Piątek, 7 września 2018
Będzie więcej mieszkań zamiast zboża, Rzeczpospolita
Gwarancje są nie tylko dla podwykonawcy, ale też inwestora, Rzeczpospolita
Samorząd traci przez decyzję wojewody przy wywłaszczeniu, Rzeczpospolita
Szybka przeprowadzka do nowego lokalu rzadko możliwa, Rzeczpospolita
Ochrona przeciwpożarowa trudna w praktyce, Rzeczpospolita
Jedni odlecą, inni zostają, Rzeczpospolita
Bezpłatna zmiana celu użytkowania wieczystego, Rzeczpospolita
Właściciele lokali liczą na obfite żniwa, Rzeczpospolita
Bloki z półfabrykatów i wielka płyta to dwa różne światy, Rzeczpospolita
Co w nowej specustawie, Rzeczpospolita
Partnerstwo publiczno- prywatne rusza z kopyta. I od razu jest na zakręcie, Gazeta Prawna
Ceny mieszkań (jeszcze) dynamicznie rosną, Gazeta Wyborcza
Brak mieszkań w gminach. Są <<getta>>, Gazeta Wyborcza
Więcej poniżej.
"Prawo co dnia" w piątkowej "Rzeczpospolitej" odnotowuje: "Będzie więcej mieszkań zamiast zboża". Można już stawiać bloki na gruntach rolnych. Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości ma prawo pierwokupu nieruchomości spółek Skarbu państwa. Od 7 września obowiązują przepisy przewidujące szybką ścieżkę pozyskiwania gruntów rolnych pod osiedla mieszkaniowe. Tego dnia wchodzą w życie ostatnie trzy artykuły specustawy mieszkaniowej, tj. 39, 50, 52. Pełna nazwa tej ustawy to: o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Specustawa nowelizuje ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, regulującą zasady obrotu ziemią. Wyłącza też stosowanie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych wobec gruntów rolnych, na których będą powstawać inwestycje na podstawie specustawy. Zgodnie z nowymi przepisami o odrolnieniu będzie decydowała rada gminy w uchwale o lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Nowe przepisy stawiają jednak warunki. Inwestor musi uzyskać pozwolenie na budowę w ciągu dwóch lat od zawarcia umowy przenoszącej na niego własność gruntu rolnego. Natomiast samą inwestycję powinien zakończyć w ciągu pięciu lat. Jeżeli nie spełni tych warunków, musi się liczyć z tym, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mógł odkupić ziemię, i to po cenie, za jaką kupił ją inwestor. Notariuszy obciąży bowiem obowiązek informowania KOWR o transakcjach związanych z ziemią rolną. Specustawa mieszkaniowa nowelizuje również ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Do umów dotyczących nabycia nieruchomości stanowiących własność lub przedmiot użytkowania wieczystego państwowej osoby prawnej (w tym np. spółki Skarbu Państwa) będzie miał zastosowanie nowy pierwokup na rzecz Skarbu Państwa wykonywany przez prezesa KZN- czytamy. Więcej szczegółów- na 14 stronie głównego wydania.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.09.2018.).
"Prawo co dnia" informuje również: "Gwarancje są nie tylko dla podwykonawcy, ale też inwestora". Podwykonawca może żądać zapłaty od inwestora, ale musi być jasno wskazane, kto nim jest i kto go reprezentuje. Winien on w szczególności dysponować zgodą inwestora albo prawidłowo umocowanego pełnomocnika. To istota najnowszego wyroku Sądu Najwyższego, ważnego zwłaszcza dla branży budowlanej, ale też dla inwestorów. Wyrok dotyczy wykładni art. 647 (1) kodeksu cywilnego, według którego inwestor odpowiada solidarnie z generalnym wykonawcą za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy. Jednym z warunków jest to, żeby inwestor wyraził zgodę na zaangażowanie podwykonawcy, choć orzecznictwo dopuściło wcześniej zgodę dorozumianą, wyrażoną np. przebywaniem inwestora na budowie, kontrolowaniem prac podwykonawcy. Uprawnienia podwykonawcy wobec inwestora muszą być dopełnione aktami staranności podwykonawcy, gdyż przepisy te mają charakter gwarancyjny dla obu stron, także dla inwestora- wskazał SN. Szczegóły- na 15 stronie głównego wydania.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.09.2018.).
