Poniedziałek, 28 grudnia 2020

¨Co zdrożeje w nadchodzącym roku¨
¨Dofinansowania na ocieplenie dla najbiedniejszych¨
¨Na frankowym froncie pora na przełom¨
¨Gmina obniżyła czynsz najmu, ale firma płaci cały VAT¨
¨Talon do coworku blisko domu pracownika¨
¨Powrót tysięcy spółdzielców¨
¨Spółdzielcza wtopa będzie naprawiona¨
¨Śmieci droższe, a teraz rząd ma nowe plany¨
¨Dymy nad miastem wąchają drony. Kary za palenie śmieci¨
¨Osiedle komunalne w wersji z dopłatami¨
¨Deptak pięknieje¨
¨Wiadomości Szczecińskie¨
¨TBS- y się łączą¨
¨Rewitalizacja w parze z zielenią- przetarg¨
¨Podwórko jak malowane¨

Więcej poniżej.

Poniedziałkowa ¨Rzeczpospolita¨ prognozuje: ¨Co zdrożeje w nadchodzącym roku¨. Gospodarstwa domowe muszą być gotowe na wyższe wydatki m.in. na prąd. Do tego wzrosną lokalne podatki i niektóre opłaty. Rok 2021 przyniesie tylko niewielki spadek inflacji- przewiduje cytowany w tekście ekonomista ING Banku Śląskiego. Według jego szacunków inflacja może sięgnąć 3,1 proc. (wobec 3,5 proc. w 2020 r.), a w niektórych miesiącach przekroczy nawet 3,5 proc. Do najważniejszych czynników proinflacyjnych w 2021 r. należeć będą decyzje administracyjne, w tym wprowadzenie opłaty mocowej, podatek cukrowy czy wzrost opłat za wywóz śmieci. I tak, już od stycznia gospodarstwa domowe muszą się przygotować na wyższe nawet o 11- 12 proc. rachunki za prąd, a firmy0- na jeszcze wyższe. To efekt nowych cen za energię elektryczną, które wzrosną o 3,5- 5,6 proc., zależnie od sprzedawcy (a które już zatwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki), a także wzrost pozostałych składników łącznej opłaty na rachunku. Przykładowo nowa opłata mocowa w zależności od wielkości zużycia energii przez gospodarstwo domowe, wyniesie od 27,6 zł do 154,4 zł w skali roku. W 2021 r. wzrosną również stawki praktycznie wszystkich lokalnych podatków, np. od nieruchomości, część miast zapowiada też wyższe stawki za opłaty parkingowe czy bilety komunikacji miejskiej. Z kolei wzrost opłaty śmieciowej może sięgnąć średnio 40 proc.- czytamy na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.12.2020.).

¨Prawo co dnia¨ w wigilijnym wydaniu ¨Rz¨ odnotowało z kolei: ¨Dofinansowania na ocieplenie dla najbiedniejszych¨. Osoby o niskich dochodach będą mogły liczyć na wymianę pieca i termomodernizację całego domu. Powstanie rejestr starych pieców. Rząd chce skuteczniej walczyć ze smogiem. Pomóc mają nowe przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2021 r. Chodzi o nowelizację z 28 października  2020 r. ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Jej autorem jest rząd. Chce on uruchomić centralną ewidencję emisyjności budynków. Będą w niej najważniejsze informacje z ogólnopolskiej powszechnej inwentaryzacji kotłów. Rząd zamierza przeznaczyć również więcej pieniędzy na: wymianę w domach jednorodzinnych starych węglowych pieców na nowe, przyłączenie do sieci ciepłowniczych oraz docieplenie domów. Wciąż jest ich ok. 3 mln. Rząd przewiduje również pomoc dla dotkniętych ubóstwem energetycznym. Szacuje się, że w Polsce jest to 1,6 mln gospodarstw domowych. A ponad 70 proc. domów jednorodzinnych nie posiada żadnej izolacji cieplnej lub jest słabo docieplonych. Z nowych rozwiązań skorzystają osoby o niskich dochodach, których nie stać ani na wymianę pieca, ani też na termomodernizację. Nie otrzymają pieniędzy do ręki, trafia one do samorządów. A te przygotują programy termomodernizacyjne. Dzięki ustawie możliwe będzie nawet sfinansowanie nawet 100 proc. kosztów termomodernizacji i wymiany pieców. Więcej szczegółów- na dziewiątej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 24.12.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Na frankowym froncie pora na przełom¨. Prawnicy są dość zgodni, że czas najwyższy na wytyczenie przez Sąd Najwyższy jednolitej linii orzeczniczej w sprawach problematycznych kredytów. Choć od głośnego wyroku TSUE w sprawie Dziubaków minął ponad rok, a liczba pozwów w sprawach frankowych urosła do ok. 30 tys. wciąż kilka kluczowych kwestii prawnych jest nierozwiązanych przez SN. W pierwszej kolejności powinien zająć jasne stanowisko co do skutków prawnych abuzywności klauzul przeliczeniowych z rozróżnieniem na kredyty indeksowane i denominowane. Kolejne zagadnienie wymagające uchwały SN dotyczy umów zawieranych przez bank z przedsiębiorcami, w tym umów o charakterze mieszanym, i wreszcie umów zawartych przez konsumentów, ale na cele inwestycyjne, które nie są związane z działalnością gospodarczą. Rozstrzygnięcia przez SN wymagają kwestie rozliczenia nieważnej umowy zgodnie z teorią salda czy dwóch tzw. kondykcji, potencjalnych roszczeń banków z tytułu wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz przedawnienia roszczeń banków. Szczegóły- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 24.12.2020.).

¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨Gmina obniżyła czynsz najmu, ale firma płaci cały VAT¨. Przedsiębiorca płaci VAT wynikający z umowy najmu czy dzierżawy, nawet jeśli gmina umorzyła mu całość lub część czynszu z powodu epidemii. W czasie epidemii wiele firm ubiegało się o ulgi w spłacie zobowiązań na rzecz jednostek samorządu terytorialnego. Skarbówka wyjaśnia, w jaki sposób należy rozliczyć umorzenie części lub całości czynszów wynikających z umów najmu i dzierżawy. Rozstrzygnięcie jest niekorzystne dla przedsiębiorców. Według skarbówki umorzenie nie jest rabatem, więc podstawa opodatkowania VAT pozostaje bez zmian. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 24.12.2020.).

¨Rz¨ zauważa też: ¨Talon do coworku blisko domu pracownika¨. Praca hybrydowa podbija popyt na elastyczne biura. Zyskają biurowce z powierzchniami, które można wynająć także na krótko. Coworki wchodzą już do mniejszych miast. Z analizy firmy doradczej Savills wynika, że w Warszawie jest ponad 5,8 mln mkw. nowoczesnych biur: elastyczne to 181,3 tys. mkw. W Krakowie to odpowiednio ponad 1,5 mln i 35,4 tys. mkw., we Wrocławiu- ponad 1,2 mln i 16,8 tys. mkw., w Trójmieście- 898,8 i 13,6 tys. mkw., w Katowicach- 559,5 tys. i 6,4 tys., w Poznaniu- 579,9 i 6,4 tys. mkw. Do tradycyjnych biur w pełnym składzie szybko nie wrócimy. Rzeczywistość po pandemii wpłynie na styl pracy wielu firm, które będą dążyć do ograniczenia wynajmowanych metrów. Według cytowanych w tekście ekspertów, w 2021 r. nowymi operatorami flex staną się sami właściciele budynków. Czasem z konieczności przejmując biura po operatorach, którzy nie byli w stanie wywiązać się ze zobowiązań. Przewidywanym trendem jest też oferowanie pracownikom coworkingu jako usługi, z której można skorzystać. Zaś alternatywą dla mniejszych miast mogą być partnerstwa lokalnych firm. Mogą wspólnie wynająć nieruchomość i dzielić się kosztami. Więcej szczegółów- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 24.12.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje: ¨Powrót tysięcy spółdzielców¨. Osoby, które posiadają spółdzielcze lokale w blokach na gruntach o nieuregulowanym stanie prawnym, staną się pełnoprawnymi członkami spółdzielni mieszkaniowych. Takie rozwiązanie przygotowuje ministerstwo rozwoju. Co najmniej 500 tys. takich osób utraciło swój status w spółdzielniach w 2017 r. wskutek jednej nowelizacji. Ustawodawca po prostu? się pomylił. Błąd wychwycił ¨DGP¨, po czym sprawę do Trybunału Konstytucyjnego skierował rzecznik praw obywatelskich- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ szerzej wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Spółdzielcza wtopa będzie naprawiona¨. Osoby mające mieszkania spółdzielcze w budynkach z nieuregulowanym stanem prawnym gruntów zostaną członkami spółdzielni z mocy prawa. Reforma spółdzielcza przygotowywana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ma objąć także poprawę sytuacji