Poniedziałek, 11 września 2017

Rośnie popyt, a wraz z nim ceny, Rzeczpospolita
Certyfikowane osiedla to rynkowa nisza, ale rosnąca, Rzeczpospolita
Inwestor nadal pójdzie do powiatowego inspektora, Rzeczpospolita
Domy i mieszkania z drewna od leśnej firmy, Rzeczpospolita
Mieszkanie plus: powstanie bank ziemi, Rzeczpospolita
Rząd chce sukcesu" Musi być elastyczny, Dziennik Gazeta Prawna
Ceny mieszkań mocno poszły w górę, Gazeta Wyborcza


Więcej poniżej.

 

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" odnotowuje: "Rośnie popyt, a wraz z nim ceny". Firmy każą sobie płacić więcej za produkowane wyroby również ze względu na drożejące surowce. Zapotrzebowanie na materiały budowlane w tym roku w Polsce wyraźnie rośnie. Widać to m.in. po danych GUS dotyczących sprzedaży produkcji budowlano- montażowej. Jednocześnie niepokoi sytuacja na rynku surowców. Brakuje w odpowiednich ilościach niektórych surowców niezbędnych do produkcji, co powoduje wzrost ich cen. W celu utrzymania rentowności sprzedaży nieuniknione jest wprowadzenie podwyżek cen produktów, co ma przełożenie na wszystkich graczy w branży- czytamy na czwartej stronie części ekonomicznej.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 11.09.2017.).

 

"Nieruchomości mieszkaniowe" w "Rz" informują natomiast: "Certyfikowane osiedla to rynkowa nisza, ale rosnąca". Certyfikaty zaświadczające, że nieruchomość jest energooszczędna i powstała z poszanowaniem środowiska, zabiegali dotychczas głównie deweloperzy komercyjni- dla biurowców, centrów handlowych, hoteli czy magazynów. Mamy już w Polsce pierwsze certyfikowane inwestycje mieszkaniowe. Najpopularniejszym systemem certyfikacji ekologicznej jest brytyjski BREEAM. Taką pieczątkę uzyskał niedawno Murapol, największy w Polsce deweloper mieszkaniowy, dla projektu dwóch budynków w ramach stołecznej inwestycji Parki Warszawy. W tekście podano, że w Polsce 471 budynków ma certyfikat BREEAM. Z kolei koszty eksploatacji są o 8- 9 proc. niższe w budynkach certyfikowanych. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 11.09.2017.).

 

"Nieruchomości…" przypominają też: "Inwestor nadal pójdzie do powiatowego inspektora". Reforma nadzoru budowlanego nie będzie szła tak daleko, jak początkowo zapowiadało Ministerstwo Infrastruktury. Zrezygnowano z okręgów. Nadzór pozostanie w starostwach. Szykują się zmiany w administracji architektoniczno- budowlanej oraz nadzorze budowlanym. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad projektem ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego. Toczą się one nieprzypadkowo. Nowe przepisy są ściśle związane z projektem kodeksu urbanistyczno- budowlanego, którego nowa wersja zostanie prawdopodobnie przedstawiona przez ministerstwo w grudniu tego roku. Przy okazji też resort wprowadza zmiany w przepisach dotyczących samorządu zawodowego, inżynierów budownictwa, architektów i urbanistów. Dalej czytamy: Zamiast pozwoleń na budowę będą zgody inwestycyjne, łatwiejsze do uzyskania. Wszystkie formalności załatwi się w jednym okienku. Szczegóły- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 11.09.2017.).

 

"Nieruchomości…" informują również: "Domy i mieszkania z drewna od leśnej firmy". Drewniane budynki jedno- i wielorodzinne. Lasy Państwowe planują stawiać na zarządzanych przez siebie gruntach. Nieruchomości mają trafić na wolny rynek najmu. Tak zakłada program "Polskie domy drewniane- mieszkaj w zgodzie z naturą. Lasy Państwowe inwentaryzują grunty leśne. Po jej wykonaniu będą mogły ocenić możliwą skalę programu w tym akurat elemencie. Budowa domów na wynajem w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego ma być uzupełnieniem rządowego programu Mieszkanie+. To rozwiązanie głównie dla obszarów wiejskich, gdzie grunty pod zabudowę są znacznie tańsze i bardziej dostępne. Budynki z drewna mogą być też alternatywą dla domów powstających w innych technologiach. Przy podobnych nakładach można osiągnąć wyższy standard. Będą wynajmowane na zasadach wolnorynkowych. Ekodomy na wynajem to tylko jedna z odnóg programu. Lasy chcą też promować wykorzystanie drewna w energooszczędnych, nowoczesnych technologiach stosowanych w budynkach użyteczności publicznej. Drewno ma być też wykorzystywane przy budowie bloków komunalnych i socjalnych. Gotowy program finansowania budownictwa w tzw. drewnianym systemie szkieletowym ma już Bank Ochrony Środowiska. Szczegóły- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 11.09.2017.).

 

"Nieruchomości…" także krótko: 1,9 tys. domów oferują deweloperzy w całej Polsce. W Warszawie i okolicach jest do kupienia 621 budynków jednorodzinnych. Poznań i okolice oferują 204 domy, Wrocław- 267, Łódź- 48, Kraków- 152- podaje portal RynekPierwotny.pl

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 11.09.2017.).

