Piątek, 7 styczeń 2022

¨Z jakim portfelem do dewelopera¨
¨Liberty Tower już raczej nie pod PRS¨
¨Minimieszkanie kupię. Na inwestycję, na wakacje¨
¨Hale będą wciąż na fali¨
¨Miasto mogło ukarać za reklamę na elewacji budynku¨
¨Koniec z chaosem? Mam wątpliwości¨
¨Obligacje deweloperów z coraz lepszym oprocentowaniem¨
¨Uproszczona procedura wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej¨
¨Wykonawca może podważyć obowiązek osobistego wykonania robót¨
¨Nowe progi wartości zamówień w 2022 roku¨
¨Wykonywanie umowy o zamówienie publiczne po upadłości konsorcjanta¨
¨Można zaskarżyć wpis hipoteki, jeśli wnioskodawca złożył niekompletne dokumenty¨
¨Po wygaśnięciu najmu właściciel może żądać zapłaty za zajmowanie lokalu¨
¨RPP nie będzie dusiła inflacji za wszelką cenę¨
¨Taryfa gazowa dla wszystkich¨
¨W Szczecinie można już składać wnioski o przyznanie dodatku osłonowego¨

Więcej poniżej.

Piątkowa ¨Rzeczpospolita¨ w dodatku ¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ zamieszcza tekst pod hasłem: ¨Z jakim portfelem do dewelopera¨. W Warszawie najtańsze mieszkania kosztują ok. 300 tys. zł. Na najdroższe apartamenty trzeba mieć nawet 20 mln zł. Mieszkania ciągle drożeją. Ile trzeba mieć najmniej na nowy lokal? Ekspert portalu RynekPierwotny.pl wskazuje, że w stolicy ceny zaczynają się od ok. 300 tys. zł. Za tyle można mieć kawalerkę w peryferyjnych dzielnicach. Na jednym z osiedli w Białołęce najtańsze lokale kosztują 297 tys. zł. W Krakowie najtańsze lokum prezentowane w portalu RynekPierwotny.pl znajdziemy w dzielnicy Bieżanów- Prokocim. 25,3- metrową kawalerkę wyceniono na  248 tys. zł. Okazje w takiej cenie można jednak policzyć na palcach jednej ręki. Z kolei Wrocław to ¨polskie centrum mikrokawalerek¨. Znajdziemy tam lokale w cenie poniżej 200 tys. zł, choć ich wybór wydaje się skromny. W Gdańsku najtańsze są kawalerki w Stacji Nowy Gdańsk. Niecałe 29 mkw. można mieć za 281,5 tys. zł. Najdroższe gdańskie lokum to 134- metrowy apartament wyceniony na 2,2 mln zł. W Łodzi 29,3- metrowa kawalerkę na Osiedlu Pomorska kupimy za 189 tys. zł. Za najwyższą w tym mieście cenę- niespełna 1,6 mln zł- deweloper wystawił czteropokojowy 160- metrowy apartament w dzielnicy Bałuty. Cytowany w tekście analityk podkreśla, że ceny najtańszych mieszkań zmieniają się w bardzo zbliżonym do średniej rynkowej tempie. Od wybuchu pandemii rynek mieszkań jest przy tym trudno przewidywalny. Jednak w warunkach szalejących cen niemal wszystkiego bardzo trudno sobie wyobraził trwałą przecenę w mieszkaniówce. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to dalsze wzrosty cen mieszkań, tyle że w wolniejszym, jednocyfrowym tempie. Dalszych wzrostów cen spodziewa się także cytowany w tekście dyrektor departamentu sprzedaży w spółce deweloperskiej Develia. Ocenia jednak, że ich dynamika powinna spowolnić. Popyt na mieszkania utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Według agencji JLL pod koniec III kw. 2021 r. w sześciu największych miastach deweloperzy sprzedali 54 tys. lokali, o 2 proc. więcej niż w całym 2020 r. Niestety, ze względu na malejącą dostępność działek, przedłużające się procedury administracyjne oraz rosnące koszty wykonawstwa i materiałów budowlanych deweloperzy nie są w stanie zaproponować podaży odpowiadającej tak dużemu popytowi. Jak dalej czytamy, rosnąca inflacja, rosnące stopy procentowe, presja wzrostu płac oraz wzrost cen energii i materiałów budowlanych- wszystko to ma przełożenie na wzrost cen mieszkań. Popyt na najtańsze mieszkania zawsze był duży, wydaje się, że ten trend nie ulegnie zmianie- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.01.2022.).