osób z lokalami na gruncie o nieuregulowanym stanie prawnym. W 2017 r. ustawodawca- przez pomyłkę- wskazał, że osoby te nie są członkami spółdzielni mieszkaniowych. W połowie 2020 r. TK stwierdził niekonstytucyjność tego rozwiązania. Sprawa zaczęła się od nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która weszła w życie 9 września 2017 r. Ustawodawca określił w niej, kto może być członkiem spółdzielni. Szkopuł w tym, że w przepisie przejściowym, w art. 4, wskazał, że członkostwo z mocy prawa tracą wszyscy niewymienieni. Nie wymieniono zaś osób z ekspektatywą, czyli tych mających roszczenia o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. A takich przypadków jest ponad pół miliona, gdyż- zgodnie z uchwałą SN z 2013 r.- wszyscy, którzy mają spółdzielcze własnościowe prawo ustanowione w budynku, do którego spółdzielni nie przysługuje własność albo użytkowanie wieczyste, mają tak naprawdę zaledwie roszczenie (ekspektatywę). Po wejściu w życie przepisów część spółdzielni zaczęła wykreślać ludzi z grona spółdzielców, inne uznały, że tego robić nie będą, bo nikt nie miał wątpliwości, że ustawodawca po prostu zapomniał o znacznej grupie ludzi. Sprawa ma zostać uregulowana w ramach dużej nowelizacji prawa spółdzielczego i ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Rozwiązanie będzie proste: wszystkie osoby z ekspektatywą staną się z powrotem członkami spółdzielni. Jednocześnie dookreślone zostanie, że nie będą musiały one uiszczać żadnych opłat za ponowny wpis- czytamy. Więcej- na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 28.12.2020.).

¨Głos Szczeciński¨ odnotował: ¨Śmieci droższe, a teraz rząd ma nowe plany¨. Od stycznia mieszkańcy Szczecina zapłacą więcej za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Tymczasem rząd planuje kolejne zmiany w systemie gospodarowania odpadami. Właściciele nieruchomości jednorodzinnych w Szczecinie zapłacą w przyszłym roku 99,9 zł miesięcznie (obecnie 94 zł). W zabudowie wielorodzinnej opłata będzie zależała od zużycia wody. Metr sześcienny wyceniono na 9,8 (obecnie 7,5 zł). Ci, którzy nie będą segregować odpadów, zapłacą dwa razy drożej. Podwyżek nie udało się uniknąć, mimo że mieszkańcy bardzo sprawnie segregują odpady, a miasto jest uważane za lidera we wprowadzaniu sprawnego systemu gospodarki odpadami. Teraz rząd przedstawił propozycje uelastycznienia systemu. Mają być uchwalone w najbliższych tygodniach. Jedna z głównych zmian dotyczy ograniczenia frakcji segregowanych odpadów. Kolejna sprawa to obietnica wzrostu cen maksymalnych za odbiór odpadów z nieruchomości niezamieszkanych (firmy, galerie itp.) do 300 zł. Niedawno zostały obniżone na 2021 r., co oznacza, że różnicę muszą pokryć mieszkańcy. W Szczecinie to dodatkowe 4 mln zł, bo ceny obniżono ze 110 zł na 58,20 zł za pojemnik o pojemności 1100 litrów- czytamy. Więcej- na pierwszej i czwartej stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 28.12.2020.).

