Poniedziałek, 29 marzec 2021

¨Covid nie usprawiedliwia każdego opóźnienia¨
¨Spółki nieruchomościowe w nowej odsłonie¨
¨Czy rura osłonowa jest kanalizacją kablową¨
¨Budowlanka da radę. Gorzej ze sklepami meblowymi i branżą kosmetyczną¨
¨Śledztwo w sprawie burmistrza w trzech osobach¨
¨Frankowicze kontratakują¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ zauważa:: ¨Covid nie usprawiedliwia każdego opóźnienia¨. Bezczynne urzędy muszą przeorganizować pracę w pandemii- orzekają sądy. Machiny administracyjne tłumaczące się koronawirusem spowalniają gospodarkę. Widzą to sądy administracyjne i coraz częściej orzekają, że covid nie jest wystarczającym usprawiedliwieniem bezczynności, a urzędy powinny przeorganizować pracę i zapewnić odpowiednią kadrę. Z ankiety przeprowadzonej wśród członków Polskiego Związku Firm Deweloperskich wynika, że aż 84 proc. inwestorów odnotowało wydłużenie procedur administracyjnych w pandemii. Problemy nastręcza współpraca z urzędami miasta i starostwami. Znaczne utrudnienia deweloperzy napotykają też w sądach wieczystoksięgowych. Niektóre urzędy bezrefleksyjnie korzystają z nadanej im przepisami tarczy antykryzysowej możliwości zawieszenia biegu terminu załatwiania spraw, bez podawania jakiejkolwiek przyczyny, na 30 dni. Z punktu widzenia inwestora bardzo ciężko zweryfikować zasadność takiego zawieszenia- czytamy. Więcej szczegółów- na dziewiątej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.03.2021.).

Dodatek ¨Rz¨¨Podatki i księgowość¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Spółki nieruchomościowe w nowej odsłonie¨. Spółki posiadające nieruchomości są coraz częściej przedmiotem zainteresowania zarówno skarbówki, jak i samego ustawodawcy, co dobitnie pokazuje zakres zmian w CIT, które obowiązują od 1 stycznia br. W wyniku zmian w przepisach, które weszły w życie 1 stycznia br., obok ustanowienia samej definicji spółek nieruchomościowych, powstało także dla nich wiele istotnych obowiązków w zakresie pełnienia funkcji płatnika, ustanowienia przedstawiciela podatkowego czy raportowania. Wprowadzono także zmiany do samej klauzuli nieruchomościowej, czytamy w ramach wstępu- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.03.2021.).

¨Podatki i księgowość¨ zamieszczają również tekst: ¨Czy rura osłonowa jest kanalizacją kablową¨. Brak definicji danego wyrażenia w prawie budowlanym oraz odwołania do innej ustawy uzasadnia interpretację przepisu na potrzeby podatku od nieruchomości zgodnie z jego językowym brzmieniem. Od momentu wprowadzenia w 2010 r. do ustawy- Prawo budowlane legalnej definicji obiektu budowlanego, przepisy determinują traktowanie jako budowli kanalizacji kablowej, w przeciwieństwie do umieszczonych w niej kabli, co potwierdzają sądy administracyjne w orzecznictwie. Pewne odstępstwa  od tej zasady pojawiają się w wyrokach dotyczących specyficznych przypadków kabli znajdujących się w w rurach osłonowych jedynie w części.. Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez sądy, tak ułożone rury osłonowe nie stanowią kanalizacji kablowej, głównie na brak ciagłego charakteru. Szczegóły- na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.03.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje: ¨Budowlanka da radę. Gorzej ze sklepami meblowymi i branżą kosmetyczną¨. Obecne obostrzenia mogą skutkować utratą obrotów w wysokości 0,75- 1 mld zł w sklepach kategorii dom i wnętrze znajdujących się w galeriach. Sektor usług kosmetycznych będzie tracił 130 mln zł dziennie. Według szacunków Polskiej Rady Centrów Handlowych konsekwencją dotychczasowych obostrzeń jest już niemal 50 mld zł przychodów utraconych przez najemców centrów handlowych, co stanowi 38 proc. ich rocznych obrotów. W wyniku zamknięć ucierpiały również budżety właścicieli galerii- luka w przychodach wynikająca z poniesionych kosztów finansowania lockdownów i wsparcia na rzecz najemców wyniesie ok. 5,5 mld zł, co stanowi ponad połowę rocznych przychodów. Sklepy meblowe i budowlane, które właśnie dołączyły do grona zamkniętych lokali, radziły sobie dotąd całkiem nieźle. Jak wynika z danych PRCH, w 2020 r. spadek obrotów najemców z tej grupy wyniósł zaledwie 7 proc. To niewiele przy usługach i rozrywce, które odnotowały dołek rzędu 66 proc. i 69 proc., czy gastronomii i mody, u których zjazd sięgał odpowiednio 34 proc. i 31 proc. Producenci materiałów budowlanych deklarują, że poradzą sobie z zamrożeniem i nie spowolni to ich planów rozwojowych. Powodów do optymizmu nie mają sprzedawcy mebli. Na tę branżę w mniejszym stopniu przekłada się ruch na trwających budowach. Lockdown oznacza spadek sprzedaży o kilkadziesiąt procent, a ewentualne przedłużenie będzie oznaczało trudności dla fabryk- czytamy. Więcej- na drugiej i trzeciej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 29.03.2021.).

