Piątek, 6 sierpnia 2021

¨Pożegnamy użytkowanie¨
¨Biura jeszcze długo będą firmom niezbędne¨
¨Trudno się rozstać z lokalem condo¨
¨Polska przyciąga magazynami, biurami i mieszkaniówką¨
¨Dobry system pozwala firmom budować wysokiej jakości portfele¨
¨Luksus od dewelopera: rezydencje, młyny, place, tężnie¨
¨Kredyty dostępne bardziej, niż prognozowano¨
¨Co dalej z wiatrakami na lądzie?¨
¨Zabytkowe kamienice przy ulicy Chrobrego 12 i 14 w Stargardzie mają zostać rozebrane. Będzie przetarg. Cena wywoławcza: 600 tysięcy złotych¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Hotelarze chcą być gotowi na IV falę, by uniknąć lockdownu¨. Branża wypoczynkowa czeka na przepisy i zasady, które pozwolą jej pracować jesienią. Choć z rządu napływają informacje, że ogólnopolski lockdown już raczej nam nie grozi, to poszczególne branże chcą się przygotować na możliwe obostrzenia. Hotelarze chcą dialogu z resortem zdrowia, by zawczasu przygotować reguły, które pozwolą im działać jesienią. Liczą na przepisy, które pozwolą im skutecznie weryfikować gości pod kątem szczepień. Dziś w hotelach może być zajętych 75 proc. miejsc- do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.08.2021.).

¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ w ¨Rz¨ informują natomiast: ¨Mało mieszkań od spółdzielni¨. W pierwszym półroczu spółdzielnie oddały do użytku w całej Polsce ok. 1,3 tys. mieszkań. Zaś deweloperzy- 60,5 tys. Oferta spółdzielczych mieszkań maleje z roku na rok. W ub.r. spółdzielnie oddały do użytku najmniej lokali w historii- niespełna 1,5 tys. na 222 tys. oddanych ogółem. Oznacza to 0,7 proc. udział w rynku. W 2019 r. oddanych przez spółdzielnie lokali było niewiele ponad 2,1 tys. To spadek rok do roku o niemal jedną trzecią. W szczycie poprzedniego boomu z lat 2007/2008 spółdzielnie dostarczały jeszcze ok. 8 tys. lokali rocznie. Przy tak małej podaży i ogromnym popycie mieszkania oferowane przez spółdzielnie natychmiast znajdują chętnych. Z danych GUS wynika, że w I półroczu spółdzielnie oddały w Polsce do użytkowania nieco ponad 1,3 tys. mieszkań. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.08.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Pożegnamy użytkowanie¨. Całkowita likwidacja użytkowania wieczystego nie wydaje się już tak skomplikowana jak jeszcze kilka lat temu. Wystarczy wola polityczna- pisze adwokat. Użytkowanie wieczyste należy zlikwidować- raz na jakiś czas podnoszą parlamentarzyści i przedstawiciele rządu. Fakt- wydaje się, że brak jest uzasadnienia dla jego dalszego funkcjonowania. Po pierwsze, zdezaktualizował się cel przyświecający jego wprowadzeniu 60 lat temu do polskiego porządku prawnego. Po drugie, brak jest ekonomicznego uzasadnienia dla oddawania gruntów w użytkowanie wieczyste, przez co praktycznie nie zawiera się nowych umów (chyba że w wyniku realizacji różnorakich roszczeń). Po trzecie, relacje pomiędzy właścicielami a użytkownikami wieczystymi w praktyce powodują wiele sporów, co w konsekwencji m.in. wpływa negatywnie na pewność obrotu. Z tych względów z aprobatą  przyjąć podjęcie przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii prac nad ustawą mającą na celu likwidację użytkowania wieczystego. Tym bardziej że gotowe rozwiązania wydają się leżeć na stole. Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.08.2021.).

