Poniedziałek, 25 marzec 2019
Mieszkania to nie drożdżówki, nie tak szybko rosną, Rzeczpospolita
Więcej ziemi pod Mieszkanie+. Lokatorzy dostaną dopłaty do uwolnionych czynszów, Dziennik Gazeta Prawna
Można sprzedać działkę zamienną bez PIT, Dziennik Gazeta Prawna
Drogie dziury w ziemi, Gazeta Wyborcza
Więcej poniżej.
"Prawo co dnia" w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" przypomina: "Mieszkania to nie drożdżówki, nie tak szybko rosną". Rynkowe czynsze i spółki celowe z udziałem banku ziemi mają zwiększyć liczbę budowanych lokali. Rząd próbuje reanimować Mieszkanie+. Z szumnych zapowiedzi sprzed dwóch lat wyszło niewiele. Zamiast tysięcy tanich lokali na wynajem powstał niecały tysiąc. Teraz proponuje się m.in. uwolnienie czynszów za lokale wybudowane w programie Mieszkanie+ oraz powoływanie do życia spółek celowych budujących bloki pod wynajem. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o krajowym zasobie nieruchomości (KZN). To główny filar programu Mieszkanie+, który nigdy nie ruszył z miejsca. Dziś lokale w programie buduje wprawdzie PFR Nieruchomości SA. Jest to jednak filar komercyjny Mieszkania+. Rządzącym nie udało się wybudować ani jednego mieszkania na podstawie ustawy o KZN, obowiązującej od jesieni 2017 r. Powstał tylko na jej podstawie państwowy bank ziemi, czyli Krajowy Zasób Nieruchomości. Dysponuje dziś ok. tysiącem hektarów gruntu. Rząd postanowił nie wyrzucać ustawy o KZN do kosza, lecz ją poprawić. Projekt daje możliwość wnoszenia nieruchomości KZN do spółek celowych z udziałem innych podmiotów. Dziś KZN może tworzyć tego rodzaju spółki z udziałem samorządów. Jednak projekt jest zachowawczy. Spółki będą mogły powstawać tylko przy udziale podmiotów wymienionych w ustawie, m.in. spółek Skarbu państwa, funduszy inwestycyjnych, których portfelem zarządza państwowy podmiot prawny. Potrzebna też będzie zgoda ministra inwestycji. Do tej pory PFR Nieruchomości oddało do użytkowania 480 mieszkań w Białej Podlaskiej, Jarocinie i Kępnie. W pierwszym półroczu najemcy wprowadzą się do 364 lokali w Gdyni i Wałbrzychu. Traw też budowa ponad 650 mieszkań w Katowicach , Jarocinie i Kępicach, a ponad 11 tys. mieszkań jest w fazie projektowania- czytamy. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 25.03.2019.).
"Dziennik Gazeta Prawna" zauważa również: "Więcej ziemi pod Mieszkanie+. Lokatorzy dostaną dopłaty do uwolnionych czynszów". Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zakończyło właśnie szlifowanie zmian o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Zaproponowane przepisy mają służyć usprawnieniu mechanizmu pozyskiwania przez KZN gruntów nadających się do zabudowy mieszkaniowej i poszerzeniu grona podmiotów, które będą mogły za wynagrodzeniem oddać swoje nieruchomości. Resort liczy zwłaszcza na spółki Skarbu Państwa. Krajowy Zasób Nieruchomości uzyska możliwość tworzenia spółek celowych ze Skarbem Państwa, samorządami, agencjami państwowymi i spółkami SP, które miałyby zajmować się realizacja inwestycji mieszkalnych. Nowe przepisy przesądzą też, że nieruchomości znajdujące się w krajowym zasobie będą sprzedawane bądź oddawane w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu. Na nabycie gruntu z wolnej ręki będą mogły liczyć m.in. samorządy. Nowelizacja zdereguluje zasady zarządzania mieszkaniami na wynajem. Z ustawy postanowiono skreślić przepisy o czynszu normowanym i operatorach mieszkaniowych. Ministerstwo liczy, że liberalizacja przepisów zachęci do współpracy z KZN deweloperów. Dla lokatorów rekompensata za uwolnione czynsze mają być dopłaty do najmu- czytamy na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 25.03.2019.).
"DGP" informuje też: "Można sprzedać działkę zamienną bez PIT". Działkę, którą podatnik otrzymał jako odszkodowanie w zamian za nieruchomość wywłaszczoną pod budowę drogi, można sprzedać przed upływem 5 lat- wynika z wyroku WSA w Krakowie. Spór z fiskusem dotyczył art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT, zgodnie z którym sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, oznacza zasadniczo obowiązek zapłaty 19- proc. podatku. Sąd podkreślił, że celem tego artykułu była eliminacja zjawiska spekulacji nieruchomościami. Jednak w opisywanej sprawie nie mamy do czynienia ze spekulacją. Podatniczka otrzymała działkę zamienną, po wywłaszczeniu jej z nieruchomości pod budowę drogi. Sądziła, że nie będzie musiała płacić PIT, jeśli sprzeda działkę zamienną przed upływem 5 lat. Argumentowała, że w sytuacji, w jakiej przymusowo się znalazła, nie może poprzestać na literalnej wykładni przepisów. Sąd w tym wypadku przyznał jej rację. Więcej- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 25.03.2019.).
"Gazeta Wyborcza" zauważa: "Drogie dziury w ziemi". Na wymarzone mieszkanie trzeba czekać dziś? 2 lata. Najlepsze sprzedają się jeszcze na etapie projektu. Wielu staje więc przed alternatywą: albo zarezerwujesz dziurę w ziemi, albo nie będziesz miał w czym wybierać. Według danych NBP w III kw. 2018 r. w 7 polskich miastach za gotówkę sprzedano 7 tys. mieszkań. Łatwiej też dostać kredyt, więc Polacy przenoszą się na swoje, zamieniają mieszkania na większe lub inwestują w lokale na wynajem. Podaż też rośnie- w 2018 r. oddano do użytku rekordową liczbę lokali mieszkalnych- 185 170- czyli o 3,8 proc. więcej niż w poprzednim rekordowym 2017 r. Ale nadal podaż nie nadąża za potrzebami. Firma doradcza REAS wskazuje, że w ostatnim kwartale 2018 r. sprzedano prawie tyle samo mieszkań (64,8 tys.), ile wprowadzono na rynek (65,7 tys.). Ale zadyszkę związaną z hossą już widać na rynku, przez co kupujący mają coraz mniejszy wybór. O ile liczba mieszkań w ofercie w ciągu 2 lat spadła o 15 proc., o tyle liczba miejsc w których się buduje- o 40 proc. Do niedawna deweloperzy mieli pełne banki ziemi z pozwoleniami na budowę. Dziś opustoszały one, a postępowania administracyjne jeszcze są w toku. Szczegóły- na 10 stronie "Gazety".
(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 25.03.2019.).