Poniedziałek, 11 maja 2020

¨Ma być blok za oknem? Uwagi prześlemy online¨
¨W oczekiwaniu na suszę miasta łapią deszczówkę¨
¨Podatek od przychodów z budynków płacony później, ale w jakiej wysokości?¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Ma być blok za oknem? Uwagi prześlemy online¨. Mieszkańcy gminy będą mogli online dyskutować nad projektem miejscowego planu zagospodarowania. A e- mailem wysłać do niego uwagi. Rząd chce, by prace nad miejscowymi planami toczyły się online. Propozycje zawiera projekt trzeciej tarczy antykryzysowej. Ekspertom i gminom podoba się ten pomysł. Widzą też jego wady. Prace online mają toczyć się nad projektami studiów, miejscowych planów, uchwał krajobrazowych. Projekty dokumentów planistycznych będą musiały być zamieszczane na stronie internetowej urzędu w BIP. Tam też mają być publikowane informacje o podjęciu uchwał o przystąpieniu do sporządzenia studium, miejscowego planu. Szczegóły- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.05.2020.).

¨Życie regionów¨ w ¨Rz¨ zauważa z kolei: ¨W oczekiwaniu na suszę miasta łapią deszczówkę¨. Lokalne władze przygotowują się na zapowiadaną suszę. Nie tylko apelują do mieszkańców o oszczędzanie wody, ale też dają dotacje na lokalne deszczówki. Rządowe rozwiązania przeciwdziałające skutkom suszy nie zostaną wprowadzone wcześniej niż za kilka lat, a ekolodzy i klimatolodzy podkreślają, że wody może zabraknąć o wiele wcześniej. Szansą na zgromadzenie zapasów wody jest wykorzystanie deszczówki i wód roztopowych. Wiele miast i gmin wprowadza pilotażowe programy gromadzenia wody. Mieszkańcom, którzy będą łapać deszcz, proponują dotację na budowę urządzeń do zatrzymywania wody. Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.05.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ w dodatku ¨Podatki i Księgowość¨ zamieszcza tekst pod hasłem: ¨Podatek od przychodów z budynków płacony później, ale w jakiej wysokości?¨. Tarcza antykryzysowa 1.0 przesunęła do 20 lipca termin zapłaty podatku minimalnego od nieruchomości komercyjnych za miesiące od marca do maja br. Właściciele centrów handlowych zastanawiają się jednak, czy w ogóle muszą płacić tę daninę za okres, gdy ich działalność była odgórnie ograniczona- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 11.05.2020.).

¨Głos Szczeciński¨ zauważył krótko ze zdjęciem: Szczecińskie TBS Prawobrzeże kończy już budować osiedle w Dąbiu. Gotowe są budynki, parkingi i place zabaw. Mieszkania znajdzie tu około 100 rodzin- czytamy na drugiej stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 11.05.2020.).

Zobacz również