Poniedziałek, 6 września 2021

¨Nowa wersja Polskiego Ładu zaskoczy przedsiębiorców¨
¨Składka będzie niższa¨
¨Sprawy frankowe będą toczyć się dalej¨
¨Frankowe spory potrwają¨
¨Polski Ład, czyli krytyka ponad podziałami¨
¨Minister wywołała burzę w sprawie REIT- ów¨
¨Grzywna do 50 tys. zł za bariery i brak dostępności¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨odnotowuje: ¨Nowa wersja Polskiego Ładu zaskoczy przedsiębiorców¨. Tylko 4,8 proc. składki zdrowotnej od prowadzących działalność i nowy podatek przychodowy mają obowiązywać od początku 2022 . Najważniejsza zmiana dotyczy obniżki stawki składki, jaką prowadzący działalność zapłacą za kilka miesięcy od części swoich dochodów. Rząd początkowo proponował, aby w miejsce zryczałtowanej składki na ubezpieczenie zdrowotne (381,81 zł), jaką płacą obecnie, od nowego roku płacili 9 proc. od swojego dochodu, bez możliwości potrącenia podatku. Po tym, jak pomysł szokowego podwyższenia danin dla prowadzących działalność spotkał się z powszechną krytyką, rząd rozważał podwyższanie składki w kolejnych latach do 3, 5, 7 i 9 proc. Ostatecznie zrezygnowano z tego rozwiązania, decydując się na jednorazową podwyżkę realnie płaconej składki zdrowotnej do 4,8 proc.- czytamy na dziewiątej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.09.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje również: ¨Składka będzie niższa¨. Docelowo składka zdrowotna dla prowadzących działalność gospodarczą ma wynieść 4,9 proc. zamiast pierwotnie planowanych  9 proc. Dla ryczałtowców będą natomiast trzy stawki. Takie rozwiązania mają się znaleźć w projekcie ustawy o podatkowej części Polskiego Ładu. Resort finansów finalizuje prace nad docelową częścią propozycji. Rząd liczy na to, że wprowadzone korekty w stosunku do pierwotnych założeń ułatwią zaakceptowanie projektu przez Sejm. Chodzi o osłabienie głosów krytyki ze strony posłów i przedsiębiorców- odnotowano na pierwszej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.09.2021.).

¨Prawo co dnia¨  w ¨Rz¨ zauważa natomiast: ¨Sprawy frankowe będą toczyć się dalej¨. Tysiące frankowiczów i ich prawników zadają sobie teraz pytanie, jak prowadzić sprawy sądowe bez uchwały Izby Cywilnej SN. W ubiegły czwartek Izba Cywilna SN nie wydała uchwały ani też jej nie odmówiła w sprawie sześciu pytań I prezes SN, kluczowych dla sporów frankowych. Zamiast tego Izba zwróciła się do TSUE z pytaniami prejudycjalnymi dotyczącymi zastrzeżeń do nowych sędziów, którzy w tej izbie są w mniejszości. Na orzeczenie TSUE można jednak czekać nawet półtora roku. A jeszcze trzeba czasu na jego przekucie w uchwałę SN. Według opinii prawników cytowanych w tekście, sprawy będą toczyły się jak do tej pory, wyroki są bardzo korzystne dla frankowiczów, gdyż prawie wszystkie stwierdzają nieważność umów kredytowych. Niektóre sądy w ostatnich miesiącach zawiesiły postępowania do czasu podjęcia tej uchwały- i w tych sprawach prawnicy reprezentujący frankowiczów będą wnosić o podjęcie postępowania. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.09.2021.).