¨DGP¨ informuje w innym miejscu: ¨Śledztwo w sprawie burmistrza w trzech osobach¨. Prokuratura wyjaśni, czy zawarcie przez burmistrza warszawskiego Targówka porozumienia ze spółdzielnią mieszkaniową, w której tenże  był przewodniczącym rady nadzorczej, było legalne. Prokuratura przeanalizuje, czy doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej oraz czy doszło do przestępstwa nadużycia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Przyczynkiem do sprawy był tekst w ¨DGP¨ ze stycznia 2021 r. Burmistrz Antoni Słowik zarządzający warszawskim Targówkiem, zwarł z jedną z największych spółdzielni mieszkaniowych :Bródno¨ porozumienie, na mocy którego postanowiono umorzyć jej 3,2 mln zł długu. W chwili podpisania umowy burmistrz był przewodniczącym rady nadzorczej rzeczonej spółdzielni, a kilka miesięcy później został jej prezesem. Więcej szczegółów- na ósmej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 29.03.2021.).

¨Gazeta Wyborcza¨ w dodatku ¨Ekonomia+¨ obwieszcza: ¨Frankowicze kontratakują¨. Unieważnienie umowy kredytowej albo odfrankowienie długu. Ile to kosztuje? I czy warto, żeby sprawę przejęła kancelaria odszkodowawcza? Kolejne wyroki sądów dają nadzieję: frankowicze wygrywają większość spraw. Sędziowie unieważniają umowy kredytowe i każą bankom oddawać płacone przez lata raty. Jednocześnie klient ma mieszkanie na własność, a po zwrot wypłaconego kredytu bank musi się upewnić w osobnym pozwie. Nie wiadomo, czy w ogóle trzeba płacić jakiekolwiek odsetki za użyczony przez bank kapitał. Innym odfrankowują długi- przewalutują je tak, jakby od  początku były zaciągnięte w złotówkach, a dodatkowo zostawiają niższe oprocentowanie jak przy kredycie walutowym. Przewagę frankowiczów nad bankami w sądach może dodatkowo wzmocnić oczekiwane orzeczenie Sądu Najwyższego. Początkowo zaplanowane na 25 marca , zostało przeniesione na 13 kwietnia. SN ma rozstrzygnąć właśnie kwestię rozliczeń pomiędzy frankowiczami a bankami- czy za kredyt trzeba płacić? A jeśli tak (choć w takie zdanie SN nie wierzy ani rzecznik finansowy, ani UOKiK), to ile? Jak wycenić koszt kapitału, skoro sposób zapisany w umowie okazał się wadliwy? Jeśli okaże się, że frankowicze dostali przed laty darmowy kredyt, branża bankowa będzie miała nie lada problem. Jak wylicza KNF, koszty dla banków sięgną setek miliardów złotych, co całkowicie może zmienić oblicze rynku finansowego, i całej polskiej gospodarki- czytamy na siódmej stronie dodatku ¨Gazety¨.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 29.03.2021.).

Zobacz również