 

"Prawo co dnia" odnotowuje: "Mieszkanie plus: powstanie bank ziemi". Na państwowej ziemi będą budowane lokale na wynajem za czynsz od 10 do 20 zł za mkw. W poniedziałek ma ruszyć pełną parą program Mieszkanie+. 11 września wchodzi w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Na jej podstawie zostanie powołany do życia bank państwowej ziemi, czyli Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN). Nowe przepisy regulują też zasady najmu lokali wybudowanych w programie Mieszkanie+. Pierwsze klucze mają być wręczone za rok. W ramach pilotażu BGK Nieruchomości już rozpoczął budowę pierwszych mieszkań. Od 11 września do 10 listopada miasta na prawach powiatu, starostwa, podmioty publiczne gospodarujące na nieruchomościach Skarbu Państwa mają przesłać KZN wykazy działek znajdujących się na terenie miast. Do 12 marca 2018 r. trzeba będzie przesłać wykazy nieruchomości wiejskich. Procedura przesyłania danych będzie powtarzana co roku. KZN zainteresują tylko działki przeznaczone w miejscowych planach pod budownictwo mieszkaniowe- czytamy na pierwszej stronie dodatku. Niżej "Prawo co dnia" zamieszcza rozmowę z Konradem Płochockim, dyrektorem generalnym Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Na pytanie, czy deweloperzy przystąpią do rządowego programu, rozmówca "Rz" odpowiada: Startować w przetargach na pewno będziemy. Wątpię jednak, by jakiś deweloper zdecydował się zarządzać budynkami przez 30 lat. Raczej będziemy tylko budować mieszkania i sprzedawać operatorowi mieszkaniowemu, prawdopodobnie BGK Nieruchomości. Więcej szczegółów w tekście "Z zarządzaniem budynkami wiąże się za duże ryzyko"- także na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 11.09.2017.).

 

"Dziennik Gazeta Prawna" odnotowuje: "Rząd chce sukcesu" Musi być elastyczny". Wśród prywatnych inwestorów nie ma wielu chętnych do budowania tanich czynszówek na państwowych gruntach. Narodowy Program Mieszkaniowy przygotowany przez rząd PiS wzbogacił się dzisiaj oficjalnie o nowy element. W życie wchodzi ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN). Będą w nim gromadzone grunty Skarbu Państwa pod budownictwo mieszkaniowe. Na wybranych działkach mają powstać atrakcyjne cenowo lokale na wynajem, także z opcją dojścia do własności (kosztem wyższego czynszu). Wstępne badania Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wykazały, że w zasobach zarządzanych m.in. przez wojewodów, znajduje się ok. 7,7 tys. ha gruntów, które mogą zostać wniesione do KZN. Ile dokładnie ich jest i gdzie, będzie wiadomo pod koniec roku. Zasób może je przeznaczyć pod inwestycje realizowane z gminami, ale głównym kierunkiem będą przetargi, na których będzie szukał zewnętrznych inwestorów. Ceny nieruchomości będą ustalane na zasadach rynkowych na podstawie wyceny rzeczoznawcy, a działki będą oddawane przede wszystkim w użytkowanie wieczyste. Pierwsze aukcje mają ruszyć w przyszłym roku. Z ankiety "DGP" przeprowadzonej wśród spółek specjalizujących się w budowie mieszkań wynika, że z ich strony KZN nie powinien na razie spodziewać się wysypu chętnych. Na niemal 20 spółek dwie są gotowe rozważyć wspólne inwestycje z państwowym partnerem. Według rozmówców "DGP" przyciągnięcie prywatnych inwestorów do KZN wymagałoby m.in. zmian w zasadach najmu. Teraz np. przepisy umożliwiają w każdym momencie rezygnację z opcji dojścia do własności. Inwestor musi być więc w każdej chwili gotowy na zwrot naliczanych do tej pory co miesiąc rat na wykup lokalu. Deweloperzy nie są oczywiście jedynymi podmiotami, które mogą być zainteresowane współpracą z KZN. Ogromne doświadczenie w budowaniu i zarządzaniu mieszkaniami mają też towarzystwa budownictwa społecznego czy spółdzielnie. Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości nie przewiduje jednak możliwości ustalenia preferencyjnych cen użytkowania wieczystego dla spółdzielni mieszkaniowych i TBS- ów. Zasady udziału w przetargu będą takie same dla wszystkich. A MIB przypomina, że ustawa o KZN wchodzi w ten segment rządowego programu mieszkaniowego, który opiera się na działaniach rynkowych- czytamy na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 11.09.2017.).

 

"Gazeta Wyborcza" informuje: "Ceny mieszkań mocno poszły w górę". Rosną ceny mieszkań- takich stawek nie było od sześciu lat. W najdroższej Warszawie za mkw. trzeba zapłacić średnio 7350 zł. Rekord pod względem dynamiki wzrostu należy także do Łodzi. Tam mieszkania w rok podrożały aż o ponad 28 proc. Dane płynące z rynku nie są optymistyczne dla osób, które w najbliższym czasie chcą kupić mieszkanie. Z analizy Home Broker i Open Finance wynika, że takich cen na rynku nie było od sierpnia 2011 r. W największych miastach ceny nieruchomości wzrosły w ciągu roku o 3,4 proc. Pod względem wysokości cen mieszkań tuż za Warszawą plasuje się Kraków. Tam mieszkania podrożały o 4,3 proc. i za mkw. trzeba zapłacić 6515 zł. Drogo jest także we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska ceny podskoczyły o 1,6 proc. i za mkw. trzeba zapłacić 5866 zł. Skąd ta tendencja" Wszystko przez rekordową działalność deweloperów. Z danych GUS wynika, że od stycznia do lipca tego roku wystąpili oni o ponad 80 tys. pozwoleń na budowę mieszkań. To prawie 40 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Więcej szczegółów- na siódmej stronie "Gazety".

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 11.09.2017.).

 

Zobacz również