Poniedziałek, 19 czerwca 2017

Mieszkanie kupisz już za 50, 100 albo 150 tysięcy złotych, Rzeczpospolita
Kiosk na bloczkach jako dacza nad jeziorem, Rzeczpospolita
Inteligentny dom ma być standardem, Rzeczpospolita
Miasto klasy A budowane od podstaw, Rzeczpospolita
Brak aktualnej księgi sprzyja oszustom, Rzeczpospolita
Trudny spór o kuchnię na balkonie, Rzeczpospolita
Przychód z wynajmu da się obniżyć, Rzeczpospolita
Sama wpłata na poczet umówionej ceny uratowała ulgę w PIT, Rzeczpospolita
Państwo dołoży do pomieszczeń, Rzeczpospolita
Usunięcie sprawcy przemocy z mieszkania będzie priorytetem, Dziennik Gazeta Prawna
W sprawie wiatraków powiało optymizmem, Dziennik Gazeta Prawna
Wymiana drzwi garażowych to też cel mieszkaniowy, Dziennik Gazeta Prawna
Dobry lokal, dobra lokata, Dziennik Gazeta PrawnaWięcej poniżej.

 

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" w dodatku "Nieruchomości mieszkaniowe" odnotowuje: "Mieszkanie kupisz już za 50, 100 albo 150 tysięcy złotych". Tanie mieszkanie w największych miastach nie powinno kosztować więcej niż 150 tys. zł- ocenia ekspert portalu Rynek-Pierwotny.pl. To umowna granica taniości, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Mając taki budżet, znajdziemy nowy lokal we wszystkich miastach. Wielkość oferty zależy od lokalizacji. Jednak w stolicy wybór tanich mieszkań jest symboliczny. Na stołecznym rynku deweloperskim mieszkań w cenach do 150 tys. zł jest kilkanaście. Jeśli granicę taniości przesuniemy w Warszawie do 200 tys., to ofert będzie już 440. W Krakowie i Gdańsku mieszkań wycenionych na nie więcej niż 150 tys. zł jest po kilkadziesiąt, a w Łodzi ponad 300. Najtańsze mieszkania powstają w najmniej prestiżowych dzielnicach. Nie znaczy to jednak, że są to peryferia. Nie można też mówić o gorszej jakości lokali. Dobrym przykładem jest osiedle Polnordu w Gdańsku, i to w całkiem dobrej lokalizacji. Niespełna 31- metrowy lokal na Kowalach deweloper wycenił na 134,4 tys. zł. Mieszkania w cenie poniżej 100 tys. zł wziął pod lupę także analityk portalu Domiporta.pl. Powołując się na dane z serwisu, podaje, że tak wycenionych mieszkań na rynku pierwotnym jest około 500. To nie większe niż 40 mkw. lokale w małych miejscowościach, takich jak Sianów w województwie zachodniopomorskim. 21- metrowy lokal kosztuje tam 75 tys. zł. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.06.2017.).

 

"Nieruchomości…" zauważają też: "Kiosk na bloczkach jako dacza nad jeziorem". Domek, który widnieje w papierach jako kiosk lub budynek gospodarczy? Czemu nie. Polacy mają różne pomysły, by budować na skróty. Domek letniskowy posiada niejedna rodzina. Patrząc jednak na wokandę sądową odnosi się wrażenie, że budując lub kupując swoje letnisko, niespecjalnie przywiązujemy wagę do przepisów. Nikogo nie dziwi, że na papierze nabywa kiosk lub budynek gospodarczy, a w rzeczywistości jest to dom letniskowy. Z czasem jednak uroczy kiosk może wpędzić w tarapaty, co na własnej skórze odczuło małżeństwo z Białegostoku. Kupili oni nad jednym z jezior na Mazurach działkę z domkiem. Po roku od daty zakupu na ich działce pojawił się powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Zamiast kiosku zobaczył drewniany domek letniskowy z zadaszonym tarasem, o łącznych wymiarach 7,65 m na 6,25 m, z dachem pokrytym papą, posadowiony na bloczkach betonowych. Na nic zdało się tłumaczenie małżeństwa, że są niewinni, to poprzedni właściciel popełnił samowolę. Tymczasem nie ma znaczenia, kto nielegalnie wybudował dom. Za złamanie prawa płaci ten, kto jest aktualnym jego właścicielem. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.06.2017.).

