Poniedziałek, 13 grudnia 2021
¨Za obywatelem, a nawet przeciw¨
¨Rząd zmroził samorządy¨
¨Podział administracyjny- co dalej¨
¨Księgowy będzie droższy przez Polski Ład¨
¨Opodatkowanie najmu kartą będzie wygaszane¨
¨Ceny usług biur rachunkowych pójdą w górę¨
¨Będą nowe wzory formularzy PIT. Zmiany są związane z Polskim Ładem¨
¨Kary umowne bez większych ograniczeń¨
¨Wyższy dodatek dla niektórych rodzin¨
¨Niejasne wyznaczanie opłat za śmieci odbierane od firm¨
¨Ważą się losy pieniędzy dla gmin¨
¨Czarne chmury nad budowlanką¨
¨Zdrowe zamieszanie w składce zdrowotnej¨
¨Fundusze wykupują osiedla¨
¨Wyższa rata, niższa kwota kredytu. Spłata do banku przewyższyła u nas koszt najmu¨
Więcej poniżej.
¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ zamieszcza tekst pod hasłem: ¨Za obywatelem, a nawet przeciw¨. Czy doradca podatkowy może pracować dla fiskusa? Takie przypadki mają miejsce i wzbudzają w środowisku oskarżenia o łamanie zasad etyki zawodowej. W ostatnich latach doradcy podatkowi, ustawowo powołani do obrony interesów podatnika, doradzali organom podatkowym. Dotyczyło to jednostek samorządu terytorialnego, w których gestii leży podatek od nieruchomości. Danina ta jest dość skomplikowana, zwłaszcza gdy dotyczy budowli używanych w biznesie. W sądach administracyjnych od lat trwają spory firm z samorządami opiewające nawet na setki tysięcy złotych. Dotyczą m.in. elektrowni wiatrowych i budowli takich jak silosy czy tanki do wyrobu piwa. Spory dotyczą głównie tego, jak kalkulować podatek, którego stawka wynosi 2 proc. od wartości takiej budowli. Nieprzypadkowo zatem potwierdzone przez ¨Rz¨ przypadki dotyczą pomorskich gmin, w których działają farmy wiatrowe: Darłowo i Postomino. Z doradztwa w sprawach podatku od nieruchomości korzystały też m.in. gminy Brzesko i Warka, gdzie działają znane browary. Ustawa o doradztwie podatkowym wskazuje wyraźnie, że taka działalność jest świadczona na rzecz podatników, płatników i inkasentów. Jednak cytowany w tekście doradca podatkowy przyznaje, że jego kancelaria doradza samorządom jako organom podatkowym. A przepis ustawy rozumie po swojemu i uważa, że taka działalność… nie ma charakteru doradztwa podatkowego. Gminom przez pewien czas doradzała też PwC, jednak uznała, że jest to niewłaściwe. Inni doradcy podatkowi, poproszeni przez ¨Rz¨ o opinię, zwracają uwagę, że doradztwo na rzecz fiskusa niesie z sobą różne ryzyka, w tym naruszenie tajemnicy skarbowej czy konfliktu interesów danej kancelarii. I choć przyznają, że kwestia nie jest wystarczająco uregulowana, to interes podatnika powinien być najważniejszy, a stawanie po stronie organu podatkowego tworzy konflikt etyczny. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.12.2021.).
¨Życie Regionów¨ w ¨Rz¨ zauważa z kolei: ¨Rząd zmroził samorządy¨. Odwoływanie rezerwacji, pustki w hotelach i pensjonatach, spadek wpływów z biletów i podatków- tego wszystkiego po ogłoszeniu nowych restrykcji boją się władze górskich kurortów, ale i wielkich miast. W związku z trudną sytuacją pandemiczną rząd zapowiedział w zeszłym tygodniu zaostrzenie restrykcji sanitarnych. Od połowy grudnia do 30 proc. obniżone więc zostaną limity gości, których przyjmować mogą hotele, pensjonaty i lokale gastronomiczne. Do limitu nie będą wliczane osoby zaszczepione i zweryfikowane. To samo dotyczy placówek kulturalnych: kin, teatrów i muzeów. Zamknięte mają być kluby i dyskoteki. Uczniowie od 20 grudnia do 9 stycznia mają uczyć się zdalnie. Nowe obostrzenia mocno zaniepokoiły samorządowców, którzy obawiają się powtórki z poprzedniego sezonu zimowego, ale też w dużych miastach. Obostrzenia mogą wystraszyć turystów, którzy planowali wyjazdy przede wszystkim w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Może to uderzyć nie tylko w branżę hotelarską, ale i gastronomiczną- czytamy na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.12.2021.).
