Poniedziałek, 2 październik 2017

Sześć pokoi i dwa poziomy od dewelopera, Rzeczpospolita
Willa to willa, a nie budynek wielorodzinny, Rzeczpospolita
Gorąca jesień w biurach sprzedaży, Rzeczpospolita
Wiedza o preferencjach klientów daje przewagę nad konkurencją, Rzeczpospolita
Po zmianie granic trzy lata na nowy plan, Rzeczpospolita
Zamiany w kosztach komorniczych w wypadku eksmisji z mieszkania, Rzeczpospolita
NBP popiera ustawę o przewalutowaniu hipotek, Rzeczpospolita
Liczy się faktyczne wykonanie usługi i zgłoszenie jej do odbioru, Dziennik Gazeta Prawna
<<Miasto duchów>> zatrzęsło nie tylko Warszawą, Dziennik Gazeta Prawna

Więcej poniżej.

 

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" w dodatku "Nieruchomości mieszkaniowe" zamieszcza tekst: "Sześć pokoi i dwa poziomy od dewelopera". Świetna sprzedaż ośmieliła deweloperów do budowy także większych lokali. Jedna z firm oferuje na wrocławskim osiedlu nawet sześciopokojowe mieszkania o powierzchni 115 mkw. Deweloper zaplanował 27 lokali dwupoziomowych, ich właściciele dostaną też ogródki w pakiecie. Ceny mkw. zaczynają się od 5,6 tys. zł. Jednak wielopokojowe nieruchomości to nadal rzadkość na rynku. Cena, koszty wykończenia i utrzymania takich lokali są większe. Mieszkania dwupoziomowe, które łączą zalety domu jednorodzinnego i życia w mieście, stanowią zaledwie kilka procent rynkowej oferty. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 02.10.2017.).

 

"Nieruchomości…" w "Rz" przypominają też: "Willa to willa, a nie budynek wielorodzinny". Deweloperzy nie mogą już przerabiać domów jednorodzinnych na wielorodzinne. Tego typu praktyk zabraniają sądy administracyjne. 11 września weszły również przepisy w tej sprawie. NSA wydał wyrok przesądzający, że nie wolno deweloperom naginać prawa i przekształcać domów jednorodzinnych w bloki. I ci bardzo istotne, do tej daty nie było żadnych przepisów wprost zabraniających takich praktyk. Teraz praktyka przekształcania willi w bloki nie jest już dopuszczalna. Do art. 2 ustawy o własności lokali dodano ust. 1a. Nowy przepis obowiązuje od 11 września. Od tego dnia starosta (prezydent miasta na prawach powiatu), zanim wyda zaświadczenie, musi najpierw zbadać, czy ustanowienie odrębnej własności samodzielnego mieszkania jest zgodne z ustaleniami miejscowego planu, a gdy go nie ma, z decyzją o warunkach zabudowy. Odrębną nieruchomość w domu jednorodzinnym mogą stanowić najwyżej dwa samodzielne mieszkania- czytamy na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 02.10.2017.).

 

"Nieruchomości…" informują również: "Gorąca jesień w biurach sprzedaży". Większość firm w pośpiechu uruchamia nowe inwestycje. Zwykle są to osiedla ze 100- 200 mieszkaniami, realizowane także w kilku etapach. Prym wiodą największe rynki: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk. Inwestycje powstają głównie na peryferiach miast, co jest związane z małą podażą gruntów w centrach. Z analiz redNet Property wynika, że większość nowych inwestycji to segment podstawowy. Choć mieszkania sprzedają się jak świeże bułeczki, firmy starają się nie rezygnować z promocji. Proponują darmowe wykończenie wnętrz, miejsca postojowe za złotówkę. Promocje nie są już jednak tak spektakularne. Dziś popyt przewyższa podaż, ceny rosną. Dlatego trudno mówić o większych rabatach, zwłaszcza że drożeją grunty i robocizna. Promocje będą bardziej ukierunkowane na preferencyjne harmonogramy płatności, np. 20/80 (20 proc. klient wpłaca przy podpisaniu umowy, resztę- przy odbiorze kluczy). Szczegóły- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 02.10.2017.).

 

"Nieruchomości…" także krótko: 18,5 tys.- tyle mieszkań oferowali deweloperzy w Warszawie na koniec drugiego kwartału. Średnia cena mkw. lokalu na stołecznym rynku pierwotnym to 7,6 tys. zł. W Krakowie deweloperzy mieli w sprzedaży 9,3 tys. mieszkań w średniej cenie 6,8 tys. zł za mkw. We Wrocławiu było do kupienia 8,7 tys. nowych mieszkań. Przeciętna cena mkw. lokalu w tym mieście to niespełna 6,6 tys. zł.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 02.10.2017.).

 

"Nieruchomości…" rozmawiają też z Kazimierzem Kirejczykiem, prezesem i współzałożycielem firmy doradczej REAS. W tekście "Wiedza o preferencjach klientów daje przewagę nad konkurencją" czytamy: Od początku istnienia firmy mieliśmy ambicje kompleksowego analizowania i opisywania rynku mieszkaniowego. Z badaniami popytu jest problem. Można powiedzieć, że miarą popytu jest liczba zawartych transakcji. Ale my chcemy wiedzieć, czym kierują się Polacy przy zakupie mieszkań. Dalej czytamy o preferencjach: W skali Warszawy 13 proc. badanych preferuje kawalerki, 40 proc. mieszkania dwupokojowe. Można też dostrzec, jak w ciągu 14 lat na czołówkę preferowanych dzielnic wskoczyły Śródmieście i Wola, a spadły w rankingu Białołęka czy Ursynów. Możemy zaobserwować, że we Wrocławiu średnie ceny i wielkość mieszkań kupowanych na wynajem odpowiada temu, co kupują single. W Krakowie takie lokale są droższe i większe, co oznacza, że inwestorzy inaczej definiują potencjalnych najemców. Więcej szczegółów- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 02.10.2017.).

