Poniedziałek, 24 lutego 2020
¨Galopująca drożyzna. Pora na domy jednorodzinne¨
¨Hossa zawitała na rynek domów¨
¨Groźna renta dożywotnia¨
¨Niewłaściwa umowa może pozbawić mieszkania¨
¨Nie trzeba urządzać drogi, by ją zasiedzieć¨
¨Mieszkanie za remont bardziej popularne¨
¨Wynajmujący nie rozliczy odszkodowania ryczałtem¨
¨Rzecznik do frankowiczów i banków: nie przesadzajcie¨
¨Pierwszy od czterech lat korzystny wyrok w sprawie podatku od garaży¨
Więcej poniżej.
Poniedziałkowa ¨Rzeczpospolita¨ informuje: ¨Galopująca drożyzna. Pora na domy jednorodzinne¨. W aglomeracji warszawskiej średnie ceny domów w latach 2016- 2019 wzrosły od 5 do ponad 35 proc. Największą zwyżkę, o 36 proc., odnotowano w stołecznych Włochach. W aglomeracji poznańskiej budynki zdrożały średnio od 5 do niemal 25 proc. Najwięcej- o 23 proc.- na poznańskich Jeżycach. W krakowskim Podgórzu ceny poszły w górę o prawie 28 proc.- wynika z raportu spółki Cenatorium. Rynek domów odżywa wskutek zwyżki cen mieszkań. Gwałtownie drożejące lokale nie stanowią już dużo tańszej alternatywy dla domu z ogródkiem. Ceny zaczynają się wyrównywać, klientów na domy przybywa- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨Rz¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Hossa zawitała na rynek domów¨. Domy pod miastem nierzadko kosztują mniej niż czteropokojowe mieszkanie w peryferyjnej miejskiej dzielnicy. Trawiąca rynek nieruchomości gorączka- jak na razie- oszczędza domy, choć i te drożeją. Nie tak jednak jak mieszkania. Szybki wzrost cen mieszkań napędza rozwój rynku domów, co widać zarówno w liczbie transakcji, jak i wydawanych pozwoleń na budowę. Np. w Warszawie w 2016 r. sprzedano 2980 domów, w 2019- 3810. W Poznaniu było to odpowiednio 1500 i 1710, a w Krakowie- 1431 i 1947. Więcej szczegółów- na 18 i 19 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 24.02.2020.).
¨Rz¨ zauważa też: ¨Groźna renta dożywotnia¨. Seniorzy tracą mieszkania, bo od lat nie ma przepisów chroniących ich przed nieuczciwymi umowami na przekazanie mieszkania w zamian za rentę. W ciągu ostatnich dziesięciu lat aż 80 tys. osób w podeszłym wieku zdecydowało się oddać mieszkanie w zamian za dożywotnią rentę- wynika z danych resortu sprawiedliwości. Wielu seniorów podpisuje umowy bardzo dla siebie niekorzystne. Zdarza się np., że pieniędzy z takiej renty nie wystarcza na zapłatę czynszu za mieszkanie. Aż 20 proc. takich umów jest później unieważnianych w sądach. W 2014 r. powstał projekt chroniący seniorów. Do tej pory nie doczekał się wejścia w życie- przypomina ¨Rz¨ na pierwszej stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 24.02.2020.).
Wątek nierozwiązanego problemu rent dożywotnich porusza też ¨Prawo co dnia¨ w tekście: ¨Niewłaściwa umowa może pozbawić mieszkania¨. Rząd nie ochroni seniorów przed skutkami błędnej decyzji o oddaniu mieszkania za rentę. Coraz chętniej starsze osoby oddają mieszkania w zamian za rentę dożywotnią. Tymczasem brakuje przepisów zabezpieczających ich prawa. Bywa, że są ofiarami wyzysku, a rodzina po ich śmierci stara się odzyskać lokal. Pomimo licznych apeli przepisów regulujących te kwestie brak. Na rynku są profesjonalne firmy (fundusze hipoteczne), które zawierają z seniorami tego typu umowy. Od wielu lat obowiązuje też ustawa o hipotece odwróconej. Dzięki niej banki mogą zawierać umowy z seniorami. Żaden jednak się na to nie zdecydował. Ustawa jest martwa. Od lat rzecznik praw obywatelskich apeluje o zmiany w przepisach dotyczące renty dożywotniej. Pod koniec stycznia bieżącego roku zwrócił się w tej sprawie do Ministra Sprawiedliwości. Więcej szczegółów- na 13 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 24.02.2020.).
¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Nie trzeba urządzać drogi, by ją zasiedzieć¨. Do nabycia służebności drogi koniecznej przez zasiedzenie nie ma potrzeby, aby jej wytyczenia dokonali sami wnioskodawcy. Wystarczy, że zrobili to ich poprzednicy. To sedno orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczącego bardzo praktycznej kwestii, bo w Polsce nadal są tysiące działek bez uregulowanej drogi dojazdowej. Wprawdzie ich właściciele mogą wystąpić do sądu o ustanowienie drogi koniecznej, ale to kosztuje, a zasiedzenie jest za darmo- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na 15 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 24.02.2020.).
¨Życie regionów¨ w ¨Rz¨ informuje natomiast: ¨Mieszkanie za remont bardziej popularne¨. Chrzanów jest kolejnym miastem, które zdecydowało się na wprowadzenie programu ¨Mieszkanie za remont¨. Mieszkańcy, którzy we własnym zakresie wyremontują mieszkanie z zasobów miasta, będą mogli w nim zamieszkać poza kolejką oczekujących na przydział gminnego lokalu. Podobne programy z różnym powodzeniem funkcjonują w wielu miastach. Popularność programu nie dziwi. Ceny nowych mieszkań galopują. Zdecydowanie tańsze jest zdobycie własnego kąta w zamian za remont. W niektórych przypadkach wyremontowane mieszkanie można potem kupić od miasta, jak np. w Katowicach. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 24.02.2020.).
¨Prawo co dnia¨ przypomina z kolei: ¨Wynajmujący nie rozliczy odszkodowania ryczałtem¨. Rekompensata za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu to przychód z innych źródeł. Właściciel lokalu zapłaci nawet 32 proc. PIT. Czynsz za wynajem nieruchomości to co innego niż rekompensata za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu. Nawet jeśli ktoś rozlicza przychody z najmu ryczałtem, to od rekompensaty zapłaci podatek na zasadach ogólnych- stwierdził w interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Więcej- na 15 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 24.02.2020.).
¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zamieszcza tekst pod hasłem: ¨Rzecznik do frankowiczów i banków: nie przesadzajcie¨. Być może to moment, by rzecznik finansowy powiedział klientom: w pewnych przypadkach zgłaszanie najdalej idących roszczeń wcale nie musi być racjonalne. Że są przypadki, w których korzyści odnoszą głównie kancelarie prawne- komentuje sprawę kredytów frankowych Mariusz Golecki, który od października pełni funkcję rzecznika finansowego. Ale też krytykuje banki. Jego zdaniem nie można budować modelu biznesowego na podnoszeniu opłat klientom. A widzimy, że to się jeszcze pogłębia. Golecki tłumaczy też w obszernym wywiadzie dla ¨DGP¨, dlaczego po roku obowiązywania przepisów o Radzie Edukacji Finansowej nie ma efektów jej pracy. Pełny tekst rozmowy ¨Spory z bankiem lepiej rozstrzygać polubownie¨– na 10 i 11 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 24.02.2020.).
¨DGP¨ informuje także obszernie: ¨Pierwszy od czterech lat korzystny wyrok w sprawie podatku od garaży¨. Część gmin i miast domaga się opodatkowania hal garażowych wybudowanych przez deweloperów według najwyższej stawki, właściwej dla budynków związanych z działalnością gospodarczą. WSA w Poznaniu uznał jednak, że należna jest niższa stawka, bo miejsca parkingowe znajdują się w budynkach mieszkalnych. Zdaniem poznańskiego sądu kluczowe jest to, że garaże są częścią budynku mieszkalnego i nie zostały zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Dlatego w grę wchodzi ich opodatkowanie według stawki dla budynków lub ich części pozostałych. Jest ona trzykrotnie niższa (obecnie wynosi maksymalnie 8,05 zł za mkw. powierzchni użytkowej) od stawki dla budynków firmowych (maksymalnie 23,9 zł za 1 mkw.). Wyrok jest już prawomocny. To pierwsze korzystne dla podatników rozstrzygnięcie po zmianach wprowadzonych od 2016 r. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 24.02.2020.).