¨Nieruchomości…¨ niżej informują też: ¨Biura jeszcze długo będą firmom niezbędne¨. Jesteśmy spokojni co do tego, że biura będą potrzebne. Chcemy je budować, wyzwaniem są długie procesy uzyskiwania pozwoleń- powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Jarosław Zagórski, dyrektor ds. rozwoju Ghelamco Poland. W rozmowie wskazuje, że nie jest znana odpowiedź na pytanie, kiedy ustabilizuje się rynek biurowy dotknięty skutkami pandemii. Dane rynkowe za I półrocze warto rozpatrywać w rozbiciu na kwartały: drugi wypada znacznie lepiej pod względem aktywności, co jest bardzo pozytywne i powinno przełożyć się na transakcje pod koniec tego czy na początku przyszłego kwartału. Pytany o docelowy model pracy i realne zapotrzebowanie na biura w tej sytuacji, rozmówca ¨Rz¨ odpowiada: Jesteśmy spokojni co do tego, że biura będą potrzebne. Zmieni się formuła i sposób użytkowania, ale to ewoluuje od zawsze. W tekście znajdziemy również informacje na temat The Bridge- kolejnej wieży, która powstaje w rejonie Ronda Daszyńskiego w Warszawie. W 2020 r. Ghelamco oddało tam ogromny kompleks The HUB, a wiosną br. The Warsaw UNIT.  Obiekty są praktycznie w pełni skomercjalizowane, to największy projekt w historii firmy. Przy czym to nie komercjalizacja była największym wyzwaniem w czasie covidu, tylko dokończenie tych inwestycji i doprowadzenie do pozwolenia na użytkowanie- w realiach, kiedy na budowie było kilkaset osób, a całe procedowanie przeniosło się z dnia na dzień do internetu- czytamy także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.08.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Trudno się rozstać z lokalem condo¨. W ofercie są tysiące nowych pokoi condo. Znalezienie chętnego na kilkuletni apartament nie jest zbyt łatwe. Koronawirus nie sparaliżował rynku condohoteli. Obiekty powstają i w górach, i nad morzem. W inwestycję wejść łatwo, ale jak z niej wyjść? Rynek wtórny w segmencie condo to na razie niewielka skala. Z prostej przyczyny- tam, gdzie operatorzy obiektów faktycznie płacą obiecane 7- 8 proc., żaden z klientów nie rezygnuje. Takie roczne zwroty są dziś bardzo atrakcyjne. Jeśli są problemy z wypłatami lub hotel jest w złej kondycji, lokali nie udaje się sprzedać. Lekkie ożywienie w sprzedaży lokali działających w condohotelach było widoczne w pierwszych miesiącach pandemii. Z raportu i analiz portalu InwestycjewKurortach.pl wynika jednak, że już po pierwszej fali pandemii w przypadku 52,4 proc. lokali (4 263 jednostki condo- pokój lub apartament) doszło do opóźnień w wypłacie zysków. A ponad 4 tys. inwestorów indywidualnych, czyli prawie połowa (49,8 proc.), otrzymało niższe czynsze, nawet wtedy gdy zapłacono je na czas. W wielu obiektach zyski wypłacono i są nadal płacone, ale np. zawieszono ich naliczanie na czas lockdownu, co przełożyło się na poziom rentowności. Z inwestycji condo wyjść niełatwo. Udaje się sprzedać lokal w dobrze działającym hotelu. Ale wobec tysięcy nowych pokoi condo, które są dziś w sprzedaży, znalezienie kupca na kilkuletni apartament wcale nie jest łatwe- odnotowano. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.08.2021.).