¨Nieruchomości…¨ informują również: ¨Liberty Tower już raczej nie pod PRS¨. Nowy właściciel działki na warszawskiej Woli przewiduje budowę wysokościowca z mieszkaniami na sprzedaż, a nie wynajem. Rozmawia też z siecią Radisson o części hotelowej. Kosztem równowartości 177 mln zł singapurski fundusz AT Capital Group stał się właścicielem atrakcyjnego gruntu na warszawskiej Woli- na rogu ulic Grzybowskiej i Żelaznej. Zgodnie z pierwotną koncepcją na działce miał powstać kompleks Liberty Tower składający się z 41- kondygnacyjnej wieży na dziewięciopiętrowym podium. Budynek miał mieścić około pół tysiąca apartamentów na wynajem długoterminowy oraz- w podium- czterogwiazdkowy hotel marki Radisson Red. Lokale miały trafić do stworzonej przez Golub GetHouse platformy Inspirentals. Jednak rozpoczęcie budowy, planowane na 2020 r., zostało zawieszone z powodu tarapatów finansowych Golub GetHouse. Nowy inwestor rozważa koncepcję, by Liberty Tower był projektem z mieszkaniami na sprzedaż. Zakup działki na Woli to pierwsza transakcja AT Capital w Polsce. Firma zapowiada, że otworzy w Warszawie przedstawicielstwo i w ciągu 12 miesięcy może przeprowadzić nad Wisłą jeszcze cztery transakcje. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.01.2022.).

Obok w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Minimieszkanie kupię. Na inwestycję, na wakacje¨. Życie na 12, 10 może 9 metrach? Inwestorzy idą jeszcze dalej, oferując coraz mniejsze lokale. Klienci kupują je na wynajem albo dla siebie- na wakacje. Minikawalerkę o powierzchni… 2,5 mkw. chce budować w Koszalinie jeden z deweloperów. Największy lokal w budynku miałby ok. 13 mkw. Inwestor tłumaczy, że taka jest potrzeba rynku. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 1 stycznia 2018 r., minimalna powierzchnia użytkowa mieszkania to 25 mkw. Na rynku jest jednak wiele ofert znacznie mniejszych mieszkań. Oferowane są m.in. lokale, których całkowita powierzchnia jest mniejsza niż 16 mkw., czyli poniżej wymaganej ustawowo minimalnej powierzchni pomieszczenia w lokalach jednopokojowych. Wiele minimieszkań powstało jeszcze przed wprowadzeniem nowego prawa. A budując dziś, jak zauważają cytowani w tekście eksperci, przepisy można obejść. Dlatego takie mieszkania, czasem zwane mikroapartamentami lub lokalami inwestycyjnymi, można znaleźć zarówno na rynku wtórnym, jak i w ofertach deweloperów. W bazach Morizon pl. i Gratka pl. jest ponad 1 tys. ofert mieszkań poniżej 25 mkw. (dane na połowę grudnia ub.r.)- ponad 600 z rynku wtórnego, ok. 500- z rynku pierwotnego. W portalu Morizon.pl 10- metrowe mieszkanie na krakowskim Prokocimiu jest oferowane za 120 tys. zł, a 10 mkw. na pograniczu Krakowa i Zielonek- za 105 tys. zł. 12- metrową kawalerkę w Łodzi można mieć za 147 tys. zł, a niespełna 13- metrowy, elegancko wykończony lokal na warszawskim Grochowie- za 249 tys. zł. Z analiz Otodomu wynika, że średnia cena mieszkania do 25 mkw. liczona dla całego kraju w listopadzie 2021, to niecałe 11,2 tys. zł za mkw. Rok wcześniej było to niemal tyle samo. Dla porównania średnia cena wszystkich dostępnych mieszkań (o dowolnym metrażu) wynosiła w listopadzie 8,66 tys. zł za mkw. (8,1 tys. zł na rynku pierwotnym i 8,9 tys. zł na wtórnym). Więcej szczegółów- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.01.2022.).

