Piątek, 8 maja 2020

¨Woda dla ludzi, a nie dla kwiatków i trawników¨
¨Bez restauracji nie opłaca się otworzyć hotelu¨
¨Koło ratunkowe dla najemców¨
¨Najem wraca do łask¨
¨Boom na domy i działki rekreacyjne¨
¨O kredyt na nieruchomość coraz trudniej¨
¨Praca z domu na dłużej?¨
¨Polska przyciągnie świat zwinnością pracowników¨
¨Odroczone opłaty i tak trzeba będzie kiedyś uregulować¨
¨Kto walczy ze smogiem, zaoszczędzi na podatku¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Woda dla ludzi, a nie dla kwiatków i trawników¨. Nie ma przepisów, który wprost dawałby gminom prawo do wprowadzenia zakazu podlewania ogródków, mycia samochodów czy napełniania basenów. Pandemia to niejedyny problem. W Polsce mamy dziś suszę. Samorządy starają się więc ograniczyć zużycie wody. Niektóre wprowadzają zakaz podlewania przydomowych ogródków, mycia samochodów, napełniania basenów z sieci wodociągowej, a nawet podlewania upraw rolnych. Za naruszenie zakazu grożą niemałe kary, bo grzywna do 5 tys. zł. Prawnicy pytanie, czy prawo pozwala na tego rodzaju obostrzenia nie potrafią udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jest jednak wyrok NSA z 13 lutego 2018 r. Wynika z niego, że na podstawie art. 40 ust. 3 gmina ma prawo wprowadzać zakaz w korzystaniu z wody na swoim terenie, jeśli występuje na nim susza, a nie został wprowadzony stan klęski żywiołowej. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.05.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Bez restauracji nie opłaca się otworzyć hotelu¨.  Mimo ogłoszenia przez rząd otwarcia hoteli większość pozostaje nadal zamknięta. Z powodu braku możliwości serwowania posiłków w restauracjach. Od 4 maja wolno już wynajmować pokoje w hotelach czy też apartamenty na doby. Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju przygotowało wytyczne, jak w czasie pandemii powinien być organizowany bezpieczny najem. Więcej o wytycznych- także na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.05.2020.).

¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ odnotowują z kolei: ¨Koło ratunkowe dla najemców¨. Koronawirus bardzo szybko zainfekował rynek najmu. Rząd rzuca teraz temu sektorowi koło ratunkowe. Ma też pomysł na rozruszanie budownictwa czynszowego. Jak dalej czytamy- rynek nieruchomości w dobie pandemii, ogólnie rzecz biorąc radzi sobie całkiem nieźle. Transakcji jest zdecydowanie mniej, ale jednak są. Wirus bardzo szybko zainfekował natomiast rynek wynajmu na doby. Jednocześnie rząd pracuje nad pakietem ustaw, które mają rozruszać budownictwo. Chce, by powstawało więcej niedrogich mieszkań na wynajem. Samorządy miałyby  sprzedawać tereny budowlane inwestorom, w zamian za określoną pulę czynszówek- czytamy w ramach wstępu.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.05.2020.).

¨Nieruchomości…¨ informują obok: ¨Najem wraca do łask¨. Deweloperzy i kooperatywy będą mogli budować na gruntach komunalnych. Powstaną też społeczne agencje najmu, które będą tanio wynajmować lokale. Rząd pracuje nad pakietem mieszkaniowym. Wśród jego głównych celów są wsparcie odmrażania gospodarki po pandemii i zwiększenie liczby tanich mieszkań na wynajem. Resort rozwoju proponuje, by gminy sprzedawały grunty inwestorom w zamian za za pulę lokali, które powiększą zasób komunalny. Przepisy przewidują, że najpierw radni gmin będą decydować, czy chcą przeznaczyć swoje działki budowlane na sprzedaż w zamian za pulę mieszkań od inwestora. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.05.2020.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy też: ¨Boom na domy i działki rekreacyjne¨. Pandemia zmienia preferencje klientów. Coraz częściej szukamy nieruchomości choćby ze skrawkiem ziemi. Na wzrost popularności domów, działek budowlanych i rekreacyjnych wskazuje Otodom.pl. Oferty domów są najczęściej wyszukiwane od końca marca. Zdaniem pośredników portalu, mamy już dość zamknięcia w mieszkaniach, dlatego rozglądamy się za większymi nieruchomościami i własnym skrawkiem zieleni. Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.05.2020.).

A dla marzących o domku ze skrawkiem zieleni ¨Nieruchomości…¨ mają tekst poniżej: ¨O kredyt na nieruchomość coraz trudniej¨. Akcje kredytowe wielu banków zostały w znacznym stopniu ograniczone. Wyłączono branże, które mogą o kredyt występować, takie jak gastronomia, nieruchomości i turystyka. O skutkach kryzysu, zastoju, spowolnienia i recesji- więcej także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.05.2020.).

¨Nieruchomości…¨ w innym miejscu zastanawiają się: ¨Praca z domu na dłużej?¨. Branża biurowa poradziła sobie z wyzwaniem, jakim był wymuszony home office. Ale rewolucji raczej nie będzie- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.05.2020.).

Niżej w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Polska przyciągnie świat zwinnością pracowników¨. Szukając oszczędności międzynarodowe centra usług wspólnych mogą po pandemii meldować się w Polsce. To dla nas szansa. Jednak- to już przypisek autora niniejszego Przeglądu- chyba nie o to chodzi… Ale szczegóły- dalej na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.05.2020.).

¨Nieruchomości…¨ przypominają też: ¨Odroczone opłaty i tak trzeba będzie kiedyś uregulować¨. Termin płatności rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego zostanie wszystkim przesunięty do przyszłego roku. Użytkownicy wieczyści gruntów Skarbu Państwa mogą liczyć jeszcze na częściowe umorzenie daniny. Tego typu rozwiązania zawiera nowa wersja tarczy antykryzysowej 3.0. Przewiduje ona, że w tym roku użytkownicy wieczyści nie muszą płacić opłaty rocznej. Mogą to zrobić do 31 stycznia 2021 r. Szczegóły- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.05.2020.).

¨Prawo co dnia¨ informuje z kolei: ¨Kto walczy ze smogiem, zaoszczędzi na podatku¨. Właściciel domu, który założy w nim ekologiczne ogrzewanie, odliczy poniesione wydatki od swojego dochodu. Dzięki temu zapłaci mniej fiskusowi.  W tym roku zeznanie PIT można składać do 1 czerwca. Osoby, które w zeszłym roku zainwestowały w walkę ze smogiem, mają więc jeszcze szansę na wykazanie ulgi. Wydatki poniesione w 2020 r. odliczymy w następnym zeznaniu. To w ramach wstępu. Więcej- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.05.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ w magazynowym wydaniu zamieszcza z kolei tekst: ¨Nienasycony potwór głoduje¨. Wynajem krótkoterminowy, czyli Airbnb właśnie dogorywa na naszych oczach za sprawą koronawirusa. Z jego nadejściem opustoszały także mieszkania w najdroższych kamienicach krakowskiego Rynku Starego Miasta. Te same, które jako pierwsze padły ofiarą rozprzestrzeniania się tej formy wynajmu… Lektura dla zainteresowanych- na 16 i 17 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨- 08.05.2020.).

Zobacz również