W ¨Życiu Regionów¨ znajdziemy również obszerny tekst Andrzeja Porawskiego, dyrektora Biura Związku Miast Polskich. W publikacji ¨Podział administracyjny- co dalej¨ odnotowuje: Państwo reaguje na zmiany gospodarcze i społeczne zachodzące w przestrzeni, w tym na procesy urbanizacji i suburbanizacji (ta ostatnia jest czymś naturalnym, ale bywa nazywana ¨rozlewaniem się miast¨, gdyż zachodzi w sposób nieskoordynowany i bardzo kosztowny). Czasem zmiany mają podłoże partyjno- polityczne, np. utworzenie 49 województw z jednoczesną, pozorną, likwidacją powiatów, które bardzo łatwo się odtworzyły, gdy tylko powstała taka szansa. Zmiany w podziale administracyjnym winny wszakże zachodzić na podstawie jasno określonych kryteriów merytorycznych. Nader często u nas łączą się one z emocjami politycznymi, w tym związanymi z geografią wyborczą. Tymczasem kryteria wyznaczania podziału administracyjnego powinny być przede wszystkim funkcjonalne, ponieważ jego kształt warunkuje jakość obsługi obywateli poprzez struktury, które mają im służyć, a nie utrudniać życie. Autor cytuje również w swoim tekście wypowiedź prof. Przemysława Śleszyńskiego: ¨Mamy słabe, zbyt rozdrobnione powiaty, które nie mają żadnej siły gospodarczej, oraz gminy, które w wielu przypadkach są nieefektywne, mają za małą bazę demograficzną i ekonomiczną. Brakuje nam wyraźnie pośredniego szczebla subregionalnego- 70, może 100 subregionów, w których stolica mająca już pewną masę, to jest jakieś 50 czy 70 tys. mieszkańców, byłaby biegunem wzrostu (?) Wówczas część powiatów należy zlikwidować, połączyć je w większe. Nie powinno ich być aż 380, tylko 100, maksymalnie 130. A wówczas, gdyby część kompetencji aktualnie wojewódzkich, zwłaszcza usług publicznych wyższego rzędu przenieść na ten poziom, to liczbę województw można byłoby nawet zmniejszyć, powiększając je¨. Całość rozważań- na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.12.2021.).
¨Prawo co dnia¨ zamieszcza z kolei obszerny tekst: ¨Księgowy będzie droższy przez Polski Ład¨. Klienci biur rachunkowych muszą liczyć się z tym, że zapłacą 20- 30 proc. więcej, to nieuniknione- mówi Beata Boruszkowska, prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych i właścicielka biura rachunkowego. Jak podkreśla, patrząc na zakres zmian zafundowanych przez ustawodawcę w Polskim Ładzie, mogłoby się wydawać, że wszyscy, którzy profesjonalnie zajmują się podatkami, zwłaszcza księgowi i biura rachunkowe, zacierają ręce. Rzeczywistość jest jednak inna. Ten ogrom pracy i nowości, z jakimi trzeba się zmierzyć, przyprawia o ból głowy. Sytuacja jest przygnębiająca, bo musimy stosować przepisy, których jeszcze do końca nie znamy. Tymczasem ustawodawca zafundował nam największą od 30 lat rewolucję podatkową, dając miesiąc na przygotowanie się do niej. Biura nie liczą więc zysków, bardziej robią wszystko, by ograniczyć straty i rzetelnie obsłużyć klientów- czytamy. Więcej szczegółów- na 13 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.12.2021.).
