Poniedziałek, 25 maja 2020
¨Najem domku z ryczałtem¨
¨Podatkowe ułatwienia dla firm¨
¨W galeriach kipi od sporów¨
¨Siła argumentu czy argument siły¨
¨Mniej mieszkań w budowie, podaż zapewne spadnie¨
Więcej poniżej.
¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ zauważa: ¨Najem domku z ryczałtem¨. Właściciel udostępniający turystom domek letniskowy ma przychód z najmu prywatnego. Może płacić według stawki 8,5 i 12,5 proc. Stan epidemii sprawia, że większość Polaków planuje wakacje w kraju. Popularne stają się też domki do wynajęcia. Skarbówka potwierdza w najnowszej interpretacji, że właściciel udostępniający domek letniskowy turystom może płacić ryczałt według stawek 8,5 i 12,5 proc. (od nadwyżki ponad 100 tys. zł). Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej zgodził się, że skoro domek będzie wynajmowany okazjonalnie, to nie będzie to działalność gospodarcza, tylko najem prywatny. Właściciel spełnia więc warunki do rozliczania daniny w formie uproszczonej- czytamy na 14 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.05.2020.).
¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨Podatkowe ułatwienia dla firm¨. Przedsiębiorcy odliczą darowizny na domy pomocy i szybciej skorzystają z ulgi na złe długi. Przyjęta przez rząd czwarta tarcza antykryzysowa wprowadza kilka podatkowych nowości dla przedsiębiorców. Podatkowo skorzystają firmy, które w czasie epidemii pomagają potrzebującym. Odliczą od dochodu darowizny dla domów pomocy społecznej, domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych (w tym z usługami opiekuńczymi), ośrodków wsparcia czy rodzinnych domów pomocy. Z nowych preferencji mogą skorzystać osoby prywatne oraz przedsiębiorcy, także płacący 19- proc. podatek liniowy. Więcej- na 14 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.05.2020.).
¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa natomiast: ¨W galeriach kipi od sporów¨. Od 4 maja przywrócono możliwość handlu w galeriach, narastają jednak spory pomiędzy wynajmującymi a najemcami lokali w centrach handlowych. Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług sygnalizuje: Nasi członkowie spotykają się z liczby drastycznymi sytuacjami, w których otrzymują jednostronne i nienegocjowalne propozycje rozwiązań, włącznie z zajmowaniem towaru znajdującego się w sklepach objętych spornymi umowami. Problemem jest zarówno ignorowanie art. 15ZE ustawy koronawirusowej, na podstawie którego najemcy są zwolnieni z czynszu za okres zakazu handlu, jak i próby jego obejścia. Część najemców pomimo zapisów specustawy wciąż ma do zapłacenia faktury w pełnej wysokości- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ wraca do sprawy w tekście: ¨Siła argumentu czy argument siły¨. Spory w galeriach handlowych przybierają coraz brutalniejszy charakter. Dochodzi do bezpodstawnego zajęcia towarów, a ustawowe zwolnienie z czynszów bywa fikcją. Szczegóły- na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 25.05.2020.).
¨DGP¨ informuje też: ¨Mniej mieszkań w budowie, podaż zapewne spadnie¨. W kwietniu odnotowano głęboki spadek liczby rozpoczętych inwestycji. U deweloperów o prawie połowę. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w kwietniu, była o 37,8 proc. mniejsza niż rok wcześniej- wynika z piątkowych danych GUS. Największy dołek jest w budownictwie komunalnym: tu spadek wyniósł 82,7 proc. Ale nie jest to tak istotny segment rynku jak deweloperka, a ta również zanotowała mocne wyhamowanie aktywności. W kwietniu firmy deweloperskie zaczęły budować prawie 6,2 tys. lokali, o niemal połowę mniej niż rok wcześniej. Jak dalej czytamy, prawie 50- proc. spadek nowych inwestycji w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku to dużo, biorąc pod uwagę, że tendencja spadkowa utrzyma się także w maju i czerwcu. Z drugiej strony, oferta na rynku pierwotnym w niektórych miastach oraz w przypadku niektórych firm jest tak niewielka, że nie można zakładać zupełnego zatrzymania nowych inwestycji. Dane GUS mogą być potwierdzeniem, że jeśli ceny mieszkań spadną ze względu na mniejszy popyt wywołany pandemią, to nie powinien być to spadek głęboki i długotrwały. Szczegóły- na 10 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 25.05.2020.).