Poniedziałek, 1 lutego 2021

¨Będą wskazówki, jak orzekać w sprawach frankowych¨
¨To wnikliwe opracowanie problemów kredytobiorców¨
¨Huk samolotów znów na wokandzie¨
¨Bez węgla łatwiej oddychać¨
¨O ekstradopłaty do czynszu ubiega się niewielu¨
¨Banki chcą się zabezpieczyć¨
¨Walutowy pęd do zgody¨
¨Przed bankami intensywne dni¨
¨W poszukiwaniu frankowej jasności¨
¨Zagraj z miastem w zielone¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Będą wskazówki, jak orzekać w sprawach frankowych¨. SN przesądzi, jakie są skutki krzywdzącego kursu CHF w umowie kredytowej i czy należy ją ratować. Sześć pytań dotyczących najważniejszych spornych kwestii prawnych w procesach frankowiczów z bankami skierowała do całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego I prezes SN Małgorzata Manowska. I wyznaczyła od razu termin posiedzenia izby na 25 marca br. Odpowiedź SN powinna  ułatwić i przyspieszyć rozstrzyganie tych spraw. Mimo bowiem wielu zapadłych i opisanych w tych sprawach wyroków nadal są ogromne rozbieżności w sądach, jak rozliczać te umowy, ewentualnie naprawiać. Niżej znajdziemy kolejny tekst: ¨To wnikliwe opracowanie problemów kredytobiorców¨. Ważne, żebyśmy w dialogu o sprawach frankowych szli do przodu- mówi dr Mariusz Korpalski, radca prawny zajmujący się sprawami frankowymi. Podkreśla, że zadanych przez I prezes SN pytań jest dużo, są obszerny i złożone. Mieszczą się w nich wszystkie najważniejsze problemy, z którymi stykają się sądy. Niektóre kwestie, np. możliwość zastosowania bieżącego kursu NBP do uzupełnienia umowy wynikają dopiero z uzasadnienia pytań- czytamy. Oba teksty- na dziewiątej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.02.2021.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też; ¨Huk samolotów znów na wokandzie¨. Trzy lata na wniesienie pozwu o odszkodowanie za hałas z lotniska to za krótki czas, Może naruszać konstytucję. Tysiące osób mieszkających w pobliżu lotnisk nie otrzyma odszkodowania za huk samolotów. Mieli za mało czasu na wniesienie roszczeń. Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło pytanie prawne Sądu Okręgowego w Warszawie w tej sprawie. SO uważa, że termin na wystąpienie z roszczeniami jest zbyt krótki, mimo że już raz został wydłużony. Podobnego zdania są eksperci. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.02.2021.).

W ¨Życiu regionów¨ czytamy natomiast: ¨Bez węgla łatwiej oddychać¨. Zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie sprawił, że powietrze jest znacznie czystsze- wynika z prac naukowców krakowskiej AGH. O wynikach prac poinformował Krakowski Alarm Smogowy. Naukowcy z AGH brali m.in. pod uwagę stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 w powietrzu w czasie, gdy nie obowiązywał zakaz palenia paliwami stałymi, i porównali je do okresu po wprowadzeniu zakazu. Restrykcyjne obostrzenia zostały wprowadzone 1 września 2019 r. na mocy uchwały antysmogowej. Skutek? Znakomity. Na podstawie raportu AGH wynika, że powietrze w mieście poprawia się szybciej niż w reszcie województwa, gdzie takiego zakazu nie ma. W badanym okresie po wprowadzeniu zakazu okazało się, że spadek średniego stężenia pyłu PM 10 na terenie miasta jest wyższy niż w  reszcie województwa, wynosząc ponad 45 proc. Podobne różnice spadku wynoszą w przypadku pyłu PM 2,5. Szczegóły- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.02.2021.).

¨Życie regionów¨ informuje również: ¨O ekstradopłaty do czynszu ubiega się niewielu¨. Najemcy, którzy z powodu pandemii mają problemy z zapłatą czynszu, mogą już liczyć na wsparcie finansowe. Środki wypłacą gminy. Do urzędów miast i miejskich ośrodków pomocy społecznej wpływają pierwsze wnioski o dopłatę do czynszu. Nie ma jednak ich zbyt wiele, choć w niektórych urzędach zainteresowanie nimi jest spore. Dopłata to nowy rodzaj wsparcia finansowego dla najemców mieszkań poszkodowanych przez Covid- 19. Najemca ma wykazać, że w ostatnich trzech miesiącach jego średni miesięczny dochód był co najmniej o 25 proc. niższy w porównaniu z 2019 r., a także- że wynajął mieszkanie przed 14 marca 2020 r. Rząd chce, by najemca otrzymywał maksymalnie 1500 zł na pokrycie do 75 proc. miesięcznego czynszu. Taka dopłata ma przysługiwać przez pół roku, czyli przez taki okres, przez jaki obowiązuje dodatek mieszkaniowy. Odpowiedzialnością za wypłatę tych środków obarczono gminy. Przepisy w tej sprawie weszły w życie 5 stycznia br. Więcej szczegółów- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.02.2021.).