"Prawo co dnia" zauważa też: "Samorząd traci przez decyzję wojewody przy wywłaszczeniu". Przekazanie przez gminę na rzecz Skarbu Państwa niezabudowanych działek w zamian za odszkodowanie nie korzysta ze zwolnienia z VAT. Gminy, które muszą oddać swoje grunty pod budowę dróg publicznych, nie tylko tracą część majątku. Przy wywłaszczeniu nie mają też co liczyć na korzystne rozliczenie VAT od takiego wydania nieruchomości. Potwierdza to czwartkowy wyrok NSA. Kłopoty gmin dotyczące opodatkowania wywłaszczenia gruntów miały swoje źródło poniekąd nie w przepisach podatkowych, ale w tych, które dotyczą zasady kalkulacji odszkodowań. Spory z fiskusem, który kazał traktować przekazanie wywłaszczonych gruntów jako opodatkowaną dostawę, zaczęły się kilka lat temu. Samorządy wskazywały, że do odszkodowania nie można dodać im pieniędzy z VAT. W konsekwencji uznanie, że taka operacja podlega opodatkowaniu, oznacza dla nich, że podatek należy wysupłać z własnego budżetu- czytamy. Więcej- na 16 stronie głównego wydania.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.09.2018.).
"Rz" w dodatku "Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe" zamieszcza z kolei tekst: "Szybka przeprowadzka do nowego lokalu rzadko możliwa". W nowych mieszkaniach można przebierać jak nigdy wcześniej. W ośmiu aglomeracjach (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Łódź, Katowice, Szczecin) deweloperzy oferują ponad 65 tys. lokali- wynika z analiz firmy doradczej redNet Property Group. W trakcie budowy jest ponad 56 tys. mieszkań, a gotowych ponad 8,5 tys., czyli 13,1 proc. Większość atrakcyjnych mieszkań sprzedaje się dziś na etapie dziury w ziemi. Na oddanie budynku do użytku klienci są gotowi czekać nawet dwa lata. Liczba ukończonych mieszkań w ofercie deweloperów zmniejsza się od 2013 r. Na wprowadzenie inwestycji do sprzedaży firmy potrzebują od dwóch do pięciu lat przygotowań. Produkcja deweloperska nie nadąża za popytem- ocenia ekspert. Ale nawet i dziś można kupić atrakcyjne mieszkanie, do którego da się szybko wprowadzić. Zwykle jednak trzeba się liczyć z większym wydatkiem. Część deweloperów decyduje się na wprowadzenie mieszkań do sprzedaży w już gotowym budynku lub bloku, znajdującym się na etapie prac wykończeniowych- czytamy. Więcej- na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.09.2018.).
"Nieruchomości?" zauważają też: "Ochrona przeciwpożarowa trudna w praktyce". Stare wysokie bloki muszą spełniać współczesne normy przeciwpożarowe. Kosztuje to miliony. Bezpieczeństwo jest jednak ważniejsze od pieniędzy. To problem wielu spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych. Wysokie bloki sprzed kilku dekad nie spełniają obecnych wymogów przeciwpożarowych. Straż pożarna żąda więc, by to zmienić. Podobnie uważają sądy administracyjne. Dostosowanie starych bloków do zasad obowiązujących obecnie, nie jest proste. Spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na to nie stać. Nie mogą też liczyć na dofinansowanie ze strony państwa. Często więc decydują się na podwyższanie opłat swoim mieszkańcom. Niektóre próbują odwoływać się do sądów administracyjnych. Z reguły jednak przegrywają. Sądy wychodzą bowiem z założenia, że bezpieczeństwo przeciwpożarowe mieszkańców bloku jest najważniejsze. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.09.2018.).
"Nieruchomości?" w tekście "Jedni odlecą, inni zostają" przypominają natomiast: Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy wzrosły w ciągu roku o niemal 5 proc., do 5,41 mln mkw. od początku roku do użytku oddano 15 budynków. W pierwszej połowie roku wynajęto w Warszawie ponad 520 tys. mkw. biur. Renegocjacje stanowiły 24 proc. transakcji. Wskaźnik pustostanów na koniec czerwca wyniósł 11,1 proc. i był niższy o 2,7 pkt proc. niż przed rokiem. Rynek warszawski zmienia się na skutek czasowego ograniczenia nowej podaży. Do końca 2019 r. najemcy będą mieć do dyspozycji głównie biura w używanych budynkach, co wzmacnia pozycję ich właścicieli. Z drugiej strony po nowe powierzchnie już ustawiają się kolejki. Wynajmują się nawet budynki, które będą ukończone za dwa lata- czytamy na trzeciej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.09.2018.).
"Nieruchomości?" także krótko: 8.5 mkw. to powierzchnia kawalerki, którą można wynająć na warszawskim Targówku. Czynsz za to minimieszkanie wynosi 750 zł miesięcznie. Do tego dochodzi 50 zł opłat administracyjnych. Lokal jest po remoncie, ale nie ma kuchni. Jest bardzo skromnie wyposażony- podaje Open Finance.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.09.2018.).