¨Rz¨ także krótko: W III kw. br. ceny nieruchomości mieszkalnych w Polsce wzrosły rok do roku o 8,3 proc. w ujęciu nominalnym i o 2,4 proc. w ujęciu realnym (wzrost skorygowany przez inflację)- oszacowali eksperci Knight Frank. Jeśli chodzi o Europę, najmocniej mieszkania podrożały w Szwecji- realnie o 17,8 proc. Kilkunastoprocentowe podwyżki zanotowano również w Holandii, na Słowacji, w Danii i Luksemburgu. W większości krajów wzrosty sięgnęły 5- 10 proc. Z kolei w Hiszpanii, Włoszech i Rumunii, przy wzroście w ujęciu nominalnym, ceny realnie spadały o kilka procent rok do roku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.12.2021.).
¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje natomiast: ¨Opodatkowanie najmu kartą będzie wygaszane¨. W 2022 r. z najprostszej reformy rozliczenia z fiskusem skorzystają ci wynajmujący pokoje, którzy już teraz ją stosują. Użyją jej też rozpoczynający działalność, jeśli przed końcem roku złożą wniosek do urzędu skarbowego. Polski Ład wygasza kartę podatkową. Skorzystać z niej będą mogli tylko kontynuujący tę formę rozliczenia z fiskusem, czyli ci, którzy w 2021 r. byli tak opodatkowani. Część właścicieli nieruchomości na wynajem płaci dziś bardzo niskie podatki, właśnie dzięki karcie. Czasem dużo niższe niż ryczałt, który w powszechnym odczuciu również nie jest wygórowany, bo stawki wynoszą 8,5 i 12,5 proc. (jeśli przychód przekracza 100 tys. zł rocznie). Od 2022 r. korzyści z karty będą nieco mniejsze, bo nie będzie można odliczać składki zdrowotnej. Nada będzie to jednak atrakcyjna forma opodatkowania. Co ważne, mogą z niej korzystać osoby, które wynajmują nie więcej niż 12 pokoi. Zgodnie z Polskim Ładem opodatkowanie w formie karty podatkowej będzie jednak dotyczyło wyłącznie tych, którzy korzystali z niej do 31 grudnia 2021 r. i będą ją kontynuować. Od 1 stycznia 2022 r. nikt nowy nie będzie mógł złożyć wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie. Podatnik, który zaprzestanie opodatkowania kartą, nie będzie mógł również do niej powrócić. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 13.12.2021.).
Również ¨DGP¨ zapowiada: ¨Ceny usług biur rachunkowych pójdą w górę¨. Aneta Lech, doradca podatkowy, właścicielka biura podatkowego i kancelarii doradztwa podatkowego LexAntis: Pojawi się nowa usługa dotycząca obliczania podstawy składki zdrowotnej. Jej rozliczenie będzie wymagało indywidualnego podejścia do każdego przedsiębiorcy będącego podatnikiem PIT. W obszernej rozmowie z ¨DGP¨ zapowiada: W warunkach Polskiego Ładu wzrosną ceny usług zarówno na rzecz indywidualnych przedsiębiorców, jak i spółek. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółek osobowych, czyli cywilnych, jawnych i partnerskich, prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z dodatkową opłatą za comiesięczne ustalanie wysokości składki zdrowotnej, która w 2022 r. będzie uzależniona od dochodu. Dalej czytamy m.in.: Jesteśmy świadkami ogromnej zmiany. Można ją porównać do wprowadzenia w latach 90. ubiegłego wieku PIT i VAT. Nie było już potem tak radykalnych zmian, które wprowadzałyby całkiem nowe podejście do systemu podatkowego i składkowego. Nie powinno więc dziwić, że wielu właścicieli biur zaczyna myśleć o likwidacji swojej działalności. Na rynku pozostaną ci, którzy udźwigną nowy ciężar, a to niewątpliwie wpłynie na cenę. Pełny tekst rozmowy- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 13.12.2021.).
