Piątek, 7 czerwca 2019
Pieniądze leżą na parkingach, Rzeczpospolita
Akcja kredytowa banków w 2019 r., Rzeczpospolita
Kredyty z 10- proc. wkładem własnym coraz popularniejsze, Rzeczpospolita
Wyjęte z firmy bez preferencji w PIT, Rzeczpospolita
Tajemniczy poślizg dewelopera, Rzeczpospolita
Mordor już nie tylko biurowy. Dzielnica zmienia oblicze, Rzeczpospolita
Nowa filozofia mieszkania zmienia także polski rynek, Rzeczpospolita
Inwestycje blokuje zaświadczenie, Rzeczpospolita
W magistratach coraz dłuższe kolejki po mieszkania, Rzeczpospolita
Katastrofa na rynku białych certyfikatów. Potrzebna szybka nowelizacja, Dziennik Gazeta Prawna
Większość świadectw straci ważność z końcem czerwca, Dziennik Gazeta Prawna
Więcej poniżej.
Piątkowa "Rzeczpospolita" w dodatku "Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe" odnotowuje: "Pieniądze leżą na parkingach". Na wynajmie miejsca postojowego można zarobić ok. 6 proc. To tyle, ile dają mieszkania, ale inwestycje są łatwiejsze. Sektor nieruchomości oferuje inwestorom nie tylko mieszkania i lokale usługowe. Ci z chudszym portfelem i bardziej ostrożni mają do wyboru stanowiska parkingowe i garaże. Najtańsze miejsca garażowe w dużych miastach to wydatek rzędu 15- 20 tys. zł. Na niektórych osiedlach stawki wynoszą i 40 tys. zł. Część deweloperów oferuje zniżki przy zakupie dwóch miejsc. Zwykle jednak taka promocja obowiązuje przy kupnie mieszkania. Inwestycja w miejsce garażowe może być jednak alternatywą dla zakupu mieszkania na wynajem- czytamy na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.06.2019.).
"Nieruchomości…" także krótko: "Akcja kredytowa banków w 2019 r.". W okresie od stycznia do marca banki w Polsce zawarły 50 600 umów kredytowych z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe, czyli o 2,13 proc. (1103 kredyty) mniej niż w IV kwartale 2018 r. Wartość udzielonych kredytów jednak wzrosła- wynika z ogólnopolskiego raportu o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości AMRON- SARFiN. Średnia wartość kredytu mieszkaniowego udzielonego w złotych wyniosła w I kwartale 269 156 zł- to wzrost o 1,95 proc. w porównaniu z kwartałem poprzednim. 66,17 proc. wszystkich nowych kredytów mieszkaniowych zostało udzielonych w największych polskich ośrodkach miejskich- odnotowano na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.06.2019.).
Uzupełnienie raportu stanowi rozmowa z Jackiem Furgą, prezesem AMRON- SARFiN, Centru Prawa Bankowego i Informacji. W tekście "Kredyty z 10- proc. wkładem własnym coraz popularniejsze" czytamy: Ponad 45 proc. nowo udzielonych kredytów to te, sięgające do 90 proc. wartości nieruchomości. Wyniki za I kwartał 2019 r. potwierdzają dobrą kondycję zarówno sektora bankowego w zakresie kredytów hipotecznych, jak również uczestników rynku: deweloperów oraz osób sięgających po kredyty na własne mieszkanie, lub kupujących mieszkanie na wynajem- czytamy także na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.06.2019.).
"Nieruchomości…" przypominają też: "Wyjęte z firmy bez preferencji w PIT". Do wynajmu nieruchomości wykreślonej z ewidencji środków trwałych nie ma zastosowania ryczałt. Opodatkowanie wynajmu budzi wiele kontrowersji. Podstawowym problemem jest to, kiedy najem przestaje być zwykłym zarządzaniem majątkiem prywatnym, a przeradza się w firmę. Jeszcze więcej wątpliwości wywołuje to, w jaki sposób najem powinien opodatkować ktoś, kto prowadzi jednoosobową firmę. O skali problemu świadczą częste spory dotyczące opodatkowania najmu, które trafiają do sądów administracyjnych. Kolejny został rozsądzony przez NSA. Tym razem na korzyść fiskusa. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.06.2019.).