¨Rz¨ w innym miejscu dodaje: ¨Frankowe spory potrwają¨. Banki zyskały czas, ale ostateczne koszty sporów z kredytobiorcami niekoniecznie będą niższe. Pozwów i przegranych spraw w najbliższym czasie wciąż będzie dużo. Analitycy BM mBanku, odnosząc się do decyzji Izby Cywilnej SN w sprawach frankowych spodziewali się takiego rozwoju spraw i jest on zbieżny z ich bazowym scenariuszem, który zakłada zawieranie ugód z bankami i klientami. Ich zdaniem następnym ważnym dla frankowej sagi punktem będzie uruchomienie przez PKO BP programu powszechnych ugód (zakładają, że stanie się to pod koniec września). Więcej- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.09.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa też: ¨Polski Ład, czyli krytyka ponad podziałami¨. Prawie 70 organizacji zgłosiło uwagi do Polskiego Ładu. Wskazują, że projekt przewiduje nie tylko podwyżki podatków, lecz także wiele mniejszych dotkliwych zmian. Wiele organizacji krytykuje m.in. zmiany dotyczące opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości. Projekt zakłada, że nie będzie można ich opodatkować według skali podatkowej, obowiązkowy będzie ryczałt (8,5 i 12,5 proc.). Ponadto nie będzie można amortyzować nieruchomości mieszkalnych i to niezależnie od źródła przychodów oraz podmiotu będącego ich właścicielem. Innymi słowy amortyzacja nie będzie możliwa zarówno wtedy, gdy właścicielem jest osoba prywatna, jak i gdy prowadzi działalność gospodarczą. Jak wskazują cytowani w tekście eksperci, te rozwiązania destrukcyjnie wpłyną na rynek najmu. Tak samo ocenia je Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Ich zdaniem propozycje te oznaczają wzrost kosztów najmu. Wynajmujący przerzucą bowiem te koszty na najemców. To z kolei może zmniejszyć ogólną dostępność mieszkań dla osób, których nie stać na kupno własnego mieszkania. Ponadto stan wynajmowanych mieszkań się pogorszy, bo właściciele pozbawieni zasad ogólnych PIT nie będą mogli kosztów remontu czy ulepszenia lokalu odjąć od przychodów. W efekcie zmian podatkowych spadnie rentowność takiej działalności. Eksperci zwracają przy tym uwagę, że likwidacja amortyzacji nieruchomości mieszkalnych dyskryminuje ich właścicieli względem obiektów niemieszkalnych (oni zachowają prawo do amortyzacji). Przy czym MF w projekcie nie wyjaśnia, skąd takie zróżnicowanie. Mało tego, w ustawie o VAT (art. 43 ust.1 pkt 36) pozostaje zwolnienie z VAT dla wynajmu nieruchomości mieszkalnych wyłącznie na cele mieszkaniowe. Ma ono na celu zwiększenie dostępności mieszkań dla obywateli. Projektowane zmiany przyniosą odwrotny skutek- czytamy. Więcej- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.09.2021.).

¨DGP¨ informuje też: ¨Minister wywołała burzę w sprawie REIT- ów¨. Ja osobiście jestem przeciwna ustawie o REIT- ach i FIN- ach, jestem zwolennikiem uwalniania terenów, ale również przeglądu w samorządach mieszkań, socjalnych, komunalnych, pustostanów i tworzenia alternatywy i możliwości do tego, aby Polacy mogli mieć mieszkania na własność- powiedziała wiceminister rozwoju i technologii telewizji Biznes24 w miniony czwartek. Wypowiedź Semeniuk wzburzyła rynek, który od lat domaga się polskiej regulacji w sprawie funduszy inwestujących w nieruchomości na wynajem. Komunikat w sprawie wypowiedzi wiceminister rozwoju wystosował Polski Związek Firm Deweloperskich. Podobnie jak Konfederacja Lewiatan, jest on jedną z organizacji pozarządowych włączonych jako ekspert zewnętrzny do międzyresortowego zespołu powołanego do opracowania regulacji dotyczących REIT- ów: Z uwagi na deklaracje rządu co do chęci umacniania polskiego kapitału z tym większym zdziwieniem obserwujemy doniesienia medialne o wycofaniu się z REIT. Stracą na tym nie tylko branże nieruchomości, lecz także wszyscy obywatele- uważa PZFD. Więcej- na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.09.2021.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Grzywna do 50 tys. zł za bariery i brak dostępności¨. Schody nie do pokonania, brak tłumacza języka migowego, niezrozumiały formularz- w takich sytuacjach osoba z niepełnosprawnością będzie mogła poskarżyć się prezesowi PFRON. Od dziś osoby niepełnosprawne, seniorzy, rodzice z małymi dziećmi oraz inne osoby, które przejściowo napotykają bariery w codziennym funkcjonowaniu, zyskują nowe uprawnienia. Będzie im przysługiwać prawo do złożenia wniosku o zapewnienie dostępności do podmiotu publicznego oraz skargi, gdy ten nie zagwarantuje możliwości skorzystania z usług w dogodny dla nich sposób. Ich rozpatrywaniem zająć się ma Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Więcej- na 10 stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.09.2021.).

Zobacz również