Poniedziałek, 13 marzec 2023

¨Po zmianie podatku nie ma ulgi na dopłaty do ZUS¨
¨Sprawy cywilne mają przyspieszyć¨
¨Próba poprawiania Polskiego Ładu¨
¨Wielkanoc nie pozwoli odpocząć od podwyżek¨
¨PKO BP wypłaci dywidendę za 2022 r.¨
¨KNF pracuje nad ugodami dla frankowiczów. Czego mogą się spodziewać?¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Po zmianie podatku nie ma ulgi na dopłaty do ZUS¨. Ryczałtowiec, który przeszedł na liniowy PIT albo skalę, nie odliczy dodatkowej składki zdrowotnej. Wielu przedsiębiorców na ryczałcie musi dopłacać składkę zdrowotną za zeszły rok, rekordziści powyżej 8 tys. zł. Czy odliczą ją od przychodu? Tylko ci, którzy zostali na ryczałcie. Jeśli przeszli na liniowy PIT albo skalę, z ulgi nici. Tak twierdzi skarbówka, a eksperci podkreślają, że trudno się z tym stanowiskiem nie zgodzić. Ryczałtowcy mają dwie możliwości rozliczenia składki zdrowotnej. Pierwszy wariant  uproszczony, to opłacanie jej na podstawie przychodów z poprzedniego roku. Jest odprowadzana w stałej wysokości i zależy od tego, w której grupie znajduje się przedsiębiorca. Ostatecznie rozliczenie następuje po zakończeniu roku. Co zrobić, jeśli przychody z 2022 r. okazały się wyższe niż z 2021 r. i przekraczają progi? Trzeba dopłacić różnicę do ZUS. Druga możliwość rozliczania składek zdrowotnych na ryczałcie- sumujemy przychody od początku roku i za miesiąc, w którym przekroczą próg (oraz za następne), płacimy już wyższą kwotę. Po zakończeniu roku trzeba zrobić podsumowanie. Przekroczenie progu przychodów powoduje, że wyższa składka obowiązuje za cały rok. Co oznacza, że także w tym wariancie wielu przedsiębiorców czeka dodatkowy przelew do ZUS. Cz na dopłatę jest dodatkowa ulga? Generalnie ryczałtowcy mogą odliczyć połowę składek zdrowotnych od przychodu. Ale tylko zapłaconych w danym roku z tytułu działalności opodatkowanej w formie ryczałtu. Jeśli więc przedsiębiorca zmienił formę rozliczeń i w 2023 r. dopłaca składkę zdrowotną za zeszły rok, nie skorzysta z ulgi. Takie jest stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej. Więcej o podatkowych meandrach Polskiego Ładu- na dziewiątej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.03.2023.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Sprawy cywilne mają przyspieszyć¨. Już od przełomu marca i kwietnia frankowicz będzie mógł złożyć pozew tylko w miejscu zamieszkania, a składający pozew o przeprosiny musi się liczyć, że nie zobaczy ich w telewizji. Te i ponad 100 innych zmian dotyczących postępowania w sprawach cywilnych zawiera nowela kodeksu postępowania cywilnego, którą uchwalił w czwartek parlament. Najważniejszą zmianę wprowadzono przejściowo na pięć lat. Pozwy frankowicze będą mogli składać wyłącznie w sądach właściwych dla ich miejsca zamieszkania. Zmianę wymusiła trudna sytuacja działającego od dwóch lat w Warszawie specjalnego wydziału cywilnego zwanego sądem frankowym, który z powodu przeciążenia sprawami zmuszony jest wyznaczać rozprawy dopiero za dwa lata. Nowe rozwiązanie dotyczyć ma tylko nowych spraw. Optymistycznie patrzy na sprawę frankowicz i prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. W jego ocenie, w obecnych warunkach sędziowie nawet w sądach rejonowych są już doświadczeni w prowadzeniu spraw frankowych. Przyśpieszeniu spraw cywilnych mają służyć zmiany organizacyjne oraz w procedurze. Do pierwszych można zaliczyć podniesienie progu kwotowego spraw należących do właściwości sądów okręgowych z 75 tys. do 100 tys. zł. Ma to sądy nieco odciążyć. Dla konsumentów (nie tylko frankowiczów) przewidziano odrębne postępowanie, w którym przedsiębiorca będzie  zobowiązany powołać wszystkie dowody już w pozwie, albo w odpowiedzi na pozew, w terminie wyznaczonym przez sędziego. Występujący z pozwem nakazowym przeciwko konsumentowi będzie musiał przedłożyć poza wekslem także umowę, którą ów weksel zabezpieczał. Przepisy o postępowaniu z udziałem konsumentów będą miały też zastosowanie w przypadku, gdy przedsiębiorca zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej. Wiele z uwzględnionych w noweli zmian, to realizacja postulatów samorządu komorniczego, jak: ograniczenie obowiązku badania przez komornika przedstawionego do egzekucji długu czy zmiany dotyczące tzw. postąpień, które mają przyśpieszyć e- licytacje. Pozwoli to uzyskiwać wyższe ceny z e- licytacji nieruchomości, co będzie korzystniejsze zarówno dla dłużnika, jak i wierzyciela. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.03.2023.).