¨Nieruchomości…¨ informują też w innym miejscu: ¨Hale będą wciąż na fali¨. Popyt na magazyny jest ogromny. I nie spadnie. Ale problemy z gruntami mogą wpłynąć na wydłużenie czasu budowy. O gorącym okresie na rynku magazynów mówi cytowana w tekście ekspertka Axi Immo, wskazując, że rynek jest u szczytu swojego cyklu. Silny popyt generowany przez firmy z sektora e- commerce i operatorów logistycznych wpływa na rekordową aktywność najemców. Ubiegły rok powinien się zamknąć ok. 5 mln mkw. wynajętej powierzchni. Dobra passa utrzyma się także w 2022 r. Przemawia za tym rozwój dwóch trendów związanych z większą regionalizacją łańcuchów dostaw i budową zapleczy magazynowych w Polsce. Zarówno dla przenoszenia produkcji z Azji, jak i transgranicznego handlu internetowego kluczowa okaże się lokalizacja, umożliwiająca swobodną dystrybucję towarów na terenie całej Europy. Boom na rynku e- commerce i rosnąca liczba firm, zwiększa zapotrzebowanie na mniejsze obiekty w granicach lub blisko aglomeracji. Obsługują one klientów końcowych w ramach logistyki ostatniej mili. Największym wyzwaniem dla deweloperów będą w tym roku rosnące ceny materiałów budowlanych, ograniczona dostępność gruntów inwestycyjnych oraz wzrost ich ceny, a także zapowiadane braki kadrowe. Wypadkową tej sytuacji będzie spadek dynamiki nowej podaży, a średni czas oddania nowych obiektów może się wydłużyć o ok. dwa- trzy miesiące. Z analiz Axi Immo wynika, że całkowite zasoby rynku magazynów w Polsce na koniec 2021 r. powinny się zbliżyć do 22,8 mln mkw. Na zakończenie III kw. ub.r. w budowie było rekordowe 3,46 mln mkw. magazynów. Od III kw. 2021 r. rósł także współczynnik powierzchni budowanej spekulacyjnie (bez umów najmu). Powstające tego typu inwestycje to 1,22 mln mkw. Najwięcej powierzchni w tym modelu buduje się na Dolnym i Górnym Śląsku i w Warszawie. Szczegóły- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.01.2022.).

¨Nieruchomości…¨ odnotowują również: ¨Miasto mogło ukarać za reklamę na elewacji budynku¨. Ramka elektronicznego wyświetlacza widoczna dla użytkownika drogi jest częścią składową nośnika reklamowego jako jego element konstrukcyjny. Dlatego jej powierzchnię należy uwzględnić przy wyliczeniu kary za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia. NSA oddalił skargę kasacyjną spółki, która została ukarana za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia. Jej kłopoty zaczęły się w lutym 2019 r., gdy podczas kontroli pasa drogowego jednej z głównych arterii Warszawy pracownicy Zarządu Dróg Miejskich stwierdzili zajęcie go przez reklamy przymocowane do elewacji jednej z posesji. Na tej podstawie prezydent stolicy wymierzył spółce ponad 2 tys. zł kary za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi. Spółka odwołała się, ale- choć zdołała minimalnie zbić karę- co do zasady nic nie wskórała. W skardze do WSA w Warszawie ukarana firma przekonywała, że nośnik reklamowy ze względu na swoje położenie wobec jezdni oraz brak funkcjonalnego związku z ruchem drogowym, nie znajdował się w granicach pasa drogowego. Spółka zarzuciła też błędne wyliczenie kary, bo doliczono do niej ramki nośnika na których reklama nie była wyświetlana. Rację urzędnikom przyznał jednak najpierw WSA, a ostatecznie także sąd kasacyjny. NSA nie miał wątpliwości, że ustalenia dotyczące usytuowania reklam w granicy pasa drogowego oraz ich powierzchni są jednolite i spójne. Więcej szczegółów- także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.01.2022.).

W ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy również tekst pod hasłem: ¨Koniec z chaosem? Mam wątpliwości¨. Reforma planowania przestrzennego może uniemożliwić przeznaczanie nowych terenów pod mieszkaniówkę- pisze adwokat, partner w kancelarii GPLF. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło do prekonsultacji projekt zmian ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ma to być część zapowiadanej wcześniej reformy planowania przestrzennego. Propozycje zmierzają do istotnego przemodelowania obecnego systemu. Można jednak mieć obawy, czy rozwiążą problem chaosu przestrzennego. Należy oczywiście podkreślić, że reforma planowania jest niezbędna, a prezentowany projekt zawiera wiele słusznych i postulowanych od dawna rozwiązań. To choćby propozycja wprowadzenia planu ogólnego, nowe narzędzia partycypacji społecznej w procesie planowania czy pomysł zwiększenia efektywności opłaty planistycznej (ta miałaby być pobierana niezależnie od zbycia nieruchomości i upływu czasu). Jednak niektóre proponowane rozwiązania (lub ich brak) budzą poważne wątpliwości. Jak dalej czytamy, obecny kształt ustawy bez wątpienia w sposób istotny ograniczy podaż gruntów inwestycyjnych, a tym samym wpłynie negatywnie na ceny mieszkań. Propozycje zakładają bowiem, że tereny pod zabudowę mieszkaniową będzie można przeznaczyć jedynie w przypadku pozytywnego ¨bilansu mieszkaniowego¨. Pod tym pojęciem ministerstwo rozumie regułę, zgodnie z którą chłonność nowych terenów mieszkaniowych nie może być większa niż zdiagnozowane zapotrzebowanie na nową zabudowę, będącą pochodną zmian demograficznych w gminie oraz zmieniającego się standardu mieszkaniowego. Problem jest taki, że zapewne dla Warszawy oznaczać to będzie wyeliminowanie w ogóle możliwości przeznaczenia nowych terenów na zabudowę mieszkaniową. To z kolei stoi w sprzeczności z rynkiem, który obserwuje drastyczny spadek podaży gruntów inwestycyjnych przy zwiększonym popycie na mieszkania. Autor tekstu dalej podkreśla: Bez efektywnych narzędzi finansowania bądź refinansowania realizacji infrastruktury technicznej i społecznej problem chaosu przestrzennego nie zostanie rozwiązany. Ich brak stanowi jedną z podstawowych przyczyn niskiego pokrycia planistycznego. Całość tekstu- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.01.2022.).

Niżej ¨Nieruchomości…¨ informują: ¨Obligacje deweloperów z coraz lepszym oprocentowaniem¨. Jeszcze niedawno obligacje ze stałym kuponem 6 proc. rocznie uchodziły za bardzo atrakcyjne. Dziś Echo Investment wychodzi z ofertą papierów oprocentowanych na niemal 7 proc. Arche, Ghelamco, White Stone, Victoria Dom- to tylko kilka firm, które w środowisku ultraniskich stóp procentowych oferowały inwestorom obligacje ze stałym oprocentowaniem rzędu 6- 6,5 proc. w skali roku. Taka oferta była atrakcyjna, ale wraz z ostatnimi decyzjami Rady Polityki Pieniężnej okazuje się słabym magnesem. Papiery notowane na Catalyst są obecnie do wzięcia z dyskontem wobec wycen sprzed jeszcze kilku miesięcy. Już w grudniu HM Inwest musiał zaoferował 7,7 proc. rocznie. Z ofertą papierów dla Kowalskiego rusza właśnie Echo Investment. Pierwsza transza ma wartość do 50 mln zł. Całkowita wartość programu to 300 mln zł Echo oferuje kupon w wysokości WIBOR6M plus 4 pkt proc. marży, co dziś oznacza 6,87 proc. w skali roku, wykup nastąpi po trzech latach. Sprzedaż rusza 10 stycznia i potrwa do 21 stycznia. Agentem oferującym jest Biuro Maklerskie PKO BP. Zdaniem cytowanego w tekście analityka z DM Navigator, obligacje deweloperów mogą być ciekawą propozycją inwestycyjną. One już przynoszą dobre zwroty, a przy kolejnych podwyżkach stóp należy się spodziewać, że niedługo ciekawe spółki mogą płacić kupony nawet 8- 9 proc. w skali roku. Będzie to więc ciekawa alternatywa wobec zakupu mieszkań inwestycyjnych, czy też wciąż bardzo nisko oprocentowanych lokat bankowych. Więcej- także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.01.2022.).

Kolejny dodatek ¨Rz¨¨Biznes w czasie pandemii¨ przypomina: ¨Uproszczona procedura wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej¨. Nowe przepisy mają ułatwić rolnikom podejmowanie działalności nierolniczej w budynkach zagrodowych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Dla takich przypadków przewidziano w nowelizacji uproszczoną procedurę. Z dniem 1 stycznia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Wprowadziła ona nową, uproszczoną względem zwykłego trybu procedurę wyłączania gruntów z produkcji rolniczej. Zakłada ona możliwość wyłączenia gruntów klas I- III- bez wcześniejszego uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także zwolnienie z obowiązku wnoszenia opłat związanych z wyłączeniem gruntów z produkcji. Lektura dla zainteresowanych- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.01.2022.).

