Piątek, 9 kwietnia 2021
¨Wtorkowa rozprawa frankowa pod znakiem zapytania¨
¨Dopłata tak, lecz nie na wszystko¨
¨Osiedla jak minimiasta rosną latami¨
¨Cyfrowi nomadzi na rynku najmu¨
¨Popyt sprzyja, podaż jest mocno zróżnicowana¨
¨Nowe otwarcie w biurach¨
¨Polska skarbówka nie zrobi z Chinki firmy¨
¨Perełki dla wytrawnych inwestorów¨
¨Budowa mieszkań nie może się ograniczać do zarabiania¨
¨Jak przygotować się do przetargu?¨
¨Sankcje administracyjne za monitoring budynków¨
¨Nie słabnie popyt na kredyty mieszkaniowe¨
¨Drugie domy hitem na czas pandemii¨
Więcej poniżej.
¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Wtorkowa rozprawa frankowa pod znakiem zapytania¨. Wyznaczone na 13 kwietnia posiedzenie całej Izby Cywilnej SN w sprawie sześciu kluczowych pytań dotyczących spraw frankowych może być ponownie przesunięte. Oficjalną przyczyną są problemy epidemiczne. Tak było przy pierwszym przesunięciu posiedzenia. Wśród pytań, jakimi ma się zająć Izba, są dotyczące tego, czy sąd cywilny w razie stwierdzenia, że klauzula ustalania kursu franka jest abuzywna, może tę lukę wypełnić i jak. A także, czy przy unieważnieniu umowy jej stronom przysługuje wynagrodzenie (odsetki) za korzystanie z pieniędzy drugiej strony. Więcej- na 10 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.04.2021.).
¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Dopłata tak, lecz nie na wszystko¨. Dofinansowanie nie mogło dotyczyć wszystkich urządzeń łazienkowych, lecz tylko związanych ściśle z niepełnosprawnością. Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON likwidacji barier architektonicznych dotyczył remontu łazienki i budowy pochylni przyschodowej w budynku mieszkalnym. Wnioskodawczyni posiadała orzeczenie o niepełnosprawności, ale dom wymagał generalnego remontu. Wniosek rozpatrzono jednak negatywnie. Utrzymując w mocy odmowną decyzję SKO podkreśliło, że budowa i wyposażenie łazienki nie prowadzą do usunięcia jakiejkolwiek bariery architektonicznej. WSA w Lublinie, uchylając decyzję Kolegium podkreślił, że niepełnosprawni mogą ubiegać się z PFRON o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, jeśli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Budowa pochylni schodowej i zakup wyposażenia łazienkowego mieszczą się w tych kategoriach- uznał sąd. Ale refundacja nie dotyczy wszystkich urządzeń łazienkowych, lecz tylko tych, które są ściśle związane z niepełnosprawnością- czytamy na 12 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.04.2021.).
¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ w ¨Rz¨ zamieszczają z kolei tekst: ¨Osiedla jak minimiasta rosną latami¨. Ceny mieszkań zmieniają się z etapu na etap. Mogą się nawet podwoić, jeśli inwestycja powstaje ponad dekadę. Spośród ok. 300 powstających w Warszawie osiedli na etapy podzielonych jest 26. W Krakowie ¨po kawałku¨ powstaje 25 ze 178 inwestycji, we Wrocławiu- 11 ze 161- podaje RynekPierwotny.pl. Jedną z najdłużej realizowanych inwestycji jest 19 Dzielnica w Warszawie. Pierwszy etap oddano dokładnie dziesięć lat temu. Wieloetapowe osiedla liczą zwykle od dwóch do pięciu części i są rozłożone na trzy do sześciu lat. Cent zależą od daty wprowadzenia etapu do oferty. W Warszawie nowe mieszkania od początku 2017 r. podrożały o ok. 35 proc. Jeśli więc wieloetapowa inwestycja rozpoczęła się na przełomie 2016 i 2017 r., a teraz wprowadzany jest np. IV etap, to jego cena będzie wyższa mniej więcej o jedną trzecią. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.04.2021.).
W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy też: ¨Cyfrowi nomadzi na rynku najmu¨. Wiele osób pracujących zdalnie wynajmuje mieszkania od jednego do trzech miesięcy, np. nad morzem. W lutym ofert mieszkań na wynajem było o ponad jedną trzecią więcej niż rok temu- podaje Otodom. W ogromnej mierze są to lokale, które dotąd albo zajmowali studenci, albo były oferowane na doby. Wraz z pandemią do przeszłości odeszły castingi na lokatorów. Nie dziwi więc spadek stawek najmu- szczególnie w największych miastach. Czynsze spadały już przed pandemią. W I kw. 2020 r. były o 5 proc. niższe niż rok wcześniej. I kw. tego roku to kolejna obniżka- aż o 8 proc. w porównaniu z 2020 r. (średnia ogólnopolska). W Warszawie roczny spadek stawek w lutym wyniósł aż 21 proc. Patrząc na sytuację krajowego rynku najmu,sporo mieszkań trafiło na sprzedaż. To przede wszystkim lokale kilkupokojowe, w których nie ma kto mieszkać. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.04.2021.).