"Nieruchomości…" zauważają też: "Tajemniczy poślizg dewelopera". Klucze do mieszkań przy ul. Kawczej w stolicy klienci mieli dostać rok temu. Wciąż czekają. Firma chowa głowę w piasek. Przeprowadzkę do nowego budynku na Pradze- Południe właściciele mieszkań zaplanowali na lato ubiegłego roku. Do oddania lokali w tym terminie, po podpisaniu umowy deweloperskiej, nie doszło. Umową została potwierdzona aktem notarialnym. Transakcja wydawała się stuprocentowo bezpieczna. Pieniądze za mieszkania trafiały, jak mówią klienci na otwarty fundusz powierniczy. Bank wypłacał firmie transze zgodnie z postępem robót. Więcej szczegółów- na czwartej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.06.2019.).
"Nieruchomości…" informują również: "Mordor już nie tylko biurowy. Dzielnica zmienia oblicze". Warszawski Służewiec został Mordorem przede wszystkim ze względu na panujący tam chaos komunikacyjny. W ciągu trzech dziesięcioleci dzielnica przeszła wielką metamorfozę, a budynki wyrastały jeden po drugim. Dziś kierunek jej rozwoju jest inny, a miejsce znów przechodzi zmianę. Tym razem taką, która sprawi, że pracownicy biurowców będą mogli poczuć się bardziej komfortowo. W sąsiedztwie korporacji zaczynają również wyrastać nieruchomości mieszkaniowe, a w planie są kolejne. Według ekspertów z firmy JLL, w latach 2019- 2021 na tym obszarze ma powstać blisko 4 tys. nowych lokali mieszkalnych. W planach jest także wyburzenie wybranych biurowców, w miejsce których powstaną nowoczesne osiedla- czytamy na piątej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.06.2019.).
W "Nieruchomościach…" znajdziemy także tekst: "Nowa filozofia mieszkania zmienia także polski rynek". Operatorzy mieszkań na wynajem, a nawet deweloperzy, poza dachem nad głową oferują dodatkowe usługi. Do naszego kraju coraz śmielej wkracza też nowy format: coliving. Mieszkanie w aglomeracji to już nie tylko cztery ściany. Kupcy i najemcy oczekują wartości dodanej. Na rynku pojawiają się więc nowe koncepty- colivingu czy mieszkań serwisowanych. Idea wspólnych przestrzeni do pracy bardzo dobrze przyjęła się w Polsce. Spółka Rent24, która niedawno weszła na nasz rynek jako operator coworków, zajmuje się także colivingiem. Poza prywatnymi pokojami dla "nomadów z duchem przedsiębiorczości", w budynkach Rent24 są przestrzenie wspólne: do spotkań, świętowania lub nawiązywania kontaktów podczas regularnie organizowanych wydarzeń. Firma kładzie nacisk na to, by budynek łączył różne funkcje, a jego bezpośrednie otoczenie spełniało potrzeby mieszkańców. Więcej szczegółów- na piątej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.06.2019.).
W "Nieruchomościach…" czytamy również: "Inwestycje blokuje zaświadczenie". W przyszłym tygodniu Sejm ma zdecydować, czy deweloperzy będą musieli zapewniać miejsca w szkołach publicznych. Specustawa mieszkaniowa nie działa. Tylko nieliczni inwestorzy na jej podstawie pod budowę budynków wielorodzinnych. Chce to zmienić Sejm. Zaproponował kontrowersyjne rozwiązanie, by deweloper nie musiał dostarczać zaświadczeń potwierdzających dostęp do placówek oświatowych dzieciom rodzin, które kupią mieszkanie w postawionym przez niego bloku. Inwestorzy chwalą nowe przepisy. Przeciwko ostro protestują jednak miasta. Skrytykował je także Senat. Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma rozstrzygnąć, jaki będzie ostateczny kształt nowych uregulowań. Więcej- na szóstej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.06.2019.).