¨Biznes w czasie pandemii¨ informuje też: ¨Wykonawca może podważyć obowiązek osobistego wykonania robót¨. Zastrzeżenie osobistego wykonania kluczowych zadań jest jedną z gwarancji prawidłowego wykonania zamówienia. Instytucja ta nie może być jednak nadużywana przez zamawiającego i traktowana w sposób mechaniczny, bez uwzględniania specyfiki danego zamówienia. Wykonawcy mogą zaskarżyć treść specyfikacji istotnych warunków zamówienia, jeżeli dojdą do wniosku, że wprowadzone przez zamawiającego wymogi są zbyt rygorystyczne i ograniczają im możliwość wzięcia udziału w realizacji zamówienia. Mechanizm ten okazuje się skuteczny, co udowadnia m.in. wyrok KIO z 13 października 2021 r. Jak wskazała izba w omawianej sprawie, kluczowe zadania to z pewnością zadania istotne, krytyczne, wrażliwe z punktu widzenia zagwarantowania należytego wykonania zamówienia i dlatego wymagające wykonania przez podmiot, którego kwalifikacje zostały zweryfikowane. Więcej szczegółów- na piątej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.01.2022.).

¨Biznes…¨ przypomina również: ¨Nowe progi wartości zamówień w 2022 roku¨. Progi unijny i średni kurs euro do przeliczenia kwot progowych w euro na złote od 1 stycznia 2022 r. są wyższe. Wzrósł także przelicznik euro na złote. Wynosi on od 1 stycznia 4,4536 PLN, wobec czego inaczej kształtują się poszczególne progi w przeliczeniu na złote. Próg dotyczący zamówień na roboty budowlane wynosi od 1 stycznia 2022 r. 5 382 000 euro. Z kolei próg dla zamówień na dostawy lub usługi udzielanych przez zamawiających z sektora finansów publicznych został nieznacznie podwyższony do kwoty 140 000 euro. Szczegóły- także na piątej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.01.2022.).

¨Biznes…¨ zamieszcza też obszerny tekst: ¨Wykonywanie umowy o zamówienie publiczne po upadłości konsorcjanta¨. Osoba reprezentująca konsorcjum, po upadłości jednego z konsorcjantów, powinna jak najszybciej uzyskać pełnomocnictwo od syndyka. A konsorcjanci muszą rozliczyć się z upadłym i podwykonawcami konsorcjum. Publikacja stanowi drugą część tekstu zamieszczonego 10 grudnia ub.r., wskazując na wybrane problemy powstałe na skutek upadłości konsorcjanta. Przypomniano w nim, że każdy ze składników majątku spółki cywilnej staje się przedmiotem własności w częściach ułamkowych. Syndyk prowadzi sprzedaż udziału we własności rzeczy na drodze cywilnej, nie egzekucyjnej. Całość tekstu- na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.01.2022.).

¨Biznes…¨ informuje również: ¨Można zaskarżyć wpis hipoteki, jeśli wnioskodawca złożył niekompletne dokumenty¨. Dopuszczalne jest załączenie do wniosku o wpis hipoteki przymusowej odpisu (kserokopii) decyzji podatkowej, ale musi być ona urzędowo poświadczona za zgodność z oryginałem przez organ, który ją wydał w tej sprawie. W tekście dokonano analizy problemu spółki, które wpisano hipotekę przymusową na wniosek gminy, wskutek długów z tytułu podatku od nieruchomości. Po analizie dokumentów spółka ustaliła, że wpisu hipoteki dokonano na podstawie kserokopii decyzji w sprawie podatku, poświadczonej za zgodność z oryginałem przez pracownika urzędu (inspektora od podatków). W dokumencie brak jest upoważnienia dla pracownika do dokonania poświadczenia. Wobec tego spółka pyta, czy na tej podstawie może podważyć taki wpis. Szczegóły- na siódmej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 07.01.2022.).

¨Biznes…¨ zamieszcza kolejny tekst: ¨Po wygaśnięciu najmu właściciel może żądać zapłaty za zajmowanie lokalu¨. Gmina nie ma absolutnej swobody w ustalaniu kwot za bezumowne korzystanie z lokalu. O wysokości należnego decydują stawki rynkowe i czas posiadania rzeczy przez adresata roszczenia. Więcej szczegółów- na ósmej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.01.2022.).

