Poniedziałek, 21 czerwca 2021

¨Mieszkaniowy amok¨
¨Mieszkaniówka w gorączce. Robi się trochę nerwowo¨
¨Rosną popyt, koszty, a w efekcie i ceny¨
¨Kosztowna winda nie pożera marż¨
¨Zwolnienia z tarczy 1.0 wciąż niepewne¨
¨Limit wsparcia na budownictwo komunalne¨
¨Senat poprawił przepisy o czynszach w galeriach¨
¨Warto utrzymać system opustowy do końca 2023 r.¨

Więcej poniżej.

Poniedziałkowa ¨Rzeczpospolita¨ odnotowuje: ¨Mieszkaniowy amok¨. Ceny szybują, a klienci kupują wszystko. Eksperci boją się przegrzania rynku. Jest coraz drożej. RynekPierwotny.pl podaje, że w ciągu roku ofertowe ceny nowych mieszkań wzrosły od 2 proc. w Poznaniu do aż 14 proc. w Łodzi. Deweloperzy nie nadążają z budową. Bywa, że firmie budującej duże wieloetapowe osiedla zostało w ofercie kilka lokali. Zdaniem cytowanego w tekście eksperta rynku nieruchomości, mieszkania drożeją nieracjonalnie. Klienci kupują praktycznie wszystko, nawet mieszkania w kiepskich lokalizacjach i w złym stanie. Kupujący w nieruchomościach widzą jedyną bezpieczną lokatę, łudząc się, że dzięki dalszym podwyżkom zyskają dobry przychód z inwestycji. Wpadają w błędne koło. Widząc takie ¨ssanie¨, deweloperzy i sprzedający na rynku wtórnym podnoszą ceny. Mieszkania i działki są kupowane na górce cenowej, do tego jeszcze na z pozoru atrakcyjny kredyt. Koło się zamyka. Do czego to doprowadzi? Deweloperzy i sprzedający na rynku wtórnym zarobią swoje, banki zbudują sobie portfel kredytowy na lata. W przypadku pęknięcia cenowej bańki wszystkie kłopoty spadną na tych, którzy kupowali w emocjach, licząc na krociowe zyski. Ale z kolei ekspert z RynekPierwotny.pl twierdzi, że aby mówić o bańce, ceny mieszkań dłuższy czas muszą rosnąć bardziej niż zarobki- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨Rz¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Mieszkaniówka w gorączce. Robi się trochę nerwowo¨. Coraz drożej jest na rynku pierwotnym, i wtórnym. Mimo to lokale sprzedają się nawet w kilka dni. Deweloperzy mają problemy z uzupełnianiem oferty. Za wzrostem cen nie nadążają stawki najmu. RynekPierwotny.pl podaje, że w Warszawie ceny nowych lokali poszły w górę z 10,5 do 11,1 tys. zł (6 proc.) za mkw., w Krakowie- z 9,5 do 10,5 tys. zł (10 proc.), we Wrocławiu- z ponad 8,6 do niemal 9,4 tys. zł (9 proc.), a w Gdańsku- z 9 do ponad 9,7 tys. zł (8 proc.). Najbardziej, o 14 proc., do ponad 7,2 tys. zł zdrożały mieszkania w Łodzi. Najmniej, o 2 proc., z 7,6 do ponad 7,7 tys. zł- w Poznaniu. Szczegóły- na 14 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.06.2021.).

¨Rz¨ informuje dalej: ¨Rosną popyt, koszty, a w efekcie i ceny¨. Zapotrzebowanie na materiały budowlane stale się zwiększa. Wraz z nim w górę idą ceny, co poprawia kondycję finansową firm z branży. Z ostatnich danych Grupy PSB Handel wynika, że w maju ceny materiałów budowlanych oraz do domu i ogrodu wzrosły średnio o 6,5 proc., licząc rok do roku. Co więcej, zwyżki objęły 19 grup produktowych spośród 20 branych pod uwagę. Najmocniej podrożały płyty OSB (o 36,2 proc.), instalacje i ogrzewanie (o 10 proc.), dachy i rynny (o 9,7 proc.) oraz izolacje termiczne (o 8,7 proc.). Dalsze zwyżki cen wydają się nieuchronne, co m.in. potwierdzają spółki z branży. Jeden z największych w Europie Środkowo- Wschodniej sprzedawców armatury sanitarnej i instalacyjnej, obserwuje duże zainteresowanie remontami, modernizacją mieszkań i domów oraz budową i wykańczaniem nowych lokali, co przekłada się na wzrost popytu na jego wyroby. Cytowany w tekście prezes firmy produkującej okna i drzwi ocenia, że od początku roku ceny stolarki okiennej i drzwiowej wzrosły w Polsce o ok. 10 proc. Rozwojowi sytuacji przygląda się zarząd globalnego producenta chemii budowlanej, przyznając, że dzisiaj trudno cokolwiek prognozować, niemniej nikt w branży- w dłuższej perspektywie nie uniknie podwyżek. Więcej szczegółów- także na 14 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.06.2021.).

