Poniedziałek, 27 styczeń 2020

Mniej formalności na budowie,
Zmiany dla rozliczających się ryczałtem,
Firmom trudno udowodnić, że system nie działał,
Samorządy ze wsparciem termomodernizacji,
Plastiki nabiorą wartości, zarobią gminy,
Będzie danina do Airbnb,
Trwa rozbiórka <>,
Mewa wystartowała,

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Mniej formalności na budowie¨. Projekt budowlany będzie chudszy, a kolejne obiekty zostaną zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia. Inwestorów czekają zmiany w formalnościach budowlanych. Zarządcy i właściciele budynków z wielkiej płyty będą mogli liczyć na ich remont. W czwartek Sejm uchwalił dwie nowele: prawa budowlanego oraz ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. W 2019 r. oddano do użytkowania ponad 200 tys. mieszkań, najwięcej od 1980 r. Rząd chce utrzymać ten trend, stąd uchwalone prawo budowlane, które powinno skrócić proces inwestycyjny- zapowiadała szefowa Ministerstwa Rozwoju. Nowela odchudza projekt budowlany. Będzie się składał z projektu zagospodarowania działki, projektu architektoniczno- budowlanego i projektu technicznego. Ten ostatni będzie się składało w nadzorze budowlanym razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończonych robót. Nowela ma poprawić również bezpieczeństwo użytkowania budynku (lokalu) w wypadku zmiany sposobu jego użytkowania. Konieczne będzie przede wszystkim sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej. To odpowiedź na tragiczny wypadek w koszalińskim escape roomie. Nowe przepisy wprowadzają również proste zasady legalizacji starych samowoli budowlanych, popełnionych co najmniej przed 20 laty. Nie będzie też wolno po upływie pięciu lat od daty wydania kwestionować pozwolenia na budowę lub użytkowanie. Nowela ustawy termomodernizacyjnej przyznaje natomiast właścicielom (zarządcom) bloków z wielkiej płyty pieniądze na wzmocnienie połączeń między warstwą fakturową a warstwą konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych za pomocą metalowych kotew. Wartość premii wyniesie 50 proc. zakupu i montażu kotew. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 27.01.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa z kolei ¨Zmiany dla rozliczających się ryczałtem¨. Ryczałtowcy, którzy będą składać roczne zeznania za 2019 r., nie muszą już do nich dołączać PIT- 28A. Minister Finansów zrezygnował z tego załącznika  w rozporządzeniu z 13 grudnia 2019 r. określającym wzory zeznań, deklaracji i informacji podatkowych dla ryczałtowców. W tym roku mają oni więcej czasu na złożenie PIT- 28 za 2019 r., ale nie warto robić tego wcześniej niż od 15 lutego. Nowe terminy składania PIT- 28 są związane z rozszerzeniem usługi Twój e- PIT. W 2020 r. Krajowa Administracja Skarbowa wypełni jednak PIT- 28 tym podatnikom, którzy nie rozliczają dochodów z działalności gospodarczej. Wypełni je więc podatnikom uzyskującym dochody z najmu prywatnego- czytamy na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨- 27.01.2020.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Firmom trudno udowodnić, że system nie działał¨. Przedsiębiorca, któremu nie udało się przesłać oferty, musi dowieść, że wynikało to z błędów w działaniu platformy. Problem w tym, że nie bardzo ma jak. Od ponad roku wszystkie przetargi powyżej progów unijnych są prowadzone w internecie. Mimo upływu czasu pewne problemy pozostają niezmienne. Jednym z nich jest brak możliwości złożenia ofert. Przedsiębiorca próbuje przesłać plik i z jakichś powodów nie jest w stanie. W końcu upływa termin i okazuje się, że firma traci wielomilionowy kontrakt. Część wykonawców decyduje się szukać sprawiedliwości przed Krajową Izbą Odwoławczą. To na ich barkach spoczywa wówczas ciężar udowodnienia, że problemy leżały po stronie zamawiającego lub też samej platformy zakupowej. Co więcej, muszą to być twarde dowody. Przesłanki takie jak to, że inni wykonawcy również mieli  problemy z przesłaniem ofert, nie wystarczą. Tak przynajmniej wynika z opublikowanego niedawno przez Urząd Zamówień Publicznych wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie. Szczegóły- na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨- 27.01.2020.).

