Piątek, 7 lutego 2020

¨Wynajmujący dostanie e- PIT. Ale i tak musi sam go wypełnić¨
¨Firma naprawiająca dach poniesie konsekwencje podmuchu wiatru¨
¨Coworkingi nie tylko w superwieży¨
¨Jest drogo i będzie drożej¨
¨Inwestorzy z odległych zakątków ciągną do Polski¨
¨Inwestuj, ale nie daj się oczarować
¨Malowanie elewacji? To już nie te czasy¨
¨Spółdzielnie i wspólnoty- są środki na panele słoneczne i remonty¨
¨Banki: hipoteki nie powinny być tłumione¨
¨Pogoń za unijnym wsparciem odsuwa w cień planowanie przestrzenne¨
¨Urbanistyczny chaos może słono kosztować¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Wynajmujący dostanie e- PIT. Ale i tak musi sam go wypełnić¨.  Fiskus udostępni e- zeznania zarabiającym na najmie. Niech nie mają złudzeń, że ubędzie im pracy. Akcja e- PIT rusza od 15 lutego. W tym roku po raz pierwszy zeznania przygotowane przez urzędników dostaną osoby zarabiające na najmie. Zarówno rozliczający się według skali (PIT- 36), jak i ci, którzy płacą ryczałt od przychodów (PIT- 28). Ze statystyk resortu finansów wynika, że zarabiających na najmie, którzy płaca ryczałt, jest ponad 600 tys. Dołączą oni do 7 mln podatników, którzy zeznania podatkowe wypełnione przez urzędników dostali już w zeszłym roku. Zarabiający na najmie mogą się jednak rozczarować, e-PIT nie będzie gotowy do wysyłki, trzeba go samemu wypełnić. Więcej szczegółów- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.02.2020.).

Tygodnik ¨Biznes¨ w ¨Rz¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Firma naprawiająca dach poniesie konsekwencje podmuchu wiatru¨. W dzisiejszych czasach, przy zaawansowanych technologicznie możliwościach prognozowania pogody, silny wiatr jest zwykle przewidywalny, co pozwala minimalizować skutki jego działania, bądź im zapobiegać. Do takiego wniosku doszedł w niedawnym wyroku Sąd Rejonowy dla Łodzi- Widzewa, który rozstrzygał spór pomiędzy właścicielką uszkodzonego samochodu a spółką świadczącą usługi dekarskie. Sąd wskazał m.in., że jeśli wykonawca przejął protokolarnie od inwestora teren budowy, ponosi on aż do chwili oddania obiektu odpowiedzialność na zasadach ogólnych za szkody wynikłe na tym terenie. Szczegóły- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.02.2020.).

¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ informują obszernie: ¨Coworkingi nie tylko w superwieży¨. Elastyczne biura z powodzeniem działają także w biurowcach klasy B. Stawki są nawet o połowę niższe. W Warszawie przestrzeni coworkingowe, poza biurowcami klasy A można znaleźć w budynkach każdego typu. Zaczynając od mniejszej skali, czyli mieszkań i domów, poprzez lokale usługowe na parterze i części budynków klasy B takich jak starsze biurowce czy kamienice, aż po całe budynki tego rodzaju. W Łodzi tego typu koncepty coworkingowe działają na sporą skalę, również w zaadaptowanych całych budynkach. Dlatego właściciele starszych biurowców często nie czekają, aż znajdzie się odpowiedni operator i sami aranżują przestrzeń. Taka usługa  jest skierowana i do firm szukających elastycznych powierzchni, i do obecnych najemców budynku, którym zapewnia dodatkowa przestrzeń w przypadku ekspansji czy krótkoterminowych projektów. Według analityków i pośredników rynku nieruchomości komercyjnych, biurowce starszej generacji z dobrymi adresami są wdzięcznym tworzywem dla inwestorów poszukujących dużych zwrotów z inwestycji w sektorze sharing- economy. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.02.2020.).

Niemal całe wydanie dodatku ¨Rz¨ poświęcono natomiast Spotkaniu Liderów Branży Nieruchomości. W tekście wprowadzającym ¨Jest drogo i będzie drożej¨ czytamy: Sama składka na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny oznaczać będzie wzrost cen mieszkań nawet o 5 procent. Czy wzrost cen mieszkań się zatrzyma? Czy Mieszkanie+ powinno być realizowane przez deweloperów komercyjnych? Na co w 2020 r. powinna przygotować się branża? To tylko kilka zagadnień, jakie zostały postawione przed uczestnikami pierwszej debaty. Wnioski? Nic nie wskazuje na to, by doszło do spadków cen nieruchomości. Wręcz przeciwnie- czytamy. Zapis debaty- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.02.2020.).

¨Nieruchomości?¨ odnotowują też: ¨Inwestorzy z odległych zakątków ciągną do Polski¨. W 2019 r. wartość transakcji związanych z nieruchomościami komercyjnymi w Polsce wyniosła ok. 7,6 mld euro (32,5 mld zł), o 5 proc. więcej rok do roku. To nowy rekord. Zdaniem dyrektora zarządzającego Savills w Polsce, przed nami następny pomyślny rok. Polska jest postrzegana jako atrakcyjny rynek i. zdaniem uczestników debaty ¨Rynek komercyjny- nowi gracze¨, zawirowania polityczne niekoniecznie mają przełożenie na decyzje o lokowaniu w Polsce kapitału. Jest za to efekt zamieszania i konfliktu wokół sądownictwa: w umowach częściej niż kiedyś zawierane są zapisy o rozstrzyganiu sporów w międzynarodowym arbitrażu- mimo że to kosztowniejsza procedura. Więcej- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.02.2020.).

