Poniedziałek, 12 kwietnia 2021
¨Sprawę kredytów znowu trzeba było odłożyć¨
¨Częściowo obudowane wiaty nie zawsze są opodatkowane od powierzchni¨
¨Fiskus źle ocenił skutki rozliczeń za opóźnienia¨
¨Pytania o franki jeszcze miesiąc bez odpowiedzi¨
¨Odszkodowanie za niewskazanie lokalu to nie czynsz¨
¨Frankowy znak zapytania dla ubezpieczycieli¨
¨Pandemia sprzyja remontom¨
¨Piast cierpi przez wirusa i procedury¨
Więcej poniżej.
¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Sprawę kredytów znowu trzeba było odłożyć¨. Pierwsza prezes SN przedłużyła do najbliższego piątku ograniczenia w pracy Sądu Najwyższego z powodu pandemii, ale w poniedziałek odbędzie się posiedzenie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej w sprawie uchwały trzech starych izb, podważającej status nowych sędziów. Zgodnie z zarządzeniem I prezes SN Małgorzaty Manowskiej od 12 do 16 kwietnia w SN odwołano wszystkie rozprawy i posiedzenia jawne, z wyjątkiem spraw pilnych, o czym decydować będą prezesi poszczególnych izb. Z tych powodów, ale też w oczekiwaniu na kolejny wyrok TSUE w sprawach frankowych, zostało przesunięte z 13 kwietnia na 11 maja posiedzenia całej Izby Cywilnej SN, która ma odpowiedzieć na sześć kluczowych pytań dotyczących spraw frankowych. M.in: czy w razie stwierdzenia, że klauzula ustalania kursu franka jest abuzywna, sąd może tę lukę wypełnić i jak, czy przy unieważnieniu umowy bankom przysługuje wynagrodzenie od konsumenta za korzystanie z kredytu oraz jak liczyć okres przedawnienia roszczeń po obu stronach sporu- czytamy na 10 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 12.04.2021.).
¨Podatki i księgowość¨ w ¨Rz¨ zamieszczają kolejny tekst: ¨Częściowo obudowane wiaty nie zawsze są opodatkowane od powierzchni¨. Zdaniem NSA nie wszystkie elementy odgradzające obiekt budowlany spełniają definicję przegrody budowlanej. Obiekt mający takie elementy niekoniecznie można więc uznać za budynek na potrzeby podatku od nieruchomości. Taki wyrok NSA wydał w sprawie spółki, która złożyła wniosek o nadpłatę podatku m.in. z tytułu zmiany kwalifikacji podatkowej posiadanej wiaty magazynowej. Więcej- na szóstej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 12.04.2021.).
¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Fiskus źle ocenił skutki rozliczeń za opóźnienia¨. Sam zwrot kosztów przez generalnego wykonawcę, który nie wykonał swojego zobowiązania wobec inwestora, nie jest usługą w VAT. Branża budowlana jest szczególnie narażona na opóźnienia w realizacji inwestycji, zwłaszcza w pandemii. Terminy to jednak niejedyne zmartwienie inwestorów. Większym wyzwaniem jest podatkowe rozliczenie skutków ich niedotrzymania. Potwierdza to jeden z najnowszych wyroków WSA w Warszawie- czytamy na 13 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 12.04.2021.).
¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje również: ¨Pytania o franki jeszcze miesiąc bez odpowiedzi¨. Sąd Najwyższy przedłuża ograniczenia w działaniu przez kolejny tydzień, a posiedzenie w sprawie pytań I prezes o kredyty walutowe przełożono na 11 maja- czytamy na siódmej stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 12.04.2021.).
W innym miejscu ¨DGP¨ zauważa: ¨Odszkodowanie za niewskazanie lokalu to nie czynsz¨. Odszkodowanie od gminy za niewskazanie lokalu socjalnego nie jest przychodem z najmu i w związku z tym nie może być rozliczane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych- wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Więcej szczegółów- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 12.04.2021.).
¨DGP¨ informuje również: ¨Frankowy znak zapytania dla ubezpieczycieli¨. Na uchwałę Sądu Najwyższego w sprawie kredytów walutowych czekają też firmy ubezpieczeniowe. Jej skutkiem może być kwestionowanie niektórych typów umów zawieranych przez nie z kredytobiorcami- uważają eksperci. Skutki oczekiwanej uchwały Izby Cywilnej SN, której termin wydania ponownie przesunięto na 11 maja, mogą daleko wykraczać poza zakres zagadnień wniesionych przez I prezes. W środowisku ubezpieczycieli pojawiła się bowiem wątpliwość dotycząca ważności umów ubezpieczeniowych zawieranych wraz z kredytowymi. Jeżeli SN podejmie uchwałę, której efektem będzie zakwestionowanie ważności umów kredytowych, konsekwencje mogą wystąpić również w obszarze powiązanych z nimi ubezpieczeń. Jak zwykle- diabeł tkwi w szczegółach. A więcej tychże- na siódmej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 12.04.2021.).
¨Gazeta Wyborcza¨ w dodatku ¨Ekonomia+¨ informuje: ¨Pandemia sprzyja remontom¨. Z badania zrealizowanego na zlecenie sieci sklepów Bricomarche wynika, że 73 proc. badanych zdecydowało się na przeprowadzenie prac remontowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Planując remont, trzeba liczyć się z niemałymi kosztami. Drożeją przede wszystkim usługi. Z danych serwisu WielkieBudowanie.pl wynika, że w marcu bardzo podrożały usługi malarskie- miesiąc do miesiąca aż o 4,4 proc. Montaż paneli podłogowych zdrożał o 3,1 proc., usługi stolarskie i parkieciarskie o 2,4 proc. Drożeją tez materiały budowlane. Z analizy grupy PSB, do której należą sklepy Mrówka i Profi wynika, że ceny w lutym 2021 r. wzrosły średnio o 2,6 proc. w stosunku do lutego 2020 r. Najbardziej podrożały płyty OSB (14 proc.), sucha zabudowa (10,6 proc.), wapno (6,5 proc.). Drożeją też farby i lakiery. Ceny tych ostatnich będą jeszcze szły w górę. Z kolei ceny żywic epoksydowych- ważnego spoiwa wielu farb i powłok- poszybowały. Tylko w ostatnich dwóch miesiącach wzrosły o 60 proc.- czytamy. Więcej- na siódmej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 12.04.2021.).
¨Głos Szczeciński¨ odnotowuje ¨Piast cierpi przez wirusa i procedury¨. Szczeciński społecznik zawiadamia prokuraturę w sprawie dawnego hotelu Piast. Miejski Konserwator Zabytków planuje kontrolę zabytkowego budynku w centrum miasta, a inwestor zapewnia, że zalecone prace były, są i będą kontynuowane. Z wnioskiem do Prokuratora Generalnego i Prokuratora Regionalnego wystąpił aktywista z ¨Nowego Szczecina¨. Zaniepokojony ekspertyzą techniczną wykonaną na zlecenie właściciela budynku, zdecydował się skierować pismo do Zbigniewa Ziobry, by ten przyjrzał się sprawie- czytamy na pierwszej i dziewiątej stronie ¨Głosu¨.
(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 12.04.2021.).