Poniedziałek, 16 grudnia 2019

 

Śmieci muszą drożeć, Rzeczpospolita
Rynki biurowe idą na rekord, Rzeczpospolita
Fiskus nie zrezygnuje z podatku od hotelarzy, Rzeczpospolita
Na razie bez sankcji, Dziennik Gazeta Prawna
Warszawa z nowymi stawkami za śmieci, Dziennik Gazeta Prawna
Fekalia zalewają piwnice, Kurier Szczeciński

Więcej poniżej.

 

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" zamieszcza tekst pod hasłem: "Śmieci muszą drożeć". Firmy przetwarzające odpady apelują do rządu, by wstrzymał zmiany powodujące wzrost cen ich usług. Ostre nowe zasady gospodarki odpadami, gwałtowny wzrost opłaty środowiskowej o 110 proc., podwyżka cen energii i pensji minimalnej- to przyczyny wzrostu opłat za wywóz odpadów. Przedsiębiorcy apelują m.in. o odłożenie o rok uruchomienia elektronicznej bazy danych odpadowych. Wyznaczony termin (2 stycznia 2020 r.) za pasem, dopiero trwają testy, a firmy muszą jeszcze przeszkolić pracowników. Z kolei Warszawa domaga się, by rząd dopłacał mieszkańcom za wywóz śmieci- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. "Rz" wraca do sprawy na łamach dodatku "Prawo co dnia" w kolejnym tekście: "Może nie być komu wywieźć butelek po nocy sylwestrowej". Rząd chciał walczyć z mafią śmieciową, a uderzył w uczciwe firmy i mieszkańców. Odpady drożeją. Firmy przetwarzające odpady biją na alarm. Wiele z nich może w przyszłym roku popaść w tarapaty finansowe, a nawet upaść. Rząd narzucił instalacjom komunalnym bardzo kosztowne wymagania. Miały zapobiec celowemu paleniu odpadów. Zmiany nie uderzyły jednak w mafię śmieciową, tylko w uczciwe firmy. To dlatego od lutego 2020 r. mieszkańcy Gdańska będą płacić za wywóz śmieci o 100 proc. więcej. Opłaty idą w górę w Warszawie i Łodzi- czytamy na dziewiątej stronie głównego wydania. "Rz" rozmawia również z Michałem Olszewskim, zastępcą prezydenta Warszawy o tym, dlaczego warszawiaków czekają podwyżki opłat za wywóz śmieci oraz dlaczego polski system segregacji jest najdroższy w UE. Pełny tekst rozmowy pod hasłem "Jeśli rząd się nie uspokoi, śmieci będą coraz droższe"- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 16.12.2019.).

 

"Rz" w dodatku "Życie regionów" odnotowuje natomiast: "Rynki biurowe idą na rekord". Na lokalnych rynkach biurowych trwa hossa, a przestrzeni do prowadzenia biznesu przybywa w wykładniczym tempie. Biurowce będą powstawać również w mniejszych miastach. Inwestycje biurowe w samym tylko III kwartale 2019 r. wyniosły 1,08 mld euro, podaje CBRE w raporcie "Polski rynek inwestycyjny". Taki wynik oznacza, że już na początku jesieni wartość tegorocznych inwestycji biurowych zrównała się z inwestycjami w tym sektorze, w całym 2018 r. Obie wartości wynoszą 2,75 mld euro i pewne jest, że w tym roku, podobnie jak w poprzednim, na krajowym rynku biurowym padnie rekord. Warszawa, której zasoby biurowe wynoszą więcej niż łączny zasób reszty miast w Polsce, m.in. dzięki dostępności powierzchni komercyjnej została uznana przez firmę JLL za jedno z najlepszych miejsc na świecie do lokowania zagranicznych inwestycji. Największa aktywność deweloperów obserwuje się również na rynkach biurowych w Trójmieście, Krakowie i we Wrocławiu. Te dwa ostatnie miasta mogą pochwalić się zasobami biurowymi przekraczającymi milion mkw. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 16.12.2019.).

 

"Dziennik Gazeta Prawna" odnotowuje z kolei: "Fiskus nie zrezygnuje z podatku od hotelarzy". Przedsiębiorcy zarabiający na wynajmie budynków hotelowych turystom, organizatorom szkoleń i konferencji muszą płacić podatek od przychodów z budynków, zwany podatkiem minimalnym. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w najnowszych interpretacjach. Nie zgodził się z argumentami Konfederacji Lewiatan oraz Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Obie organizacje przedsiębiorców podnosiły, że restrykcyjne stanowisko skarbówki jest niezgodne zarówno z przepisami podatkowymi, jak i z konstytucją. Branża hotelarska zetknęła się z podatkiem od przychodów z budynków po raz pierwszy dopiero 1 stycznia 2019 r. Wcześniej podatek minimalny jej nie dotyczył. Przedstawiciele skarbówki konsekwentnie twierdzą, że umowa hotelowa jest podobna w swoim charakterze do najmu lub dzierżawy. Dotyczy jej więc przepis, który nakazuje pobrać podatek od przychodów z oddania budynku w całości lub części do używania na podstawie innej umowy o podobnym charakterze do umowy najmu lub dzierżawy. Podobnie uznał dyrektor KIS w dwóch najnowszych interpretacjach z 11 grudnia 2019 r. Więcej szczegółów- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 16.12.2019.).

