Poniedziałek, 1 czerwca 2020

¨Rada nie zadecyduje, kto rządzi¨
¨Nowe domy tak, ale po pandemii¨
¨Skarbówka zaczeka jeszcze na podatek od pracowników¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Rada nie zadecyduje, kto rządzi¨. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by prezesa w spółdzielni mieszkaniowej powoływało walne zgromadzenie. Szykują się zmiany w zasadach funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych. Projekt jest na wstępnym etapie. Ma być gotowy pod koniec czerwca . MS chce wprowadzić w nim możliwość elektronicznego głosowania nad uchwałami, którymi zajmuje się walne zgromadzenie. Proponuje więc, by swoje głosy członkowie  mogli oddawać w systemie elektronicznym przeznaczonym do obsługi mieszkańców tuż przed terminem jego zwołania. Taka zmiana ma być wprowadzona bezterminowo, a nie tylko na czas pandemii. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.06.2020.).

¨Życie Regionów¨– dodatek ¨Rz¨ zauważa z kolei: ¨Nowe domy tak, ale po pandemii¨. Gminy mają dostać pieniądze na nowe budynki komunalne oraz remont starych, co je cieszy. Mają jednak obawy, czy środków wystarczy. Pojawiają się też głosy, że to nie jest czas na tego typu inwestycje. W tym tygodniu rząd ma przyjąć pakiet mieszkaniowy. Dzięki temu samorządy mają budować więcej mieszkań komunalnych. Z raportu o stanie mieszkalnictwa  komunalnego przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju wynika, że samorządy budują bardzo mało. W ub. roku tylko 2,2 proc. nowych mieszkań stanowiły lokale komunalne oraz mieszkanie TBS. W raporcie resortu oszacowano lukę takich mieszkań na prawie 641 tys. lokali. Proponowane rozwiązania przewidują wyższe granty z Funduszu Dpłat BGK zarówno na budowę mieszkań komunalnych, jak i lokali TBS. Więcej- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.06.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa z kolei: ¨Skarbówka zaczeka jeszcze na podatek od pracowników¨. Pracodawcy, którzy stracili na epidemii, dostaną parę dodatkowych miesięcy na zapłatę zaliczek na PIT. Ministerstwo Finansów planuje przedlużenie terminów wpłaty zaliczek na podatek od wynagrodzeń zatrudnionych osób. Nie trzeba ich odprowadzać w czerwcu. Najbliższy termin to 20 sierpnia. Tak wynika z opublikowanego przez resort finansów projektu rozporządzenia. Więcej- na ósmej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.06.2020.).

Zobacz również