Poniedziałek, 18 marzec 2024

„Źle wśród małych firm, powstaje ich dużo mniej”
„Czy i kiedy zatrzyma się frankowa karuzela?”
„Schrony mają być bardziej dostępne. Co przewiduje nowelizacja prawa?”
„Najem miejsca parkingowego jest z 23- proc. VAT”
„Koniec kotłów na gaz w UE. Czeka nas ubóstwo energetyczne?”

Poniedziałkowa „Rz” odnotowuje natomiast: „Źle wśród małych firm, powstaje ich dużo mniej”. W 2024 r. przybyło jedynie 11,3 tys. jednoosobowych firm. Powstaje ich nadal sporo, ale tylko niewiele mniej jest likwidowanych. Coraz więcej działalności jest też zawieszanych, w 2023 r. aż 550 dziennie. W ostatnich latach liczba jednoosobowych działalności gospodarczych rosła średnio o 2,5 proc. r./r., jednak ten rok zapowiada się na znacznie słabszy – wynika z najnowszych danych wywiadowni Dun & Bradstreet Poland, które „Rzeczpospolita” poznała pierwsza. Po 11 tygodniach 2024 r. zarejestrowano 58 tys. jednoosobowych firm, a wykreślono w tym czasie 46,7 tys. Oznacza to, że przybyło tylko niespełna 11,3 tys. firm jednoosobowych. Obok mniejszej liczby nowych działalności narasta problem z zawieszaniem firm. W przypadku firm jednoosobowych od 2020 r. wzrost wynosi niemal 50 proc. – W 2023 roku zawieszono działalność 195 tys. firm jednoosobowych wobec 124 tys. w 2022 r. – dodaje. – W 2023 roku każdego dnia zawieszano działalność ponad blisko 550 firm jednoosobowych. Część z nich wróciła na rynek po przezwyciężeniu trudności, mimo wszystko skala robi wrażenie. Więcej szczegółów- na 15 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 18.03.2024.).

„Rz” w innym miejscu pyta retorycznie: „Czy i kiedy zatrzyma się frankowa karuzela?”. Pod względem liczby pozwów, ugód i kosztów ryzyka prawnego kredytów w CHF rok 2023 był w wielu przypadkach rekordowy. W tym roku może być spokojniej. Po licznych w 2023 r., korzystnych dla konsumentów wyrokach TSUE w sprawach kredytów CHF można mówić wprost o lawinie pozwów. Łączna liczba spraw sądowych, które toczyły się na koniec minionego roku wobec największych banków notowanych na giełdzie, wynosiła już około 106,5 tys. – wynika  analizy „Rz”. To o 31,1 tys., czyli o 41 proc., więcej niż na koniec 2022 r. – Już wcześniej frankowicze widzieli, że szansa na wygraną w polskim sądzie jest niemal pewna. Ubiegłoroczne wyroki TSUE wzmocniły to przekonanie, a do tego dały niemal na piśmie gwarancję, że nic klientom nie grozi ze strony banków . Chodzi tu przede wszystkim o kwestie dotyczące roszczeń kredytodawców o rekompensatę za korzystanie z kapitału po unieważnieniu przez sąd umowy kredytowej. Tego typu żądania miały być przede wszystkim swoistym straszakiem na frankowiczów, ale TSUE uciął te praktyki jednoznacznie. Dzięki temu fankowicze zyskali prawo do darmowego kredytu. Więcej szczegółów- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 18.03.2024.).

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje natomiast: „Schrony mają być bardziej dostępne. Co przewiduje nowelizacja prawa?”. Przy każdym nowym budynku użyteczności publicznej będzie musiał powstać schron. Docelowo co najmniej 50 proc. ludności powinno mieć dostęp do takich obiektów. Tak wynika z zapowiedzi Lewicy, która przygotowała projekt nowelizacji ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw i skierowała go do laski marszałkowskiej. „Jednym z kluczowych narzędzi ochrony ludności są budowle ochronne. Niestety w dotychczasowym prawodawstwie narzędzie to pozostaje pomijane i niezdefiniowane, co utrudnia budowę i projektowanie takich obiektów do celów cywilnych” – uzasadniają projekt posłowie Lewicy. Uważają, że jest konieczne określenie warunków budowy, zasad użytkowania i remontów takich obiektów. W projekcie zdefiniowano pojęcie budowli ochronnej, schronu oraz ukrycia.

(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”– 18.03.2024.).

„DGP” informuje w innym miejscu: „Najem miejsca parkingowego jest z 23- proc. VAT”. Miejsce postojowe należy traktować jak lokal użytkowy, więc jego wynajem przez spółdzielnię mieszkaniową nie jest zwolniony z VAT – wyjaśnił po raz kolejny dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Podobnie stwierdził w interpretacjach z 6 listopada 2023 r., 28 grudnia 2022 r. oraz 8 sierpnia 2022 r. i 3 oraz 9 stycznia 2020 r. Jego wykładnia jest więc ugruntowana i oznacza, że do opłat za parkowanie trzeba doliczyć 23-proc. podatek niezależnie od tego, czy uiszczają je członkowie spółdzielni, czy ktokolwiek inny- odnotowano.