¨DGP¨ zauważa też: ¨Samorządy ze wsparciem termomodernizacji¨. Gminy będą mogły ubiegać się o premię termomodernizacyjną budynków komunalnych na równi ze spółdzielniami mieszkaniowymi i wspólnotami- zakłada znowelizowana przez Sejm ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Dodatkowo w przypadku remontów prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego lub przez spółki należące w całości do gmin, wysokość premii remontowej może wynieść nawet 50 proc. kosztów przedsięwzięcia. Warunkiem jest m.in. przyjęcie przez województwo, na którego terenie leży gmina, uchwały antysmogowej oraz zmodernizowanie systemu grzewczego budynku lub przyłączenie go do sieci ciepłowniczej. Ponadto musi być to budynek wielomieszkaniowy w całości należący do gminy. Na jeszcze wyższe wsparcie będą mogły liczyć budynki komunalne wpisane do rejestru zabytków. Premia remontowa w ich przypadku to nawet 60 proc. kosztów- czytamy na dziewiątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨- 27.01.2020.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Plastiki nabiorą wartości, zarobią gminy¨. Butelki PET oddamy do dowolnego sklepu bez okazania paragonu, a w dystrybucję opłat od koncernów zaangażowanych będzie więcej instytucji. To najnowsze propozycje rewolucjonizujące recykling w Polsce. Przeniesienie ciężaru finansowania zagospodarowania odpadów opakowaniowych z mieszkańców na wprowadzających produkty, pozwoli wesprzeć rynek recyklingu i obniżyć opłaty w gminach- pod takim hasłem Ministerstwo Klimatu rozpoczęło kolejne spotkanie prekonsultacyjne w sprawie wdrożenia w Polsce mechanizmów rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Branża i samorządy czekali na nie od września ub.r., kiedy to przedstawiono pierwsza wersję modelu mającego zapewnić Polsce dodatkowe miliardy złotych na usprawnienie gospodarki komunalnej. Po pierwsze, zmienić się ma sposób dystrybucji pieniędzy z nowej opłaty. Po drugie, resort klimatu stawia nacisk na równoległe uruchomienie nie tylko ROP, ale również systemu kaucyjnego m.in. na plastikowe butelki. Chce również, aby w łańcuchu przepływów finansowych pojawiła się specjalna organizacja branżowa. Więcej- także na dziewiątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨- 27.01.2020.).

W ¨DGP¨ czytamy też: ¨Będzie danina do Airbnb¨. Szef resortu finansów chce, aby takie firmy dzieliły się zyskami tam, gdzie prowadzą biznes. Ministerstwo Finansów porzuciło plany opodatkowania technicznych gigantów podatkiem cyfrowym. Widzi jednak możliwość opodatkowania innego biznesu. W rozmowie z ¨Financial Times¨ szef resortu poinformował, że takie firmy jak Airbnb, czyli platformy dające możliwość zarezerwowania i wynajmu mieszkania bezpośrednio od właściciela, powinny dzielić się zyskami w krajach, w których prowadzą działalność. Resort przyznaje, że prowadzi już prace nad tym, by dowiedzieć się, ile Airbnb zarabia w Polsce i zobaczyć, jaka jest podstawa do opodatkowania. Ministerstwo Finansów chce, aby wszyscy wynajmujący mieszkania za pośrednictwem serwisów płacili podatki, bo to pozwoli oszacować przychody takich firm działających w Polsce. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨- 27.01.2020.).

¨Kurier Szczeciński¨ odnotował: ¨Trwa rozbiórka <<Maciusia>>¨. Trwa wyburzanie budynku, w którym mieścił się ¨Maciuś¨, czyli Szkoła Podstawowa nr 54 im. Janusza Korczaka przy ul. Edmunda Bałuki w Szczecinie. W jego miejscu- za ponad trzy lata- powstaną dwa budynki usługowo- mieszkalne z garażami podziemnymi na 120 miejsc postojowych. Część miejską Kwartału 21, na którym znajduje się budynek po ¨Maciusiu¨, zagospodaruje Mak Dom Holding SA. Firma deweloperska w przetargu zaoferowała 8 mln zł za prawie 6 tys. mkw. powierzchni z przeznaczeniem pod wielofunkcyjną śródmiejską zabudowę usługowo- mieszkaniową z przewagą usług. ¨Maciuś¨ stał pusty od września 2012 r.- czytamy na siódmej stronie ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨- 27.01.2020.).

¨Kurier¨ zauważa też: ¨Mewa wystartowała¨. Ruszył nabór wniosków do kolejnej edycji programu oferującego zwrot części kosztów wymiany pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Miejski program MEWA realizowany jest w Szczecinie od połowy 2018 r. zakłada on dofinansowanie likwidacji systemu ogrzewania opartego na paliwie węglowym. Aby z niego skorzystać, należy pozbyć się starego pieca i wymienić go na ogrzewanie gazowe, elektryczne, piec na pellet, odnawialne źródło energii albo podłączyć nieruchomość do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki dofinansowaniu mieszkańcy mogą odzyskać 55 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych. W tym roku nowością jest górny limit kwoty dofinansowania ustalony na poziomie 10 tys. zł. O dotacje mogą się starać: osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, jednostki sektora finansów publicznych, będące gminną osoba prawną, przedsiębiorcy lub osoby prawne, będące właścicielami lub posiadające inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych, położonych w granicach administracyjnych Szczecina. Dofinansowanie obejmuje inwestycje zrealizowane po 1 stycznia 2015 r.- odnotowano na 16 stronie ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨- 27.01.2020.).

Zobacz również