Poniedziałek, 20 sierpnia 2018

Raty frankowe nie mają wakacji, Rzeczpospolita
Refakturowane media wliczają się do limitu zwolnienia, Rzeczpospolita
Niższa danina przy najmie, Rzeczpospolita
Nowe regulacje na papierze, Dziennik Gazeta Prawna
Gminy skarżą się już do TK w sprawie wiatraków, Dziennik Gazeta Prawna
Czym palić w piecu? Ekspresowe konsultacje jakości paliw stałych, Dziennik Gazeta Prawna
Próba nielegalnej eksmisji, Gazeta Wyborcza

Więcej poniżej.

 

"Prawo co dnia" w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" odnotowuje: "Raty frankowe nie mają wakacji". Prace nad czterema projektami zmierzającymi do ulżenia frankowiczom mają przyśpieszyć od września. Piątkowe nadzwyczajne posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych dotyczące problemów frankowiczów zakończyło się zgodną konkluzją, by przyśpieszyć prace nad nową ustawą. Posiedzenie poświecono w szczególności zaawansowaniu prac legislacyjnych nad projektami zmierzającymi do poprawy sytuacji frankowiczów, w szczególności prezydenckiemu, który ma pozytywną opinię rządu. Jeden obszar przewidzianych zmian to wsparcie frankowiczów (i złotówkowiczów), a drugi to fundusz restrukturyzacji długów. W tle piątkowej dyskusji był opublikowany w czwartek raport NIK, który stwierdza, że instytucje odpowiedzialne za ochronę konsumentów w latach 2005- 2013 nie zapewniły właściwego egzekwowania praw kredytobiorców oraz zbyt późno przeciwdziałały nieuczciwym praktykom banków. Więcej szczegółów- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 20.08.2018.).

 

"Podatki i księgowość" w "Rz" przypominają z kolei: "Refakturowane media wliczają się do limitu zwolnienia". Jeśli podatnik wynajmuje mieszkania i przenosi na najemców opłaty za wodę, ścieki i prąd, to przy obliczaniu wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia podmiotowego powinien uwzględniać zarówno czynsz, jak i te media. Refaktura mediów to czynności, co do zasady opodatkowane VAT, a zatem podatnik powinien je uwzględnić przy obliczaniu limitu sprzedaży uprawniającego do zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Zakładając, że podatnik nie wykonuje innych czynności objętych VAT niż wynajem mieszkania i refakturowanie związanych z tym wynajmem mediów, przy obliczaniu limitu sprzedaży uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego (wynosi on 200 tys. zł), podatnik powinien uwzględniać całą wartość sprzedaży, tj. opłaty za najem (czynsz) i refakturowane media. Szczegóły dla zainteresowanych- na piątej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 20.08.2018.).

 

"Prawo co dnia" zauważa natomiast: "Niższa danina przy najmie". Kto rozpoczął amortyzację przed zmianą przepisów, może ją kontynuować po 1 stycznia 2018 r. Krajowa Informacja Skarbowa zmieniła na korzyść podatników interpretację dotyczącą odliczania odpisów amortyzacyjnych nieruchomości otrzymanych w darowiźnie. Sprawa dotyczyła podatniczki, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, m.in. polegającą na najmie lokali mieszkalnych i użytkowych. 23 listopada 2017 r. otrzymała w darowiźnie od rodziców siedem lokali mieszkalnych oraz lokal usługowo- handlowy. Darowizna była zwolniona z daniny na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, ponieważ została dokonana między członkami najbliższej rodziny. 30 listopada 2017 r. wnioskodawczyni wprowadziła nieruchomości do swojej działalności gospodarczej jako środki trwałe. W grudniu 2017 r. dokonała odpisów amortyzacyjnych według stawek indywidualnych. Zapytała, czy rozpoczęcie amortyzacji przed 1 stycznia 2018 r. umożliwia jej kontynuację na starych zasadach. Więcej szczegółów- na 15 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 20.08.2018.).

