Poniedziałek, 21 luty 2022

¨Ostatni dzwonek na składkę. Przedsiębiorcy mają problemy¨
¨Producenci mebli nie przegrali z pandemią¨
¨Rozliczenia środowiskowe- czas start!¨
¨Mija termin na decyzję. Prace w toku¨
¨Wynajmujesz mieszkanie? Dziś mija ważny termin¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Ostatni dzwonek na składkę. Przedsiębiorcy mają problemy¨. ZUS żąda wyższych kwot od firm na liniowym PIT. Dylematy mają też właściciele kilku biznesów. Poniedziałek 21 lutego to ostatni dzień zapłaty składki zdrowotnej za styczeń. Problemów jest co niemiara, bo Polski Ład całkowicie zmienił zasady jej rozliczania. Dylemat mają przede wszystkim przedsiębiorcy na liniowym PIT (jest ich ok. 700 tys.). Z przepisów wynika, że przy tej formie rozliczenia składka zdrowotna za styczeń powinna wynieść, zgodnie z nowymi zasadami określonymi przez Polski Ład 4,9 proc. podstawy wymiaru. Czyli 228,62 zł. ZUS twierdzi jednak, że za styczeń obowiązują jeszcze stare zasady. Co oznacza, że składka stanowi 9 proc. podstawy wymiaru. Czyli 419,92 zł. Różnica wynosi 191 zł. Wcześniej w tej sprawie występował rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. ZUS jest jednak nieugięty. Ci, którzy zapłacą niższą składkę muszą się więc liczyć z kłopotami. Jak obliczyć dochód na potrzeby składki zdrowotnej? Na razie na gorszych zasadach niż dla celów PIT. Ale mają być złagodzone. O nowelizacji w tej sprawie, która została uchwalona przez Sejm, ¨Rz¨ informowała 10 lutego. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.02.2022.).

¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Producenci mebli nie przegrali z pandemią¨. Mimo covidowego kryzysu polskie meblarstwo obroniło drugą pozycję po Chinach wśród największych eksporterów wyposażenia mieszkań. Branża szacuje, że w zeszłym roku przychody ze sprzedaży sięgnęły 13 mld euro. To na razie wstępne dane, ale nawet najbardziej ostrożni analitycy przyznają, że branża meblarska zaskoczyła swoją witalnością w tym trudnym okresie. Wprawdzie nie było tak drastycznych ograniczeń, jakie pamiętamy z 2020 r., ale firmy zmagały się z drożyzną podstawowych surowców, m.in. płyt meblowych i drewna. Dopiero latem 2021 r. , gdy sprzedaż gotowych wyrobów nieco wyhamowała, ceny i podaż materiałów do produkcji ustabilizowały się. Więcej szczegółów- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.02.2022.).