Niżej ¨Nieruchomości…¨ zamieszczają tekst pod hasłem: ¨Polska przyciąga magazynami, biurami i mieszkaniówką¨. 4,6 mld euro zainwestowano w nieruchomości komercyjne w naszym regionie Europy w I połowie 2021 r., w tym ponad 54 proc. w Polsce. Według szacunków firmy JLL w ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. inwestorzy ulokowali w nieruchomościach komercyjnych w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Węgrzech i Słowacji 4,6 mld euro. To o 28 proc. mniej niż w tym samym okresie ub.r. W całym 2020 r. wartość transakcji wyniosła 9,7 mld euro, o 32 proc. mniej niż w rekordowym 2019 r. Analitycy JLL są ostrożnymi optymistami- na wynik w II półroczu największy wpływ będą mieć sytuacja związana z rozwojem pandemii i podaż aktywów. Najwięcej pieniędzy popłynęło na polski rynek. Fundusze ulokowały tu 2,5 mld euro, o 14 proc. mniej rok do roku. Na celowniku inwestorów były przede wszystkim nieruchomości logistyczno- przemysłowe. Wartość inwestycji wyniosła 0,86 mld euro- to wynik o 28 proc. słabszy niż rok wcześniej, ale wciąż drugi w historii. Biura przyciągnęły 0,8 mld euro, co oznacza spadek o 38 proc., ale i 4 proc. powyżej średniej z dziesięciu lat. W nieruchomości handlowe zainwestowano 0,29 mld euro, o jedną trzecią mniej rok do roku. Warto wspomnieć o opiewającej na 29 mln euro inwestycji na rynku hotelowym, czyli nabyciu od syndyka warszawskiego Regenta przez PHN i PHH. Kwota jest relatywnie niewielka, ale to pierwsza transakcja na rynku hotelowym od końca 2019 r. Dalszy rozkwit przeżywa sektor living. Wartość transakcji, w większości forward (fundusze dopiero zamawiają budowę lokali u deweloperów), wyniosła 0,56 mld euro, czyli 14 razy więcej niż w tym samym okresie 2020 r. i ponad dwa razy tyle co w całym roku ubiegłym- czytamy również na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.08.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy z kolei tekst: ¨Dobry system pozwala firmom budować wysokiej jakości portfele¨. W Stanach 44 proc. gospodarstw domowych inwestuje w akcje REIT- ów- mówi Dominique Moerenhout, prezes ERPA. Od wielu lat trwa w Polsce próba wprowadzenia REIT- ów do porządku prawnego. Rozmówca ¨Rz¨ przypomina, że już 14 krajów europejskich wprowadziło taki model inwestowania w rynek nieruchomości, przynoszący korzyści ich obywatelom. Od 2000 r. obserwujemy silny rozwój REIT- ów we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Stworzyły one odpowiednie ramy w swoich porządkach prawnych dla ich funkcjonowania. Odnośnie polskiego projektu wprowadzenia REIT- ów prezes EPRA radzi, by słuchać rynku, oczekiwań inwestorów, a także czerpać z dobrych praktyk w innych krajach. REIT- y zawsze pozwalały inwestować w najszerszy wachlarz segmentów rynku nieruchomości, a ostatnia dekada jeszcze wzmocniła ten trend. Historycznie REIT- y zawsze miały silną pozycję w nieruchomościach biurowych, handlowych, budynkach mieszkalnych i logistycznych- czytamy. Pełny tekst rozmowy- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.08.2021.).

¨Nieruchomości…¨ informują też: ¨Luksus od dewelopera: rezydencje, młyny, place, tężnie¨. Do oferty trafiają kolejne mieszkania z wyższej półki. Są coraz bardziej eko. Niektóre budynki, wzorem biurowców, mają się starać o zielone certyfikaty. Teren z prawomocnym pozwoleniem na budowę w sercu Górnego Mokotowa kupiła firma Vinci Immobiler Polska. Wybuduje tu sześciokondygnacyjny apartamentowiec. Kondygnacje od pierwszej do piątej zajmie 31 mieszkań o powierzchni od 57 do 135 mkw. Na ostatnim piętrze powstaną dwa penthousy z tarasami. Budynek ma być gotowy w I kw. 2024 r. W Krakowie przy ul. Smoleńsk 33 Noble residence wybuduje austriacki deweloper. W budynku głównym i dwóch oficynach firma planuje 83 mieszkania od 25 do 190 mkw. Powstaną też dwa lokale usługowe, ogród z tężnią solankową, strefa relaksu z jacuzzi i sauną, sala fitness, siłownia i sala klubowa. Ceny apartamentów zaczynają się od 17 tys. za mkw. Więcej o powiewie mieszkaniowego luksusu- także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.08.2021.).

¨Rz¨ informuje w innym miejscu: ¨Kredyty dostępne bardziej, niż prognozowano¨. W tym roku sprzedaż hipotek może sięgnąć rekordowych 82 mld mld zł. Duże odbicie dotyczy też kredytów gotówkowych i ratalnych. Rośnie średnia wartość i długość finansowania. Biuro Informacji Kredytowej zaktualizowało swoją prognozę dotyczącą sprzedaży kredytów. Teraz eksperci BIK spodziewają się, ze wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych urośnie o 30 proc., gotówkowych o 25 proc., a ratalnych o 15 proc. Podniesiona prognoza oznacza, że w tym roku banki w Polsce udzielą hipotek wartych 82,1 mld zł, kredytów gotówkowych za 64,6 mld zł, a ratalnych za 16,8 mld zł. Do podniesienia prognoz ekspertów skłoniło udane pod względem sprzedaży I półrocze. Prognoza obarczone jest jednak niepewnością ze względu na pandemię i jej wpływ na gospodarkę. Banki z pewnością będą się przyglądać jakości spłacanych kredytów, szczególnie wysokokwotowych, skupiając uwagę na wymogach regulacyjnych. Zdaniem ekspertów można przyjąć, że wiele dziedzin gospodarki nauczyło się funkcjonować w zmiennych warunkach pandemii, co sprzyja pozytywnemu scenariuszowi na przyszłość. Hipoteki pobiły ostatnio trzy rekordy. W czerwcu sprzedaż pierwszy raz sięgnęła 7,8 mld zł (czwarty miesiąc z rzędu z wynikiem ponad 7,5 mld zł). Średnia wartość hipoteki wyniosła rekordowe 327,8 tys. zł (+16 proc. rok do roku), a poza tym łączne zadłużenie Polaków na nieruchomości po raz pierwszy w historii przekroczyło 500 mld zł.  Więcej szczegółów- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.08.2021.).

