Poniedziałek 30 grudnia 2024
Poniedziałkowa „Rzeczpospolita” odnotowuje: „W nowy rok z dużym bagażem nadziei”. Po słabym 2023 r., w którym polska gospodarka otarła się o recesję, rok 2024 był już dużo lepszy – szacunki wskazują, że urośliśmy o około 2,8 proc. Rok 2025 ma przynieść jeszcze szybszy wzrost. Obecnie średnia prognoz ekonomistów pytanych o tempo wzrostu gospodarczego w 2025 r. to 3,4 proc. (według Bloomberga). Gdyby taki wynik udało nam się osiągnąć, byłby on najlepszy od trzech lat. W 2025 r. wchodzimy z dużym bagażem nadziei. Konsumpcja była kluczowym motorem wzrostu gospodarczego Polski w 2024 r. – przede wszystkim w jego pierwszej połowie i po zachwianiu w trzecim kwartale br. powinna nim pozostać także w 2025 r. Od stycznia 2025 r. płaca minimalna urośnie o 10 proc. r./r., czyli sporo, ale jednak o ponad połowę mniej niż w 2024 r. Również w budżetówce podwyżki będą dużo niższe (ok. 5 proc.). Mimo wiary w polskiego konsumenta gwiazdą 2025 r. mają być inwestycje, przede wszystkim publiczne, współfinansowane ze środków unijnych. Ekonomiści ING Banku Śląskiego spodziewają się, że do finalnych beneficjentów pieniędzy z KPO i polityki spójności trafi łącznie około 95 mld zł wobec 40 mld zł w 2024 r. „Na koniec 2024 r. ok. 90 proc. środków z KPO jest w naborach, a ok. 35 proc. części grantowej zostało już zakontraktowane” – zauważają. Od września inflacja roczna weszła na poziom około 5 proc. i wygląda na to, że zejdzie z niego dopiero na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2025 r. W międzyczasie, w pierwszych miesiącach 2025 r., może nawet dotrzeć w pobliże 6 proc. Źródłem niepewności jest to, co stanie się z cenami prądu po wrześniu, gdy – zgodnie z obecnym stanem prawnym – zostaną odmrożone. Obecnie średnia prognoz według ankiety Bloomberga wynosi 3,7 proc. w trzecim i czwartym kwartale, czyli wciąż powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP. Zejście bliżej środka celu NBP (2,5 proc.) dopiero na 2026 r.- czytamy na 15 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 30.12.2024.).
„Rz” zauważa też w innym miejscu: „PRS: duży potencjał i wyzwania”. Polski rynek najmu instytucjonalnego rośnie najszybciej w regionie dzięki determinacji garstki pionierów – i na razie tak pozostanie. Ponad 20 tys. pracujących mieszkań i 10 tys. lokali w budowie – to bilans rynku PRS (najem instytucjonalny) w Polsce według szacunków firmy Savills. Z kolei eksperci firmy Colliers szacują pracujący zasób na 20,9 tys. mieszkań – co oznacza wzrost o 111 proc. w ciągu 12 miesięcy. W inwestycjach w budowie jest 7,4 tys. lokali, a w projektach w przygotowaniu 34,6 tys. Jesteśmy zatem najprężniej rozwijającym się rynkiem regionu CEE- 6 (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria), gdzie według Colliers pracuje w sumie 89,3 tys. lokali, 10 tys. jest w budowie, a 38 tys. w planach. Rynek PRS w Polsce rozwija się za sprawą zagranicznego kapitału, chociaż pierwszy duży portfel stworzyło… państwo. Fundusz Mieszkań na Wynajem, pierwotnie w strukturach BGK Nieruchomości, a obecnie PFR Nieruchomości, to ponad 2 tys. lokali. Pionier i lider dał się jednak wyprzedzić dynamicznie rosnącym prywatnym platformom: Resi 4 Rent (fundusz Pimco), Vantage Rent (spółka TAG Immobilien), LifeSpot (fundusz Ares) czy Heimstaden (spółka szwedzka). Nad Wisłą aktywni są również mniejsi gracze. Rozwój rynku PRS wyhamował – podobnie jak innych segmentów nieruchomości komercyjnych – z powodu wysokich stóp procentowych. Zdaniem ekspertów, polski rynek jest perspektywiczny, ale karty rozdawać będą inwestorzy, którzy już zapuścili korzenie nad Wisłą i zadbali o potencjał wykonawczy. Od chwili powstania w 2014 r. do dziś rynek PRS urósł do ponad 20 tys., z czego pierwsze 10 tys. powstało w ciągu około ośmiu lat, a drugie tyle już tylko w dwa. Tylko w ostatnich 12 miesiącach całkowita podaż mieszkań na rynku PRS zwiększyła się o 35 proc. – W sumie w 2024 r. 11 inwestorów PRS uruchomiło projekty w Polsce, jednak tylko jeden został zrealizowany przez nowego gracza. Chociaż dynamika wygląda imponująco, to wzrost jest wynikiem działań podejmowanych przez inwestorów w poprzednich latach – wcześniej kupionych działek i rozpoczętych budów. Więcej szczegółów- na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 30.12.2024.).