¨DGP¨ informuje też: ¨Będą nowe wzory formularzy PIT. Zmiany są związane z Polskim Ładem¨. Resort finansów opublikował na swojej stronie projekty nowych wzorów formularzy: PIT- 11, PIT- 2, PIT- 2A, PIT- 3, PIT- 8AR oraz PIT- R. Będą one miały zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. Udostępnione formularze uwzględniają zmiany, które wejdą w życie od przyszłego roku wskutek Polskiego Ładu, czyli nowelizacji z 29 października 2021 r. ustaw o PIT i CIT i innych ustaw. Uwagi do opublikowanych wzorów można zgłaszać do 17 grudnia br. (na adres: Konsultacje.Wzory-PIT@mf.gov.pl ). Od 1 stycznia 2022 r. wzrośnie kwota wolna od PIT do 30 tys. zł oraz próg skali podatkowej z 85 528 zł do 120 tys. zł. Nie będzie już można natomiast odliczać od podatku składki zdrowotnej. Więcej szczegółów- na piątej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 13.12.2021.).
¨DGP¨ zauważa też w innym miejscu: ¨Kary umowne bez większych ograniczeń¨. Swoboda ustalania kar umownych jest bardzo duża- przy kontraktach budowlanych, ale nawet innych umowach strony nie muszą podawać konkretnych sum, wystarczy, że można ustalić ich wysokość na podstawie uzgodnionych klauzul. Nie trzeba też określać ograniczeń kwotowych ani czasowych. To sedno dwóch ważnych uchwał Sądu Najwyższego. Na podstawie sporu między wykonawcami SN, obradując w zeszły czwartek w różnych sprawach, zajął się obydwoma problemami prawnymi. I w obydwu przypadkach wypowiedział się pozytywnie na temat określania kar umownych bez ścisłych granic ustalenia. W pierwszej uchwale stwierdził, że dopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej za zwłokę w wykonaniu zobowiązania w postaci określonego procentu ustalonego wynagrodzenia umownego za każdy dzień zwłoki, nawet jeżeli nie określono końcowego terminu naliczania kary umownej ani jej kwoty maksymalnej. Zaraz potem SN w innym składzie wydał drugą uchwałę rozstrzygającą wątpliwości w omawianej sprawie w podobny sposób: orzekł bowiem, że dopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej na wypadek niewykonania albo nienależytego wykonania przez wierzyciela czynności, bez której świadczenie dłużnika w umowie o roboty budowlane nie może być spełnione. Zaś maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej. Kary umowne mogą więc w umowach o roboty budowlane (ale też i w innych kontraktach)- w świetle obydwu uchwał- być określane za każdy dzień bez konieczności ustalania górnego pułapu kwoty kary. Więcej szczegółów- na siódmej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 13.12.2021.).
¨DGP¨ informuje również: ¨Wyższy dodatek dla niektórych rodzin¨. Do 31 stycznia 2022 r. trzeba złożyć wniosek, aby mieć gwarancję, że pierwsza rata dodatku osłonowego zostanie wypłacona do końca marca. Osoby, które ogrzewają dom węglem, otrzymają wyższe wsparcie. W ekspresowym tempie toczyły się w Sejmie prace nad ustawą o dodatku osłonowym. Przewidziane w niej świadczenie jest jednym z elementów tarczy antyinflacyjnej i ma być rekompensatą dla rodzin, które najbardziej odczuwają negatywne skutki rosnących cen. Rząd szacuje, że po wsparcie może się zgłosić nawet 6,8 mln gospodarstw domowych. Jego przyznanie będzie więc dużym wyzwaniem dla gmin, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że w programie 500+ wnioski składało 4,3 mln rodzin. Posłowie mocno zmodyfikowali pierwotny projekt rządu. Wśród najważniejszych zmian jest ta dotycząca kwoty dodatku. Co do zasady ma ona zależeć od liczby osób tworzących gospodarstwo domowe i wyniesie od 400 do 1150 zł. Posłowie zdecydowali jednak, że wyższe świadczenie- sięgające od 500 do 1437,50 zł- będzie przysługiwało rodzinom, w których źródłem ogrzewania domu lub mieszkania są m.in. piec, kominek, kuchnia węglowa- pod warunkiem że zostały wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynku (CEEB). Posłowie zdecydowali, że wniosek o wsparcie będzie można złożyć w formie nie tylko pisemnej, ale też elektronicznej. To drugie rozwiązanie będzie wymagało uwierzytelnienia za pomocą profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego- czytamy na dziewiątej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 13.12.2021.).
