Piątek, 7 kwietnia 2017

Czy to grzech agentów i doradców?, Rzeczpospolita
Wytniesz- poczekasz pięć lat, Rzeczpospolita
Najemcy chcą pracować w zielonych biurach, Rzeczpospolita
Inwestycji dla kuracjuszy przybywa, Rzeczpospolita
Duże miasta z nowymi galeriami, Rzeczpospolita
Czynsz opłacony gotówką nie jest kosztem CIT, Rzeczpospolita
Budowlanka rozliczy VAT tuż po robocie, Rzeczpospolita
Hossa na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze, Gazeta Wyborcza

Więcej poniżej.

 

Piątkowa "Rzeczpospolita" w dodatku "Nieruchomości komercyjne" zamieszcza tekst: Umowy z klientami. Dziś pośrednik może reprezentować wynajmującego i najemcę jednocześnie. "Czy to grzech agentów i doradców?". Ten sam agent wynajmuje biuro swojemu klientowi, ten sam reprezentuje właściciela budynku, który oferuje to biuro. Podobnie jest w przypadku sprzedaży nieruchomości- z jednej strony agencja szuka nabywcy gruntu czy budynku, z drugiej strony- ma zlecenie, aby kupić tę nieruchomość. Czy w tego typu przypadkach nie ma konfliktu interesów? Czy agenci mogą sobie pozwolić na niezależność, gdy biorą prowizję od obu stron? Branżowa organizacja RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) zakazała stosowania kontrowersyjnej praktyki tzw. podwójnej reprezentacji w Wielkiej Brytanii i chce, aby członkowie organizacji zastosowali się do nowych standardów od 1 stycznia 2018 r. Kluczowe REIT w Wielkiej Brytanii, Land Securities i Segro zobowiązały się przyjąć te wymagania jeszcze przed wyznaczonym terminem. Redakcja pyta ekspertów działających w Polsce, jak oceniają te zmiany. Czy agencje w Polsce zastosują się do tych wymagań? Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.04.2017.).

 

"Nieruchomości…" informują też: "Wytniesz- poczekasz pięć lat". Po kilku miesiącach zamieszania wokół opłat za wycinkę drzew sytuacja się normalizuje. Nie będzie już wysokich ustawowych stawek. To minister środowiska zdecyduje, ile trzeba będzie zapłacić. Wkrótce inwestorzy odetchną z ulgą. Wycinka ich nie zrujnuje. Przepisy w tej sprawie będą bowiem poprawione. W Sejmie toczą się intensywne prace nad trzema projektami nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, autorstwa PiS, PO i Nowoczesnej. Nikt nie ma jednak złudzeń, że uchwalona zostanie tylko nowela PiS. Pozostałe dwie trafią kiedyś do kosza. Sejm nie zdecydował się bowiem połączyć tych trzech projektów w celu wypracowania wspólnego rozwiązania. Zmiany wprowadzane przez posłów PiS dotyczą głównie wycinki na prywatnych posesjach. Mają one jednak przełożenie na inwestorów. Przewidują, że wycinkę na prywatnych posesjach będzie się zgłaszało w urzędzie gminy. Następnie jego pracownicy skontrolują nieruchomość. Sprawdzą w terenie, czy wycinka jest zasadna. Jeżeli nie będzie z ich strony sprzeciwu, drzewa będzie można usunąć- czytamy. Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.04.2017.).

 

"Nieruchomości…" zauważają w innym miejscu: "Najemcy chcą pracować w zielonych biurach". Większość nowo budowanych biurowców, to obiekty ekologiczne. 70 proc. wszystkich zielonych budynków w Polsce to właśnie biurowce. Ekologiczność jest jednym z podstawowych wymogów najemców. Deweloperzy odpowiadają na te oczekiwania. Nawet jeśli powstające biurowce nie mają tzw. zielonych certyfikatów, w jakimś stopniu spełniają wymagania ekologicznego budownictwa. Także właściciele modernizowanych budynków starają się potwierdzić, ze są one przyjazne środowisku. Eksperci oceniają, że zielone budownictwo staje się standardem. Niemal wszystkie nowo powstające budynki są budowane w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Deweloperzy potwierdzają to certyfikatami- czytamy. Więcej- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.04.2017.).

 

"Nieruchomości…" także krótko: 85 proc. inwestorów planuje przeznaczyć na zakup nieruchomości w 2017 r. przynajmniej tyle, co w 2016 r. 41 proc. jest skłonnych przeznaczyć nawet więcej. Warszawa jest szóstym najbardziej pożądanym miastem na listach inwestorów. Polska spada w rankingu z szóstego na siódme miejsce. Najlepszym miastem do inwestowania jest Londyn- wynika z badania intencji inwestorów w sektorze nieruchomości CBRE.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.04.2017.).