Dodatek poniedziałkowej „Rz”– „Podatki i rachunkowość” zamieszcza z kolei obszerny tekst: „Opodatkowanie dochodów z nieruchomości- na co warto zwrócić uwagę”. O tym, jaki podatek zapłacimy w przypadku wynajmu czy sprzedaży budynku czy lokalu, decyduje wiele czynników, m.in. wybrana forma opodatkowania i decyzja odnośnie do zakwalifikowania nieruchomości do majątku prywatnego albo firmowego. Inwestowanie w nieruchomości w ostatnich latach cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób poszukujących stabilnych i dochodowych form lokowania kapitału. Nieruchomości przyciągają wzrostem wartości oraz perspektywą generowania regularnych dochodów pasywnych, zwłaszcza w porównaniu z innymi formami inwestycji, takimi jak akcje czy kryptowaluty. Dodatkowo wynajem nieruchomości może być korzystnym źródłem dochodów, szczególnie w kontekście stosunkowo niskiego opodatkowania, które sprawia, że inwestycja staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. O ile odpowiednie podejście do kwestii podatkowych może zwiększyć rentowność inwestycji, o tyle brak wiedzy w tym zakresie może prowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek w postaci zaległości podatkowych i związanych z tym sankcji. Co w sytuacji, w której podatnik zdecydował się wprowadzić nieruchomości do działalności gospodarczej i budować swój biznes polegający na wynajmie? Wprowadzony zakaz amortyzacji lokali mieszkalnych w podatkach dochodowych bardzo często studzi takie zamiary, zwłaszcza w sytuacji, w której podatnik nie ponosi dużych nakładów na nieruchomość. Co istotne, nieruchomości mieszkalne nie mogą być przedmiotem amortyzacji dla celów podatkowych zarówno dla spółek, jak i dla osób fizycznych. Wynika to wprost z przepisów ustaw o PIT i o CIT. Kością niezgody pomiędzy podatnikami a fiskusem pozostaje możliwość amortyzacji mieszkań nabytych przed wejściem w życie przepisów zakazujących ich amortyzacji. Podatnicy, powołując się przede wszystkim na ochronę praw nabytych, wskazują, że powinni mieć możliwość amortyzacji podatkowej mieszkań zakupionych przed wejściem w życie przepisu zakazującego amortyzacji lokali mieszkalnych. Fiskus uważa zgoła odmiennie, natomiast sądy administracyjne zajmują niejednolite stanowiska. Jedne mówią, że ocena konstytucyjności przepisu nie leży ich kompetencjach, inne przyznają rację podatnikom, a jeszcze inne (w tym NSA!) przyznają rację fiskusowi. Lektura dla zainteresowanych- na piątej stronie dodatku.
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 30.12.2024.).
„Podatki…” w „Rz” przypominają też: „Sprzedając działkę można zostać podatnikiem VAT”. Aby nieruchomości stanowiły majątek prywatny, przez cały okres posiadania ich przez podatnika nie mogą służyć działalności gospodarczej. Przy czym wydzierżawienie działek powoduje, że tracą one charakter majątku prywatnego. Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 czerwca 2024 r. Wnioskodawca posiadał gospodarstwo rolne, na terenie którego prowadził uprawy i hodowlę. Okresowo części gruntów dzierżawione były również innym podmiotom na cele rolnicze oraz pod sklep. Jako tzw. rolnik ryczałtowy prowadzący działalność rolniczą oraz jako wydzierżawiający grunty na cele rolnicze wnioskodawca objęty był zwolnieniem z VAT. W 2020 r. zawarł umowę przedwstępną dzierżawy z firmą fotowoltaiczną na wybrane części gruntu objęte dotąd gospodarką rolną. Czynsz miał być płatny po uzyskaniu wymaganych decyzji prawnych, co jednak nie nastąpiło z uwagi na protesty mieszkańców, które doprowadziły do uchwalenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym wnioskodawca wystąpił o stosowny podział posiadanej działki i podjął decyzję o zbyciu tych części gruntów, które zgodnie z inicjatywą mieszkańców przeznaczono pod zabudowę mieszkaniową i usługową. Uzyskane środki ze sprzedaży działek zostaną przeznaczone na spłatę kredytów, darowizny dla dzieci, dokapitalizowanie spółek i remont kamienicy. Ponadto wnioskodawca zamierza sprzedać nieruchomości bez udzielania pełnomocnictwa ani zawierania umów przedwstępnych. Wobec tak przedstawionych okoliczności wnioskodawca chciał ustalić, czy sprzedaż działek będzie podlegać opodatkowaniu VAT. W jego ocenie sprzedaż działek należy do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym, do którego nie mają zastosowania przepisy ustawy o VAT, więc działania te nie będą podlegać VAT. Organ podatkowy nie zgodził się jednak z tym stanowiskiem- odnotowano na ósmej stronie dodatku.
