Poniedziałek, 13 czerwiec 2022

¨Pustostany: posłanka kontra wiceminister¨
¨II kwartał będzie dla zysków sektora najlepszy w 2022 r.¨
¨Przedsiębiorców czeka rewolucja w fakturowaniu¨
¨Nowy kłopot ryczałtowców ze składką zdrowotną¨
¨Do OPP trafi 1,5 proc. PIT¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ informuje: ¨Pustostany: posłanka kontra wiceminister¨. Kryzys na rynku mieszkaniowym boleśnie dotyka Polaków, a rząd bezradnie rozkłada ręce. W maju br. ¨Rz¨ odnotowała prace nad ustawą o pustostanach, które wspólnie prowadziły dwa ministerstwa odpowiedzialne za finanse i rozwój. W sprawie niejasnej odpowiedzi na pytania o nie interweniowali w resorcie finansów posłowie Lewicy. Jedna z posłanek skierowała do Ministerstwa Finansów szereg pytań o prace legislacyjne nad rozwiązaniami dotyczącymi pustostanów oraz funduszy inwestycyjnych skupujących mieszkania. Zapytała, jakie działania na rzecz rozwiązania problemów mieszkaniowych są przygotowywane. Okazuje się, że żadne, bo otrzymała jednozdaniową odpowiedź. Ministerstwo odniosło się jedynie do pytania o podatek katastralny. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.06.2022.).

¨Rz¨ zauważa też w innym miejscu: ¨II kwartał będzie dla zysków sektora najlepszy w 2022 r.¨. Tempo wzrostu stóp procentowych nie słabnie. Najwyższy od 2008 r. koszt pieniądza w Polsce powoduje, że wyniki odsetkowe banków pną się w górę w zawrotnym tempie. Stopa referencyjna NBP po czerwcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej sięga 6 proc. Jeszcze we wrześniu ub.r. było to 0,1 proc. To fatalna wiadomość dla kredytobiorców, bowiem rosną stawki WIBOR, na podstawie których wylicza się m.in. oprocentowanie dla kredytów hipotecznych. Jednak wyniki banków idą mocno w górę. Pokazują to dane NBP za pierwsze miesiące roku. Dzieje się tak z powodu wzrostu stóp procentowych. Więcej- na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.06.2022.).

¨Prawo co dnia¨ przypomina również w obszernej rozmowie: ¨Przedsiębiorców czeka rewolucja w fakturowaniu¨. Krajowy system e- Faktur uprości rozliczenia, ale jego wdrożenie będzie ogromnym wyzwaniem, do którego należy zacząć przygotowywać się już teraz- mówi Janina Fornalik, doradca podatkowy, partner w MDDP. I przypomina: Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą dobrowolnie wystawiać faktury ustrukturyzowane przy użyciu Krajowego Systemu e- Faktur (KSeF). To tylko jedna z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji. Nadal można stosować faktury papierowe i ¨zwykłe¨ faktury elektroniczne, np. przesyłane pocztą elektroniczną w formacie PDF. Komisja Europejska przygotowała już jednak wstępną zgodę na postulowane przez Polskę obligatoryjne stosowanie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF. Może to nastąpić od 1 kwietnia 2023 r., jednak pojawiły się nieoficjalne informacje z Ministerstwa Finansów o przesunięciu terminu, być może na lipiec 2023 r. Nowy obowiązek będzie dotyczyć wszystkich podatników VAT zarejestrowanych w na VAT i mających siedzibę w Polsce. Obejmie nawet drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia podmiotowego ze względu na wartość sprzedaży poniżej 200 tys. zł. Pełny tekst rozmowy- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.06.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje z kolei: ¨Miasta łapią oddech¨. Tłoku w miejskich punktach noclegowych nie ma. Kiedy skończą się dopłaty za goszczenie uchodźców w domach i prywatnych mieszkaniach, może się to zmienić. Liczba ukraińskich uchodźców w Polsce topnieje. Dane Straży Granicznej pokazują, że codziennie do swojego kraju wraca ponad 20 tys. z  nich. Od początku wojny do Polski przyjechało wprawdzie ponad 3,95 mln osób, ale na Ukrainę wróciło już 1,968 mln. Samorządy nie kryją, że jest im to na rękę. Choć na razie uchodźcy mają gdzie mieszkać, pozostaje pytanie o przyszłość. I na nią miasta starają się przygotować. Wrocław szacuje, że mieszka tu ponad 100 tys. obywateli Ukrainy, którzy przyjechali po 24 lutego. Jest 11 punktów noclegowych, każdej nocy mieszka w nich ok. 1000 osób. Ponad 1000 miejsc jest wolnych. Kolejnych 1400 może zostać uruchomionych w każdej chwili. Bo z badań przeprowadzonych na zlecenie miasta wynika, że ponad 60 proc. uchodźców znalazło dach nad głową w prywatnych mieszkaniach, a tylko 8 proc. w miejskich punktach. Miasta mówią zgodnie,  że zainteresowanie wnioskami o 40 zł za dzień zakwaterowania Ukraińca jest duże. Także dlatego, że po ostatniej nowelizacji specustawy każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który na własny koszt zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, może być przyznane na jego wniosek świadczenie pieniężne za okres nie dłuższy niż 120 dni od przybycia obywatela Ukrainy do Polski. Wniosek musi zawierać numer PESEL osoby, której się pomaga. Istniały obawy, że ta formalność utrudni ubieganie się o zwrot poniesionych kosztów. Dziś  gminy przyznają, że tak się nie stało. Więcej szczegółów- na czwartej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 13.06.2022.).