W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Popyt sprzyja, podaż jest mocno zróżnicowana¨. Na rynku mieszkaniowym trudno się dziś doszukiwać cenowej bańki- mówił w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. Jeśli popatrzymy na wyniki deweloperów giełdowych za 2020 r. i dane spływające po I kwartale br., możemy powiedzieć, że kryzysu w mieszkaniówce nie ma, sprzedaż idzie bardzo dobrze. Za dużą część popytu odpowiadają inwestorzy, już nie tyle zainteresowani zarabianiem na wynajmie, ile lokujący oszczędności. Na pytanie,, czy to jest zdrowy popyt, rozmówca ¨Rz¨ przypomina, że o bańce cenowej na rynku mieszkaniowym wspomina się od lat, ale nie można chyba mówić o takim zjawisku. Sytuacja jest zupełnie inna niż w poprzednim boomie. Ceny mieszkań wprawdzie rosną, ale nie są oderwane od zarobków. Tzw. dostępność mieszkaniowa (powierzchnia możliwa do kupienia za przeciętną pensję) nie zmalała tak dramatycznie jak w poprzednim boomie. Rozmówca ¨Rz¨ jest natomiast przekonany, że rynek najmu w Polsce będzie się rozwijać dzięki funduszom inwestycyjnym, mającym ogromne doświadczenie z macierzystych rynków i długofalową perspektywę rozwoju, liczoną w dekadach. Całość rozmowy- także na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.04.2021.).
¨Nieruchomości…¨ odnotowują też: ¨Nowe otwarcie w biurach¨. Innowacyjne rozwiązania, trendy i projekty- zarządcy, właściciele i deweloperzy szykują się na biurową rzeczywistość po pandemii. Wymuszona praca zdalna, niższy popyt, wzrost ofert podnajmu, niższa aktywność deweloperów i inwestorów- pandemia nie ominęła rynku biurowego. Ponad rok od pierwszego lockdownu wciąż wiele budynków świeci pustkami. Branża szykuje się jednak na nową normalność. Skanska, jeden z czołowych deweloperów biurowych, zgadza się że powierzchnie elastyczne będą mieć coraz większe znaczenie. Wyróżnić można kilka trendów, które odmienią rynek biurowy. Po pierwsze, stacjonarne biuro pozostanie fundamentem organizacji i miejscem świadczenia pracy. Niemniej- to kolejny trend- praca zdalna wymuszona przez covid nie zniknie: firmy będą zainteresowane kombinacją rozwiązań długoterminowych oraz elastycznych, krótkoterminowych, według proporcji 70 do 30 proc. Trzeci trend to ponownie elastyczność, tym razem w rozumieniu wielkości wynajmowanych zasobów i czasu trwania umów. Dlatego większość uczestników rynku uważa, że powierzchnie elastyczne będą biurową nową normalnością. W tej rzeczywistości będą musieli odnaleźć się inwestorzy kupujący biurowce. Ponadto można oczekiwać, że obok biurowych hubów będzie przybywać mniejszych biurowców na obrzeżach aglomeracji. Dalsze szczegóły- na trzeciej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.04.2021.).
¨Nieruchomości…¨ zauważają również: ¨Polska skarbówka nie zrobi z Chinki firmy¨. Obcokrajowiec, który wynajmuje w Polsce mieszkania, korzystając z pomocy operatora, czyli pośrednika, nie stał się przez to przedsiębiorcą. Coraz więcej obcokrajowców, którzy na stałe mieszkają w Polsce, inwestuje u nas w mieszkania na wynajem. Polski fiskus ma prawo na tym skorzystać, ale nie może żądać więcej tylko dlatego, że obcokrajowiec wynajmuje lokum przez pośrednika. Przypomniał o tym WSA w Gliwicach. Więcej- także na trzeciej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.04.2021.).
W ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy także kolejny tekst: ¨Perełki dla wytrawnych inwestorów¨. Nie ma co liczyć, że okazja będzie podana na tacy w portalu- mówi Wojciech Orzechowski, inwestor, deweloper, rentier. Z pandemią żyjemy już ponad rok. Wielu inwestorów oczekiwało wielkich okazji. Pojawiły się? Na pytanie, co dziś jest okazją na rynku nieruchomości, rozmówca ¨Rz¨ odpowiada: To nieruchomość w cenie o ok. 20 proc. niższej od rynkowej. Wysypu takich ofert nie ma i nic nie wskazuje, żeby miały się wkrótce pojawić. Całość rozmowy- na czwartej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.04.2021.).
