostrzegał w piątek w trakcie konferencji zorganizowanej przez Europejski Kongres Finansowy Rafał Kozłowski, wiceprezes PKO BP. Największy bank na naszym rynku ma portfel frankowych hipotek o nominalnej wartości ok. 20 mld zł- czytamy. Więcej- na siódmej stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 08.03.2021.).
¨DGP¨ informuje w innym miejscu: ¨W spółkach nieruchomościowych nie chodzi tylko o posiadanie¨. Realizując nowe przepisy, należy uwzględnić również prawa zależne, jak najem czy dzierżawa, a także nieruchomości użytkowane przez spółkę na podstawie leasingu finansowego. Od 1 stycznia 2021 r. w przepisach podatkowych pojawiła się nowa instytucja tzw. spółki nieruchomościowej. Została ona objęta nowymi obowiązkami sprawozdawczymi oraz w zakresie poboru podatku u źródła. Więcej szczegółów- w rozmowie z ekspertem podatkowym na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 08.03.2021.).
W ¨DGP¨ znajdziemy także tekst: ¨Nieruchomość, czyli co¨. Przy przekształcaniu użytkowania wieczystego we własność jako nieruchomość należy traktować cały grunt ujęty w jednej księdze wieczystej, bez względu na istniejący w jego obrębie podział ewidencyjny. Tak wynika z interpretacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii dla Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Problem związany jest z tym, że choć samo przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność następuje z mocy prawa, to dokumentem, który je potwierdza, jest zaświadczenie wydawane przez właściwy organ administracji. Jednak w praktyce, według PZFD, zdarza się, że organy administracji odmawiają wydawania tych zaświadczeń w sytuacji, gdy nie każda z działek ewidencyjnych ujętych w księdze wieczystej jest zabudowana w sposób pozwalający na przekształcenie. Więcej- na siódmej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 08.03.2021.).