(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”– 18.03.2024.).

„DGP” zauważa też: „Rząd ogłasza rewolucje dla przemysłu drzewnego. Branża czeka na konkrety”. Ograniczenie eksportu drewna znalazło się w pakiecie nowych rozwiązań dla przemysłu drzewnego.  Poza ograniczeniem eksportu szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała m.in. transparentność zawieranych umów na sprzedaż, zwiększenie puli dostępnej dla stałych klientów czy ograniczenie spalania w energetyce. Jedną z najważniejszych zaproponowanych zmian może być większe premiowanie tych podmiotów, które przerabiają drewno w kraju. Im bardziej zaawansowane wykorzystanie drewna, tym większą premię ma otrzymać przedsiębiorstwo, a co za tym idzie – tym większą ma mieć szansę na przydział drewna. Dzięki temu ograniczona ma zostać sprzedaż nieprzetworzonego surowca za granicę, w tym do Chin, gdzie w 2023 r. trafiło siedemnastokrotnie więcej drewna niż dekadę wcześniej. Kiedy zmiany zostaną wprowadzone? Marcin Polak z Lasów Państwowych zapowiada, że celem jest wypracowanie systemu sprzedaży na 2025 r. do końca czerwca. Pierwsze zmiany mogą jednak pojawić się w tym roku.

(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”– 18.03.2024.).

„DGP” zamieszcza również tekst: „Koniec kotłów na gaz w UE. Czeka nas ubóstwo energetyczne?”. W Parlamencie Europejskim przegłosowano dyrektywę dotyczącą charakterystyki energetycznej budynków. To przełomowy moment w historii wspólnoty. Polaków czekają duże zmiany i to już w niedalekiej przyszłości. Już od 2025 r. nie będą dozwolone dotacje na zakup kotłów gazowych. Z kolei od 2030 r. nie będzie można montować takich urządzeń w nowych nieruchomościach. Decyzja Unii Europejskiej to totalny zwrot akcji, gdyż w ostatnich latach kotły na gaz są w Polsce bardzo popularne, w dużej mierze dzięki dotacjom z programu „Czyste Powietrze”. Tylko od 2018 r. zawarto ponad 660 tys. umów na wymianę źródeł ciepła, a w dużej mierze stare piece węglowe były zamieniane właśnie na gazowe. Według danych Centralnej Emisyjności Budynków z marca 2023 r. ponad 3.2 mln gospodarstw domowych w Polsce ogrzewa swoje domy właśnie gazem. Każdy z 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej będzie musiał stworzyć osobny plan renowacji budynków na swoim terenie. Pojawią się także nowe wymogi, które dotyczyć będą świadectw charakterystyki energetycznej. Będą ujednolicone dla wszystkich krajów wspólnoty. Unia Europejska ma ambitne plany zmniejszenia średniego zużycia energii w budynkach mieszkalnych o 16 proc. do 2030 r. i o 20-22 proc. do 2035 r. Nowa dyrektywa wprowadza też obowiązek instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków. Przykładowo, po 31 grudnia 2029 r. instalacje fotowoltaiczne będą musiały być na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych i zadaszonych parkingach, które do nich będą przylegać. W przyszłości na terenie Unii Europejskiej wszystkie budynki mają być zeroemisyjne. W praktyce oznacza to zakaz instalowania pieców na paliwa kopalne w nowych budynkach i stopniowe usuwanie takich pieców z już istniejących obiektów. Od 2028 r. zakaz będzie obowiązywał nowe budynki będące własnością państwa lub samorządu, a od 2030 r. będące własnością prywatną. Właściciele już istniejących budynków, które ogrzewane są węglem, ekogroszkiem, gazem lub olejem opałowym, będą musieli pozbyć się pieców do 2040 r. i zastąpić je nowoczesnymi, zeroemisyjnymi. Wyjątek stanowią budynki rolnicze i gospodarcze. Te, by zmienić system ogrzewania na zeroemisyjny, będą miały 10 lat i więcej, do 2050 r.

(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”– 15.03.2024.).

„Głos Szczeciński” poinformował: „Najlepsze schrony są w Świnoujściu. Tak donosi Najwyższa Izba Kontroli. Raport miażdżący dla innych miast”. Świnoujście jest w czołówce miejscowości najlepiej przygotowanych do ochrony mieszkańców, jeśli chodzi o schrony. W mieście jest ich 14. Dobra ocena Świnoujścia to efekt raportu Najwyższej Izby Kontroli, która sprawdzała zapewnienie obywatelom miejsc, w których mogliby się schronić na wypadek zagrożenia. Całościowo raport nie jest optymistyczny – NIK zwraca uwagę, że dwa lata po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, w Polsce na miejsce w schronach i w miejscach ukrycia może liczyć niecałe cztery procent mieszkańców, obrona cywilna nie istnieje, a obywatele nie wiedzą, gdzie w razie zagrożeń mogą szukać bezpiecznego miejsca. Według danych Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w regionie znajdują się 292 schrony i 1950 miejsc ukrycia.

(Źródło: „Głos Szczeciński”– 18.03.2024.). 

Zobacz również