¨Rz¨ zauważa też: ¨Kosztowna winda nie pożera marż¨. Najwięksi deweloperzy sprawnie wrzucają rosnące koszty wykonawstwa w ceny lokali. O ile klienci deweloperów drżą przed kolejnymi podwyżkami cenników, o tyle akcjonariusze oczekują wysokich marż i zysków. Rynkowa elita potrafi utrzymywać rentowność, co pokazują sprawozdania firm z giełdy. Średnia marża brutto (przed kosztami sprzedaży, marketingu, zarządzania i finansowania przed opodatkowaniem) w ostatnich latach utrzymuje się na poziomie 25- 26 proc., a najlepsi uzyskują rentowność znacznie powyżej 30 proc. Deweloperzy księgują wyniki wraz z wydaniem mieszkań, a sprzedaż następuje już na etapie dziury w ziemi. Bieżące sprawozdania odzwierciedlają zatem stan rynku sprzed około dwóch lat. Stabilne marże w raportach za lata 2019 i 2020 dowodzą, że firmy poradziły sobie ze skokowym wzrostem kosztów materiałów i wykonawstwa, jaki uderzył w całe budownictwo w 2017 r.- z uwagi na powszechny boom inwestycyjny. Nieprzypadkowo w 2017 r. rozpoczął się wzrostowy trend cen mieszkań po wielu latach stabilizacji.  A czy jest drogo? Firma JLL bada, ile mkw. mieszkania można kupić za średnie wynagrodzenie brutto. Na koniec I kw. br. ten zagregowany wskaźnik dla sześciu największych miast wyniósł 0,65 mkw. wobec 0,76 w 2017 r. Czym jest bańka pokazują lata 2005- 2007, kiedy wskaźnik zanurkował z 0,74 do 0,44- czytamy również na 14 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.06.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje natomiast: ¨Zwolnienia z tarczy 1.0 wciąż niepewne¨. Firmy, którym PFR umorzył środki przyznane w ramach Tarczy Finansowej, będą miały czas na ich ewentualne podatkowe rozliczenie do 20 lipca, a nie 21 czerwca. W ogóle nie trzeba będzie ich rozliczać, jeśli wcześniej Ministerstwo Finansów zdecyduje się zwolnić je z daniny. Firmy dostały więcej czasu na ewentualne rozliczenia podatkowe. To efekt przesunięcia, zaledwie o jeden dzień, decyzji umarzających środki z tarczy. Pierwotnie Polski Fundusz Rozwoju miał pierwsze decyzje wydać 31 maja br., co skutkowałoby koniecznością rozliczenia podatkowego od umorzonych kwot do dziś, tj. 21 czerwca. Na prośbę Ministerstwa Finansów pierwsze decyzje zostały jednak wydane dzień później, czyli 1 czerwca. Skutek jest taki, że przedsiębiorcy, którzy je dostali w czerwcu, będą mieli czas na rozliczenie podatkowe do 20 lipca. Umorzenie subwencji otrzymanej w ramach Tarczy Finansowej 1.0 będzie dla beneficjentów przychodem. To było jasne już rok temu, gdy tarcza powstała. Potwierdzał to również PFR, wskazując, że przychód powstanie w momencie umorzenia subwencji finansowej. Zasadniczo od przychodu powinien zostać zapłacony podatek- PIT lub CIT. Informacja MF daje jednak nadzieję firmom, że nie trzeba będzie płacić podatku, bo zostanie on z PIT i CIT zwolniony- czytamy na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 21.06.2021.).

