Piątek, 19 styczeń 2024
„Prawo co dnia” w piątkowej „Rzeczpospolitej” odnotowuje: „Czy można pozwać zbiorowo bank o minimalne oprocentowanie”. Dopuszczalny jest pozew zbiorowy wobec instytucji finansowych ws. klauzul umownych, które przewidują, że zmienne oprocentowanie kredytu nie może spaść poniżej pewnego poziomu- uważa rzecznik generalny TSUE. Pytał o to hiszpański Sąd Najwyższy. W tym kraju popularne w umowach o kredyty hipoteczne są tzw. klauzule minimalnego poziomu. Przewidują one, że przy zmiennym oprocentowaniu kredytu nie może ono spaść poniżej pewnej dolnej granicy- niezależnie od aktualnego poziomu stóp procentowych. Gdy więc te znacząco spadły, kredytobiorcy na tym nie skorzystali, zmuszeni dalej do spłaty odsetek na wskazanym minimalnym poziomie. Dlatego hiszpańscy konsumenci i zrzeszające ich organizacje wnieśli kilka tysięcy pozwów przeciwko ponad stu instytucjom finansowym- czytamy na 12 stronie głównego wydania.
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 19.01.2024.).
„Prawo co dnia” informuje też: „Kolejna wygrana frankowiczów”. Abuzywność umowy może być badana także na etapie egzekucji wyroku przeciw konsumentowi- orzekł w czwartek TSUE. Do Trybunału zwrócił się Sąd Rejonowy dla Warszawy- Śródmieścia. Rozpatrywał on wniosek wierzycieli Getin Noble Banku (obecnie w upadłości) w ramach nadzoru nad egzekucją z nieruchomości dłużnika, kredytobiorcy tego banku. Egzekucja jest prowadzona na podstawie dwóch e- nakazów lubelskiego E- sądu. TSUE orzekł, że sąd nadzorujący postępowanie egzekucyjne może także badać potencjalnie nieuczciwy charakter warunku umownego w umowie kredytu. Orzeczenie jest dobrą wiadomością dla frankowiczów. Jak wskazał TSUE, krajowe regulacje dotyczące wydawania nakazów zapłaty i postępowania egzekucyjnego nie byłyby zgodne z zasadą skuteczności, gdyby nie przewidywały możliwości dokonania takiej oceny przez sąd z urzędu. Więcej szczegółów- na 13 stronie głównego wydania.
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 19.01.2024.).
„Rz” w dodatku „Biznes” zamieszcza z kolei obszerny tekst: „Co się zmieni w projekcie budowlanym w 2024 roku?”. 1 kwietnia 2024 r. wchodzi w życie nowelizacja przepisów dotyczących projektu budowlanego. Jednoznacznie wskazuje ona, jak obliczać powierzchnię objętą projektem i co się do niej nie wlicza. Wprowadza też obowiązek wykonania analizy rozwiązań, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych. Jak dalej czytamy, norma z powierzchni zabudowy wyłącza tzw. elementy drugorzędne budynku, tj. powierzchnię ramp, podjazdy, schody zewnętrzne, występy dachowe, daszki, markizy, oświetlenie zainstalowane na budynku czy altany. Szczegóły- na piątej stronie dodatku.
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 19.01.2024.).
„Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe”– piątkowy dodatek „Rz”– odnotowują natomiast „Hamowanie pod koniec roku”. Większość notowanych deweloperów szczyt ubiegłorocznej sprzedaży mieszkań zanotowała w III kwartale. W ub.r. 16 spółek związanych z rynkiem kapitałowym sprzedało 24,1 tys. lokali. To o prawie 38 proc. więcej niż w trudnym dla rynku 2022 r. oraz o ponad 12 proc. mniej niż w wyśmienitym 2021 r., kiedy tani kredyt i rozpędzająca się inflacja napędzały zakupy. W ub.r. sprzedaż z kwartału na kwartał poprawiała się po dołku osiągniętym przez rynek w wakacje 2022 r., jednak sam IV kw. ub.r. przyniósł zmianę trendu. Opisywana grupa deweloperów znalazła nabywców na 6,18 tys. lokali, o ponad 11 proc. mniej niż w III kw. ub.r. Według szacunków Otodom Analytics z siedmiu aglomeracji, w 2023 r. sprzedano 54 tys. mieszkań, o 45 proc. więcej niż rok wcześniej, a w samym IV kw. 14,4 tys., o 6 proc. mniej kwartał fo kwartałów. O tym, czego można się spodziewać w kolejnych kwartałach- na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 19.01.2024.).
