Piątek, 9 listopad 2017

Nadchodzi zmierzch dużych obiektów, Rzeczpospolita
Trudne inwestycje na zabytkowym obszarze, Rzeczpospolita
Fuzja dwóch koncepcji działania biur, Rzeczpospolita
Domowe biuro jednak z podatkowymi korzyściami, Rzeczpospolita
Nawet syn, by dostać ziemię, musi być rolnikiem, Rzeczpospolita
Żona kupi lokal od męża i uniknie PIT, Rzeczpospolita
Rosną zatory w budownictwie,
Rzeczpospolita
Na wznowienie MdM bądź gotów zawczasu,
Gazeta Wyborcza
<<Mieszkania Plus>> będą dwa razy tańsze niż inne,
Gazeta Wyborcza

Więcej poniżej.

 

Piątkowa "Rzeczpospolita" w dodatku "Nieruchomości komercyjne" odnotowuje: "Nadchodzi zmierzch dużych obiektów". Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej na koniec września 2017 r. wyniosły blisko 11,3 mln mkw. W III kwartale deweloperzy oddali obiekty liczące w sumie 135 tys. mkw. Podaż zwiększyła się nie tylko dzięki otwarciu nowych obiektów, ale także rozbudowie już istniejących. Jak szacuje Colliers International, na koniec września w budowie było 620 tys. mkw. powierzchni handlowych, z czego prawie jedna trzecia zostanie oddana w IV kwartale br., a ponad połowa w przyszłym roku. Zdaniem analityków rynek handlowy w nadchodzących latach będzie się rozwijał bardziej w wyniku modernizacji, przebudów i ewentualnych rozbudów, których celem jest utrzymanie atrakcyjności obiektów dla klientów i najemców, a nie otwieranie dużych inwestycji, szczególnie tych o dużej powierzchni. Według szacunków Colliers średni współczynnik pustostanów w centrach handlowych w 18 największych miastach wzrósł nieznacznie do 4,1 proc. Wskaźnik jest najniższy w Warszawie (2.6 proc.), a najwyższy w Katowicach (5,9 proc.). Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 10.11.2017.).

 

"Nieruchomości…" zauważają też: "Trudne inwestycje na zabytkowym obszarze". Osiedle Sadyba w Warszawie, Nowa Huta w Krakowie, Konstancin- Jeziorna czy Żyrardów to tereny wpisane do rejestru zabytków jako układ urbanistyczny. Inwestycje na takich obszarach to nie lada wyzwanie. Reżimowi konserwatorskiemu poddane są także współczesne budynki, nawet te wybudowane kilka lat temu. Ma to oczywiście swoje dobre i złe strony- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 10.11.2017.).

 

"Nieruchomości…" informują również: "Fuzja dwóch koncepcji działania biur". Firmy potrzebujące powierzchni biurowych mają w tej chwili dwa wyjścia. Mogą zawrzeć umowę najmu na długi okres albo skorzystać z bardziej elastycznego coworkingu z krótkim okresem wypowiedzenia. Moda na inne niż klasyczne formy najmu rośnie, napędzana rozwojem kultury startupowej i branży nowych technologii, a co za tym idzie wzrostem liczby przedsięwzięć wymagających dynamicznej zmiany zatrudnienia. Do wyboru są biura serwisowane- a więc w pełni wyposażone powierzchnie z obsługą administracyjną i techniczną, a także biura coworkingowe- gdzie dodatkowo operatorzy wspierają młodych przedsiębiorców w rozwijaniu działalności. Jak szacuje firma doradcza Savills, na największym warszawskim rynku podaż wynosi 44 tys. mkw. w przypadku biur serwisowanych, a 40 tys. mkw. przypada na biura coworkingowe. Na koniec września łączna podaż nowoczesnych powierzchni biurowych w dziewięciu największych aglomeracjach w Polsce wyniosła prawie 9,5 mln mkw. Szczegóły- na piątej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 10.11.2017.).

 

"Prawo co dnia" w "Rz" zauważa: "Domowe biuro jednak z podatkowymi korzyściami". Przedsiębiorca prowadzący działalność w mieszkaniu zaliczy do kosztów czynsz i media. Nawet jeśli nie ma gabinetu. Skarbówka łagodzi podejście do działających w domowych pieleszach przedsiębiorców. W przesłanym do redakcji piśmie Ministerstwo Finansów zapewnia, że mogą rozliczać w podatkowych kosztach wydatki związane z działalnością bez konieczności wyodrębniania specjalnego pomieszczenia na firmę. To pokłosie tekstu "Rz" z 6 listopada ("Mieszkanie to nie biuro"). Informował o rygorystycznym stanowisku fiskusa w sprawie rozliczania w podatkowych kosztach wydatków na domowe biuro. Z ostatnich interpretacji wynika, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy na działalność mamy osobne, wyodrębnione pomieszczenie. Taki obowiązek nie wynika jednak z przepisów. Zdaniem ekspertów wprowadzenie warunku wyodrębnienia pomieszczenia na działalność gospodarczą uniemożliwia rozliczanie kosztów wielu najmniejszym przedsiębiorcom. Jednak wygląda na to, że ich problemy znikną. "Przepisy nie uzależniają możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych od wyodrębnienia w dosłownym (fizycznym) sensie pomieszczenia, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Jeżeli wydatki poniesione na czynsz i media są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (zarejestrowaną w mieszkaniu), to mogą być zaliczone do kosztów podatkowych"- napisało Ministerstwo Finansów. Więcej- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 10.11.2017.).