 

"Prawo co dnia" informuje z kolei: "Po zmianie granic trzy lata na nowy plan". Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie będzie tracił ważności po włączeniu danej miejscowości do innej gminy. Obecnie w wyniku włączenia danego obszaru do innej gminy automatycznie tracą na tym terenie ważność miejscowe plany oraz studium. Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych chce to zmienić i proponuje zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym. Posłowie z komisji chcą dodać do ustawy o samorządzie gminnym ustęp 4e. Zgodnie z nim w razie włączenia części gminnej do sąsiedniej ta ostatnia przejmowała wszystkie prawa i obowiązki, w tym te wynikające z zezwoleń, koncesji oraz innych aktów administracyjnych. Swoją ważność mają też zachować akty prawa miejscowego, tj. studia, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego- czytamy na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 02.10.2017.).

 

"Prawo co dnia" także krótko: "Zamiany w kosztach komorniczych w wypadku eksmisji z mieszkania". W piątek Sejm przyjął trzy poprawki Senatu do noweli ustawy o komornikach sądowych. Posłowie zaaprobowali m.in. poprawkę dotyczącą terminu, który komornik wyznacza dłużnikowi na dobrowolne wykonanie obowiązku. Nie może być krótszy niż 14 dni. Nowelizacja uzależnia wszczęcie egzekucji świadczeń niepieniężnych od uiszczenia przez wierzyciela opłaty tymczasowej, a nie, jak dotychczas, opłaty stałej. Zmniejsza też opłaty stałe w przypadku egzekucji świadczeń niepieniężnych. Nowelizacja realizuje orzeczenie TK z 2015 r. w sprawie stawki opłaty za eksmisję z mieszkania. W wyroku TK orzekł, że jeden z zapisów ustawy jest niekonstytucyjny w zakresie, w jakim nie przewiduje odrębnej stawki opłaty stałej za opróżnienie lokalu, gdy dłużnik po wezwaniu dobrowolnie wykonał obowiązek w wyznaczonym terminie.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 02.10.2017.).

 

"Rz" informuje też: "NBP popiera ustawę o przewalutowaniu hipotek". Narodowy Bank Polski mimo ogólnie pozytywnej opinii ma jednak zastrzeżenia i proponuje poprawki. Zdaniem NBP wprowadzenie mechanizmu refundacji kosztów dobrowolnej restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych, proponowane w projekcie ustawy złożonym przez Kancelarię Prezydenta w Sejmie na początku sierpnia, powinno znacznie wesprzeć takie zmiany. Jednocześnie mechanizm ten nie generowałby istotnych zagrożeń ekonomicznych i prawnych, z jakimi mogłyby się łączyć próby przymusowej restrukturyzacji kredytów walutowych- ocenia NBP. Proponuje jednak parę zmian w ustawie. Jedną z głównych jest postulat, aby przy ustalaniu składek banków na mający powstać fundusz restrukturyzacji uzależniać ich wysokość od tego, czy prowadzą program naprawczy. Według NBP płacenie składek przez banki realizujące takie programy (np. z powodu ujemnych wyników finansowych) pogorszyłoby ich sytuację i utrudniło realizację celów planu postępowania naprawczego- czytamy na siódmej stronie części ekonomicznej.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 02.10.2017.).

 

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje natomiast: "Liczy się faktyczne wykonanie usługi i zgłoszenie jej do odbioru". Jeśli usługa budowlana jest wykonywana etapami, to przy ustalaniu daty powstania obowiązku podatkowego dla celów VAT należy oceniać faktyczne wykonanie robót przez zgłoszenie ich przez wykonawców do odbioru. Zgoda odbiorcy nie ma znaczenia- orzekł NSA. Z art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT wynika, że faktura powinna być wystawiona w ciągu 30 dni od dnia wykonania usługi budowlanej lub budowlano- montażowej. Ustawa nie wyjaśnia jednak, co rozumieć przez "wykonanie usługi". Więcej szczegółów- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 02.10.2017.).

 

"DGP" zauważa też: "<<Miasto duchów>> zatrzęsło nie tylko Warszawą". Gigantyczny skandal, po którym Hanna Gronkiewicz- Waltz powinna niezwłocznie podać się do dymisji- tak publikację "DGP" z ostatniego czwartku skomentował wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki. Komisja w plan swoich prac postanowiła włączyć sprawę dotyczącą nieruchomości przy ul. Łochowskiej 38. Minister Jaki zapowiedział też, że komisja zbada wszystkie sprawy nieruchomości przekazanych osobom, które nie żyły. "DGP" ujawniła, że stołeczni urzędnicy dokonywali zwrotów na rzecz osób nieżyjących. Z kolei komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji odkryła kilka innych przypadków, gdy ratusz wydawał decyzje zwrotowe na rzecz ponadstuletnich osób. Więcej szczegółów- na ósmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 02.10.2017.).

 

Zobacz również