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 30.12.2024.).
„Dziennik Gazeta Prawna” informuje natomiast: „Podatek od garaży i budynków w 2025 roku. Niższe stawki i nowe definicje”. Z początkiem 2025 r. zaczną obowiązywać nowe definicje budynku i budowli dla potrzeb podatku od nieruchomości. Zmianę odczują także właściciele garaży w budynkach mieszkalnych, przy czym dla nich będzie ona zdecydowanie korzystna. Wszystko to skutek nowelizacji z 19 listopada 2024 r. ustaw o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych oraz o opłacie skarbowe. Obowiązująca od 1 stycznia ustawa wprowadziła m.in. nowe definicje terminów: „budowla”, „budynek”, „obiekt budowlany” oraz „trwałe związanie z gruntem”- bez odwoływania się do przepisów prawa budowlanego. Nowelizacja zmodyfikowała także zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych. Jej celem jest ujednolicenie opodatkowania garaży. Zgodnie z treścią zmienionych przepisów za część mieszkalną budynku (od 1 stycznia 2025 r.) będzie się uznawać także pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów.
(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”– 30.12.2024.).
„Głos Szczeciński” odnotowuje: „Od nowego roku w Szczecinie wzrosną czynsze, ale dla wielu czekają ulgi. Sprawdź, czy masz do nich prawo”. Od nowego roku wzrosną czynsze w mieszkaniach komunalnych w Szczecinie. Sporo najemców będzie jednak mogło skorzystać z rozbudowanego systemu obniżek. Podwyżki czynszów wyniosą 10 procent. Nie mogą być wyższe, bo od kilku lat, zapobiega temu tzw. kotwica czynszowa. Dla osób o niższych dochodach, przewidziano sporo ulg. Mogą się o nie ubiegać najemcy mieszkań komunalnych oraz z zasobu TBS. System obniżek został skonstruowany w oparciu o kryteria dochodowe w sposób gwarantujący osobom najuboższym pozostawienie wysokości czynszu na zbliżonym poziomie. Obniżki mogą zostać udzielone mieszkańcom, których średni dochód gospodarstwa domowego w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza określonego poziomu – wyjaśnia Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina. W zależności od sytuacji materialnej obniżka może wynieść 50 proc, 40 proc lub 25 proc. Zarząd Budynków i Lokali w Szczecinie opublikował właśnie nowe kryteria dochodowe uprawniające do skorzystania z nich. Obniżka czynszu to wsparcie lokatorów mieszkań komunalnych, którzy osiągają niskie dochody. Może być udzielona osobom, które spełniają pewne warunki. To przede wszystkim: brak zaległości z tytułu używania mieszkania lub zadłużenie, ale spłacane w ratach, w ramach zawartej ugody. Dodatkowo najemcy muszą spełniać kryteria dochodowe uprawniające do udzielenia obniżki oraz zajmują mieszkanie o powierzchni użytkowej nie przekraczającej: 50 mkw. na jedną osobę, 60 mkw. na dwie osoby, 70 mkw. na trzy osoby i 80 mkw. na cztery osoby- czytamy na łamach „Głosu”.
(Źródło: „Głos Szczeciński”- 30.12.2024.).
„Kurier Szczeciński” informuje natomiast: „Maleje liczba pustostanów w Szczecinie”. W 2021 roku miasto dysponowało 997 wolnymi lokalami, w 2022 roku 900 mieszkaniami, w 2023 – 685, a z końcem września 2024 roku było to 675 lokali. Jednym z głównych priorytetów gminy, mających na celu racjonalne gospodarowanie lokalami i budynkami wchodzącymi w skład jej mieszkaniowego zasobu, jest poprawa stanu technicznego i standardu funkcjonalnego lokali mieszkalnych – informuje Anna Szotkowska, zastępca prezydenta miasta w odpowiedzi na interpelację radnego Marcina Pawlickiego z klubu Prawa i Sprawiedliwości. – W celu sprawnego zasiedlania mieszkań, gmina sukcesywnie podejmuje wszelkie możliwe działania, w tym również bierze udział w programach rządowych bezzwrotnego wsparcia na budownictwo komunalne pochodzące ze środków Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. W roku 2023 oraz w roku bieżącym Gmina złożyła wnioski o wsparcie finansowe na remonty wolnych lokali mieszkalnych. Szacowane dofinansowanie z tego tytułu wynosi blisko 20 mln zł. Od początku 2024 roku za pośrednictwem strony internetowej zostały przyjęte 32 zgłoszenia o domniemanych pustostanach, z czego 6 widniało już w ewidencji wolnych lokali komunalnych, 16 nie dotyczyło własności gminy, co do 7 zgłoszeń nie potwierdzono faktu niezamieszkiwania w lokalach. Jedynie jeden lokal został przyjęty i zewidencjonowany jako wolny a w przypadku dwóch zostały wszczęte procedury odzyskiwania porzuconych lokali.
(Źródło: „Kurier Szczeciński”– 30.12.2024.).