"Prawo co dnia" zauważa natomiast: "W magistratach coraz dłuższe kolejki po mieszkania". Brakuje mieszkań komunalnych. Czas oczekiwania na nie to nawet 20 lat. Tymczasem w wielu miastach mieszkania stoją puste. Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport, jak gminy dbają o swoje zasoby mieszkaniowe. Izba objęła kontrolą 21 gmin, a w pozostałych samorządach przeprowadziła badania kwestionariuszowe. NIK interesowały lata 2015- I półrocze 2018 r. Z raportu wynika, że większość gmin nie zaspokaja potrzeb mieszkaniowych swoich mieszkańców. Rekordowy czas oczekiwania na lokal komunalny wynosił 20 lat. Tymczasem zasoby mieszkaniowe gmin się kurczą (łącznie o ok. 6,7 proc.). Dotyczy to głównie mieszkań komunalnych, które zostały sprzedane. Gminy starają się, choć często w ramach ograniczonych możliwości, zwiększać swój zasób mieszkaniowy, szczególnie o lokale socjalne- np. poprzez partycypację w kosztach budowy mieszkań spółdzielczych lub TBS- w zamian za udostępnienie na potrzeby gminy części lokali mieszkalnych, często o niższym standardzie. To jednak również nie wystarcza. Eksploatacja oraz utrzymanie lokali w należytym stanie technicznym zależą od możliwości finansowych gmin, na co wpływ w dużej mierze mają czynniki od nich niezależne. Jednym z nich jest problem z utrzymaniem w odpowiednim stanie technicznym wyeksploatowanej substancji mieszkaniowej. Więcej szczegółów- na 16 stronie głównego wydania.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 07.06.2019.).
"Tygodnik Gazety Prawnej" alarmuje: "Katastrofa na rynku białych certyfikatów. Potrzebna szybka nowelizacja". Spółdzielnie, zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy i gminy- wszyscy, którzy dokonali kosztownych termomodernizacji i mają w swoich portfelach tzw. białe certyfikaty przetargowe, apelują do rządu, premiera i posłów, aby doprowadzili do przedłużenia ich ważności. Ta kończy się bowiem już 30 czerwca. Jeżeli termin ten nie zostanie dotrzymany, to świadectwa efektywności energetycznej już następnego dnia staną się bezużytecznymi świstkami papieru, a ci, którzy w nie zainwestowali stracą- jak szacują- co najmniej pół miliarda złotych- czytamy w ramach wstępu na drugiej stronie "Tygodnika…".
(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 07.06.2019.).
W kolejnym tekście czytamy: "Większość świadectw straci ważność z końcem czerwca". Zarządcy budynków, którzy dokonali kosztownych termomodernizacji mogą stracić miliony złotych. Albo rząd im poda rękę, albo pójdą z interwencją do Komisji Europejskiej. Pół miliarda złotych- na tyle wyliczają wstępnie swoje straty podmioty, które w poprzednich latach dokonały termomodernizacji zarządzanych przez siebie nieruchomości, a następnie uzyskały białe certyfikaty przetargowe, czyli świadectwa efektywności energetycznej. Są wśród nich spółdzielnie mieszkaniowe, zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy i gminy. Większość z nich liczyła na odzyskanie części wydatków poniesionych na inwestycje zwiększające efektywność energetyczną z wpływów ze sprzedaży owych białych certyfikatów przetargowych podmiotom zobowiązanym (czyli np. firmom energetycznym). Tym bardziej że takie certyfikaty były silnie promowane jeszcze przez poprzedni rząd. Zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego "starą" ustawą o efektywności energetycznej z 15 kwietnia 2011 r.- odnotowano. Cykl tekstów o sytuacji posiadaczy białych certyfikatów- na 2- 6 stronie "Tygodnika…".
(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 07.06.2019.).