¨Prawo co dnia¨ informuje też w innym miejscu: ¨Próba poprawiania Polskiego Ładu¨. Propozycje opozycji mają usunąć niedogodności dla biznesu. Warto te pomysły dopracować- uważają eksperci. Najmłodsi przedsiębiorcy mieliby rozliczać się z fiskusem metoda kasową, czyli dopiero wtedy, gdy dostaną pieniądze od klienta. Zniknąć miałby obowiązek płacenia dodatkowej składki zdrowotnej w sytuacji, gdy przedsiębiorca np. z powodu trudnej sytuacji swojej firmy, musi sprzedać maszynę lub samochód. Urzędy skarbowe miałyby pełnić funkcję centrów obsługi podatnika, a nie narzędzia represji wobec przedsiębiorców. W przypadku gdy pracownik małej firmy zachoruje, to ZUS, a nie ta firma płaciłby zasiłek chorobowy przez pierwsze 33 dni. Taki właśnie program dla biznesu przedstawił w środę lider PO. Więcej- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.03.2023.).

¨Rz¨ odnotowuje również: ¨Wielkanoc nie pozwoli odpocząć od podwyżek¨. Ceny jeszcze długo będą rosły w tempie ponad 20 proc. miesięcznie, promocje nie pozwalają ich już łagodzić. Drożeje dosłownie wszystko, a przed świętami będzie jeszcze gorzej. W tym kontekście równie pesymistycznie wyglądają nowe prognozy analityków z NBP. W ich ocenie inflacja bazowa, nieobejmująca cen energii i żywności, dopiero pod koniec 2025 r. znajdzie się w pobliżu celu banku centralnego. Obniżka stóp procentowych oddaliłaby ten moment. Według analityków Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP, w tym roku inflacja ma wynosić średnio 11,9 proc., po 14,4 proc. w 2022 r., a następnie 5,7 proc. w 2024 r. i 3,5 proc. w 2025 r. Od III kw. 2025 r. inflacja powinna być już poniżej 3,5 proc., czyli w paśmie dopuszczalnych odchyleń od celu NBP. Więcej szczegółów- na 15 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.03.2023.).

