Poniedziałek, 5 październik 2020

¨Czekają nas podwyżki podatku od nieruchomości¨
¨Starostowie trafią pod lupę¨
¨Pandemia wymusza cyfryzację¨
¨Toaleta i kuchnia w kosztach¨
¨Internetowe przetargi ze skompresowanymi problemami¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ zapowiada: ¨Czekają nas podwyżki podatku od nieruchomości¨. W 2021 roku firmy i obywatele mogą zapłacić więcej za budynki, domy czy mieszkania. Obwieszczenie w sprawie maksymalnych stawek podatku od nieruchomości na przyszły rok nie pozostawia złudzeń. Obciążenia lokalną daniną mogą iść w górę, dla biznesu to wzrost o prawie 1 zł za każdy mkw. Eksperci podatkowi ostrzegają jednak samorządy przed zbyt pochopnym sięganiem po maksymalne podwyżki, bo dla poturbowanych przez pandemię wspólnot, a zwłaszcza biznesu, może okazać się to zabójcze. Obwieszczenie ministra finansów w sprawie górnych stawek podatków i opłat lokalnych na 2021 r. znacząco- bo od 4 do 5 proc.- podwyższa maksymalne stawki podatku od nieruchomości. W latach 2018- 2020 było to od 2 do 3 proc. Maksymalna stawka od domów i mieszkań wzrośnie z 0,81 od 1 mkw. do 0,85 zł. Kwotowo najwyższy wzrost o 0,94 zł może dotyczyć nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ekspert Związku Miast Polskich zapewnia jednak, że samorządy mają świadomość, w jak trudnej sytuacji przez wirusa są wszyscy, nie tylko one. Nie wyklucza, że niektóre samorządy zdecydują się na maksymalne stawki, ale w jego ocenie każda taka decyzja będzie poprzedzona racjonalną i wnikliwą analizą sytuacji- czytamy. Więcej- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.10.2020.).

¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨Starostowie trafią pod lupę¨. Wojewodowie będą mieli większą kontrolę nad nieruchomościami państwowymi. Ministerstwo Rozwoju chce usprawnić zarządzanie zasobem Skarbu Państwa. W tym celu pracuje nad projektem zmian ustawy o gospodarce nieruchomościami. Nowe przepisy uelastyczniają procedury wyrażenia zgody na wydzierżawienie, wynajęcie lub użyczenie nieruchomości wchodzącej w skład zasobu publicznego na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata. Starostowie nie będą zmuszeni przesyłać do wojewody razem z wnioskiem o wyrażenie zgody na zawarcie umowy aktualnych operatów szacunkowych. Dzięki temu ma być taniej i prościej. Nie będzie też konieczny odpis z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Projekt przesądza również, że nieruchomość przekazana jako darowizna przez starostę wraca do powiatu, jeżeli nie została wykorzystana na cel, na jaki ją podarowano. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek sporządzania przez starostów planów wykorzystania zasobu, które muszą następnie zaakceptować wojewodowie, co najmniej na dwa miesiące przed zakończeniem obowiązywania poprzedniego planu. Mają znaleźć się w nich takie informacje, jak: zestawienie nieruchomości razem z powierzchnią gruntu oraz powierzchnią użytkową budynków, prognoza dotycząca udostępniania nieruchomości zasobu. Nowe przepisy przewidują też, że nawet jeżeli sprzeciwi się jeden z właścicieli lokali, to wspólnota mieszkaniowa (powyżej trzech lokali) będzie mogła nabywać od samorządu grunt, dzięki któremu powiększy swoją posesję do pełnowymiarowej działki budowlanej. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.10.2020.).

¨Życie Regionów¨– dodatek ¨Rz¨ zauważa z kolei: ¨Pandemia wymusza cyfryzację¨. E- formalności budowlane mają konkurować z papierowymi. Ale nie uda się tego zrobić bez odpowiednich nakładów finansowych. Ruszyła cyfryzacja procedur budowlanych. Na razie działa pilotaż w 17 starostwach. Rząd zapowiada, że to dopiero początek. Zdaniem samorządów wdrożenie cyfryzacji wcale nie będzie takie proste. Już widać pierwsze zagrożenia. Za pilotaż jest odpowiedzialny Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Na jego stronie działa serwis e- budownictwo, tzw. generator. Jest na nim dostępnych pierwszych dziesięć formularzy elektronicznych. Cyfryzacja nie oznacza jednak, że zniknie dotychczasowa forma załatwiania formalności. Rząd chce również wprowadzić elektroniczny dziennik budowy i nowy elektroniczny centralny rejestr osób, które mają uprawnienia budowlane. I stworzyć konto inwestora w serwisie e- budownictwo. Samorządowcy nie mają wątpliwości, że decyzja o cyfryzacji formalności jest słuszna. I dobrze, że jej wdrożenie przyspieszyła pandemia, ale barierą nie do pokonania dla małych starostw może być sprzęt komputerowy. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.10.2020.).

W ¨Rz¨ czytamy również: ¨Toaleta i kuchnia w kosztach¨. Przedsiębiorca prowadzący działalność w mieszkaniu odliczy od przychodu część wydatków związanych z jego utrzymaniem. Z interpretacji skarbówki ucieszą się wszyscy przedsiębiorcy mający biznes we własnym mieszkaniu. Zwłaszcza nauczyciele, którzy zarabiają na domowych korepetycjach. Fiskus zgodził się, że w podatkowych kosztach firmy można rozliczyć część wydatków na mieszkanie, w którym spotykają się z nauczycielami. W interpretacji  fiskus potwierdził, że jeśli nieruchomość wykorzystywana jest w działalności gospodarczej, wydatki przypadające na firmową powierzchnię mogą być podatkowym kosztem. Więcej- na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.10.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje natomiast: ¨Internetowe przetargi ze skompresowanymi problemami¨. Użycie niewłaściwego formatu danych przy pakowaniu pliku z ofertą może oznaczać dla firmy utratę szans na zdobycie wielomilionowego kontraktu. Choć przetargi powyżej progów unijnych przeszły do internetu bez mała dwa lata temu, wciąż pojawiają się w nich problemy, które mogą prowadzić nawet do dyskwalifikacji oferty. Jednym z nich jest format pliku, w którym przesyła się ofertę wraz z wymaganymi dokumentami. Problem w tym, że nie wszyscy wykonawcy zwracają uwagę na format kompresji. Tymczasem okazuje się, że nie każdy jest dopuszczalny. Jeśli zamawiający nie będzie mógł otworzyć skompresowanego pliku, to oferta może zostać odrzucona. Szczegóły- na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 05.10.2020.).

Zobacz również