Niżej ¨Rz¨ zastanawia się: ¨Co dalej z wiatrakami na lądzie?¨. Po odwołaniu Anny Korneckiej z funkcji wiceministra rozwoju, pracy i technologii branża wiatrakowa straciła ważnego sojusznika. To Anna Kornecka zabiegała o to, by projekt nowelizacji ustawy, która ma odblokować rozwój lądowej energetyki wiatrowej, jak najszybciej trafił na agendę posiedzenia Rady Ministrów, a następnie pod obrady Sejmu. Projekt resortu rozwoju przewiduje przede wszystkim umożliwienie inwestorom stawiania wiatraków w bliższej odległości od zabudowań niż dotychczas. Ustawa z 2016 r. wprowadziła tzw. zasadę 10H, według której lądowe elektrownie wiatrowe mogą być lokowane w odległości od domów nie mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości wiatraka. W praktyce zablokowało to rozwój nowych projektów. Według nowych reguł zasada 10H zostanie zachowana, ale w szczególnych przypadkach o wyznaczeniu lokalizacji elektrowni wiatrowych będą mogły decydować gminy, jednak przy zachowaniu minimalnej odległości od zabudowań nie mniejszej niż 500 m. Inwestorzy, a wśród nich przedstawiciele przemysłu, czekają w blokach startowych, aby ruszyć z projektami wiatrowymi i zapewnić sobie dostęp do tańszego prądu. Fundacja Instrat oszacowała, że proponowane poluzowanie obostrzeń dotyczących stawiania farm wiatrowych pozwoli na ponad 25- krotne zwiększenie dostępności terenów pod inwestycje wiatrowe. Więcej szczegółów- także na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.08.2021.).

¨Głos Szczeciński¨ odnotował: ¨Zabytkowe kamienice przy ulicy Chrobrego 12 i 14 w Stargardzie mają zostać rozebrane. Będzie przetarg. Cena wywoławcza: 600 tysięcy złotych¨. Do 23 sierpnia br. w Urzędzie Miejskim w Stargardzie wywieszony jest wykaz nieruchomości do sprzedaży w drodze przetargu. To działki na stargardzkiej starówce, w rejonie ulic Kazimierza Wielkiego, Garncarskiej i Bolesława Chrobrego, niezabudowane oraz zabudowane budynkami do rozbiórki. Rozebrane mają być zabytkowe kamienice przy ul. Chrobrego 12 i 14. Ponad 10 lat temu, w lutym 2011 r., przy Chrobrego 16 wybuchł pożar. Mieszkanie na poddaszu doszczętnie spłonęło. W listopadzie 2016 r. rozpoczęło się wyburzanie tej kamienicy oraz przyległych do niej pomieszczeń gospodarczych na podwórzu. Wiosną 2017 r. miała ruszyć budowa przyległych kamienic nr 12 i 14. Jednocześnie rozpocząć się miała od podstaw budowa nowego budynku mieszkalnego. Miały powstać 23 nowe mieszkania wybudowane przez Stargardzkie TBS. Plany te nie zostały zrealizowane. W marcu tego roku mieszkaniec Stargardu zaalarmował redakcję, że z kamienicy przy ul. Chrobrego leci gruz na chodnik i zaparkowane auta. Potwierdzające ten fakt zdjęcia przekazano zarządcy budynku. W efekcie kamienica na rogu została zabezpieczona siatką. W kwietniu br. Stargardzkie TBS poinformowało, że budynki nie będą przebudowywane. -Stargardzie TBS nie będzie realizowało inwestycji na nieruchomościach przy ul. Chrobrego 12, 14 i 16. Będą one przedmiotem zbycia razem z sąsiednimi nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Miasta Stargard. Obecnie nieruchomości przygotowywane są do zbycia. Zakładamy, ze takie działanie umożliwi realizację rewitalizacji całego kwartału zabudowy ograniczonego ulicami Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Garncarską oraz kanałem Młyńskim- poinformowała spółka.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 05.08.2021.).

Zobacz również