 

"Nieruchomości…" także krótko: 88 mln zł to koszt zakupu 80 proc. akcji mLocum przez Archicom. Dzięki przejęciu giełdowy deweloper aktywny we Wrocławiu i od niedawna w Krakowie uzyska dostęp do wielu nowych rynków. Spółka mLocum działa we wszystkich największych miastach poza Warszawą. Obecny bank ziemi Archicomu umożliwia budowę 3,58 tys. mieszkań, a razem z mLocum 4,75 tys.- czytamy.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.06.2017.).

 

"Nieruchomości…" zamieszczają również tekst: "Inteligentny dom ma być standardem". Smart Home, czyli system pozwalający na sterowanie urządzeniami domowymi za pomocą smartfona czy tabletu, w Polsce wciąż jest opcją, a nie standardowym rozwiązaniem oferowanym przez deweloperów. Fiński koncern energetyczny Fortum chce to zmienić. Fortum marzy się rola dostawcy rozwiązań do zarządzania inteligentnymi domami nad Wisłą. Spółka chce wykorzystać swoje doświadczenia ze Szwecji i Finlandii i próbuje przekonać polskich deweloperów, by oferowali w standardzie podstawowe elementy systemu: urządzenia sterujące ogrzewaniem, elektrycznością, światłem czy systemy alarmowe- czytamy na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.06.2017.).

 

"Nieruchomości…" rozmawiają też z Robertem Moritzem, prezesem Alty. W tekście "Miasto klasy A budowane od podstaw" czytamy: Firma tworzy z deweloperami miasteczko na 120- hektarowej działce w Siewierzu Jeziornej pod Katowicami. Siewierz- zdaniem rozmówcy "Rz"– jest świetnym miejscem do życia. Jest nie tylko bardzo dobrze skomunikowany, ale też dysponował odpowiedniej wielkości terenem, na którym można było w pełni zrealizować plany inwestycyjne. W aglomeracji śląskiej żyje dzisiaj około 4 mln ludzi. Wielu z nich szuka atrakcyjnej alternatywy dla aktualnego miejsca zamieszkania, od centrum Katowic dzieli miejscowość mniej niż pół godziny drogi. Wraz z postępem projektu Siewierz stanie się bardzo atrakcyjnym miejscem pracy. Więcej szczegółów- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.06.2017.).

 

"Prawo co dnia" informuje natomiast: "Brak aktualnej księgi sprzyja oszustom". Nieujawnienie swych praw w księdze wieczystej może być uznane za przyczynienie się do szkody, gdy dojdzie do oszukańczej sprzedaży nieruchomości. Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego to przestroga dla tych, którzy zwlekają z założeniem czy uaktualnieniem ksiąg wieczystych. SN zajmował się sprawą braci, którzy żądali do notariusza z Wejherowa 490 tys. zł odszkodowania odpowiadającego wartości utraconych dwóch działek spadkowych, położonych niedaleko morza w Jastrzębiej Górze. I choć notariusz i jego asesorka popełnili szereg błędów, to są podstawy, by właścicieli działek obciążyć częścią szkody. A to dlatego, że po zakończeniu spraw spadkowych nie podjęli starań, by założyć księgę wieczystą dla działek. Szczegóły- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.06.2017.).

 

"Prawo co dnia" zauważa również: "Trudny spór o kuchnię na balkonie". Sąsiad nie może skutecznie protestować przeciwko zabudowie balkonu. Takie prawo ma jedynie wspólnota lub nadzór budowlany. Jeden z właścicieli mieszkania w bloku zabudował balkon w ten sposób, że postawił trzy ściany i wyburzył fragment ściany nośnej, powiększając tym samym powierzchnię mieszkania. Następnie doprowadził media i urządził na dawnym balkonie kuchnię. Zaprotestowała sąsiadka. Wystąpiła do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Ten jednak umorzył postępowanie. Wówczas odwołała się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. WSA w Szczecinie, który też oddalił skargę, podkreślił jednak, że jakkolwiek nadzór umorzył postępowanie dotyczące zmiany funkcji pomieszczeń w lokalu, to jednak w postępowaniu wyłonił się problem nielegalnej zabudowy balkonu. Zdaniem WSA kwestia ewentualnej samowoli powinna zostać wyjaśniona w odrębnym postępowaniu, w szczególności zaś to, czy zabudowa ta była związana z częściami wspólnymi nieruchomości, czy też nie wchodzi w skład nieruchomości wspólnej i służy wyłącznie właścicielom lokalu. Więcej- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.06.2017.).