 

W innym miejscu "DGP" zauważa: "Na razie bez sankcji". Przez pół roku inspektorzy ochrony środowiska mają doradzać, a nie karać za brak elektronicznej ewidencji śmieci. Nie uspokaja to branż odpadowej i medycznej, które chcą odroczenia przepisów. Brak kar przez sześć miesięcy od wejścia w życie (1 stycznia) kolejnych modułów bazy danych o odpadach (BDO)- takie są wewnętrzne zalecenia Ministerstwa Klimatu dla inspektorów ochrony środowiska, o czym nieoficjalnie informują urzędnicy resortu. Te zapewnienia nie uspokajają jednak przedstawicieli firm odpadowych, przedsiębiorców i podmiotów, które odpady wytwarzają i od nowego roku muszą prowadzić ich elektroniczną ewidencję oraz sprawozdawczość. Ustawa nie przewiduje tu uznania administracyjnego- za naruszenie przepisu organ obligatoryjnie wymierza karę, miarkuje jedynie jej wysokość. BDO ma zwiększyć kontrolę nad śmieciami i pomóc w zlikwidowaniu szarej strefy. Dokumentu nie można też wystawić na papierze. Odpady mają być "śledzone" na każdym etapie od momentu ich odbioru. Branża odpadowa wnioskuje o ustanowienie 12- miesięcznego okresu wdrożeniowego, testowego, podczas którego będzie można prowadzić równolegle ewidencję i sprawozdawczość w dotychczasowej formie- czytamy na dziewiątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 16.12.2019.).

 

Niżej "DGP" informuje: "Warszawa z nowymi stawkami za śmieci". Odpady za zagospodarowanie odpadów od lutego 2020 r. będą liczone od gospodarstwa domowego. Warszawiacy zapłacą miesięcznie ryczałtową opłatę 65 zł w przypadku zabudowy wielorodzinnej i 94 zł w zabudowie jednorodzinnej- takie stawki uchwaliła Rada Warszawy. Stołeczny ratusz początkowo proponował podwyżkę i zmianę metody na uwzględniającą powierzchnię mieszkania. Jednak po krytyce tego rozwiązania radni zdecydowali się na ryczałt. Jak zaznaczył prezydent Warszawy, będzie to rozwiązanie tymczasowe. W kolejnych miesiącach stołeczny ratusz przekaże radnym i mieszkańcom analizy dotyczącej innej metody- od zużycia wody- odnotowano także na dziewiątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 16.12.2019.).

 

"Kurier Szczeciński" interweniuje: "Fekalia zalewają piwnice". Mieszkańcy komunalnego budynku przy ul. 1 Maja 11 w Gryfinie mierzą się ze sporym problemem, bowiem piwnice domu od dłuższego czasu zalewane są fekaliami. I to co najmniej dwa razy w ciągu roku. W tej sprawie już od kilku lat interweniuje jedna z gryfińskich radnych. Jednak w zderzeniu z biurokratyczną machiną jej starania nie przynoszą pożądanego rezultatu. Burmistrz przekazał złożoną w czerwcu interpelację radnej zarządcy obiektu, tj. Gryfińskiemu TBS, a prezes komunalnej spółki potwierdził "okresowe zalewanie pomieszczeń piwnicznych budynku nieczystościami płynnymi". Wyjaśnił też, że "każdorazowo przyczyną zalewania piwnic nieczystościami jest awaria sieci kanalizacji sanitarnej przy ul. 1 Maja w Gryfinie (brak jej drożności)…". Przekazując radnej wyjaśnienia GTBS, wiceburmistrz informował, że wobec tego "Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych zostanie wezwane do złożenia wyjaśnień w sprawie, a w przypadku potwierdzenia niewłaściwego funkcjonowania sieci kanalizacyjnej- określenia sposobu i terminu przywrócenia jej do pożądanego stanu (pismu z 23 lipca br.). 31 października radna ponownie interweniowała w tej samem sprawie, przypominając, iż przed czterema miesiącami interpelowała o pilne podjęcie działań. Ale z krążących pism nie wynikało, czy i jakie działania zostały podjęte- czytamy na siódmej stronie "Kuriera".

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 16.12.2019.).

 

Zobacz również