Poniedziałek, 4 września 2017

Mieszkanie od Dudy, apartament i minilokal od Ochnika, Rzeczpospolita
Mieszkanie+ nie dla wszystkich, Rzeczpospolita
Deweloperzy oczekują jeszcze dalej idących zmian, Rzeczpospolita
Celujemy w tysiąc mieszkań rocznie, Rzeczpospolita
Wielkie mieszkań budowanie, Rzeczpospolita
Czynszówki w Jarocinie i Kole, Rzeczpospolita
Rząd szykuje nową ustawę dla urbanistów i architektów, Rzeczpospolita
Fiskus pozwala odliczyć VAT przy budowie domu, Rzeczpospolita
Działka za długi podatkowe nie zawsze bez rozliczenia, Rzeczpospolita
Cztery mieszkania to za dużo, Dziennik Gazeta Prawna
Podwójna stawka za kontrolę przetargu, Dziennik Gazeta Prawna
Lepszy nadzór nad inwestycjami budowlanymi, Dziennik Gazeta Prawna

Więcej poniżej.

 

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" w dodatku "Nieruchomości mieszkaniowe" odnotowuje: "Mieszkanie od Dudy, apartament i minilokal od Ochnika". Deweloperskie marże z najlepszych inwestycji sięgają 40 proc. Nic dziwnego, że mieszkaniówka przyciąga firmy spoza branży. Tak było w czasie poprzedniej hossy, kiedy to osiedla budowało np. Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczych w Warszawie. Stołeczna spółka, dysponująca ziemią np. przy parkach, mogła kusić prestiżowymi adresami. Dziś w ofercie są mieszkania takich firm, jak Duda Development (wywodzi się z holdingu mięsnego Duda) i Ochnik Development (galanteria skórzana)- czytamy. Więcej- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 04.09.2017.).

 

"Nieruchomości…" zauważają w innym miejscu: "Mieszkanie+ nie dla wszystkich". Z nowego programu rządowego będą mogły skorzystać w pierwszej kolejności osoby, które straciły dach nad głową na skutek nawałnic. Pierwsze klucze do mieszkania wybudowanego w ramach rządowego programu mają być wręczone w 2019 r. Premier Beata Szydło zapowiadała rok temu, że program będzie skierowany do osób, które nie mają zdolności kredytowej ani też wystarczających środków na wynajęcie mieszkania na rynku komercyjnym. Wielu jednak rozczaruje się. To nie jest program dla ubogich rodzin. Najemcą będzie mógł zostać teoretycznie każdy. Ale ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości precyzuje, kto ma prawo w pierwszej kolejności wynająć mieszkanie. Lista jest długa. W uzasadnieniu projektu rozporządzenia w sprawie wysokości stawek czynszu przybliżono też przybliżone dane wartości dla czynszów dla różnych lokalizacji. Przykładowo dla woj. podlaskiego za mkw. maksymalny czynsz z opcją wykupu obecnie wyniósłby 9,71 zł za mkw., a bez opcji- 6,80 zł. Stawki w woj. pomorskim byłyby zdecydowanie wyższe i wyniosłyby przy najmie z opcją 12,06 zł, a bez opcji- 10,58 zł. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 04.09.2017.).

 

"Nieruchomości…" zamieszczają też obszerny tekst: "Deweloperzy oczekują jeszcze dalej idących zmian". Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa kończy prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Znikną m.in. ograniczenia wymiarów pomieszczeń, pojawi się możliwość budowy kawalerek z otwartym aneksem kuchennym. Jak zmiany oceniają przedsiębiorcy? Branża ocenia, że projekt nie jest idealny, ale zmiany idą w dobrą stronę. Z pewnością przyczynią się do osiągnięcia większej swobody aranżacyjnej i większego wpływu klienta na wygląd mieszkania. Proponowane zmiany, jak chociażby możliwość połączenia aneksu kuchennego z salonem w kawalerkach, to jeden z ważniejszych kroków. Firmy czekają natomiast na zlikwidowanie minimalnego metrażu mieszkań, którego obecny projekt nie przewiduje- czytamy na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 04.09.2017.).