"Nieruchomości?" informują również: "Bezpłatna zmiana celu użytkowania wieczystego". Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracuje nad przepisami, które ułatwią życie deweloperom. Chodzi o zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Resort proponują, aby na wniosek inwestora władze miast w związku z przekwalifikowaniem działki z komercyjnej na mieszkaniową, bezpłatnie zmieniały stawkę rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste. Obecnie niektóre z nich pobierają opłaty. Kraków żąda 25 proc. z tytułu zmiany celu użytkowania wieczystego, Warszawa- 12,5 proc. różnicy między aktualną wartością nieruchomości, a tą z chwili oddawania. Pomysł ministerstwa chwalą deweloperzy. Od lat bowiem zabiegają o zmianę przepisów w tej sprawie. Szczegóły- także na trzeciej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.09.2018.).
"Nieruchomości?" odnotowują też: "Właściciele lokali liczą na obfite żniwa". To już ostatni dzwonek, by szukać mieszkania na nowy rok akademicki. Ale nawet "za pięć dwunasta" można trafić na dobrą ofertę. Zdarza się, że właściciel lokalu czeka z ofertą do jesieni, licząc na wyższy czynsz. Najlepiej zlokalizowane mieszkania z najlepszymi cenami są jednak już zajęte. A właściciele generalnie podnoszą stawki. Bardzo dużo zależy przy tym od lokalnego rynku. We Wrocławiu średnie czynsze nawet nieznacznie spadły. Do oferty trafiło bardzo dużo nowych mieszkań. Ich właściciele muszą walczyć o potencjalnego najemcę albo standardem, albo ceną. Studenci za dobrą ofertę uznają lokale z czynszami niższymi o 10- 15 proc. od średnich stawek. A o tyle właśnie wzrosły czynsze w ostatnich dwóch latach. Tańsze oferty znikają w ciągu dwóch- trzech dni. Zdarzają się wprawdzie lokale, których właściciele zapomnieli o podwyżkach, wynajmując mieszkanie w tej samej cenie od pięciu- dziesięciu lat, ale to rzadkość. Więcej szczegółów- na szóstej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.09.2018.).
"Nieruchomości?" rozmawiają także z Grzegorzem Muszyńskim, członkiem zarządu BGK Nieruchomości. W tekście "Bloki z półfabrykatów i wielka płyta to dwa różne światy", rozmówca "Rz" przekonuje do budowy bloków z prefabrykatów, w ramach rządowego programu Mieszkanie+. Domy w tym systemie buduje się zdecydowanie szybciej, bo zaledwie w rok, a nie jak zazwyczaj w dwa lata. Można stawiać je również w zimie. Nie potrzeba też aż tyle siły robocze, co staje się istotne przy obecnym deficycie pracowników budowlanych. Prefabrykaty mają być też odpowiedzią na drożejące materiały budowlane do tradycyjnych technologii. Wdrażając system budowy domów z prefabrykatów, BGKN zamierza podzielić się też nową technologią z innymi. Spółka ogłosiła konkurs na opracowanie systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej. Budowę pierwszych domów w tym systemie BGKN planuje w przyszłym roku. Szczegóły- na ósmej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.09.2018.).
Tygodnik "Biznes" w "Rz" ocenia z kolei: "Co w nowej specustawie". Po licznych specustawach związanych z różnymi projektami infrastrukturalnymi, kolejnym takim aktem prawnym jest tzw. specustawa mieszkaniowa, czyli ustawa z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Punktem wyjścia do dyskusji nad koniecznością uchwalenia specustawy mieszkaniowej był deficyt mieszkań, w tym zwłaszcza ograniczona dostępność mieszkań dla osób o przeciętnych i niskich dochodach. Podstawowym celem ustawy jest więc przyspieszenie przygotowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych, a także wzmocnienie trwałości pozwoleń na budowę dotyczących tych inwestycji. Cele dodatkowe to zwiększenie podaży mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach, obniżenie kosztów realizacji inwestycji, a także rozwój budownictwa społecznego i rynku najmu instytucjonalnego. Ustawa ma obowiązywać 10 lat. Więcej szczegółów- na piątej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.09.2018.).
