Poniedziałek, 20 kwietnia 2020

¨Rząd usprawnia procedury budowlane na czas pandemii¨
¨Mieszkańcy o planie wypowiedzą się też w internecie¨
¨Przedłużenie umowy najmu może mieć podatkowe skutki¨
¨Podatek od przychodów z budynków można zapłacić później¨
¨Przedsiębiorcy apelują o odblokowanie przetargów¨
¨Mieszkania nie ma, ale użytkowanie wieczyste zostaje¨
¨Ceny mieszkań nie spadną¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Rząd usprawnia procedury budowlane na czas pandemii¨. Deweloper nie musi uzyskiwać pozwolenia na użytkowanie bloku, wystarczy proste zawiadomienie nadzoru budowlanego. Ten będzie miał na zastanowienie się 21, a nie 14 dni. Tarcza antykryzysowa 3.0 odblokuje załatwianie formalności budowlanych. Nowe przepisy odwieszają bieg terminów do wydania decyzji środowiskowej; wcześniej tarcza 2.0 zrobiła to dla warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Terminy będą biegły również przy zawiadomieniu o zakończeniu budowy. To bardzo ważna zmiana, o którą zabiegali inwestorzy. Tarcza 2.0 wprowadziła uproszczone formalności zakończenia budowy budynków wielorodzinnych. Wystarczy zawiadomić o zakończeniu budowy powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego, a następnie odczekać określony czas. Problem w tym, że tarcza 2.0 nie odwieszała biegu terminu dla milczącej zgody na czas pandemii. Przepis o uproszczonych formalnościach był więc zawieszony. Termin odwiesza tarcza 3.0. Przy okazji wydłuża jednak czas oczekiwania na milczącą zgodę. Dzięki temu nadzór budowlany będzie miał więcej czasu na zajęcie się zawiadomieniem. Więcej szczegółów- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.04.2020.).

¨Życie regionów¨ w ¨Rz¨ informuje też: ¨Mieszkańcy o planie wypowiedzą się też w internecie¨. Prace nad dokumentami planistycznymi mogą być prowadzone online. Gminy będą mogły przyznawać za czas pandemii dodatek mieszkaniowy z mocą wsteczną. Rząd w ramach tarczy dla samorządów proponuje zmiany mające usprawnić funkcjonowanie w czasie pandemii geodezji oraz uchwalanie studiów i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Modyfikuje zasady przyznawania dodatków mieszkaniowych. Nowe przepisy wprowadzają możliwość poświadczania przez wykonawców prac geodezyjnych za zgodność z oryginałem kopii protokołów, map i innych dokumentów. Obecnie to główna przeszkoda we wprowadzaniu pełnego elektronicznego obiegu tego typu dokumentów. Projekt zwalnia też z opłat część materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, co pozwoli na sprawniejszą realizację prac geodezyjnych i ułatwienie realizacji procesu inwestycyjnego w warunkach pandemii. Wprowadza termin dziesięciu dni roboczych na zgłoszenie prac. W ustawie o planowaniu pojawił się nowy przepis umożliwiający wniesienie uwag oraz wniosków do projektów zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej. Uwagi będą mogły być wnoszone do projektu ustnie, a dyskusja prowadzona online. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.04.2020.).

Kolejny dodatek ¨Rz¨¨Podatki i księgowość¨ przypomina: ¨Przedłużenie umowy najmu może mieć podatkowe skutki¨. Jeżeli w wyniku zmiany terminu zakończenia najmu cała wartość umowy przekroczy 15 tys. zł, to od tego dnia płatności muszą być przekazywane na konto bankowe wynajmującego. Przy zapłacie gotówką najemca nie zaliczy opłat do kosztów. W przypadku, gdy czas obowiązywania umowy najmu lokalu zawartej przed dniem wejścia w życie pierwszej ustawy antykryzysowej (przed 31 marca br.) upływa po tym dniu, a przed 30 czerwca br., umowa ta ulega przedłużeniu do 30 czerwca na dotychczasowych warunkach- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.04.2020.).

¨Podatki i księgowość¨ informują też: ¨Podatek od przychodów z budynków można zapłacić później¨. Właściciel nieruchomości rozliczy podatek za marzec, kwiecień i maj br. w terminie odroczonym do 20 lipca, jeżeli w wyniku COVID- 19 jego przychody w danym miesiącu spadły o minimum połowę, porównując do analogicznego okresu w 2019 r. Lektura dla zainteresowanych- na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.04.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa z kolei: ¨Przedsiębiorcy apelują o odblokowanie przetargów¨. Rynkowi zamówień publicznych grozi paraliż- ostrzega Konfederacja Lewiatan i apeluje do premiera, by przyjął rozporządzenie, które odblokowywałoby prace Krajowej Izby Odwoławczej. Od ponad miesiąca z powodu zagrożenia COVID- 19 nie odbywają się rozprawy przed KIO. Jeśli więc w jakimś przetargu wpłynęło odwołanie, to nie może być on kontynuowany. To, zdaniem Lewiatana, grozi zapaścią na rynku zamówień publicznych. Organizacja zaapelowała do premiera o wydanie rozporządzenia, zgodnie z którym w czasie epidemii rozprawy odbywałyby się na odległość, za pośrednictwem ogólnodostępnych platform porozumiewania się na odległość. Swoje rozwiązanie wznawiające prace KIO przygotował też Urząd Zamówień Publicznych. Prace nad nim są teraz prowadzone w Ministerstwie Rozwoju- czytamy na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 20.04.2020.).

W ¨DGP¨ czytamy też: ¨Mieszkania nie ma, ale użytkowanie wieczyste zostaje¨. W razie zniszczenia domu lub mieszkania znajdującego się na gruncie gminnym lub państwowym prawo użytkowania wieczystego przysługujące właścicielowi tego budynku lub lokalu nie wygasa- czytamy w wyroku Sądu Najwyższego. Więcej- na ósmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 20.04.2020.).

¨Gazeta Wyborcza¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Ceny mieszkań nie spadną¨. Po ustaniu ograniczeń wynikających z epidemii branża będzie chciała jak najszybciej wrócić do normalności. A kto ma wolne środki, w kryzysie będzie mógł zainwestować- mówi Damian Kapitan, szef Budimexu Nieruchomości. Jego zdaniem po ostatnich latach prosperity branża deweloperska jest dobrze przygotowana na kryzys. Teraz- z różnych powodów, chociażby dlatego, że ludzie nie wychodzą z domów- rozmówca ¨Gazety¨ odnotowuje tymczasowy spadek sprzedaży. Ale według jego opinii w naszym kraju zapotrzebowanie na mieszkania to problem strukturalny. Jesteśmy w ogonie Europy, mamy ich po prostu za mało- 380 na 1000 mieszkańców. Ponadto nie ma jeszcze żadnej alternatywy długookresowego oszczędzania, dlatego ludzie szybko wrócą do inwestycji w mieszkania. Jak czytamy, mieszkanie pozostanie bezpieczną i- w dłuższej perspektywie- opłacalną lokatą kapitału. Pełny tekst rozmowy- na 10 stronie ¨Gazety¨.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 20.04.2020.).

Zobacz również