W ¨Rz¨ czytamy natomiast: ¨RPP nie będzie dusiła inflacji za wszelką cenę¨. Prezes NBP deklarował niedawno, że zrobi wszystko co trzeba, aby nie dopuścić do utrwalenia się wysokiej inflacji. Teraz zastrzega, że walka z inflacją nie może zaszkodzić gospodarce. Po tym, gdy we wtorek Rada Polityki Pieniężnej, której prezes NBP przewodniczy, podwyższyła główną stopę procentową z 1,75 do 2,25 proc., uczestnicy rynku spodziewają się, że za kilka miesięcy dojdzie ona do 4 proc. Na środowej konferencji prasowej prezes NBP sugerował, że te oczekiwania mogą być nadmierne, a zaostrzanie polityki pieniężnej może się zakończyć już za miesiąc. Więcej- na 14 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.01.2022.).

¨Rz¨ informuje również w innym miejscu: ¨Taryfa gazowa dla wszystkich¨. Rząd obejmie systemem taryf wszystkie wspólnoty mieszkaniowe. Rachunki za gaz we wszystkich gospodarstwach domowych mają wzrosnąć nie więcej niż o 58 proc. W przyszłym tygodniu do Sejmu ma trafić nowelizacja prawa energetycznego, która obejmie wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie taryfami gazowymi. Rząd chce obniżyć rachunki także instytucjom publicznym. Jeszcze na początku tygodnia rząd posiłkował się argumentacją Urzędu Regulacji Energetyki, który podkreślał, że z wnioskiem o objęcie taryfą każdorazowo należy zwrócić się do sprzedawcy paliwa gazowego i że dotyczy to także wspólnot. Jeszcze 4 stycznia Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreślało, że zmiany prawne nie są konieczne, gdyż komunikat URE jasno interpretuje przepisy prawa. Natomiast zdaniem ekspertów brakuje regulacji, które obligowałyby sprzedawców gazu do stosowania stawek  zatwierdzonych przez URE taryf również dla osób prawnych. Jedyna podstawa do takiego działania to komunikat URE. Jednak nie ma on mocy wiążącej i jest kwestionowany przez dostawców. Potrzebna jest zatem kompleksowa regulacja wskazująca, że stosuje się taryfy zatwierdzone przez URE również w przypadku sprzedaży gazu wspólnotom czy spółdzielniom mieszkaniowym, albo innym podmiotom na potrzeby gospodarstw domowych. Co ważne, lista zostanie rozszerzona o instytucje publiczne, takie jak szpitale, szkoły, domy pomocy, przedszkola. Nie podano jeszcze szczegółów tego rozwiązania- czytamy na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.01.2022.).

¨Głos Szczeciński¨ poinformował: ¨W Szczecinie można już składać wnioski o przyznanie dodatku osłonowego¨. W Szczecińskim Centrum Świadczeń można już składać wnioski o przyznanie dodatku osłonowego. Jest to jednorazowe świadczenie, które będzie wypłacane w dwóch równych ratach. Wnioski można składać do końca października. Dodatek będzie przysługiwał osobom mieszkającym samotnie, których dochód nie przekracza 2100 zł lub gospodarstwom wieloosobowym, w których dochód nie przekracza 1500 zł na osobę. Będzie on także przyznawany w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego. Kwota wypłaty zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia kryterium. Minimalna wysokość świadczenia to 20 zł. Osoby, które złożą wnioski do 31 stycznia otrzymają wypłatę świadczenia w dwóch równych ratach ? pierwszą do dnia 31 marca, drugą do 2 grudnia. Pozostałym osobom, które złożą swoje wnioski od lutego do końca października, świadczenie będzie wypłacone jednorazowo, w całości. SCŚ planuje, że pierwsze wypłaty realizowane będą w marcu. Wnioski można złożyć w formie elektronicznej za                     pomocą platformy ePUAP po zatwierdzeniu ich podpisem elektronicznym lub z wykorzystaniem profilu zaufanego. Natomiast    papierowe wnioski będą przyjmowane w Szczecińskim Centrum  Świadczeń od poniedziałku do piątku- czytamy na łamach ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 07.01.2022.).

Zobacz również