Poniedziałek, 18 styczeń 2021

¨Gdzie i kiedy powstaną sądy dla frankowiczów¨
¨Sądy frankowe nie tak prędko¨
¨5 tys. zł za gruz w lesie i maseczkę na chodniku¨
¨Decyzja spod myszki¨
¨Mieszkaniowa gorączka trwa¨
¨Ubiegły rok rekordowy dla frankowiczów¨

Więcej poniżej.

Poniedziałkowa ¨Rzeczpospolita¨ zastanawia się: ¨Gdzie i kiedy powstaną sądy dla frankowiczów¨. Nie ma jeszcze formalnej decyzji o stworzeniu w Warszawie specjalistycznego sądu dla spraw o kredyty walutowe, ale są przymiarki, by ruszył on od 1 kwietnia. Odkąd pojawiła się zapowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości o jego utworzeniu, dziekani rad adwokackich apelują, by takie sądy powstały w każdym sądzie okręgowym i stolica nie była uprzywilejowana. Ale przyczyna tego uprzywilejowania może być inna. Właśnie w warszawskim SO spraw frankowych przybywa lawinowo, choć od pewnego czasu frankowicze z całego kraju mogą wnosić pozwy także tam, gdzie mieszkają. Według prawników powodem może być fakt, że warszawski sąd orzeka na korzyść konsumentów- czytamy na pierwszej stronie dodatku. ¨Rz¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Sądy frankowe nie tak prędko¨. Specjalistyczny wydział ds. sporów o kredyty walutowe w Warszawie nie powstanie prędzej niż 1 kwietnia- czytamy. Więcej- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.01.2021.).

¨Prawo co dnia¨ informuje natomiast: ¨5 tys. zł za gruz w lesie i maseczkę na chodniku¨. Dzikie wysypiska oraz sprowadzanie śmieci z innych państw to dziś ogromny problem. W walce z patologiami mają pomóc wyśrubowane sankcje. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce ukrócić wysokimi karami wyrzucanie odpadów w niedozwolonych miejscach. Można będzie nawet trafić do wiezienia na osiem lat oraz zapłacić 5 tys. zł. Propozycje podobają się ekspertom. Ich zdaniem trzeba je tylko doprecyzować. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.01.2021.).

¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨Decyzja spod myszki¨. Będą wyższe dotacje na budownictwo komunalne, najemcy wykupią lokale od TBS, a pozwolenie na budowę załatwi się online. Rząd chce, by gminy budowały więcej lokali komunalnych i zmienia pakiet mieszkaniowy. Mają być granty na 50 proc. takich inwestycji. Z 20 na 35 proc. kosztów wzrośnie wsparcie na lokale budowane przez TBS (TBS zmienią nazwę na społeczne inicjatywy mieszkaniowe). Środki będą z Funduszu Dopłat BGK. Samorządy dostaną je przed rozpoczęciem inwestycji, a nie po jej zakończeniu. Pakiet mieszkaniowy wprowadza również tzw. wakacje czynszowe w lokalach TBS. Najemcy, którzy wpłacili partycypację, rozliczą ją w czynszu za mieszkanie. W nowych budynkach TBS będzie można dojść do własności mieszkania. Będzie też można złożyć online niektóre wnioski i zgłoszenia oraz skany dokumentów zamiast ich oryginałów. Nadal będzie można składać papierową dokumentację budowlaną do urzędów- czytamy także na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.01.2021.).

¨Rz¨ zauważa również: ¨Mieszkaniowa gorączka trwa¨. Mimo pandemii deweloperzy z rynku kapitałowego nie mogą narzekać na popyt. Kto miał odpowiednią ofertę, w 2020 r. mógł nawet wyśrubować rekord sprzedaży. 16 deweloperów z rynku kapitałowego z 2020 r. sprzedało 22,3 tys. mieszkań- mimo pandemii tylko o 5,8 proc. mniej niż rok wcześniej. Mimo obiektywnego pogorszenia sytuacji epidemicznej, IV kwartał okazał się dla spółek najlepszy. Wszystko wskazuje na to, że w 2021 r. niskie stopy procentowe będą wciąż wspierać popyt na mieszkania. Również ewentualny sukces programu szczepień i stopniowe wygaszanie pandemii ma szansę poprawić otoczenie ekonomiczne i nastroje konsumentów- czytamy. Więcej- na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.01.2021.).

¨Rz¨ odnotowuje też: ¨Ubiegły rok rekordowy dla frankowiczów¨. Sądy, na razie głównie w pierwszej instancji, orzekają najczęściej na korzyść kredytobiorców. Dla banków oznacza to dotkliwy wzrost rezerw na ten cel. W grudniu 2020 r. zapadło rekordowych 148 wyroków w sprawach frankowych- wynika z danych kancelarii Votum, która obsługuje frankowiczów. Blisko 90 proc. wyroków z grudnia było pozytywnych dla klientów. Banki wygrały zaś tylko niecałe 10 proc. spraw- czytamy. Więcej- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.01.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ przypomina z kolei: ¨Wakacje pomagają i klientom, i bankom¨. Dziś po raz drugi rusza moratorium pozaustawowe, czyli możliwość przesunięcia zobowiązań z tytułu kredytu. Tym razem tylko dla firm. Wakacje kredytowe były jednym z pierwszych pomysłów na pomoc dla firm i osób fizycznych dotkniętych ekonomicznymi skutkami pandemii. Wiosną ub.r. banki dały klientom możliwość przesunięcia rat w całości lub tylko części kapitałowej co do zasady na trzy miesiące lub pół roku. Dziś rusza druga tura tego rozwiązania. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.01.2021.).

Zobacz również