Poniedziałek, 6 lipca 2020

¨Domowy oprawca ma szybciej opuścić dom¨
¨Fiskus zrezygnował z podatku od przychodów z budynków¨
¨Rozliczenie zużycia to nie korekta prognozy¨
¨Udostępnienie serwerowni nie jest usługą związaną z nieruchomością¨
¨Dożywotnia renta w zamian za mieszkanie jest bez PIT¨
¨Biuro w domu już na stałe?¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ zauważa: ¨Domowy oprawca ma szybciej opuścić dom¨. Senatorowie chcą, by większa ochrona ofiar przemocy domowej weszła w życie już 1 września. Powód? Obawa przed nową falą zarazy. Przemoc w rodzinie w czasie pandemii staje się coraz większym problemem. Parlament w kwietniu przyjął przepisy mające lepiej chronić jej ofiary. Problem w tym, że mają wejść  w życie dopiero w grudniu. Senat zamierza skrócić ten czas. Nowy termin to 1 września. Co zakłada ustawa, przegłosowaną jednomyślnie przez Sejm 30 kwietnia? Wprowadza odrębne, szybkie postępowanie w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc, do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakaz zakaz zbliżania się do niego. Natychmiastowy nakaz w tych sprawach wydawać miałaby policja lub Żandarmeria Wojskowa. Zakaz ma obowiązywać przez 14 dni. Na wniosek pokrzywdzonego sąd może go jednak przedłużyć. Nakaz opuszczenia mieszkania będzie egzekwowany- łącznie z możliwością użycia środków przymusu- bez względu na ewentualne twierdzenia sprawcy, że nie ma dokąd się wyprowadzić. Szczegóły- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.07.2020.).

Dodatek ¨Podatki i księgowość¨ w ¨Rz¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Fiskus zrezygnował z podatku od przychodów z budynków¨. Tarcza 4.0 wprowadziła zwolnienie od podatku minimalnego za okres od 1 marca do 31 grudnia 2020 r. I to bez żadnych warunków. Przepisy wprowadzone 31 marca 2020 tzw. tarczą antykryzysową dały podatnikom możliwość przedłużenia terminu zapłaty podatku od przychodu z budynków za miesiące marzec- maj 2020 r. do 20 lipca 2020 r. Z możliwości tej podatnicy mogli, ale nie musieli skorzystać. Tarcza antykryzysowa rozszerza też istotnie zakres tej ulgi podatkowej. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.07.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje z kolei: ¨Rozliczenie zużycia to nie korekta prognozy¨. Faktura dokumentująca rzeczywiste zużycie energii elektrycznej nie jest fakturą korygującą wcześniejsze prognozy. Dostawca prądu powinien więc wykazać przychód w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, a nie dopiero po uwzględnieniu ostatecznego pomiaru- orzekł WSA w Warszawie. Chodziło o spółkę, która miała dostarczać prą do lokali użytkowych. Przed rozpoczęciem danego okresu rozliczeniowego zamierzała wystawiać  klientom fakturę na prognozowane zużycie energii elektrycznej. Klienci płaciliby na jej podstawie, a następnie po odczytaniu licznika spółka wystawiałaby fakturę dokumentującą rzeczywiste zużycie prądu w danym okresie rozliczeniowym. W efekcie u klienta powstawałaby nadpłata lub niedopłata. Spółka sądziła, że faktura rozliczeniowa dokumentująca faktyczne zużycie prądu powinna być traktowana tak jak korygująca. Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Więcej- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.07.2020.).

¨DGP¨ zauważa też: ¨Udostępnienie serwerowni nie jest usługą związaną z nieruchomością¨. Przedsiębiorca, który odpłatnie przechowuje u siebie cudze serwery, musi rozliczyć VAT w miejscu siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności przez klienta. Nie świadczy bowiem usługi związanej z nieruchomością- orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Więcej- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.07.2020.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Dożywotnia renta w zamian za mieszkanie jest bez PIT¨. Kto przekazał notarialnie swoje mieszkanie np. wnukowi, a w zamian otrzymuje od niego co miesiąc 500 zł, nie ma z tego tytułu przychodu- wynika z interpretacji dyrektora KIS. Jest ona poklosiem uchwały NSA z 17 listopada 2014 R. NSA stwierdził w niej, że kto oddaje mieszkanie w zamian za opiekę, nie płaci PIT, nawet gdy od zakupu lub wybudowania tej nieruchomości nie upłynęło jeszcze pięć lat. Więcej- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.07.2020.).

¨Gazeta Wyborcza¨ zastanawia się: ¨Biuro w domu już na stałe?¨. Firmy wracają do biur, ale szukają nowych ludzi do pracy zdalnej. Liczba takich ofert dynamicznie rośnie. W serwisach z ofertami pracy pojawia się coraz więcej zgłoszeń o gotowości zatrudnienia nowych ludzi, których obecność w biurze nie będzie wymagana. Jak podaje firma rekrutacyjna Devire, liczba ofert pracy zakładających częściowy lub pełny wymiar pracy zdalnej wzrosła średnio o 30 proc. od momentu ogłoszenia stanu pandemii. Więcej- na 13 stronie ¨Gazety¨.

(Źródło: ¨ Gazeta Wyborcza ¨– 06.07.2020.).

Zobacz również