Poniedziałek, 5 czerwca 2017

Inwestor zyska kontrolę nad najsłabszym ogniwem, Rzeczpospolita
Pełnomocnik nie będzie jednak dyktatorem, Rzeczpospolita
Firmy w różnej formie angażują się w segment lokali na wynajem. Mieszkania także dla klientów instytucjonalnych, Rzeczpospolita
Luksus mieszkaniowy sprzedaje się po cichu, Rzeczpospolita
Wrocław goni Warszawę, Rzeczpospolita
Katastrofie budowlanej trzeba zapobiegać na czas, Rzeczpospolita
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nie podlega VAT, Rzeczpospolita
Pytania o egzekucję z nieruchomości rolnych nadal bez odpowiedzi, Dziennik Gazeta Prawna
Kamienice znowu błysną, Gazeta Wyborcza
Więcej poniżej.

 

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" w dodatku "Nieruchomości mieszkaniowe" odnotowuje: "Inwestor zyska kontrolę nad najsłabszym ogniwem". O schodzących z placu budowy firmach krążą legendy. Robotę rzucają czasem podwykonawcy, którzy nie mogą doczekać się zapłaty od generalnego wykonawcy osiedla. Ale bywa i tak, że firmy wydmuszki domagają się od inwestora pieniędzy za nic. Wszystko mają zmienić przepisy, które weszły w życie 1 czerwca. Teraz inwestor wraz z wykonawcą będzie odpowiedzialny za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy tylko wtedy, gdy firmy (wykonawca i podwykonawca) zgłoszą mu planowane roboty i dostaną na nie zielone światło. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 05.06.2017.).

 

"Nieruchomości…" zauważają też: "Pełnomocnik nie będzie jednak dyktatorem". Spółdzielnie mieszkaniowe nie mają szczęścia. Są stałym gościem na wokandzie Trybunału Konstytucyjnego. Ciągle też zmieniają się przepisy, co utrudnia im funkcjonowanie na co dzień. Właśnie szykują się kolejne zmiany, które mają naprawić to, co wcześniej popsuto w prawie. Idzie nowe dla kilku milionów mieszkańców spółdzielni. We wtorek, 30 maja, rząd przyjął projekt zmian ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Realizuje on trzy wnioski TK z 2012, 2013 i 2015 r. Chodzi o wykup mieszkań zakładowych, członkostwo oraz rozliczenia między spółdzielnią a powstałą wspólnotą mieszkaniową. W tekście przypomniano, że na poczet długów spółdzielni komornik już nie zajmie pieniędzy wpłaconych przez mieszkańców za media. Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 05.06.2017.).

 

"Nieruchomości…" informują również: "Firmy w różnej formie angażują się w segment lokali na wynajem. Mieszkania także dla klientów instytucjonalnych". Około 50 proc. mieszkań sprzedawanych przez deweloperów kupują klienci, którzy posiłkują się kredytami. Część z nich nabywa lokale z myślą o zarabianiu na wynajmie. Są to wciąż klienci indywidualni- rynek inwestorów instytucjonalnych nie jest jeszcze w Polsce rozwinięty. Szlaki przeciera BGK ze swoim Funduszem Mieszkań na Wynajem. Przy rozgrzanym popycie ze strony detalu deweloperzy nie są zresztą szczególnie zainteresowani sprzedażą większych pakietów mieszkań. Przy takich transakcjach nabywcy oczekują bowiem dyskonta. Mimo to nie brakuje spółek, które nawiązują współpracę z dużymi nabywcami lub samodzielnie wchodzą w obszar zarządzania lokalami na wynajem- czytamy na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 05.06.2017.).

 

"Nieruchomości…" także krótko: 1 mld zł- tyle w ciągu dwóch lat zainwestowały w mieszkania w Polsce podmioty instytucjonalne. To wyliczenia TPA Poland i REAS. W wydanym właśnie raporcie instytucje te zaznaczają, że jeszcze trzy lata temu nie istniał u nas instytucjonalny rynek inwestycji mieszkaniowych. Szlaki przeciera państwowy BGK, w zeszłym roku pojawiły się fundusze zagraniczne. Zdaniem autorów raportu ten segment rynku ma przed sobą perspektywę dynamicznego wzrostu.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 05.06.2017.).