¨DGP¨ zauważa w innym miejscu: ¨Nowy kłopot ryczałtowców ze składką zdrowotną¨. Przepisy, na podstawie których przedsiębiorcy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą d 1 lipca br. wyliczać składkę zdrowotną, prowadzą do absurdów- alarmuje część ekspertów. Inni nie widzą problemu i konieczności zmian w nowych regulacjach. Niebezpieczeństwa nie dostrzega również resort finansów. Chodzi o korektę Polskiego Ładu, która została uchwalona 10 czerwca br. przez Sejm i trafiła już na biurko prezydenta. Jedna ze zmian, którą wprowadza nowelizacja, pozwoli przedsiębiorcom opłacającym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych odliczyć od przychodu 50 proc. składki zdrowotnej zapłaconej w ciągu roku za siebie lub osoby współpracujące. Podstawą prawną będzie nowy art. 11 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne Zmiana ma przynajmniej częściowo zrekompensować ryczałtowcom brak możliwości skorzystania z obniżonej 12-proc. stawki PIT, która będzie przysługiwać podatnikom rozliczającym się według skali podatkowej- czytamy w ramach wstępu. Więcej szczegółów- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 13.06.2022.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Do OPP trafi 1,5 proc. PIT¨. W rozliczeniu za 2022 r. podatnicy będą mogli przekazać organizacjom pożytku publicznego (OPP) nie 1 proc., ale już 1,5 proc. To wynik przyjęcia przez Sejm poprawki Senatu do nowelizacji Polskiego Ładu. Teraz uchwalona ustawa trafi do podpisu prezydenta i publikacji w Dzienniku Ustaw. Chodzi o zniwelowanie negatywnych dla OPP skutków podwyższenia od 1 stycznia 2022 r. kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, wprowadzenia 12-proc. dolnej stawki skali podatkowej i ulg typu ¨zero PIT¨ (np. dla rodziców z co najmniej czwórką dzieci). Ponieważ w 2022 r. wielu podatników w ogóle nie zapłaci daniny (np. korzystający z nowych ulg zero PIT), OPP nie dostaną od nich części podatku. Jak pokazują dane resortu finansów, w 2021 r. z 1 proc. PIT organizacje otrzymały łącznie 972,7 mln zł (z rozliczeń za 2020 r.). Podobnie może być w tym roku, ponieważ podatnicy rozliczali się za 2021 r. według zasady sprzed wejścia w życie Polskiego Ładu. Więcej- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 13.06.2022.).

Zobacz również