¨Rz¨ w dodatku ¨Podatki i księgowość¨ przypomina wytrwale: ¨Jeszcze tylko dziś można zmienić formę opodatkowania na 2022 r.¨. Przedsiębiorca, który planuje zmienić zasady płacenia PIT, ma na to czas do 21 lutego. Jeżeli tego nie zrobi, przez cały bieżący rok będzie rozliczał się z fiskusem według dotychczasowych zasad. Więcej szczegółów- na drugiej i trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.02.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ weekendowe wydanie ¨Poradnika Gazety Prawnej¨ poświęca w całości kwestii rozliczeń za korzystanie ze środowiska. W tekście wprowadzającym: ¨Rozliczenia środowiskowe- czas start!¨ czytamy: Setki tysięcy przedsiębiorców muszą w najbliższym czasie zmierzyć się z rozliczeniami środowiskowymi. Pierwsze miesiące roku to czas składania rozmaitych sprawozdań, wykazów i uiszczania opłat za korzystanie ze środowiska, a także rozliczenia się z obowiązków recyklingu i odzysku. Między innymi do 28 lutego trzeba złożyć raport o emisjach pyłów i gazów do powietrza. Przedsiębiorcy nie mogą też zapomnieć, że z końcem bieżącego miesiąca mija termin wniesienia rocznej opłaty za utrzymanie wpisu w BDO (która wynosi 100 zł w przypadku mikroprzedsiębiorstw lub 300 zł w przypadku firm większych). Z kolei do 15 marca muszą sporządzić sprawozdania i wnieść opłaty te firmy, które wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach i niektóre inne towary, np. sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i akumulatory, opony. A sprzedawcy powinni złożyć sprawozdanie dotyczące opłaty recyklingowej za torby foliowe. Jakby było tego mało, w najbliższych tygodniach trzeba sporządzić sprawozdania o publicznych kampaniach edukacyjnych. A to tylko wybrane obowiązki. Niektóre przepisy wymagają rozliczania nawet najmniejszych wprowadzanych do powietrza emisji. Inne ? bez żadnego istotnego powodu ? różnicują konieczność uiszczania opłat za figurowanie w rejestrze od rodzaju prowadzonej działalności. Jakby było mało ? są niejasne i niejednoznaczne. Bywa, że w zależności od zastosowanej metody przy tej samej emisji wyniki rachunków mogą nawet dwukrotnie różnić się od siebie wysokością opłaty. W piątkowym wydaniu ¨Poradnik…|¨ podpowiada jak, gdzie i do kiedy złożyć sprawozdania środowiskowe za 2021 r. oraz jak wyliczyć niektóre należne opłaty.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 18.02.2022.).

¨DGP¨ w poniedziałkowym wydaniu przypomina też: ¨Mija termin na decyzję. Prace w toku¨. Najpóźniej dziś przedsiębiorcy powinni wybrać, jak będą rozliczać się z fiskusem w 2022 r. Z kolei resort finansów i parlament pracują nad zmianami w PIT i to jeszcze na ten rok. Słysząc zapowiedzi kolejnych nowelizacji Polskiego Ładu,

przedsiębiorcy i księgowi zaapelowali w minionym tygodniu o przesunięcie terminu wyboru formy opodatkowania lub możliwość wstecznej zmiany podjętej decyzji. Ministerstwo Finansów poinformowało jednak, że nie pracuje nad wydłużeniem terminu na wybór przez firmę formy opodatkowania. O ostatecznym kształcie systemu opodatkowania dochodów i przychodów w trwającym już od dwóch miesięcy roku 2022 zdecyduje zapewne kolejna nowelizacja Polskiego Ładu. W resorcie trwają bowiem prace nad przekuciem w przepisy obietnic złożonych w styczniu przez premiera. Więcej szczegółów- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 21.02.2022.).

Kolejny dodatek ¨DGP¨¨Podatki i Księgowość¨ zamieszcza tekst: ¨Wynajmujesz mieszkanie? Dziś mija ważny termin¨. Czy w przypadku najmu powinienem wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, czy raczej zasady ogólne PIT? Myślałem o ryczałcie, ale słucham i czytam, że dla niektórych podatników korzystniejsze są zasady ogólne PIT. Czy w tym przypadku mają znaczenie zmiany, które nastąpią od przyszłego roku ? to niektóre pytania, jakie na forach internetowych zadają właściciele nieruchomości. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy w przypadku najmu prywatnego korzystniejszy jest ryczałt, czy też zasady ogólne PIT, a w przypadku działalności ? ryczałt, zasady ogólne lub liniowy PIT. Zależy to bowiem od indywidualnej sytuacji wynajmującego. Można jednak wskazać, dla kogo w 2022 r. prawdopodobnie lepszy będzie ryczałt, a dla kogo zasady ogólne PIT. Można też stwierdzić ? biorąc pod uwagę obecne przepisy (co do których są pewne wątpliwości)  ? że w 2023 r. najem prywatny będzie można opodatkować wyłącznie ryczałtem. Dodajmy, że będzie to korzystniejsze niż opodatkowanie najmu w ramach działalności gospodarczej (ze względu na składkę zdrowotną i likwidację amortyzacji nieruchomości mieszkalnych)- czytamy w ramach wstępu. Więcej szczegółów- na  czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 21.02.2022.).

Zobacz również