 

W "Nieruchomościach…" znajdziemy również tekst: "Luksus mieszkaniowy sprzedaje się po cichu". Na pytanie, jak dużo jest u nas luksusowych nieruchomości, rozmówca "Rz" odpowiada: Przybywa ich z roku na rok. Szacuje się, że w ubiegłym roku sprzedano w Polsce prawie 2 tys. nieruchomości luksusowych, czyli takich za co najmniej 1 mln zł. Lwia część prestiżowych domów i apartamentów nie trafiła nigdy na rynek, a ich sprzedaż odbywa się po cichu- czytamy na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 05.06.2017.).

 

"Nieruchomości…" również krótko: "Wrocław goni Warszawę". Najwyższe stawki najmu obowiązują w stolicy. Średnie czynsze wynoszą dziś niespełna 1,6 tys. zł miesięcznie. To o niemal 700 zł więcej niż kosztuje wynajem przeciętnego mieszkania w Katowicach. Dystans między Warszawą a innymi miastami wyraźnie się jednak zmniejsza. We Wrocławiu czynsze w ciągu trzech lat poszły w górę o 35 proc. Średnia stawka najmu wrocławskiego lokalu wynosi 1,5 tys. zł.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 05.06.2017.).

 

"Prawo co dnia" przypomina z kolei: "Katastrofie budowlanej trzeba zapobiegać na czas". Jak budynek grozi zawaleniem, nie można przesunąć daty wykonania jego remontu. Nie ma znaczenia, że jeden z właścicieli się sprzeciwia. WSA we Wrocławiu przesądził, że jeżeli dach kamienicy grozi zawaleniem, nie można przesuwać w czasie jego naprawy. To zbyt duże zagrożenie życia i zdrowia mieszkańców. Stan wielu budynków wielorodzinnych jest katastrofalny i pilnie wymagają one generalnych remontów. Ostatnio doszło przed 39 do kilku katastrof budowlanych. Dlatego tego typu orzeczenia są w pełni uzasadnione. Nie wolno ryzykować życia i zdrowia ludzi. Orzeczenie sądu jest potrzebne tylko wtedy, gdy robotom przekraczającym zwykły zarząd sprzeciwia się jeden ze współwłaścicieli- czytamy. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 05.06.2017.).

 

Kolejny dodatek "Rz""Podatki"– informuje: "Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nie podlega VAT". Przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług ma miejsce w chwili oddania gruntów w użytkowanie wieczyste. Sprzedaż nieruchomości dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu nie prowadzi do ponownej dostawy towaru. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 30 marca 2017 r. Więcej szczegółów i komentarz eksperta- na ósmej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 05.06.2017.).

 

"Dziennik Gazeta Prawna" zauważa z kolei: "Pytania o egzekucję z nieruchomości rolnych nadal bez odpowiedzi". 18 maja 2017 r. zapadła długo wyczekiwana uchwała Sądu Najwyższego, dotycząca stosowania w postępowaniu egzekucyjnym ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych przewidzianych ustawą z 11 kwietnia 2013 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. SN, odpowiadając na przedstawione zagadnienie prawne, rozwiązał problem czasowego stosowania regulacji do postępowań egzekucyjnych wszczętych 30 kwietnia 2016 r. W ocenie SN do egzekucji z nieruchomości rolnej wszczętej przed tym terminem nie stosuje się obostrzeń wynikających z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w brzmieniu ustalonym przez ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Więcej szczegółów- na ósmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 05.06.2017.).

 

"Gazeta Wyborcza" w poznańskim dodatku informuje: "Kamienice znowu błysną". Dawną świetność odzyska pięć zabytkowych budynków, dwa kolejne przejdą mniejsze remonty. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych szacuje wartość prac na 24- 25 mln zł. Kapitalny remont ma przejść ogromna, sześciokondygnacyjna kamienica na rogu ul. Wrocławskiej i Podgórnej. To budynek z 1881r., w którym znajdują się 42 mieszkania i 12 lokali użytkowych. Podczas nadzorowanego przez konserwatora zabytków remontu ma zostać odnowiona elewacja frontowa i odtworzone detale architektoniczne- czytamy.

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 05.06.2017.).

 

Zobacz również