¨DGP¨ informuje również w innym miejscu: ¨Limit wsparcia na budownictwo komunalne¨. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie zawierać umowy o finansowe wsparcie dla budownictwa komunalnego i społecznego wyłącznie w ramach limitu wydatków ustalonego na dany rok budżetowy- taki będzie efekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych. Jej projekt resort rozwoju wpisał do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Jednocześnie bez zmian pozostać mają wyznaczone maksymalne limity wydatków- do 2025 r. jest to 1 mld zł rocznie. MRPiT wskazuje na duży wzrost zainteresowania programem budownictwa socjalnego i komunalnego ze strony samorządów, co sprawia, że możliwe jest wyczerpanie się dostępnych na ten cel środków już w pierwszej połowie roku. Zgodnie z projektem wnioski o finansowe wsparcie w danym roku składane mają być do końca września. Zaś po osiągnięciu w danym roku limitu wydatków określonego na ten rok, jak również limitów na poszczególne przedsięwzięcia, BGK będzie ogłaszał komunikat o wstrzymaniu rozpatrywania wniosków o finansowe wsparcie. Wnioski złożone i nierozpatrzone w danym roku ze względu na wyczerpanie limitu, przyznawane będą w roku kolejnym. Jak tłumaczy resort rozwoju, inicjatywa ta jest konsekwencją zmian wprowadzonych w drodze zmiany niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. W wyniku tych zmian gminy rozpoczynające budowę mogą od samego początku finansować ją z wykorzystaniem środków z Funduszu Dopłat, bez wcześniejszego angażowania własnych pieniędzy. Więcej- na siódmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 21.06.2021.).

¨DGP¨ informuje też: ¨Senat poprawił przepisy o czynszach w galeriach¨. Izba wyższa w piątek głosowała nad nowelizacją tzw. ustawy covidowej, w tym poprawką dotyczącą czynszów w galeriach handlowych. Ustawa m.in. wprowadza 80- proc. obniżki czynszów dla najemców  w galeriach handlowych na czas lockdownu i 50- proc. obniżki przez trzy miesiące po zniesieniu ograniczeń. Najważniejsza z poprawek Senatu dotyczy art. 7 i ma wyeliminować zapisy, które oceniane są jako działanie prawa wstecz. W wersji sejmowej art. 7 zakłada, że najemca, który na podstawie dotychczasowych przepisów złożył już wiążącą ofertę chęci przedłużenia umowy, ma 14 dni na to, by wycofać się z niej i skorzystać ze zmienionych regulacji. Senat proponuje w poprawce nowe brzmienie art. 7. Zakłada ono, że- tylko w odniesieniu do okresu po 31 grudnia 2021 r.- w 14 dni od wejścia ustawy w życie będzie można uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli dotyczącego przedłużenia umowy najmu. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli następować ma poprzez złożenie drugiej stronie oświadczenia na piśmie. Więcej szczegółów- na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 21.06.2021.).

W ¨DGP¨ czytamy również: ¨Warto utrzymać system opustowy do końca 2023 r.¨. Przedstawiciele branży fotowoltaicznej i pomp ciepła postulują opóźnienie zmian w systemie rozliczania prosumentów. ¨Apelujemy o odroczenie wprowadzenia zmian w systemie rozliczeń prosumentów do 31 grudnia 2023 r., zgodnie z wymogami Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z 5 czerwca 2019 r. Da to polskim przedsiębiorstwom odpowiedni czas na przygotowanie się do zmiany warunków rynkowych oraz wypracowania niezbędnych rozwiązań szczegółowych¨- odnotowano w przekazanym ¨DGP¨ apelu polskich producentów z branży fotowoltaicznej. Pismo skierowane jest do wiceministra klimatu, pełnomocnika rządu ds. rozwoju OZE Ireneusza Zyski. Ma ono związek ze skierowanym ostatnio do konsultacji społecznych projektem nowelizacji prawa energetycznego i ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt przewiduje m.in. zamianę obecnie obowiązującego systemu opustowego na tzw. system sprzedażowy. Jak uważają autorzy apelu, o ile zmiany są konieczne, to nagła likwidacja systemu opustowego, już po 1 stycznia 2022 r., doprowadzi do poważnej zapaści w branży fotowoltaicznej.Z kolei Ministerstwo Klimatu przekonuje, że proponowane zmiany w systemie prosumenckim są niezbędne dla stabilnego rozwoju tego obszaru. Podkreśla też, że obecni prosumenci oraz ci, którzy rozpoczną produkcję energii do czasu wejścia nowych regulacji w życie, objęci będą dotychczasowym systemem rozliczeń. Więcej- na siódmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 21.06.2021.).   

Zobacz również