Poniedziałek, 4 maja 2020
Oprawca opuści mieszkanie
Odpady też mogą stygmatyzować
Czynsze za przysłowiową złotówkę
Dodatek mieszkaniowy może pomóc przetrwać trudne czasy
Chcą pomocy? To nie wygrają przetargu
Brak zaświadczeń dyskwalifikuje firmy
Porządkowanie śmieciowego rynku zwalnia
Więcej poniżej.
¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ informuje: ¨Oprawca opuści mieszkanie¨. Posłowie przyjęli uchwałę antyprzemocową. Zakłada ona, że sprawca przemocy dostanie nakaz opuszczenia mieszkania na dwa tygodnie- możliwy do przedłużenia. Zdecydują o tym Policja lub Żandarmeria Wojskowa. Sprawcy będzie też można zakazać się zbliżania do mieszkania. Za złamanie zakazu będzie grozić areszt. Ustawa trafi do Senatu. W życie ma wejść sześć miesięcy po opublikowaniu- czytamy na 10 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.05.2020.).
¨Prawo co dnia¨ zauważa również: ¨Odpady też mogą stygmatyzować¨. Śmieci z izolacji i kwarantanny trzeba znakować, ale nie wolno, jak w Zawierciu, oklejać ich wielkim napisem Covid-19. Miasta mają różne pomysł na odbiór odpadów z kwarantanny i izolacji. Niektóre wywołuja ostre protesty społeczne. Tak było w Zawierciu, gdzie przed wybranymi domami i blokami ustawiono pojemniki z dużą widoczną naklejką Covid- 19. Firma odbierająca odpady uważa, że nie złamała prawa, jedynie zastosowała wytyczne Ministerstwa Klimatu. Z oświadczenia Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu wynika, że zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu podstawia odpowiednio oznakowane pojemniki w miejsca, gdzie mieszkają osoby izolowane. Resort twierdzi, że spółka nie do końca ma rację. Nie wyklucza jednak zmian w wytycznych. Szczegóły- na 11 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.05.2020.).
¨Życie Regionów¨– kolejny dodatek ¨Rz¨– zamieszcza tekst: ¨Czynsze za przysłowiową złotówkę¨. Lepiej dziś pomóc firmie, niż pozwolić jej upaść- uważają samorządowcy. Pomoc lokalnych władz to przede wszystkim obniżki czynszów za miejskie lokale, dzierżawę gruntu czy różnego rodzaju opłaty lokalne. Przykładowo w Katowicach najemcy lokali użytkowych, którzy musieli zawiesić działalność przez pandemię, zostali zwolnieni z czynszów. A po otwarciu swoich firm będą płacić połowę. W Szczecinie firmy mogą liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości, od środków transportu oraz opłat śmieciowych. Więcej- na pierwszej stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.05.2020.).
W ¨Życiu regionów¨ czytamy też: ¨Dodatek mieszkaniowy może pomóc przetrwać trudne czasy¨. W czasie pandemii rośnie zainteresowanie dodatkami mieszkaniowymi. Państwo chce też dopłacać do rachunków najemców. Na razie jednak trudno mówić o lawinowym wzroście wniosków o dodatek. Paradoksalnie jest ich mało, bo utrudniony jest kontakt z urzędem. Nie wszyscy mają też szansę go otrzymać- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.05.2020.).
¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa z kolei: ¨Chcą pomocy? To nie wygrają przetargu¨. Firmy startujące w przetargach mają problem z przedstawieniem zaświadczenia o tym, że nie zalegają ze składkami na ZUS. Głównie z tego powodu, że część z nich skorzystała z instrumentów przewidzianych w tarczy antykryzysowej i przerwała opłacanie składek. Dopóki wniosek o takie zwolnienie nie został rozpoznany, formalnie przedsiębiorcy mają zaległości- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ wraca do sprawy w tekście: ¨Brak zaświadczeń dyskwalifikuje firmy¨. Przedsiębiorcy startujący w przetargach mają problemy z przedstawianiem zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami na ZUS. Dla części z nich oznacza to utratę szans na zdobycie kontraktu. Więcej- na szóstej stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 04.05.2020.).
¨DGP¨ informuje również: ¨Porządkowanie śmieciowego rynku zwalnia¨. Nie do 6 września lecz do końca 2020 r. samorządy mają czas na dostosowanie swoich uchwał. Termin ten przesuwa kolejna tarcza antykryzysowa. Więcej- na dziewiątej stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 04.05.2020.).