 

"Prawo co dnia" zauważa w innym miejscu: "Przychód z wynajmu da się obniżyć". Właściciel wynajętego lokalu może zaliczyć do podatkowych kosztów wydatki na odsetki od zaciągniętego na jego zakup kredytu. Skarbówka wydaje pozytywne interpretacje dotyczące naliczania kosztów u tych, którzy zdecydowali się rozliczyć najem według skali (18 lub 32 proc. PIT liczony od dochodu). Ostatnio zgodziła się na odliczenie od przychodów odsetek od kredytu na mieszkanie, choć został zaciągnięty kilka lat przed jego wynajęciem. Więcej szczegółów- na piątej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.06.2017.).

 

"Prawo co dnia" informuje też: "Sama wpłata na poczet umówionej ceny uratowała ulgę w PIT". Podatniczka, która pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczyła na nabycie innego na licytacji komorniczej, miała prawo do zwolnienia. NSA oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który spierał się z podatniczką o prawo do zwolnienia w PIT przy sprzedaży nieruchomości. Szczegóły- także na piątej stronie dodatku.

 

"Prawo co dnia" zauważa również: "Państwo dołoży do pomieszczeń". Gminy będą mogły starać się o dofinansowanie budowy lokum dla eksmitowanych. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce w programie Mieszkanie+ wspierać budowanie i remont lokali na pomieszczenia tymczasowe. W tym celu proponuje zmiany w przepisach. Dziś takich lokali gminom brakuje. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych oraz o zmianie innych ustaw. Dzięki tym przepisom od wielu lat samorządy mogą liczyć na dofinansowanie części kosztów budowy lub remontów lokali komunalnych, socjalnych czy też na wsparcie budowy noclegowni. Państwowymi środkami na ten cel dysponuje BGK. Projekt przewiduje, że samorządy będą się mogły także ubiegać o wsparcie budowy (remontu) pomieszczeń tymczasowych- w sumie na 45 proc. kosztów budowy (lub remontu). Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury brak środków finansowych jest podstawową barierą dla gmin w pozyskiwaniu tego typu pomieszczeń. Stąd propozycja. W tekście przypomniano, że 18 tys. wyroków eksmisyjnych czeka na realizację. Z kolei co roku w skali kraju potrzeba 2- 3 tys. pomieszczeń tymczasowych. Szczegóły- na siódmej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.06.2017.).

 

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje natomiast: "Usunięcie sprawcy przemocy z mieszkania będzie priorytetem". Postępowania sądowe toczące się z wniosku osób dotkniętych przemocą domową, których przedmiotem jest nakazanie sprawcy opuszczenia lokalu, będą traktowane priorytetowo- zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości. To efekt zabiegów rzecznika praw obywatelskich. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 19.06.2017.).

 

"DGP" zauważa też: "W sprawie wiatraków powiało optymizmem". Farmy wiatrowe znowu będą płaciły podatek od nieruchomości tylko od części, a nie od całego obiektu. Zmiany wprowadzi Ministerstwo Energetyki. W praktyce oznacza to przywrócenie stanu sprzed 2017 r., gdy danina była nawet kilkukrotnie niższa niż obecnie. Zapowiedź to dobra wiadomość dla polskich farm wiatrowych, które od dawna borykają się z problemami a ich działalność staje się coraz mniej opłacalna. Szczegóły- także na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 19.06.2017.).

 

"DGP" przypomina również: "Wymiana drzwi garażowych to też cel mieszkaniowy". Celem mieszkaniowym jest również wymiana drzwi w garażu, jeżeli konstrukcyjnie jest on częścią domu- potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Z pytaniem wystąpił podatnik, który przed upływem pięciu lat od spadku sprzedał odziedziczone po rodzicach mieszkanie. Część pieniędzy chciał przeznaczyć na zakup drzwi ocieplanych do garażu, w którym znajduje się przyłącze gazu. Więcej- na piątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 19.06.2017.).

 

"DGP" informuje też: "Dobry lokal, dobra lokata". Kilkanaście miliardów złotych wyłożyli indywidualni inwestorzy na mieszkania. Na rynku najmu coraz śmielej poczynają sobie też gracze instytucjonalni. Duże zakupy w celach inwestycyjnych- tak brzmi uzasadnienie nieustannie rosnącego popytu na nowe mieszkania. Dane przygotowane przez firmę Reas, monitorującej rynek w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, Łodzi i Wrocławiu wskazują, że w latach 2013- 2016 wartość zakupów sięgnęła 15,5 mld zł i dotyczyła prawie 49 tys. nowych lokali. W samym 2016 r. ta grupa nabywców odpowiadała za zakupy ok. 18 tys. mieszkań, co stanowiło 29 proc. wszystkich transakcji. Wartość tych inwestycji Reas szacuje na 6- 6,1 mld zł. Szczegóły- na dziewiątej stronie głównego wydania.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 19.06.2017.).

 

Zobacz również