"Tygodnik Gazety Prawnej" odnotowuje obszernie: "Partnerstwo publiczno- prywatne rusza z kopyta. I od razu jest na zakręcie". Rząd, który próbuje od pewnego czasu rozruszać rozwój modelu partnerstwa, przygotował największą od lat nowelizację ustawy o PPP. Ma ona zlikwidować główne zdiagnozowane bariery prawne oraz zachęcić partnerów prywatnych do współpracy, banki zaś do finansowania. A także wspomóc samorządy. Resort infrastruktury i rozwoju deklaruje, że przygotowuje dla nich wzory umów, sprawdzi i zaopiniuje każdy projekt PPP. Jednak jest też łyżka dziegciu. Zdaniem niektórych ekspertów jest nią pomysł wprowadzenia do ustawy o finansach publicznych zasady zaliczania do indywidualnego wskaźnika zadłużenia gminy także niestandardowych instrumentów finansowych, do których mogą być zaliczane niektóre umowy PPP- czytamy w ramach wstępu. Cykl tekstów poświęconych nowemu podejściu do partnerstwa publiczno- prywatnego znajdziemy na 2- 11 stronie "Tygodnika?"
(Źródło: "Gazeta Prawna"- 07.09.2018.).
"Gazeta Wyborcza" w dodatku "Dom" odnotowuje: "Ceny mieszkań (jeszcze) dynamicznie rosną". Coraz więcej sygnałów świadczy o zmianach na rynku mieszkaniowym, ale jak podaje najnowszy raport Home Brokera i Open Finance, ceny nieruchomości w dużych miastach nadal rosną. Indeks Cen Transakcyjnych notuje najwyższy poziom od blisko 10 lat. "Ceny mieszkań w największych miastach Polski są najwyższe od października 2008 r., czyli bez mała 10 lat. Stawka za mkw. lokalu mieszkalnego w Warszawie pierwszy raz od lutego 2011 r. przekroczyła 8 tys. zł, a we Wrocławiu jest najwyższa od lipca 2008 r."- czytamy w raporcie. Przez ostatnie 12 miesięcy przeciętna cena mkw. mieszkania w największych miastach wzrosła o 8,4 proc., w tym samym czasie- jak wskazują dane GUS- deweloperzy oddali do użytkowania 101,1 tys. mieszkań (wzrost o 21,6 proc. w ciągu roku) i rozpoczęli budowę 118, 3 tys. kolejnych (o 19,1 proc. więcej niż rok wcześniej). I choć dynamika wzrostu aktywności na rynku pierwotnym powoli spada, to większość statystyk dotyczących mieszkaniówki jest nadal na rekordowych poziomach lub blisko nich. Ale rosnące ceny nie przypadają do gustu kupującym. Efekt widać w najnowszym raporcie warszawskiego oddziału NBP. Wskazuje on, że w drugim kwartale 2018 r. sprzedano w Warszawie 5,3 tys. nowych mieszkań, o prawie 15 proc. mniej niż w pierwszym kwartale tego roku i o 24 proc. mniej niż w czwartym kwartale ubiegłego. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 07.09.2018.).
"Gazeta" w innym miejscu zauważa: "Brak mieszkań w gminach. Są <<getta>>". Lokale socjalne i komunalne rzadko się zwalniają, nowych przybywa w ślimaczym tempie, a grupa chętnych wciąż się powiększa. Czekając na mieszkanie komunalne na Pomorzu, można odchować dzieci- średnio na przydział lokalu czeka się tam 18 lat (najnowsze dostępne dane GUS z 2016 r.). nieco krócej mieszkańcy Małopolski- 14,5 roku. Powyżej dekady na przydział czeka się też w województwach: łódzkim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubuskim. Najkrócej- od 3,3 do 4,7 roku- w podlaskim, mazowieckim i opolskim. Na przestrzeni ostatnich lat zasoby gminnych lokali znacznie się skurczyły, ponieważ zostały sprzedane lokatorom. Wiele gmin sięgało w ten sposób po wygodną politykę pozbywania się mieszkań. To pogłębiło konsekwencje słabej rotacji w dostępnych lokalach. Według GUS w całym 2016 r. tylko w 19 tys. mieszkań z zasobu gminy doszło do zmiany lokatora. To niski wynik, zważywszy, że pod koniec 2016 r. gminy w kraju miały 868 517 mieszkań. Jedyną metoda na udostępnienie oczekującym mieszkań jest więc ich budowa. Nie wszystkie miasta jednak chętnie inwestują. Z Banku Danych Lokalowych GUS wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat (2007- 17) najwięcej mieszkań oddała Warszawa (2550), a najmniej- Kielce (budują tylko lokale socjalne dla najuboższych). Drugie miejsce zajmuje Toruń, który oddał do użytku 804 mieszkania. Z wyliczeń wyłania się zresztą obraz głębokiego niedoboru mieszkań komunalnych w dużych metropoliach. Więcej szczegółów- na 15 stronie "Gazety".
(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 07.09.2018.).