Uczestnicy Spotkania Liderów Branży Nieruchomości mogli także wziąć udział w debacie poświęconej alternatywnym sposobom na rynku nieruchomości. Dodatek ¨Rz¨ w tekście ¨Inwestuj, ale nie daj się oczarować¨ stawia pytania: Pokój w hotelu czy w akademiku? A może mieszkanie na wynajem? W co inwestować, by nie trafić na minę? Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Zapis debaty- na czwartej stronie ¨Nieruchomości?¨.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.02.2020.).

Interesująco wyglądała też kolejna dyskusja, o której informują ¨Nieruchomości?¨  pod hasłem ¨Rewitalizacja, czyli jak odzyskać stracone części miast¨. W tekście ¨Malowanie elewacji? To już nie te czasy¨ czytamy: Nie ma recepty na udaną rewitalizację. Samo jednak przywrócenie budynku do życia to za mało. W ślad za tym powinna pójść poprawa jakości życia mieszkańców. Okazuje się, że zdaniem ekspertów największym potencjałem rewitalizacji są nie budynki, tylko ludzie. Wiceprezydent Gdyni, podając przykład swojego miasta zauważył, że najpierw trzeba zacząć od mieszkańców. Szczegóły- na piątej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.02.2020.).

¨Nieruchomości?¨ rozmawiają także z Włodzimierzem Koconem, wiceprezesem BKG. W tekście ¨Spółdzielnie i wspólnoty- są środki na panele słoneczne i remonty¨ odnotowano: Dziś bloki z wielkiej płyty remontuje się m.in. dzięki środkom z Funduszu Termomodernizacji i Remontów BGK. Na pytanie, czy zgłaszają się chętni, rozmówca ¨Rz¨ odpowiada: Jest ich bardzo wielu. Do tej pory udzieliliśmy ponad 44 tys. premii. Głównie, bo w 91 proc. przypadków, skorzystały z tych pieniędzy spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe. Nie tylko remontują za nie bloki z wielkiej płyty, lecz także inne budynki wielorodzinne, oraz przeprowadzają termomodernizacje. Po zmianach przepisów ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, będzie można otrzymać premię termomodernizacyjną powiększoną o 50 proc. kosztów zaprojektowania, zakupu oraz montażu kotew montażowych, łączących wielkopłytowe budynki. Dodatkowo jeżeli inwestor zaprojektuje i zamontuje instalację OZE, np. panele słoneczne, otrzyma wyższą premię. Szczegóły- na ósmej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.02.2020.).

¨Rz¨ zamieszcza również tekst: ¨Banki: hipoteki nie powinny być tłumione¨. Bankowcy nie dostrzegają istotnie podwyższonego ryzyka i nie widzą konieczności regulacyjnego przykręcenia kurka z kredytami. W czwartkowym wydaniu ¨Rz¨ odnotowała, że rząd w obawie przed narastaniem bańki cenowej na rynku mieszkań planuje wprowadzić regulacje planujące ograniczenie przez banki sprzedaży hipotek. Niedawno NBP ostrzegał, że równowaga na rynku mieszkaniowym wydaje się mniej stabilna niż w przeszłości. Banki jednak nie dostrzegają wzrostu ryzyka związanego z kredytami mieszkaniowymi. Jednak od kilku miesięcy marże kredytowe są przez nie podnoszone, a ich polityki kredytowe w tym zakresie- przynajmniej te deklarowane w ankietach NBP- zaostrzane. Może to wskazywać na wzrost oceny ryzyka kredytobiorców mieszkaniowych. Ale rosnące marże mogą być tez odpowiedzią na duży popyt na kredyty. Czy musi dojść do interwencji rządowej? Rynek raczej sam się będzie równoważyć. Bankowcy nie widzą zatem, by na rynku mieszkaniowym narastała bańka. Świadczy o tym wskaźnik dostępności kredytu i jego obsługi, które nie są wygórowane. Na rynku hipotek panuje hossa. W 2019 r. sprzedaż urosła o 14,9 proc., do 65 mld zł. Był to kolejny udany rok po wzroście sprzedaży o 20 proc., do 56 mld zł w 2018 r. W tym roku tempo przyrostu ma wyhamować do ok. 10 proc., co dałoby ponad 70 mld zł nowej sprzedaży. Więcej szczegółów- na 21 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.02.2020.).

¨Tygodnik Gazety Prawnej¨ zamieszcza z kolei cykl tekstów pod wspólnym hasłem: ¨Pogoń za unijnym wsparciem odsuwa w cień planowanie przestrzenne¨. Znów jest ono niewygodne. Tym razem chodzi nie tyle o dokumenty miejscowe- ustalające, co i konkretnie, w jakim miejscu może się znaleźć, ile o długofalowe plany krajowe, czyli przede wszystkim Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju. Wprawdzie została ona przygotowana w perspektywie do 2030 r., lecz może przestać obowiązywać 10 lat wcześniej. Zgodnie bowiem z projektem nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju długofalowego planowania na poziomie krajowym praktycznie ma nie być, niestety także w średniookresowej strategii rozwoju ma nie odgrywać ono zasadniczej roli- ostrzega wiceprezes Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju. Pomijając coraz bardziej wątpliwą estetykę przestrzeni, w której żyjemy, wyraźnie widać, że już dziś dochodzi w naszym kraju do wielu paradoksów. Choćby takiego, że zgodnie z planami i decyzjami o warunkach zabudowy, poza dzisiejszymi mieszkańcami w Polsce mogłoby zamieszkać kilkaset milionów nowych obywateli. Tymczasem wciąż brakuje terenów pod mieszkania plus- czytamy w ramach wstępu. Cykl publikacji, który otwiera tekst ¨Urbanistyczny chaos może słono kosztowa樖 na 11- 15 stronie ¨Tygodnika?¨.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 07.02.2020.).

Zobacz również