W „Nieruchomościach…” czytamy również: „Sprzedający wstrzymują oddech”. Wielu właścicieli mieszkań zaciera ręce na wieść o supertanich kredytach. Liczą, że dzięki dopłatom uzyskają lepszą cenę. Nowy program „Mieszkanie na Start” („MnS”) z oprocentowaniem kredytów od zera do 1,5 proc. ma wystartować w II połowie roku. W uprzywilejowanej pozycji stawia większe gospodarstwa domowe, oferując im darmowe oprocentowanie. Co najmniej pięcioosobowe rodziny będą też mogły kupić kolejną nieruchomość, podczas gdy pozostali beneficjenci programu- pierwszą. Eksperci przypuszczają, że deweloperzy wykażą się elastycznością, przygotowując pulę mieszkań, które będzie można zarezerwować do czasu startu programu. A jak zachowają się sprzedający lokale używane? Poczekają na dopłaty? Więcej- na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 19.01.2024.).
Niżej „Nieruchomości…” zamieszczają tekst: „Tani pieniądz szybko nie wróci, koniec strategii wyczekiwania”. Klienci chcą mieszkać w ekologicznych budynkach, ale niekoniecznie są gotowi za to płacić. Ale to się zmieni- powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Bartosz Kalinowski, prezes Skanska Residential Development Poland. Oceniając sytuację po mieszkaniowym odbiciu napędzanym „Bezpiecznym kredytem 2 proc.” podkreśla: Chyba już do wszystkich dotarło, że czasy taniego kapitału się skończyły, więc w zasadzie nie ma na co czekać, jeśli chodzi o decyzje zakupowe, bo mieszkania są coraz droższe. Ludzie wrócili do normalnego funkcjonowania, dlatego część klientów nie będzie czekać na nowy program. Dziś znamy zarys, ale nie szczegóły. Pełna treść rozmowy- także na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 19.01.2024.).
„Nieruchomości…” zwracają też uwagę: „Niekompetencja blokowała inwestycję”. Zwłoki w załatwieniu sprawy nie tłumaczy to, że urzędnicy nie mieli wiedzy w danej dziedzinie. WSA w Poznaniu uwzględnił skargę spółki, która poskarżyła się na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Spór miał związek z inwestycją budowlaną. Spółka zamierzała wybudować zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi. Inwestycją objęta była również przebudowa oraz udostępnienie terenów zieleni wraz z infrastrukturą. W związku z tym prezydent miasta na wniosek inwestora w grudniu 2021 r. określił środowiskowe uwarunkowania dla planowanego przedsięwzięcia. Tę decyzję oprotestowały jednak dwa stowarzyszenia. Ich odwołania wraz z aktami zostały przekazane do SKO na początku stycznia 2022 r. i tu zaczęły się schody. Mijały kolejne miesiące, a sprawa nie ruszała z miejsca. Poznański WSA nie zostawił suchej nitki na postępowaniu urzędników i nie miał wątpliwości, że w spornej sprawie bezczynność SKO jest rażąca. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 19.01.2024.).
„Nieruchomości…” zamieszczają również obszerny tekst: „Tanie kredyty? Rzucanie pieniędzy to najłatwiejsza pomoc”. Jeśli nowy program supertanich kredytów wejdzie w życie w zapowiadanym kształcie, ułatwi zakup domów stosunkowo zamożnym osobom. To nie jest program socjalny- mówi doradca Tomasz Lebiedź, ekspert rynku nieruchomości. Rozmówca „Rz” ocenia, że tego typu rozdawnictwo sprawdza się szybko, podczas gdy budowa mieszkań komunalnych zajmuje kilka lat. Analizując założenia nowego programu można dojść do wniosku, że jego twórcy zachęcają do budowania domów. Program w szczególny sposób traktuje duże, co najmniej pięcioosobowe gospodarstwa domowe. Miałyby nie tylko dostać kredyt z zerowym oprocentowaniem, podczas gdy np. singiel z 1,5- proc., ale też mogłyby liczyć na największe dofinansowanie. Pełny tekst rozmowy- na czwartej stronie dodatku.
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 19.01.2024.).