 

"Dziennik Gazeta Prawna" odnotowuje z kolei: "Nowe regulacje na papierze". Sama rekomendacja KNF nie doprowadzi do rozruszania kredytów o stałej stopie- oceniają bankowcy. W opublikowanym kilka dni temu projekcie rekomendacji nadzoru dotyczącej hipotek znalazły się nowe rozwiązania. Chodzi przede wszystkim o kredyty o oprocentowaniu stałym lub okresowo stałym (czyli zmieniającym się raz na kilka lat). Takie rozwiązanie jest popularne w części krajów zachodnich. "Banki powinny posiadać wśród kredytów zabezpieczonych hipotecznie na nieruchomościach mieszkalnych również takie rodzaje kredytów"- informuje w dokumencie KNF. Dziś hipoteki, których oprocentowanie przez kilka lat nie ulega zmianie, mają w ofercie Bank Zachodni i od niedawna ING Bank Śląski. Efekty? Rekordowa ich sprzedaż na rynku. W bankach, które zdecydowały się na taki rodzaj kredytów można usłyszeć, że Polska potrzebuje zróżnicowanego rynku hipotek. W tym kredytów o stałej stopie. Bankowcy przez wsparcie rozumieją nie tyle narzucenie obowiązku posiadania takiego produktu w ofercie, ile ułatwienia, które sprawią, że kredyty o stałej stopie procentowej będą porównywalne cenowo z dominującą dziś hipoteką o zmiennej stopie. Chodzi np. o niższe wagi ryzyka dla kredytów o stałej stopie. Dotychczas zarówno nadzór, jak i bank centralny wypowiadały się przeciwko takim preferencjom. Jak wymogi kapitałowe działają w praktyce? Przy wymaganym 12- proc. wskaźniku wypłacalności na każde 1000 zł zwykłego kredytu z wagą 100 proc. bank musi dysponować co najmniej 120 zł kapitału. Obniżenie wagi ryzyka do 35 proc. zmniejsza ten wymóg do niewiele ponad 40 zł. W przypadku hipotek walutowych obowiązuje waga 150 proc., czyli konieczne jest zaangażowanie własnego kapitału w wysokości 180 zł. Wartość kredytów hipotecznych w sektorze bankowym to ponad 400 mld zł- czytamy na ósmej stronie głównego wydania.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 20.08.2018.).

 

"DGP" informuje też: "Gminy skarżą się już do TK w sprawie wiatraków". Najpóźniej jutro Świecie nad Osą złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie nowelizacji, która przywróciła z mocą wsteczną niekorzystne dla gmin zasady opodatkowania farm wiatrowych. Do końca tygodnia to samo zrobi Kobylnica koło Słupska. Chodzi o zmianę ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 30 czerwca br., ale z mocą już od 1 stycznia br. Jej skutkiem jest zmiana opodatkowania wiatraków. Część gmin, w tym m.in. Świecie nad Osą, protestowała przeciw tej nowelizacji jeszcze w trakcie prac parlamentarnych. Teraz, po uchwaleniu i wejściu w życie zmian, chcą złożyć wniosek do TK. Więcej szczegółów- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 20.08.2018.).

 

W "DGP" znajdziemy również tekst: "Czym palić w piecu? Ekspresowe konsultacje jakości paliw stałych". Dziś mija termin zgłaszania uwag do projektów rozporządzeń dotyczących ustawy antysmogowej. Resort energii nie zapytał o zdanie ani ekologów, ani samorządów. W ubiegłym roku do publicznych konsultacji projektu ustawy i rozporządzeń zaproszonych zostało 78 podmiotów, teraz tylko 13- związkowcy, spółki węglowe, organizacje pracodawców i dwie branżowe instytucje. Ani samorządy, w tym te, które zdążyły już wprowadzić u siebie uchwały antysmogowe, ani instytucje zaangażowane praktycznie od samego początku w cały proces (m.in. Polski Alarm Smogowy, ani sprzedawcy węgla ( np. Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla zrzeszająca składy opału) nie dostali zaproszenia do konsultacji. Lider Polskiego Alarmu Smogowego uznaje są skandal sytuację, w której wbrew opinii ekspertów, społeczeństwa, a nawet urzędników rządowych zaproponowano normy węgla, które nie zmieniają absolutnie nic. Szczegóły- na dziewiątej stronie głównego wydania.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 20.08.2018.).

 

"Gazeta Wyborcza" w poznańskim dodatku informuje: "Próba nielegalnej eksmisji". Nieznajomość przepisów i bierne przyglądanie się łamaniu prawa zarzucają policji z Lubonia działacze Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Samotna matka z trzyletnim dzieckiem wynajmowała tam mieszkanie. Zapewnia, że regularnie płaciła czynsz. Mimo to właścicielka postanowiła pozbyć się jej z dnia na dzień. Właścicielka mieszkania wezwała policję i w jej asyście wymieniła zamki. Policjantom miała powiedzieć, że umowa najmu została wypowiedziana, a lokatorki nie ma na miejscu, bo nie chciała patrzeć na wymianę zamków. Policja pozwoliła jej wymienić zamki. Nielegalnie- podkreśla Stowarzyszenie Lokatorów. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie poznańskiego dodatku "Gazety".

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 20.08.2018.).

 

Zobacz również