Obok ¨DGP¨ zauważa: ¨Niejasne wyznaczanie opłat za śmieci odbierane od firm¨. Coraz więcej praktycznych wątpliwości budzi sposób ustalania stawek za odbiór pojemników na odpady z nieruchomości niezamieszkanych, czyli m.in. firm, biurowców, instytucji, szkół. Znowelizowana w sierpniu ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach podniosła opłaty maksymalne za pojemnik, które gmina może pobrać od właścicieli tych obiektów, jeśli włączy nieruchomości niezamieszkane do swojego systemu odbiorowego. Obecnie jest to 1,3 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę (w 2020 r. wyniósł on 1919 zł) za pojemnik lub worek o pojemności 120 litrów, czyli 24,95 zł. Opłaty maksymalne dla pozostałych pojemników mają być obliczane proporcjonalnie. Oznacza to, że największa stawka za pojemnik 1100 l to 228,68 zł. Przed nowelizacją opłaty maksymalne za kontenery z firm były na tyle niskie, że część gmin wyłączyła te nieruchomości ze swojego systemu. Teraz gminy, które mają w swoim systemie nieruchomości niezamieszkane, decydują się na podwyżki. Mają jednak wątpliwości, czy przepis dotyczący stawek dla pojemników i worków o mniejszej lub większej pojemności dotyczy stawek maksymalnych, czy stawek realnych- czytamy. Więcej- także na dziewiątej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 13.12.2021.).
¨DGP¨ informuje również: ¨Ważą się losy pieniędzy dla gmin¨. Podwyższenie rekompensaty o inflację oraz niewliczanie jej do dochodów samorządów- m.in. o takie zmiany w zasadach zwrotu podatku za 2018 r. od wiatraków wnioskują samorządowcy. Dziś nad ustawą o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianami w zakresie opodatkowania elektrowni wiatrowych przedłożoną przez Sejm będzie pracowała senacka komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej. Zgodnie z nią w przyszłym roku samorządy będą mogły wnioskować do wojewody o zwrot ponad 524,4 mln zł. Więcej szczegółów- na dziewiątej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 13.12.2021.).
W ¨DGP¨ czytamy również: ¨Czarne chmury nad budowlanką¨. Branża źle znosi wysokie ceny materiałów. Najbardziej ucierpią małe firmy. Wykonawcy na rynku budowlanym w przyszłym roku muszą się liczyć ze znacznym spadkiem rentowności, a nawet ryzykiem niewypłacalności- ocenia Credit Agricole Bank Polska. Powód? Wzrost cen materiałów. Według danych Grupy PSB Handel najważniejsze materiały dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie kosztowały o prawie 23 proc. więcej niż rok wcześniej. W lipcu wzrost przekraczał niewiele 8 proc. Wysokie ceny wyrastają na główną barierę wzrostu dla polskich przedsiębiorstw budowlanych. Na początku roku wskazywała je co trzecia firma. W listopadzie odsetek ten sięgnął już 64 proc. W efekcie jest to obecnie druga (po wysokich kosztach pracy) najczęściej wskazywana bariera działalności w budownictwie. Jak podkreślają eksperci, część firm budowlanych podpisała umowy na realizację projektów inwestycyjnych (często trwających kilka lat), zakładając ceny materiałów dużo niższe od aktualnych. Brak możliwości renegocjacji ceny za usługę finalną prowadzi do dużych kłopotów. Rentowność kontraktów infrastrukturalnych na tle innych segmentów budownictwa już teraz jest dość niska. Nie oznacza to jednak, że cała branża budowlana ma się źle. Pozytywnie wyróżniają się firmy działające w segmencie mieszkaniowym. ¨Mają większe możliwości podwyżki cen swoich usług, czyli przerzucenia wyższych kosztów materiałów na kupujących mieszkania¨- tłumaczą ekonomiści Credit Agricole. Więcej- na dziewiątej stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 13.12.2021.).