W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Budowa mieszkań nie może się ograniczać do zarabiania¨. ESG, czyli zrównoważony rozwój, to nie moda, lecz działania przeliczalne na pieniądze i brane pod uwagę przez inwestorów. JLL w Polsce wesprze Grupę Robyg w tworzeniu strategii. Umowę o współpracy doradcza firma zawarła właśnie z Robygiem, deweloperem z czołówki rankingu sprzedaży mieszkań w Polsce. Strategia ma dotyczyć przede wszystkim ESG (Environmetal, Social, Governance), czyli środowisko, zaangażowanie społeczne i ład korporacyjny. To, poza finansami, ważne aspekty brane pod uwagę przez inwestorów przy ocenie przedsiębiorstw. Jak istotne i przekładalne na pieniądze to kwestie, pokazują np. bijące rekordy zainteresowania funduszy zielone obligacje- czytamy. Więcej- także na czwartej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.04.2021.).
Kolejny dodatek ¨Rz¨– ¨Biznes w czasie pandemii¨ radzi obszernie: ¨Jak przygotować się do przetargu?¨. Wybór partnera prywatnego, realizującego inwestycje publiczne może odbywać się na podstawie przepisów Prawa zamówień publicznych, w trybie dialogu konkurencyjnego. Na co powinien zwrócić uwagę podmiot, który planuje wziąć udział w takim postępowaniu? I czego powinien unikać? O tym na czwartej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.04.2021.).
¨Biznes w czasie pandemii¨ zamieszcza kolejny tekst: ¨Sankcje administracyjne za monitoring budynków¨. Nadzór wideo jest zgodny z prawem, jeśli jest konieczny do osiągnięcia celu wynikającego z prawnie uzasadnionego interesu realizowanego przez administratora danych lub osobę trzecią. Uzasadniony interes musi istnieć w rzeczywistości, nie może być fikcyjny lub spekulatywny. W związku z nieprawidłowościami przy stosowaniu monitoringu konsekwencje mogą dotknąć m.in. właścicieli lub zarządców budynków. Jako przykład można wskazać karę w wysokości 8 tys. zł nałożoną przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na administratora wspólnoty mieszkaniowej. Zdarza się, że przedsiębiorca, spółdzielnia czy wspólnota nie zdaje sobie sprawy, iż stosowanie monitoringu może oznaczać konieczność dodatkowych obowiązków, w tym zapewnienia bezpieczeństwa danych osobowych. Lektura dla zainteresowanych- na szóstej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.04.2021.).
¨Rz¨ informuje w innym miejscu: ¨Nie słabnie popyt na kredyty mieszkaniowe¨. Klienci w obliczu braku lokat szukają sposobu na ochronę oszczędności przed inflacją i często wybierają nieruchomości. Hipoteki to jedyny rodzaj kredytów, który wyraźnie rośnie, więc banki chcą skorzystać z okazji zwiększając sprzedaż. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że popyt na kredyty mieszkaniowe urósł w marcu rok do roku aż o 37 proc. (pod względem wartości). Znamienne jest to, że wreszcie rośnie liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy, a nie tylko średnia jego wartość. W marcu wnioski złożyło 56,1 tys. klientów, o 35 proc. więcej niż rok temu. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele. Jeden nich to odłożony popyt sprzed paru miesięcy. Dotyczy to osób, które w 2020 r. musiały odłożyć plany o własnym mieszkaniu, bo banki zaostrzyły z powodu pandemii politykę kredytową. Dziś o kredyty jest znowu łatwiej. Deweloperzy wskazują natomiast, że coraz większą część nabywców mieszkań stanowią ci, którzy nie tyle są inwestorami, co chcą chronić pieniądze przed inflacją- czytamy. Więcej- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.04.2021.).
¨Gazeta Wyborcza¨ zauważa z kolei: ¨Drugie domy hitem na czas pandemii¨. Mieszkania na wynajem są tańsze, niektóre stoją puste miesiącami- tak COVID- 19 zmienił rynek najmu. Ale ceny tych na sprzedaż nie będą niższe, bo zaczął się boom na wakacyjne mieszkania. Wciąż wierzymy w nieruchomości, dlatego mieszkania na sprzedaż nie tanieją. Zwłaszcza te niewielkie w dużych aglomeracjach- wskazuje cytowana w tekście specjalistka ds. mieszkalnictwa w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów. Opowiada też o nowym zjawisku pandemii: drugich domach. Osoby prywatne z oszczędnościami kupują mieszkania położone w atrakcyjnych turystycznie miastach bądź miejscowościach. Nawet nie myślą o wynajmie, przynajmniej w pandemii. Traktują je jako drugie domy, w których odpoczywają, spędzają urlop w czasach ograniczonych turystycznych wyjazdów. Kupno drugiego domu traktowane jest również jako zabezpieczenie wartości majątku w dobie rekordowo niskich stóp procentowych i rosnącej inflacji. To zapewne jeden z powodów wciąż drożejących nieruchomości w Warszawie. W styczniu średnia cena wynosiła 11 tys. zł za mkw. na rynku pierwotnym. Tanieje za to najem mieszkania. Autorzy raportu Expandera i Rentier.io szacują, że w dużych miastach dochody właścicieli lokali z wynajmu spadły o 25 proc.. Ale i tak wynajęcie mieszkania daje 9- krotnie wyższe zyski niż lokata bankowa- czytamy na 11 stronie ¨Gazety¨.
(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 09.04.2021.).