 

"Nieruchomości…" także krótko: 25 mkw.- to minimalna powierzchnia mieszkania według założeń rozporządzenia. Obecne przepisy nie mówią wyraźnie, jaki metraż powinna mieć najmniejsza kawalerka. Rozporządzenie stanowi, że pokój musi mieć co najmniej 16 mkw., minimalna szerokość pokoju sypialnego to 2,2 m, a kuchni 1,8 m. Aneksu kuchennego nie wolno łączyć z pokojem. Na tej podstawie można oszacować, że nie da się dziś wybudować legalnie mieszkania mniejszego niż 24 mkw.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 04.09.2017.).

 

"Nieruchomości…" rozmawiają również z prezesem Euro Stylu. W tekście "Celujemy w tysiąc mieszkań rocznie" czytamy: Popyt na lokale jest bardzo stabilny. Oceniamy, że dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym to trwała tendencja, a nie chwilowy boom. Czynnikami wspierającymi są dobra sytuacja na rynku pracy i niska stopa bezrobocia w dużych aglomeracjach. Jednocześnie przy obecnej niskiej rentowności lokat zakup mieszkania coraz częściej jest traktowany jako inwestycja. Trzydziestoparolatki, jeśli tylko mają możliwości finansowe, nie akceptują standardu budownictwa z lat 60., 70. czy 80., dlatego raczej są klientami deweloperów niż nabywcami mieszkań z drugiej ręki. Reasumując, nie ma boomu, nie ma gwałtownego wzrostu cen, nie ma zakupów spekulacyjnych- dobra koniunktura ma silne fundamenty- czytamy na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 04.09.2017.).

 

"Rz" w kolejnym dodatku- "Życie Wielkopolski"– odnotowuje: "Wielkie mieszkań budowanie". To prawdziwy boom. Osiedla rosną także poza Poznaniem. Firmy wchodzą m.in. do Wrześni. Wielkopolska należy do czołówki województw, w których buduje się najwięcej mieszkań. Pierwsze siedem miesięcy sugeruje, że w tym roku więcej lokali deweloperzy oddadzą tylko na Mazowszu i w Małopolsce. W samym Poznaniu, na koniec drugiego kwartału było do kupienia niemal 4,1 tys. mieszkań. Średnia cena lokalu to niespełna 6,5 tys. zł za mkw. Szczegóły- na pierwszej i czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 04.09.2017.).

 

"Życie Wielkopolski" informuje też: "Czynszówki w Jarocinie i Kole". Wielkopolskie gminy chętnie uczestniczą w rządowym programie. Jarocin to pierwsza gmina w Polsce, która zaczęła budować bloki w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. W grudniu ubiegłego roku rozpoczęła się budowa 42 lokali przy ul. Leszczyce. 120 mieszkań powstaje powstaje przy ul. Siedlemińskiej. Lokale wyrosną też w Siedleminie. W sumie ma ich powstać ponad 360. Pierwsze mieszkania powinny być gotowe już w pierwszej połowie przyszłego roku- informuje BGK Nieruchomości. Szczegóły- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 04.09.2017.).

 

"Prawo co dnia" zauważa: "Rząd szykuje nową ustawę dla urbanistów i architektów". Będzie powrót do zawodu urbanisty. Architekci będą zdobywać uprawnienia pierwszego i drugiego stopnia. Zawody związane z budownictwem powinny się przygotować na nowe przepisy. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad ustawą o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach. Jest ona ściśle związana z projektem kodeksu urbanistyczno- budowlanego. Ministerstwo chce na nowo uregulować zawód urbanisty, całkowicie zderegulowany kilka lat temu. Projekt definiuje zawód urbanisty. Zgodnie z nim sporządza on projekty aktów planowania przestrzennego, raporty krajobrazowe oraz opracowuje opinie lub analizy urbanistyczne. Urbaniści nie będą już mieli, tak jak przed deregulacją, swojego samorządu. Mogą co najwyżej zrzeszać się w formie stowarzyszeń. By pracować w tym zawodzie, będzie trzeba uzyskać uprawnienia z wpisem do centralnego rejestru osób posiadających prawo do wykonywania zawodu urbanisty prowadzonego przez ministra infrastruktury. O wpis może ubiegać się osoba, która zdała egzamin państwowy- czytamy na piątej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 04.09.2017.).