¨Gazeta Wyborcza¨ w dodatku ¨Ekonomia+¨ odnotowuje obszernie: ¨Zdrowe zamieszanie w składce zdrowotnej¨. ¨Polski ład¨ niesie fundamentalne zmiany, których nadejścia wiele osób ciągle nie jest świadomych. Ich skala będzie szokująca. Zaczną się w styczniu, w pełni wejdą w życie od lutego. Podstawowa zmiana to brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Zasadniczo pełna składka wynosi obecnie 9 proc., z tego można odliczyć 7,75 proc. Składka zdrowotna, czy to na skali podatkowej, czy na podatku liniowym, czy na ryczałcie wynosi więc teraz co miesiąc 381,81 zł. Z czego przedsiębiorca po odliczeniu płaci realnie 53,03 zł miesięcznie. Odliczenia już jednak nie będzie. Przedsiębiorcy będą płacić więcej o kilka i więcej tysięcy złotych. Zmiany w zakresie składki zdrowotnej są konieczne. Pod względem udziału wydatków na zdrowie w PKB prześcignęły nas nawet kraje biedniejsze od Polski, czyli Bułgaria i Chorwacja. Sposób przeprowadzenia tej operacji jest jednak fatalny. Fatalnie jest napisana sama ustawa, mocne niezrozumiałe są również zmiany- czytamy na czwartej i piątej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 13.12.2021.).
¨Gazeta¨ w dodatku ¨Ekonomia+¨ zauważa też: ¨Fundusze wykupują osiedla¨. W perspektywie najbliższych czterech lat w ręce inwestorów instytucjonalnych trafi co najmniej półroczna produkcja nowych mieszkań, którą są w stanie dostarczyć wszyscy deweloperzy w kraju- wynika z najnowszego raportu Heritage Real Estate. W Polsce coraz częściej podnoszony jest temat zakupów dokonywanych przez zagraniczne fundusze inwestycyjne. Według szacunków w ich rękach może być co najmniej 7 tys. mieszkań. Co najmniej, bo o wielu transakcjach możemy nie wiedzieć. Fundusze zainteresowane są całymi blokami, a nierzadko kupują całe osiedla. Mieszkania te przeznaczają na wynajem. Napływ zagranicznej gotówki może się wydawać atrakcyjny, ale przykład innych krajów pokazuje, że działalność funduszy może mieć negatywne skutki- czytamy w ramach wstępu. Więcej szczegółów- na szóstej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 13.12.2021.).
¨Głos Szczeciński¨ informuje: ¨Wyższa rata, niższa kwota kredytu. Spłata do banku przewyższyła u nas koszt najmu¨. Jeszcze w listopadzie mieszkańcy Szczecina cieszyli się, że przeciętna rata kredytu, jaką musieli co miesiąc wpłacać do banku, była niższa od średniej, za jaką takie samo mieszkanie można było wynająć na rynku. Co prawda ta różnica nie była duża, zaledwie 10 zł. Po ostatnich podwyżkach stóp procentowych, coraz mniej opłaca się kupować mieszkanie na kredyt hipoteczny. Jak obliczył dla ¨Głosu¨ Expander i Rentier.io w tej chwili w Szczecinie za wynajem mieszkania o pow. ok. 50 mkw. trzeba zapłacić średnio 2113 zł. To opłata bez naliczonych kosztów mediów i administracyjnych. Natomiast przeciętna rata kredytu hipotecznego na zakup takiego mieszkania (przy uwzględnieniu 10- proc. wkładu własnego) to już 2165 zł miesięcznie. Ta podwyżka rat kredytów hipotecznych przez banki, to nie jest ich ostatnie słowo. Więcej szczegółów o perspektywie wyższych rat- a dziewiątej stronie ¨Głosu¨.
(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 13.12.2021.).