Poniedziałek, 17 maja 2021

¨Kto zapłaci za Polski Ład? Polacy, nie tylko najbogatsi¨
¨Świat oszalał na punkcie domów¨
¨Spór o czynsze w galeriach handlowych: nie powtarzać historii kredytów frankowych¨
¨To zły pomysł, by akty notarialne były nagrywane¨
¨Sposób wykorzystania budynku decyduje o opodatkowaniu¨
¨Sprzedaż udziałów w spółce nieruchomościowej powoduje problemy¨
¨Najbardziej frankowy bank nie boi się procesów¨
¨1,5 mld zł rocznie na bony¨
¨Senat ma swoją wizję deweloperskiego funduszu¨
¨Rewolucja godnościowa według premiera. Domy bez pozwoleń. Państwo dołoży do kredytu¨

Więcej poniżej.

Poniedziałkowa ?Rzeczpospolita? w swoim obszernym tekście pyta retorycznie: ¨Kto zapłaci za Polski Ład? Polacy, nie tylko najbogatsi¨. PiS w swoim nowym programie nie wskazał źródeł jego finansowania. Wiadomo jednak, że wzrosną daniny dla lepiej zarabiających oraz zadłużenie państwa. W nowym programie rozwojowo- wyborczym Polski Ład rząd szacuje, że łączne nakłady na jego realizację wyniosą ponad 651 mld zł do 2030 r., a średnio w roku 74,2 mld zł. To spore wydatki, stanowiące ok. 3- 4 proc. rocznego PKB, 6,5 proc. wydatków całego państwa i prawie 15 proc. z budżetu centralnego. Jeśli chodzi o filar ¨dom i rodzina¨, rząd szacuje nakłady na ok. 3,4 mld zł rocznie. To niezbyt wygórowana kwota, jeśli z programu mieszkaniowego miałoby korzystać ok. 80 tys. rodzin rocznie. Ale, jak wyjaśniają eksperci, to program przede wszystkim gwarancyjny. Państwo ma udzielać gwarancji wkładu własnego do 100 tys. zł dla kupujących na rynku pierwotnym. Ewentualne dofinansowanie (do 160 tys. zł) ma dotyczyć osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego czy też rodzin wielodzietnych. Więcej szczegółów- na 13 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.05.2021.).

¨Rz¨ odnotowuje w innym miejscu: ¨Świat oszalał na punkcie domów¨. Pandemia przyniosła duży wzrost zainteresowania nieruchomościami mieszkalnymi położonymi poza wielkimi miastami. Ich ceny w wielu krajach znacząco więc wzrosły, a oferty bardzo często znikają z rynku. Średnie realne ceny domów w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wzrosły o 6,7 proc. między IV kw. 2019 r. a ostatnim kwartałem 2020 r. To był największy wzrost od co najmniej dwóch dekad. Polska, ze wzrostem wynoszącym według OECD 5,2 proc., plasowała się tuż za Wielką Brytanią (5,3 proc.) i Grecją (5,5) proc., ale w tyle za Niemcami (7,9 proc.) i Kanadą (7,8 proc.). Rynek nieruchomości wspiera polityka banków centralnych utrzymujących stopy procentowe na ultraniskich poziomach. Średnie oprocentowanie pożyczek bankowych w strefie euro wynosiło więc w marcu tylko 1,3 proc. Szczegóły- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.05.2021.).

¨Rz¨ zamieszcza również obszerny tekst: ¨Spór o czynsze w galeriach handlowych: nie powtarzać historii kredytów frankowych¨. Na jednym z najbliższych posiedzeń Sejm zajmie się rządowym projektem dotyczącym zmian w tzw. ustawie covidowej, m.in. ustalenia wysokości czynszów w galeriach handlowych w okresie zakazu prowadzenia działalności. Projekt przewiduje obniżenie czynszów do wysokości 20 proc. za okres trwania zakazu oraz do 50 proc. wysokości za okres trzech miesięcy po zniesieniu każdego zakazu. Projekt popierają najemcy, z których liczni znaleźli się na skraju upadłości. Protestują z kolei właściciele galerii handlowych- oskarżając rządowy projekt o niezgodność z konstytucją i pomoc publiczną udzielaną najemcom w sposób ukryty i sprzeczny z unijnymi regułami traktatowymi. Państwo polskie z kolei jest rozdarte: chciałoby pomóc handlowcom, ale boi się odpowiedzialności wobec silnego lobby właścicieli galerii handlowych- czytamy. Więcej szczegółów analizy prof. dr hab. Tomasza Sójki, eksperta Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług- na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.05.2021.).

¨Prawo co dnia¨ rozmawia natomiast z Lechem Borzemskim, prezesem Krajowej Rady Notarialnej. W tekście ¨To zły pomysł, by akty notarialne były nagrywane¨  rozmówca ¨Rz¨ wraca do sprawy projektu nagrywania czynności notarialnych. Według prezesa KRN pomysł ten zakłada rzecz bezprecedensową, jaką  jest przymusowe utrwalanie wizerunku, czyli obrazu i dźwięku milionów obywateli. Co roku notariusze sporządzają ok. 2,5 mln aktów notarialnych, a w każdej czynności biorą udział średnio 2- 3 osoby. Mamy więc do czynienia z 5- 7 mln obywateli rocznie, którzy wbrew swojej woli mieliby być inwigilowani. Pełny tekst rozmowy- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.05.2021.).

Kolejny dodatek ¨Rz¨¨Podatki i Księgowość¨ odnotowuje: ¨Sposób wykorzystania budynku decyduje o opodatkowaniu¨. Zdaniem NSA pomieszczenia, które dopiero mają zostać zaadaptowane do podejmowania w nich świadczeń zdrowotnych, nie mogą korzystać z preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości. Taki wyrok zapadł 13 marca 2020 r. w sprawie przedsiębiorcy, któremu po wszczęciu i przeprowadzeniu postępowania podatkowego, organ I instancji określił wysokość zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości. Więcej szczegółów- na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.05.2021.).