¨Głos¨ informuje też: ¨Dymy nad miastem wąchają drony. Kary za palenie śmieci¨. Prawie 3000 interwencji z użyciem drona strażnicy miejscy przeprowadzili w poprzednim sezonie grzewczym w związku z podejrzeniem trucia środowiska przez niewłaściwy opał w kominkach. W tym sezonie może być podobnie. Niepokojące sygnały płyną z dzielnicy Pogodno. W grudniu 2018 r. Szczecin kupił drony z detektorami badającymi jakość powietrza i stężenia trujących pyłów. Miały stać się sprawnym narzędziem do walki z mieszkańcami, którzy nie licząc się z sąsiadami, palą w kominkach byle czym. W ciągu dwóch ostatnich lat na Pogodnie było 315 interwencji i kontroli związanych z zanieczyszczaniem powietrza, w tym 23 działania akcyjne z wykorzystaniem dronów. Siedem osób dostało mandaty. Miejsca wybierane są na podstawie zgłoszeń mieszkańców kierowanych do straży miejskiej i urzędu miasta. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 28.12.2020.).

¨Kurier Szczeciński¨ zauważa z kolei: ¨Osiedle komunalne w wersji z dopłatami¨. Zakończył się ostatni etap budowy osiedla Nad Płonią w Dąbiu. W sumie przez sześć lat spółka TBS Prawobrzeże, której 100- procentowym udziałowcem jest Gmina Miasto Szczecin, wybudowała tam 120 mieszkań ze stawką czynszu komunalnego w 10 budynkach wykończonych ¨pod klucz¨.  Budowa osiedla Nad Płonią rozpoczęła się w 2014 r. Inwestycja była podzielona na sześć etapów. W sumie powstało 10 budynków o trzech kondygnacjach, wysokością zabudowy dostosowaną do tej już istniejącej naprzeciwko ul. Koszarowej, która powstała z kolei jako część wcześniej zrealizowanego projektu rewitalizacji pobliskiej ul. Dziennikarskiej. Łączna powierzchnia użytkowa mieszkań to 6,5 tys. mkw. urządzonych ¨pod klucz¨. Wszystkie mieszkania są o czynszu komunalnym. Oddanych właśnie 12 ostatnich mieszkań będzie przeznaczonych także dla komunalnych najemców. Koszt budowy całego dąbskiego osiedla Nad Płonią wyniósł ok. 30 mln zł. Inwestycja finansowana była ze środków budżetowych miasta i TBS Prawobrzeże, a ponadto w 40 proc. wspomagana dotacjami z Funduszu Dopłat BGK- czytamy na ósmej stronie ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 28.12.2020.).

¨Kurier¨ informuje też: ¨Deptak pięknieje¨. Kolejna kamienica na deptaku Bogusława odzyska dawną świetność. Tym razem kompleksowej renowacji doczeka się narożny budynek przy ul. ks. Bogusława X 52. Remontu podjęło się TBS Prawobrzeże. Kapitalny remont- od fundamentów po dach- przejdzie  kamienica z 1890 r., otwierająca deptak Bogusława od strony ul. Jagiellońskiej. Oprócz odnowienia elewacji i zdobień zakres remontu obejmuje także renowacje balkonów i wymianę dachu. Ostateczny kolor elewacji zostanie uzgodniony z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Z kolei wewnątrz kamienicy zaplanowano kompleksową modernizację i przebudowę pomieszczeń, w tym także tych w piwnicy i na poddaszu. Remont przejdzie także klatka schodowa. Od wnętrza kwartału planuje się budowę windy oraz zewnętrznej komory śmietnikowej, a także budowę tarasów i montaż instalacji alarmowej. W wyniku przebudowy i modernizacji kamienicy powstanie 12 lokali użytkowych oraz 7 mieszkalnych. Koszt inwestycji wynosi ok. 5,5 mln zł brutto. Trwają przygotowania do kolejnego remontu przy deptaku Bogusława. W najbliższych miesiącach ma być opracowana dokumentacja projektowo- kosztorysowa dla kamienicy przy ul. ks. Bogusława X 49- czytamy na 16 stronie ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 28.12.2020.).