 

"Nieruchomości…" informują też: "Inwestycji dla kuracjuszy przybywa". Do Ciechocinka, Muszyny, Konstancina, Kołobrzegu czy Rabki przyjeżdżają nie tylko turyści, ale chorzy oraz kuracjusze. Inwestorzy muszą więc liczyć się z tym, że na nieco innych zasadach, aniżeli w typowej miejscowości turystycznej realizuje się tam inwestycje. O tym, co wolno, a czego nie wolno wybudować w uzdrowiskach, decydują przede wszystkim przepisy ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym i obszarach ochrony uzdrowiskowej. W tekście przypomniano, że 45 miejscowości na terenie całej Polski ma dziś status uzdrowiska. Z kolei 5 mld. złotych pochłonęły inwestycje w kurortach na terenie Polski w ostatnich dziesięciu latach. Szczegóły- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.04.2017.).

 

"Nieruchomości…" zamieszczają również tekst: "Duże miasta z nowymi galeriami". Dziś w budowie w całym kraju jest 21 centrów handlowych, o łącznej wielkości ponad 70 boisk piłkarskich- wynika z danych Polskiej Rady Centrów Handlowych. Ponownie to największe aglomeracje znalazły się na celowniku deweloperów centrów handlowych. W tym roku ponad 470 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowo- rozrywkowej trafi na rynek. Największe projekty realizowane są w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Gdańsku. W całym 2016 r. inwestorzy oddali do użytku 547 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej, z czego aż 75 proc. zostało ukończone w drugiej połowie roku. Było to jednak o 23 proc. mniej niż w roku 2015. Na uwagę zasługuje nie tylko powrót deweloperów do największych miast, ale także duże inwestycje związane z przebudową istniejących centrów handlowych, aby te starsze nie traciły na rzecz nowych lub tych odnawianych przez konkurencję. Coraz silniej widać trend rozbudowy i modernizacji istniejących galerii. Zdaniem ekspertów, to zjawisko będzie się umacniać. Centra oddane do użytku kilkanaście lat temu, leżące w bardzo dobrych lokalizacjach i z ugruntowaną pozycją na rynku, muszą dostosować swoją ofertę do potrzeb dzisiejszego klienta- czytamy. Więcej- na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.04.2017.).

 

"Prawo co dnia" informuje też: "Czynsz opłacony gotówką nie jest kosztem CIT". Transakcje powyżej 15 tys. zł muszą być uregulowane z rachunku. Inaczej firma nie odliczy wydatku od przychodu. Jeśli przedsiębiorca podpisał umowę najmu na czas określony, musi- w celu ustalenia, czy nie przekroczył limitu- sumować poszczególne płatności. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącej nowych przepisów o płatnościach bezgotówkowych. Chodzi o obowiązujący od 1 stycznia nakaz opłacania zakupów powyżej 15 tys. zł z konta bankowego. Przedsiębiorca, który tego nie przestrzega, nie zaliczy wydatku do powiatowych kosztów. Nowe przepisy budzą duże wątpliwości. Miała je także spółka z o.o., która działa na rynku nieruchomości. Planuje zawarcie umowy lokalu. Przewiduje ona miesięczne okresy rozliczeniowe i należne wynajmującemu wynagrodzenie. Spółka chce płacić za czynsz gotówką. Wyniesie ok. 10 tys. zł miesięcznie. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.04.2017.).

 

"Prawo co dnia" zauważa również: "Budowlanka rozliczy VAT tuż po robocie". Protokół odbiorczy nie decyduje o momencie wykonania usługi budowlanej- uznał NSA. Branża budowlana nie ma ostatnio dobrej passy, jeśli chodzi o rozliczanie VAT. Od nowego roku zmaga się z wątpliwościami, jak ma stosować odwrotne obciążenie. Ale to niejedyny problem. Od prawie dwóch lat trwa spór o to, co decyduje o momencie opodatkowania robót budowlanych. NSA właśnie wydał wyrok w tej sprawie. Nie ucieszy on firm. Zdaniem NSA to nie protokół odbiorczy przesądza, kiedy mają rozliczać VAT. Szczegóły- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.04.2017.).

 

"Gazeta Wyborcza" w dodatku "Dom" zamieszcza tekst: "Hossa na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze". W roku 2016 deweloperzy zanotowali rekordową sprzedaż. Duża podaż mieszkań sprawiła jednak, że mimo znaczącego popytu, ceny były stabilne lub tylko nieznacznie rosły. Bieżący rok zapowiada się podobnie, jednak już rok 2018 może przynieść widoczne schłodzenie koniunktury, związane ze wzrostem stóp procentowych oraz wygaszeniem programu "MdM". Takie wnioski płyną z najnowszego raportu przygotowanego przez Emmerson Evaluation. To kolejna edycja kompleksowego raportu na temat rynku mieszkaniowego w Polsce, przygotowanego przez ekspertów od wyceny nieruchomości. Raport przedstawia mediany cen transakcyjnych w największych polskich miastach i aglomeracjach, wskazuje najistotniejsze trendy na rynku mieszkaniowym oraz zawiera prognozy dotyczące rynku i poziomu cen. Jest oparty na ogromnej bazie ponad 60 tys. rzeczywistych transakcji dokonanych w 2016 r. Analizując mediany zamiast cen średnich oraz ceny transakcyjne zamiast ofertowych możemy uzyskać dokładny i rzeczywisty obraz rynku mieszkaniowego w różnych regionach kraju, a także lepiej i trafniej prognozować przyszłe zmiany- czytamy. Więcej- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 07.04.2017.).

 

Zobacz również