¨Podatki i księgowość¨ informują też: ¨Sprzedaż udziałów w spółce nieruchomościowej powoduje problemy¨. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek zapłaty zaliczki na podatek przez spółki, które nie tylko nie osiągają korzyści z transakcji, ale nie mają również żadnych możliwości poboru tej kwoty. Obowiązujące od początku 2021 r. przepisy wprowadziły rewolucyjne zmiany w zakresie poboru podatku z tytułu sprzedaży udziałów w spółkach nieruchomościowych. Te przepisy to fatalna wiadomość dla spółek mających zagranicznych udziałowców- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na ósmej stronie dodatku.

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje natomiast: ¨Najbardziej frankowy bank nie boi się procesów¨. Klienci, którzy wygrali z Getin Noble w I kw., zyskali… 14 tys. zł. Taką liczbę podali na piątkowej konferencji prasowej przedstawiciele banku. Z najnowszego sprawozdania finansowego banku wynika, że w I kw. prawomocnie zakończyło się dziewięć spraw, jakie wytoczyli klienci frankowicze. Wygrali dwie. Jedna została umorzona, a sześć zakończyło się korzystnie dla banku. Szczegóły- na siódmej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 17.05.2021.).

¨DGP¨ w innym miejscu zamieszcza tekst pod hasłem: ¨1,5 mld zł rocznie na bony¨. Anna Kornecka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii: Zakładamy, że gwarancje dla kredytów hipotecznych wejdą od 1 stycznia 2022 r. Natomiast bon mieszkaniowy, którego wprowadzenie wymaga stosownego przygotowania, w terminie późniejszym. Podczas sobotniej prezentacji Polskiego Ładu ogłoszono pomysł umożliwienia budowania bez zezwolenia małych domów- do 70 mkw. w podstawie. Według rozmówczyni ¨DGP¨ zaprezentowana propozycja jest zachętą do budowania własnego domu dla wielu Polaków, którym obecnie oferowane są atrakcyjne instrumenty wsparcia finansowego w zakupie i budowie domu. W już istniejącej procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym, w stosunku do domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 mkw. jest przesądzone, że obiekty takie nie oddziałują na działki sąsiednie. Od 5 lipca, dzięki wysiłkom resortu rozwoju i Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego procedura ta będzie dodatkowo całkowicie cyfrowa. Omawiając filar mieszkaniowy Polskiego Ładu przypomniała natomiast: program będzie składał się z dwóch komponentów- bonu mieszkaniowego oraz programu poręczeniowo- gwarancyjnego. Gwarancje dla kredytów hipotecznych, których będzie udzielał BGK, ułatwią dostęp do kredytów. Wstępnie założono, że gwarancja udzielana będzie do 40 proc. wartości mieszkania. Natomiast bon mieszkaniowy to rozwiązanie, które jest bezzwrotną dotacją. Będzie go można przeznaczyć na partycypację, czyli rodzaj wkładu własnego do TBS czy SIM, od których wynajmuje się mieszkanie, albo na sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej- czytamy. Więcej szczegółów- na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 17.05.2021.).

Niżej ¨DGP¨ zauważa: ¨Senat ma swoją wizję deweloperskiego funduszu¨. W miniony czwartek Senat przegłosował poprawki do ustawy o ochronie nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Senatorowie chcą m.in. zmniejszenia składek na DFG- do 1 proc. wartości wpłat w przypadku rachunków powierniczych otwartych oraz 0,1 proc. w odniesieniu do rachunków zamkniętych. W wersji sejmowej było to odpowiednio- 2 proc. i 0,2 proc. Kolejna poprawka Senatu ma charakter prokonsumencki i ma chronić klientów tzw. patodeweloperki. Zgodnie z tą zmianą, jeżeli deweloper albo inny przedsiębiorca zawiera z nabywcą umowę dotyczącą lokalu innego niż mieszkalny, jest zobowiązany do poinformowania klienta o charakterze zbywanej nieruchomości oraz o tym, ze do transakcji nie mają zastosowania przepisy ustawy o DFG. Więcej- także na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 17.05.2021.).

¨Gazeta Wyborcza¨ podlicza: ¨Rewolucja godnościowa według premiera. Domy bez pozwoleń. Państwo dołoży do kredytu¨. W sobotę nowe inicjatywy mieszkaniowe zapowiedział najpierw wicepremier Jarosław Kaczyński, mówiąc o możliwości uzyskania gwarancji bankowej na 100 tys. zł. Chodzi o kredyty dla osób w wieku od 20 do 40 lat. Rodziny z dziećmi dostaną też pomoc w spłacie kredytu- 20 tys. zł za drugie, 60 tys. zł za trzecie. Maksymalnie państwo spłaci 150 tys. zł. Do tego będzie możliwość budowy domów do 70 mkw. (plus dozwolone nieduże poddasze) bez pozwolenia na budowę, bez księgi i kierownika budowy. Jarosław Gowin zapowiedział z kolei likwidację warunków zabudowy, co ma zapobiec chaosowi w przestrzeni. PiS ma też zastopować rozlewanie się miast, wprowadzając zakaz budowy osiedli bez kluczowej infrastruktury i usług- jak przedszkola. Mówił też, że do konsultacji trafi projekt ustawy o bonie mieszkaniowym, który będzie przyznawany m.in. bez kryterium dochodowego- czytamy na piątej stronie ¨Gazety¨.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 17.05.2021.).

Zobacz również