 

"Prawo co dnia" informuje również: "Fiskus pozwala odliczyć VAT przy budowie domu". Przedsiębiorca, który wykorzystuje część nieruchomości na działalność gospodarczą, skorzysta na tym podatkowo. Skarbówka idzie na rękę osobom prowadzącym firmę tam, gdzie mieszkają. Zgadza się na odliczenie VAT od wydatków na budowę przypadających na powierzchnię użytkową nieruchomości. Potwierdza to interpretacja Krajowej Izby Skarbowej. W swoim pytaniu przedsiębiorca poinformował, że chce wykorzystać inwestycję podatkowo. Planuje odliczyć VAT od części poniesionych wydatków. Wprawdzie faktury dokumentujące koszty będą wystawione na całość inwestycji, ale przedsiębiorca zamierza wyodrębnić część przypadającą na powierzchnię, której będzie używał na potrzeby działalności gospodarczej. Fiskus orzekł, że przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia VAT od wydatków dotyczących tej części budynku, która została przeznaczona na działalność gospodarczą- czytamy na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 04.09.2017.).

 

"Prawo co dnia" zauważa też: "Działka za długi podatkowe nie zawsze bez rozliczenia". Przeniesienie własności nieruchomości na rzecz gminy w zamian za zaległości podatkowe z tytułu opłat adiacenckich nie podlega opodatkowaniu VAT, o ile podatnik nie odliczał go w przeszłości. NSA oddalił skargę fiskusa, który spierał się ze spółką o skutki podatkowe spłaty zaległości w opłacie adiacenckiej w naturze. Więcej- także na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 04.09.2017.).

 

"Prawo co dnia" informuje również: "Cztery mieszkania to za dużo". Inwestujący w zakup czterech nieruchomości, w tym w górach i nad morzem, nie realizuje własnego celu mieszkaniowego i nie ma prawa do zwolnienia z PIT. Podatnik, który nabywa lokal dla własnych potrzeb, ma w nim faktycznie mieszkać- uznała skarbówka w najnowszej interpretacji. Szczegóły- na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 04.09.2017.).

 

"Dziennik Gazeta Prawna" odnotowuje z kolei: "Ustanowienie rozdzielności majątkowej nie miało znaczenia". Przychód ze sprzedaży mieszkania przez małżonka nie podlega PIT, jeśli od nabycia lokalu minęło 5 lat. Nie ma znaczenia, że w międzyczasie małżonkowie podzielili majątek- orzekł NSA. Szczegóły- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 04.09.2017.).

 

"DGP" informuje też: "Podwójna stawka za kontrolę przetargu". Zamawiający coraz częściej rozdzielają czynności wykluczania z postępowania i wyboru najkorzystniejszej oferty. Wymusza to na firmach składanie dwóch różnych odwołań. Wśród głównych celów ubiegłorocznej nowelizacji przepisów o zamówieniach publicznych było uproszczenie i skrócenie procedur, a także zachęcenie do startowania w przetargach małych i średnich przedsiębiorców. Praktyka pokazuje, że nie w pełni udało się je osiągnąć. Firmy skarżą się, że rozdzielenie czynności wykluczenia z przetargów i wyboru najkorzystniejszej firmy zmusza ich do składania dwóch odrębnych odwołań i ponoszenia podwójnych kosztów postępowań odwoławczych. Mniejszych firm, a więc tych, którym powinny sprzyjać przepisy, zwyczajnie na to nie stać. Szczegóły- na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 04.09.2017.).

 

"DGP" zauważa również: "Lepszy nadzór nad inwestycjami budowlanymi". Minister infrastruktury i budownictwa, a nie główny inspektor nadzoru budowlanego, będzie rozstrzygał odwołania od decyzji wojewody podejmowanych w sprawach budowlanych. To jedna ze zmian zaproponowanych w opublikowanym w piątek projekcie ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego. Wraz z nim MIB przedstawiło również projekt ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach. Obydwa akty przygotowują grunt pod kodeks urbanistyczno- budowlany. Więcej szczegółów- na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 04.09.2017.).

 

Zobacz również