 

"Prawo co dnia" informuje również: "Nawet syn, by dostać ziemię, musi być rolnikiem". Ministerstwo Rolnictwa chce zlikwidować utrudnienia w dziedziczeniu i darowaniu ziemi bliskim. Jednak przy okazji nie zauważa, że przy okazji tworzy nowe. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt zmian w zasadach obrotu ziemią rolną trzy dni po tym, jak "Rz" opisała jego założenia. Projekt poselski uwalnia handel ziemią, a resortowy ma załatać luki w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Eksperci zauważyli jednak, że przy okazji tworzy kolejne absurdy. Ministerstwo chce poprawić przepisy ograniczające obrót gruntami między bliskimi rolnika. Ich listę chce uzupełnić o: synową, zięcia i pasierba. Dziś ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego nic o nich nie mówi. Muszą więc być rolnikami indywidualnymi, by odziedziczyć ziemię lub otrzymać ją w darowiźnie. Inny przepis projektu przewiduje, że wszyscy bliscy, by dostać ziemię, muszą być rolnikami indywidualnymi. Ograniczenie to przestaje obowiązywać dopiero po upływie dziesięciu lat od daty nabycia nieruchomości. A to znaczące utrudnienie- czytamy na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 10.11.2017.).

 

"Prawo co dnia" zauważa też: "Żona kupi lokal od męża i uniknie PIT". Zakup od małżonka połowy mieszkania, które stanowi jego odrębną własność, daje prawo do ulgi mieszkaniowej. Inwestycją we własne cele mieszkaniowe może być zakup udziału w nieruchomości należącej do majątku odrębnego małżonka- potwierdziła skarbówka w najnowszej interpretacji. Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2014 r. otrzymała mieszkanie w darowiźnie od matki i sprzedała je po roku. Sprzedaż przed upływem pięciu lat oznacza, że musi zapłacić 19 proc. PIT, chyba że przeznaczy pieniądze na inne potrzeby mieszkaniowe. Więcej szczegółów- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 10.11.2017.).

 

"Rz" zwraca uwagę: "Rosną zatory w budownictwie". Mimo ożywienia w inwestycjach firmy wykonawcze coraz częściej narzekają na opóźnienia w płatnościach. Jeszcze kwartał temu tylko 10 proc. przedsiębiorców budowlanych wskazywało na narastający problem z wyegzekwowaniem należności od klientów, obecnie już prawie co trzeci- wynika z najnowszej edycji "Portfela należności polskich przedsiębiorstw". Co więcej, nic nie wskazuje, by w najbliższych miesiącach sytuacja miała się poprawić. A 38 proc. badanych budowlańców obawia się jeszcze większych niż dotychczas problemów z odzyskaniem pieniędzy za wystawione faktury. Kwartał temu takie obawy miało tylko 15 proc. ankietowanych z tego sektora.- informuje prezes Krajowego Rejestru Długów BIG SA. To KRD wraz z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych przygotowuje cykliczne raporty o stanie zaległości płatniczych- czytamy na siódmej stronie części ekonomicznej.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 10.11.2017.).

 

"Gazeta Wyborcza" w dodatku "Dom" odnotowuje: "Na wznowienie MdM bądź gotów zawczasu". Od początku stycznia 2018 r. będzie można składać wnioski o dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych. Nie sposób stwierdzić, czy środki wystarczą na tydzień czy na dwa, ale pewne jest, że aby uzyskać dopłatę, trzeba będzie się śpieszyć- przestrzega analityk Home Broker. 2 stycznia, we wtorek, ponownie ruszy machina zwana kredytami z dopłatami w ramach MdM. W puli znajdzie się ostatnie 381 mln zł, co powinno wystarczyć dla 15- 16 tys. kredytobiorców. Normalnie na rynku podobnej liczby kredytów udziela się w miesiąc, ale MdM wzbudza tak wielkie zainteresowanie, że pieniądze mogą się skończyć w tydzień, maksymalnie dwa. W programie obowiązuje zasada "kto pierwszy ten lepszy". Home Broker przygotował poradnik dla osób chcących skorzystać z dopłat w 2018 r. Lektura dla zainteresowanych- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 10.11.2017.).

 

"Gazeta- Dom" zamieszcza również kolejny tekst: "<<Mieszkania Plus>> będą dwa razy tańsze niż inne". Rząd obiecywał, że czynsz naliczany za najem w ramach programu Mieszkanie Plus nie przekroczy 10- 20 zł za mkw. Najem z opcją wykupu lokalu miał być droższy o 2- 4 zł za mkw. Zaproponowane niedawno stawki czynszowe za "mieszkania plus" rzeczywiście mieszczą się we wcześniej określonym przedziale. Trzeba jednak pamiętać, że urzędowa stawka nie będzie uwzględniała wszystkich kosztów najmu. Do maksymalnych stawek trzeba jeszcze doliczyć media oraz inne koszty. Ale nawet po uwzględnieniu dodatkowych kosztów wynajmu, maksymalne czynsze dla "mieszkań plus" prezentują się atrakcyjnie na tle aktualnych stawek rynkowych. Dane NBP wskazują bowiem, że od połowy 2015 r. do końca 2016 r. średnie miesięczne stawki czynszu za rynkowy najem mieszkania w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku były wyższe od 30 zł za mkw. Nieco niższym kosztem wynajmu cechowała się Łódź (ok. 26 zł za mkw.). Z kolei w Warszawie przeciętny koszt rynkowego najmu w 2016 r. przekroczył 50 zł za mkw. Wpływ na tę sytuację mogła mieć migracja pracowników zza wschodniej granicy- czytamy na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 10.11.2017.).

 

Zobacz również