Poniedziałek, 3 lipca 2017

Bank da etat dłużnikowi, Rzeczpospolita
Za szukanie pracy zapłaci bank, Rzeczpospolita
Francuz bierze gotowe, a Polak sam sobie wykończy, Rzeczpospolita
Syn bez problemu dostanie grunty po ojcu, Rzeczpospolita
Weekend w górach albo ciepła podłoga w kuchni, Rzeczpospolita
Zakup mieszkania od męża z podatkową ulgą, Rzeczpospolita
Nie każda przebudowa to remont, Dziennik Gazeta Prawna
Państwowi kontrolerzy wejdą do spółdzielni mieszkaniowych, Dziennik Gazeta Prawna
Tanie przekształcenie użytkowania w stolicy, Dziennik Gazeta Prawna
I banki, i klienci wciąż ryzykują przy hipotekach, Gazeta Wyborcza

Więcej poniżej.

 

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" odnotowuje: "Bank da etat dłużnikowi". Zamiast licytować mieszkania za zaległości, banki pomogą kredytobiorcom wyjść na prostą. Już niedługo na rynku bankowym pojawi się nowa usługa, która może zmienić sytuację kredytobiorców wpadających bez swojej winy w tarapaty finansowe. Podstawę do zmian w traktowaniu kredytobiorców daje ustawa o kredycie hipotecznym, która zacznie obowiązywać od 22 lipca. Chodzi przede wszystkim o to, aby kredytodawcy wykazali się cierpliwością, zanim dokonają wszczęcia postępowania egzekucyjnego wobec niespłacanego kredytu hipotecznego. Ustawodawca przyjął, że jeżeli kredytobiorca spóźnia spłatę, to kredytodawca, zanim wypowie umowę, będzie musiał poinformować klienta o możliwości złożenia wniosku o restrukturyzację zadłużenia, czasowe jego zawieszenie: zmianę wysokości rat czy wydłużenie okresu spłaty. Przepis przewiduje także inne działania umożliwiające spłatę zobowiązania. Do tej pory banki dawały kredytobiorcy, który bez swojej winy wpadł w tarapaty, 14 dni na restrukturyzację długów i praktycznie od razu przystępowały do licytacji nieruchomości i sprzedaży pozostałego do spłaty długu- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 03.07.2017.).

 

"Rz" wraca do sprawy w dodatku "Prawo co dnia" zamieszczając tekst: "Za szukanie pracy zapłaci bank". Agencje zatrudnienia, które chcą współpracować z bankami w szukaniu zatrudnienia dla klientów niespłacających kredytów hipotecznych, dowodzą, że będzie to rozwiązanie korzystne nie tylko dla dłużników, ale także banków, które dzięki temu odzyskają pieniądze zainwestowane w kredyty. Część banków wyraziła już swoje zainteresowanie nowymi możliwościami, jakie dają im pośrednicy pracy. Jeden z największych banków oczekuje jednak stworzenia ogólnopolskiej sieci biur pośrednictwa zawodowego. Wszystko wskazuje więc na to, że projekt, który pierwotnie przewidywał świadczenia pomocy kredytobiorcom w trzech biurach działających w Gdańsku, Warszawie i Krakowie, szybko rozwinie się w system ponad 300 biur działających na szczeblu powiatowym. Więcej szczegółów- na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 03.07.2017.).

 

Kolejny dodatek "Rz""Nieruchomości mieszkaniowe" odnotowuje: "Francuz bierze gotowe, a Polak sam sobie wykończy". Wiele obecnych na polskim rynku firm deweloperskich to oddziały światowych spółek. Grupa Matexi jest aktywna przede wszystkim w Belgii, gdzie buduje znacznie więcej domów jednorodzinnych i segmentów. Nie brakuje też dużych, dzielonych na etapy osiedli o wysokim standardzie. Ceny mieszkań w Brukseli są średnio o połowę wyższe niż w Warszawie. We Francji rynek pierwotny, podobnie jak w Polsce, zapewnia klientom bardzo bogatą ofertę. Tamtejsze mieszkania są zawsze wykańczane pod klucz, a nie oferowane, tak jak u nas, w standardzie deweloperskim. Bardzo ważne są również certyfikaty zrównoważonego budownictwa. Także w Finlandii mieszkania są oferowane w standardzie pod klucz. Finowie zazwyczaj budują z gotowych prefabrykatów. W Polsce najbardziej popularna jest metoda tradycyjna. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 03.07.2017.).