¨Rz¨ w innym miejscu zauważa: ¨Banki chcą się zabezpieczyć¨. Najważniejszą obawą kredytodawców jest to, że pomimo wszelkich kosztów ugód, w przyszłości klienci będą i tak kwestionować te porozumienia. Jest jednak szansa na obronę przed takim zjawiskiem. Banki frankowe pracujące nad konstrukcją ugód z kredytobiorcami, do których wezwał szef KNF, od początku podkreślają, że  kluczowe jest zapewnienie niepodważalności prawnej ugód. Jesteśmy gotowi ponieść koszt ugód, ale musza one raz na zawsze zamknąć temat i usunąć ryzyko prawne- mówią przedstawiciele banków. Jak wynika z listu skierowanego do zarządu NBP, koszty konwersji w skali sektora szacują na 30- 40 proc. wartości frankowego portfela, co oznaczałoby 30- 40 mld zł brutto. Zaś kwota 1,78 mld zł, to szacowany wzrost w IV kw. frankowych rezerw dziesięciu banków z GPW. Więcej o pierwszych przymiarkach do frankowych ugód- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.02.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje również obszernie: ¨Walutowy pęd do zgody¨. Bankom zostało tylko kilka tygodni na dopracowanie finalnego kształtu kompromisu z frankowiczami. Spieszą się, by zdążyć przed potencjalnie groźną dla nich decyzją Sądu Najwyższego. Izba Cywilna SN 25 marca ma zająć się pytaniami I prezes dotyczącymi kredytów walutowych. Wyjaśnienie, czy możliwa jest konstrukcja kredytu w złotych, ale z oprocentowaniem jak dla waluty, jak należy rozliczać wzajemne roszczenia klientów i banków czy tez od kiedy biegnie przedawnienie roszczeń banków, ma służyć ujednoliceniu orzecznictwa. A jednocześnie przesądzi o jego kształcie. Z informacji ¨DGP¨ wynika, że banki mają świadomość krótkiego czasu, jaki im pozostał na dopracowanie szczegółów ugody. Kształt kompromisowych rozwiązań zaproponował niedawno szef KNF. Chodzi o przewalutowanie hipotek na złote po kursie z momentu zaciągnięcia zobowiązań i traktowanie kredytów tak, jakby od początku były zaciągnięte w krajowej walucie. W piątek pierwszą ugodą zgodną z pomysłem szefa nadzoru pochwalił się PKO BP. Zakończyła ona sprawę sądową wytoczoną przez klienta- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Przed bankami intensywne dni¨. Ugody frankowe są w fazie pilotażu. Nie ma jeszcze finalnych uzgodnień co do ich kształtu i sposobu realizacji. A w drugiej połowie marca wszystko powinno być zapięte na ostatni guzik. Krótki czas, jaki Izba Cywilna SN dostała na rozpatrzenie pytań I prezes, oznacza, że banki musza przyspieszyć prace nad propozycja ugód dla kredytobiorców frankowych, o ile chcą, żeby były one dla SN argumentem za przyjęciem stanowiska pozwalającego uniknąć wytaczania masowych procesów wytaczanych przez klientów. Szczegóły- na ósmej stronie głównego wydania. W ¨DGP¨ znajdziemy również kolejny tekst: ¨W poszukiwaniu frankowej jasności¨. Już 25 marca 2021 r. Sąd Najwyższy rozstrzygnie wszelkie najistotniejsze rozbieżności w orzecznictwie dotyczącym kredytów walutowych- czytamy na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 01.02.2021.).

¨Kurier Szczeciński¨ zachęca: ¨Zagraj z miastem w zielone¨. Kryzys wywołany stanem epidemii wyraźnie ograniczył skalę miejskich inwestycji wymuszając oszczędności także w zieleni. O tym świadczy  m.in. okrojona do 1 mln zł pula środków zarezerwowanych na realizację dwóch najpopularniejszych gminnych programów pomocowych: ¨Zielonych podwórek¨ oraz ¨Zielonych przedogródków Szczecina¨. Programy te cieszą się wielką popularnością wśród wspólnot mieszkaniowych. Dzięki ich finansowemu wsparciu dotąd zaniedbane tereny przy kamienicach zamieniają się w przestrzeń przyjazną mieszkańcom. Pierwsze ¨Zielone podwórka¨ na mapie Szczecina pojawiły się  w 2008 r. od tego momentu, dzięki wsparciu gminy, wyremontowano już 137. Przez ostatnie 13 lat wspólnoty otrzymały w sumie pomoc finansową na ten cel w wysokości 14,4 mln zł. natomiast ¨Zielone przedogródki¨ ruszyły w 2015 r. i od tego czasu również cieszą się dużym zainteresowaniem. W ciągu pięciu lat zrealizowano  63 projekty, które gmina dofinansowała kwotą ponad 4 mln zł. O wsparcie mogą wystąpić wspólnoty, w których znajdują się lokale komunalne, TBS oraz mają zawarte odpowiednie porozumienie na korzystanie z terenu miejskiego przyległego do ich budynku. Więcej szczegółów- na piątej stronie ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 01.02.2021.).

Zobacz również