Poniedziałek, 8 lutego 2021

¨Łatwej da się załatwić formalności budowlane¨
¨Skarga nadzwyczajna w rezerwie frankowiczów¨
¨Budowa stu domów wpłynie na otoczenie¨
¨Inwestycyjny dołek w miastach nie taki głęboki¨
¨Pięć gmin chce zakazać węgla¨
¨Pomoc nie może zależeć od zaległości¨
¨Zwolnienie możliwe mimo sprzedaży nieruchomości¨
¨Rządowy bałagan w śmieciach¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Łatwej da się załatwić formalności budowlane¨. Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę będzie można składać online. Obowiązują już przepisy, dzięki którym będzie mogła ruszyć cyfryzacja formalności budowlanych. Zawiera je tzw. pakiet mieszkaniowy, wprowadzający zmiany do prawa budowlanego. Nowe przepisy umożliwią składanie online wniosków za pomocą generatora na portalu e- budownictwo prowadzonego przez Główny Urząd nadzoru Budowlanego. Chodzi o wnioski dotyczące: pozwolenia na budowę, pozwolenia na wznowienie robót budowlanych, pozwolenia na rozbiórkę, zgłoszenia zamiaru budowy, wydania decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości. Serwis e- nieruchomości działa już w formie pilotażu. W serwisie jest dostępnych pierwszych dziesięć formularzy elektronicznych. W ramach pilotażu nie jest jeszcze możliwe internetowe składanie wniosków- czytamy na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.02.2021.).

¨Prawo co dnia¨ niżej informuje: ¨Skarga nadzwyczajna w rezerwie frankowiczów¨. Prokurator generalny wniósł dwie skargi nadzwyczajne w sprawach frankowych. Ciekawe jest to, że dotyczą one spraw, w których frankowicze się nie odwoływali. Pierwsza sprawa dotyczy kredytu na 424 tys. zł zaciągniętego na cele mieszkaniowe w 2008 r. Po siedmiu latach frankowicze popadli w kłopoty finansowe i bank wypowiedział im umowę, domagając się spłaty pozostałej kwoty. W drugiej sprawie chodziło o pożyczkę z 2005 r. 51 tys. CHF na dowolny cel. Po trzech latach bank przelał wierzytelność na firmę windykacyjną, z którą pożyczkobiorca wynegocjował harmonogram spłat. Opóźnienie zapłaty którejkolwiek z rat powodowało, że wszystkie raty stawały się natychmiast wymagalne. W uzasadnieniu skargi nadzwyczajnej wskazano, że obydwa sądy nie zbadały umów pod kątem występowania w nich niedozwolonych klauzul, a więc ich ważności. Więcej- także na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.02.2021.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też w innym miejscu: ¨Budowa stu domów wpłynie na otoczenie¨. Planując inwestycję, deweloperzy muszą uwzględniać uwarunkowania środowiskowe. Sto domów jednorodzinnych, tworzących osiedle mieszkaniowe, zaplanowano na 12- ha działce. Inwestycja miała być realizowana etapami przez dziesięć lat. Tak określiła swoje zamiary grupa deweloperów we wniosku do burmistrza o wydanie decyzji środowiskowej. Inwestycji sprzeciwił się regionalny dyrektor ochrony środowiska. W efekcie burmistrz odmówił ustalenia warunków realizacji przedsięwzięcia. Decyzję burmistrza oraz RDOŚ uchyliło jednak Samorządowe Kolegium Odwoławcze, a decyzję tę zaakceptował jako prawidłową WSA w Rzeszowie. Za jeden z podstawowych argumentów wysuniętych przez inwestorów uznano fakt, że działka już obecnie otoczona jest z trzech stron zabudową mieszkalną, a RDOŚ nie udowodnił, iż zasięg oddziaływania inwestycji został nieprawidłowo obliczony. W wyniku skargi kasacyjnej organizacji ekologicznej NSA uchylił zarówno decyzję kolegium, jak i WSA. Ekolodzy przekonywali że postanowienie RDOŚ wiarygodnie wskazuje, iż budowa osiedla może znacząco oddziaływać na ten obszar. NSA zgodził się również z zarzutem, że kolegium oceniło decyzję burmistrza w sposób arbitralny, bez powołania się na inny materiał dowodowy. Więcej- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.02.2021.).

¨Życie regionów¨ informuje natomiast: ¨Inwestycyjny dołek w miastach nie taki głęboki¨. Spadku wydatków prorozwojowych w pandemicznym 2020 r. nie dało się uniknąć. Wiele projektów zamrożono, wydłużyły się procedury. Około 4,85 mld zł wyniosły wydatki na inwestycje dziewięciu dużych miast w 2020 r.- wynika z informacji zebranych przez ¨Rz¨. W porównaniu z 2019 r. oznacza to spadek o ok. 6 proc. Na tle pandemicznego kryzysu taki spadek wydaje się jednak umiarkowany. Dla porównania w roku 2016- przejściowym między zakończonym a nowym rozdaniem funduszy UE- samorządowe wydatki zanurkowały o ponad 30 proc.- czytamy w ramach wstępu. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.02.2021.).

¨Życie regionów¨ informuje też: ¨Pięć gmin chce zakazać węgla¨. Skawina, Tarnów, Oświęcim, Rabka- Zdrój i Krzeszowice- to kolejne małopolskie gminy, które zastanawiają się nad wprowadzeniem u siebie lokalnych uchwał antysmogowych. Planują ograniczyć spalanie paliw stałych i zlikwidować stare kopciuchy. Przykładem dla nich jest Kraków, gdzie od września 2019 r. obowiązuje zakaz spalania węgla i drewna i gdzie poprawiła się jakość powietrza. Poprawę powietrza potwierdziły badania ekspertów AGH- czytamy. Więcej- także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.02.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa z kolei: ¨Pomoc nie może zależeć od zaległości¨. Rada gminy nie może uzależnić zwolnienia z podatku od nieruchomości od tego, czy beneficjent nie ma zaległości podatkowych- potwierdził WSA w Białymstoku. Wyrok niedawno się uprawomocnił. Ma on doniosłe znaczenie dla przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z podatku od nieruchomości o charakterze regionalnej pomocy inwestycyjnej. Nie chodzi przy tym o tzw. zwolnienia covidowe. Szczegóły- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 08.02.2021.).

¨DGP¨ informuje też: ¨Zwolnienie możliwe mimo sprzedaży nieruchomości¨. Kwoty ze sprzedaży lokalu nie wliczamy do limitu zwolnienia podmiotowego w VAT, jeśli podatnik zapłacił podatek od tej transakcji- wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.. Więcej- na piątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 08.02.2021.).

¨Gazeta Wyborcza¨ zwraca natomiast uwagę na ¨Rządowy bałagan w śmieciach¨. Jeszcze dwa lata temu nic nie wskazywało na to, by czekała nas taka katastrofa ze śmieciami. W 2018 r. ceny wywozu wzrosły zaledwie o 3,8 proc. A w 2019 r. rozpoczęła się lawina- gospodarka odpadami dla gospodarstw domowych zdrożała średnio o 21,4 proc. Już wtedy był to olbrzymi problem, a ub. rok tylko go pogłębił. Ceny wywozu śmieci wzrosły o kolejne 51,9 proc.. Na pytanie, dlaczego tak jest, odpowiedzi można wskazać wiele. Każdy znajdzie coś dla siebie… Najlepiej w obszernym i analitycznym tekście- na drugiej i trzeciej stronie dodatku ¨Ekonomia+¨.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 08.02.2021.).

Zobacz również