 

"Nieruchomości…" informują też: "Syn bez problemu dostanie grunty po ojcu". Notariusze nie powinni już odmawiać rolnikom sporządzenia umowy darowizny ziemi i odsyłać ich w tej sprawie do sądu. Przesądził o tym Sąd Najwyższy. Od przeszło roku obowiązują nowe zasady obrotu ziemią rolną. Dotyczą one nie tylko ziemi państwowej, ale i prywatnej. Zawiera je ustawa o ustroju rolnym. Nie obejmuje ona tylko niewielkich działek do 3 tys. mkw. Mimo zapewnień polityków, że ograniczenia nie dotkną rodzin rolników, stało się inaczej. Sąd Okręgowy zapytał, czy rolnik mógł po 30 kwietnia ub.r. przekazać nieruchomość bliskim, jeżeli nie upłynęło 10 lat od jej nabycia. Chodziło konkretnie o interpretację art. 2b pkt 6 ust. 3 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Sąd Najwyższy nie miał wątpliwości. Według niego zgoda sądu w takich przypadkach nie jest w ogóle potrzebna. Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 03.07.2017.).

 

"Nieruchomości…" także krótko: 79,1 tys. mieszkań oddali do użytku deweloperzy od czerwca 2016 r. do maja 2017 r. To o 9 proc. więcej, licząc rok do roku. W tym czasie firmy deweloperskie rozpoczęły budowę 93,8 tys. lokali (9,1 proc. więcej r./r.). W ciągu ostatniego roku deweloperzy dostali pozwolenie na budowę 126,2 tys. mieszkań (wzrost o 26,1 proc.) podaje Home Broker.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 03.07.2017.).

 

"Nieruchomości…" zauważają również: "Weekend w górach albo ciepła podłoga w kuchni". Czasy, gdy deweloperzy stawali na głowie, by sprzedać mieszkania, dawno minęły. Popyt na nieruchomości wciąż jest bardzo duży. Ale duża jest też podaż, więc firmy starają się wyróżniać swoje inwestycje. Deweloperzy proponują m.in. zniżki inwestorom kupującym w pakiecie mieszkania na wynajem. Oprócz rabatu można liczyć na specjalne stawki za wykończenie nieruchomości- od 140 zł za mkw. Analitycy zwracają także uwagę na promocje obowiązujące na osiedlach, których budowa dopiero rusza. Firmy proponują tzw. pakiety na start. Ograniczona grupa klientów dostaje np. miejsce postojowe za pół ceny. Niektórzy deweloperzy proponują dogodne harmonogramy spłat, np. 10/ 90. 10 proc. ceny klient wpłaca po podpisaniu umowy, resztę przy odbiorze kluczy. Jeden z rzeszowskich deweloperów zorganizował konkurs, w którym do wygrania jest ogrzewanie podłogowe w kuchni lub weekend w Zakopanem. Standardem stała się darmowa komórka lokatorska. Promocje można znaleźć w 80 inwestycjach prezentowanych w serwisie Domiporta.pl. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 03.07.2017.).

 

"Prawo co dnia" informuje też: "Zakup mieszkania od męża z podatkową ulgą". Fiskus potwierdza: by nie zapłacić PIT od sprzedaży nieruchomości, wystarczy odkupić od małżonka udziały we wspólnym mieszkaniu. Nabycie od męża udziału w lokalu mieszkalnym po ustanowieniu między małżonkami rozdzielności majątkowej uprawnia wnioskodawczynię do skorzystania ze zwolnienia- odpowiada podatniczce w niedawnej interpretacji przepisów o PIT dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej. Chodzi o ulgę mieszkaniową, czyli zwolnienie z PIT dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Przysługuje ona osobom, które w terminie dwóch lat od końca roku sprzedaży przeznaczają przychód z tej sprzedaży na zaspokojenie swych celów mieszkaniowych. Szczegóły- na piątej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 03.07.2017.).

 

"Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę: "Nie każda przebudowa to remont". Kto przebuduje kamienicę, zmieniając jej przeznaczenie, nie odliczy wydatków jednorazowo, tylko przez odpisy amortyzacyjne- orzekł NSA. Spór toczył się o to, jak zaklasyfikować prace budowlane- jako remont czy jako ulepszenie środka trwałego. Różnica polega na tym, że przy remoncie wydatki od razu ujmuje się w kosztach podatkowych, a przy ulepszeniu można je rozliczyć dopiero po zakończeniu prac i na dodatek stopniowo, bo poprzez odpisy amortyzacyjne. NSA wyjaśnił, że między remontem a ulepszeniem jest często cienka granica. Przyjmuje się, że remont to prace odtworzeniowe, przeprowadzane w trakcie eksploatacji budynku. Przy ulepszeniu eksploatacja zwykle nie jest możliwa, bo wiąże się z nim zmiana cech użytkowych i technicznych budynku. Więcej szczegółów- na piątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 03.07.2017.).