W wigilijnym wydaniu ¨Kuriera¨ znajdziemy natomiast wkładkę ¨Wiadomości Szczecińskie¨. Zamieszczono tu obszerny tekst pod hasłem: ¨TBS- y się łączą¨. Z początkiem nowego roku nastąpi połączenie Szczecińskiego TBS i TBS Prawobrzeże. Do tej pory spółki przez ponad 20 lat działały niezależnie. W styczniu połączą siły i będą występować pod nazwą Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego spółka z o.o. Połączenie spółek ma się odbywać w sposób jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców i najemców lokali użytkowych. Z tego powodu nie będą ponosić żadnych kosztów związanych np. ze zmianą umów najmu, nie będą musieli również poświęcać dodatkowego czasu na formalności. Połączenie nie spowoduje komplikacji w opłacaniu czynszu czy kontaktowaniu się z administratorami osiedli i budynków. W dniu połączenia wszystkie numery kont służące do rozliczeń, a także numery kontaktowe osób administrujących osiedlami i budynkami nie ulegną zmianie. Nowe Szczecińskie TBS w liczbach, zgodnie z danymi po połączeniu to: 7920 mieszkań w zasobach własnych, 328 lokali usługowych w zasobach własnych, 2630 komunalnych mieszkań powierzonych w zarząd, 216 komunalnych lokali usługowych powierzonych w zarząd, 569 zarządzanych/administrowanych wspólnot mieszkaniowych i 4307 lokali własnościowych w budynkach wspólnot mieszkaniowych- odnotowano na dziewiątej stronie wkładki.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 24.12.2020.).

Niżej w ¨Wiadomościach…¨ czytamy: ¨Rewitalizacja w parze z zielenią- przetarg¨. Po ogłoszeniu przetargu na przebudowę al. Wojska Polskiego przychodzi moment na szukanie wykonawcy dla kompleksowej przebudowy sąsiedniego terenu- Kwartału 36, obejmującego ulice Małkowskiego, ks. Bogusława, Boh. Getta Warszawskiego oraz kr. Jadwigi. Obie inwestycje wzajemnie się uzupełniają, wpisując w strategię rewitalizacji Śródmieścia Szczecina. Wykonawcy zainteresowani przebudową Kwartału 36 mają czas na składanie dokumentów do 8 stycznia do godz. 12.00. Wewnątrz kwartału planuje się kompleksowe działania inwestycyjne. Obejmować one będą m.in. budowę nowego budynku z 30 mieszkaniami wykończonymi ¨pod klucz¨. Spośród tych lokali połowa przeznaczona będzie dla osób starszych, w tym kilka dla osób niepełnosprawnych ruchowo, jedno dla wychowanków pieczy zastępczej. Po południowej stronie biurowca Szczecińskiego TBS, w rejonie narożnika kilku budynków frontowych przy ul. ks. Bogusława X i Małkowskiego powstanie ogród społeczny i plac zabaw dla dzieci. We wnętrzu kwartału zaprojektowano również dwupoziomowy parking podziemny na ok. 150 pojazdów. Środki finansowe na przebudowę kwartału pochodzić będą ze środków własnych spółki, z budżetu Gminy Miasto Szczecin (w tym dotacja z Funduszu Dopłat) i kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego udzielonego w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strukturalnych- czytamy także na dziewiątej stronie wkładki.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 24.12.2020.).

¨Wiadomości…¨ informują też: ¨Podwórko jak malowane¨. Zaniedbany teren przy ul. Henryka Pobożnego w Szczecinie przeszedł zupełną metamorfozę. Inwestycję wykonał Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych. Do tej pory stare podwórze na tyłach kamienicy przy ul. H. Pobożnego 12 było prowizorycznym parkingiem, miało zniszczone podłoże i zieleni jak na lekarstwo. W tym roku ZBiLK podjął się kompleksowego remontu tego terenu i uczynienia z niego miejsca rekreacji dla okolicznych mieszkańców. Inwestycja obejmowała obszar o powierzchni ponad 1000 mkw. Najpierw usunięto stare podłoże w tym zniszczone krawężniki i płyty. Wyrównano teren a następnie ułożono nowe alejki i chodniki. Wykonano murki z cegły klinkierowej, schody i estetyczne ogrodzenie. Zamontowano także bramę przesuwną. Oprócz tego zasadzono ponad 760 sztuk roślin i posiano trawnik. Inwestycja została wykonana w ramach projektu ¨Miejskie strefy rekreacyjne¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 24.12.2020.).

Zobacz również