¨Rz¨ informuje też: ¨PKO BP wypłaci dywidendę za 2022 r.¨. Lider rynku- Bank PKO BP- wypracował solidny zysk za miniony rok w wysokości 3,3 mld zł. To jednak dużo mniej niż w 2021 r. Na wysokość wypracowanego zysku duży wpływ miały pozycje nadzwyczajne, takie jak rządowy program wakacji kredytowych, rosnące ryzyko związane z kredytami we frankach szwajcarskich czy nowy system ochrony banków komercyjnych. Łącznie te obciążenia sięgnęły niemal 5 mld zł (z czego największa pozycja- ok. 3 mld zł- to koszt wakacji kredytowych, z których skorzystało ok. 286 tys. klientów. W efekcie zysk Grupy PKO BP wyniósł w 2022 r. 3,3 mld zł wobec 4,8 mld zł w 2021 r. Z raportu PKO BP wynika, że rośnie liczba ugód zawartych z tzw. frankowiczami, która na koniec 2022 r. sięgała ok. 20 tys. wobec 18,8 tys. na koniec III kw. Władze banku podkreślały, że podobnie wysokie zainteresowanie polubownym porozumieniem utrzymywało się też w styczniu i lutym br. Równocześnie wzrosła liczba pozwów w sprawach CHF- na koniec 2022 r. było ich 20,7 tys. wobec 17,6 tys. kwartał wcześniej- czytamy na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.03.2023.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje z kolei: ¨KNF pracuje nad ugodami dla frankowiczów. Czego mogą się spodziewać?¨. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) pracuje od kilku tygodni nad założeniami nowej ustawy frankowej, której punktem wyjścia ma być mechanizm ugód zaproponowany przez przewodniczącego KNF dwa lata temu. Ustawa ma być odpowiedzią na spodziewany niekorzystny dla sektora bankowego wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). W połowie lutego rzecznik generalny TSUE zaprezentował stanowisko, że po unieważnieniu umowy kredytowej z powodu zastosowania klauzul abuzywnych (a to jest podstawą unieważniania umów w orzecznictwie polskich sądów), bank nie może domagać się od kredytobiorcy wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Sektor bankowy obawia się, że ostateczny wyrok TSUE może być zbieżny z tym stanowiskiem. Punktem wyjścia do opracowywanej przez KNF ustawy ma być propozycja przewodniczącego Komisji sprzed dwóch lat, w której sugerował on bankom zawierania ugód – kredyty frankowe miałyby być przewalutowane na złotowe i rozliczane, tak jakby od początku były kredytami złotowymi. Nowa ustawa nie zamykałaby kredytobiorcom drogi sądowej i możliwości pozywania banków- czytamy na łamach ¨DGP¨.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 13.03.2023.).

¨DGP¨ zauważa też: ¨Jak długo Polak buduje dom? GUS podaje dane¨. Czas trwania budowy budynku wielorodzinnego w okresie 2022 roku wyniósł 42,5 miesiąca – podał w opracowaniu GUS. Przeciętny czas trwania budowy nowego budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania (liczony od daty jej rozpoczęcia do terminu oddania budynku do użytkowania) w 2022 roku zwiększył się o 1,5 miesiąca w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego- czytamy w ¨DGP¨.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 13.03.2023.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Buda: Program Pierwsze Mieszkanie z kredytem 2 proc. we wtorek w rządzie¨. Rada Ministrów ma się we wtorek zająć projektem ustawy ws. kredytu 2 proc. zakup pierwszego M. – poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak dodał, 1 lipca br. banki powinny mieć w ofercie taki kredyt, by pierwsze decyzje kredytowe mogły się pojawić gdzieś około sierpnia – dodał. Buda w poniedziałek w Programie 3 Polskiego Radia był pytany o to, kiedy rząd może przyjąć nowy rządowy program mieszkaniowy. Chodzi o Program Pierwsze Mieszkanie, który zakłada kredyt 2 proc., czyli system dopłat do kredytu na zakup pierwszego M. oraz Konto Mieszkaniowe ? program pomocy oszczędzającym na zakup pierwszego mieszkania. Jak dodał, ostateczna oferta dla klienta ma się pojawić w ofercie zainteresowanych banków 1 lipca.¨Z tego, co słyszę, to większość banków jest zainteresowana kredytem 2 proc.¨– powiedział. Zdaniem ministra Budy program ¨ruszy 1 lipca¨, a ¨pierwsze decyzje kredytowe będą mogły się pojawić gdzieś około sierpnia – bo pamiętajmy, trzeba znaleźć mieszkanie, trzeba zawrzeć umowę przedwstępną – to jest cała procedura, a więc będzie kilka miesięcy tego roku, żeby tę sprawę załatwić¨. ¨Nie spodziewamy się, żeby tu były jakieś problemy¨– powiedział minister. Projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe został na początku lutego opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowany do konsultacji publicznych. Projekt zakłada, że kredyt 2 proc. z dopłatą państwa będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia; jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt może być udzielony tylko na pierwsze mieszkanie – osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Kwota ¨bezpiecznego kredytu 2 proc.¨ nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł albo – jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł. Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane) – wyjaśnia na stronie Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Projekt wprowadza też specjalne konto oszczędnościowe. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie w kwocie co najmniej 500 zł) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państw. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 13.03.2023.).

Zobacz również