 

"DGP" informuje też: "Państwowi kontrolerzy wejdą do spółdzielni mieszkaniowych". Władze spółdzielni mogą mieć nadmierny apetyt na dane osobowe spółdzielców- stwierdził generalny inspektor danych osobowych. W związku z tym- jak zapowiedziano- zostaną przeprowadzone czynności kontrolne w wytypowanych spółdzielniach. Reakcja inspekcji to pokłosie zeszłotygodniowej publikacji "DGP". Zgromadzone informacje wskazują, że w ostatnim czasie nawet kilkaset tysięcy osób zostało wezwanych do wyrażenia zgody na przetwarzanie ich wrażliwych danych osobowych. Prezesi chcą mieć dostęp m.in. do informacji o nałogach i wyrokach dotyczących swoich spółdzielców. Ponadto oczekują, że spółdzielca wskaże, z kim konkretnie mieszka w zajmowanym lokalu. Prawnicy nie mają wątpliwości, że takie działania są bezprawne. Więcej szczegółów- na siódmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 03.07.2017.).

 

"DGP" zauważa również: "Tanie przekształcenie użytkowania w stolicy". Od 4 lipca warszawiacy będą mogli uwłaszczyć się na bardzo korzystnych warunkach na miejskich gruntach. Ze składaniem wniosków trzeba się jednak spieszyć. "Wyraża się zgodę na udzielenie 95- proc. bonifikaty osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi lub garażami"- to treść pierwszego i kluczowego paragrafu uchwały Rady m.st. Warszawy". Akt ten niedawno umieszczony został w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego i zacznie obowiązywać już w najbliższy wtorek. Ustalona 95- proc. bonifikata z tytułu przekształcenia użytkowania oznacza tyle, że każda osoba fizyczna i spółdzielnia chcąca uwłaszczyć się na gruntach, na których znajdują się jej nieruchomości mieszkalne (czy garaże), będzie musiała zapłacić kwotę równą pięciu dotychczasowym opłatom za użytkowanie. Kryterium dochodów nie będzie brane pod uwagę. Jest to więc niezwykle korzystna regulacja, która zdecydowanie może obniżyć wpływy do budżetu stolicy z tytułu opłat za użytkowanie. Inna sprawa, że uchwała podjęta została rzutem na taśmę. W warunkach, które mogą świadczyć o tym, że za jej przyjęciem przemówiły bardziej polityczne względy niż merytoryczne. Od ponad roku na szczeblach rządowych procedowany jest bowiem projekt powszechnej ustawy uwłaszczeniowej dla mieszkaniówki. Zakłada się, że ustawa zostanie szybko przeprowadzona przez parlament i wejdzie w życie jeszcze w tym roku (mowa o 1 października lub 1 listopada). Warszawa proponuje natomiast cztery razy lepsze warunki przekształcenia niż rząd- zauważa dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Szczegóły- na dziewiątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 03.07.2017.).

 

"Gazeta Wyborcza" informuje z kolei: "I banki, i klienci wciąż ryzykują przy hipotekach". Więcej niż co czwarty kredyt hipoteczny w Polsce jest udzielany klientowi, który zadłużył się już maksymalnie. Połowa banków udziela nowych kredytów, ślepo wierząc w utrzymanie niskich stóp procentowych. Spośród 2 mln kredytów hipotecznych mniej więcej 10 proc. stanowią te, w których wartość długu przekracza wartość nieruchomości. I jeszcze 400 tys. takich, w których kredyt stanowi ponad 80 proc. wartości mieszkania. A więc jednej czwartej kredytów udzielono klientom zadłużonym "pod korek". Co drugi bank nie doszacowuje efektu możliwego wzrostu stóp procentowych do poziomu długoterminowej średniej. A czym się skończy niedoszacowanie przyszłych zmian rynkowych, widzimy na przykładzie kredytów frankowych. Banki zakładały w badaniu zdolności kredytowej zmianę kursu franka o 20 proc., a nastąpiła zmiana o 200 proc. Jak wynika z niedawnego opracowania zajmujące się pośrednictwem finansowym firmy Expander, są w Polsce dość liczne regiony, w których przeciętnie zarabiający pracownik (przyjmuje się, że mediana wynagrodzeń wynosi ok. 2600 zł na rękę) nie jest w stanie kupić sobie mieszkania, zadłużając się w sposób bezpieczny. Z wyliczeń Expandera wynika więc, że para o przeciętnych dochodach nie będzie w stanie bezpiecznie skredytować zakupu mieszkania o powierzchni 55 mkw. Bezpiecznie, czyli tak, żeby rata miesięczna nie przekraczała 25- 30 proc. dochodów. Więcej szczegółów- na szóstej stronie "Gazety".

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 03.07.2017.).

 

Zobacz również