Piątek, 5 styczeń 2024

„Rzeczpospolita” odnotowuje: „Mieszkanie na start. Tani kredyt nie dla wszystkich”. Nowy program „Mieszkanie na start” to jeszcze tańsze pożyczanie, ale bardziej wyselekcjonowanej grupy Polaków. Ministerstwo Rozwoju przedstawiło w czwartek  założenia nowego programu wsparcia  w zakupie własnego mieszkania, który będzie następcą „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”. Resort zakłada, że program „Mieszkanie na starty” zostanie wprowadzony w drugiej połowie 2024 r.  Jego wejścia w życie mają poprzedzić szerokie konsultacje społeczne- czytamy.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 05.01.2024.).

„Rz” zauważa też: „Sławomir Nitras: Jeszcze w tym roku rozwiążemy problem mieszkań dla turystów”. Przygotowanie ustawy regulującej tak zwany krótki najem jeszcze w tym roku zapowiedział na spotkaniu z samorządowcami minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Zadeklarował też poparcie w rozwiązywaniu innych problemów na jakie napotykają samorządy gmin odwiedzanych przez turystów. Nowy minister sportu i turystyki, Sławomir Nitras, spotkał się w środę z grupą samorządowców skupionych w Związku Gmin i Miast Morskich. To jego pierwsza taka narada od czasu powołania 12 grudnia. W spotkaniu wzięło udział około 40 przedstawicieli miast i miasteczek z pasa nadmorskiego, od Gdańska do Międzyzdrojów. Wśród nich prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, były prezydent Sopotu Jacek Karnowski, wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, liczni burmistrzowie i wójtowie. Samorządowcy przedstawili cztery problemy, których rozwiązania oczekują od władz państwa. Na liście znalazły się: uregulowanie zasad wynajmowania mieszkań turystom, uszczelnienie zasad pobierania opłat uzdrowiskowych i miejscowych, umożliwienie gminom liczącym niej niż 100 tysięcy mieszkańców pobierania od kierowców opłat za parkowanie w weekendy i wzmocnienie roli samorządów w zarządzaniu kąpieliskami morskimi. Najdłużej omawiany był pierwszy problem. Jak mówili samorządowcy, społeczny ruch dzielenia się mieszkaniami z turystami rozrósł się do rozmiarów „gigantycznego biznesu”. Są osoby prywatne i firmy, które wynajmują turystom dziesiątki i setki mieszkań. Przepisy nie nadążają za rozwojem tego zjawiska, cierpią na tym mieszkańcy miejscowości turystycznych, władze i lokalni przedsiębiorcy działający w sektorze usług noclegowych. Nitras zadeklarował, że zna problem, szczególnie irytuje go sytuacja, w której młodzi ludzie kupują pierwsze mieszkanie, zakładają rodzinę, po czym okazuje się, że za ścianą nie mają sąsiadów, ale imprezowiczów, bo mieszkanie jest wynajmowane przyjezdnym. Jego zdaniem przepisy powinny uwzględniać charakter lokali, tak, żeby korzystający z nich krótko, nie przeszkadzali lokatorom stałym. Zastanawia się wręcz nad sposobem wprowadzenia stref lub dzielnic przeznaczonych tylko dla jednego rodzaju lokatorów. Zauważył przy tym, że już wprowadzenie samego obowiązku rejestrowania każdego mieszkania wynajmowanego turystom, co proponuje właśnie Unia Europejska, spowoduje pewną dyscyplinę. Być może nawet niektórzy właściciele mieszkań wycofają się z krótkiego najmu i swoje mieszkania przeznaczą na długi najem, a to z kolei spowoduje pozytywny skutek w postaci spadku cen na rynku i zachęcenie młodych ludzi do pozostania w rodzinnych miastach.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 05.01.2024.).

„Rz” zauważa też: „Inflacyjny szok na koniec roku. GUS podał najnowsze dane”. Wskaźnik cen konsumpcyjnych, główna miara inflacji w Polsce, wzrósł w grudniu o 6,1 proc. rok do roku, najmniej od września 2021 r., po 6,6 proc. w poprzednich dwóch miesiącach. Ekonomiści w większości spodziewali się minimalnego spadku inflacji. Jak obliczył wstępnie GUS (szczegółowe dane poda w połowie miesiąca), wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w grudniu o 6,1 proc. rok do roku po zwyżkach o 6,6 proc. w październiku i listopadzie. Ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści przeciętnie szacowali, że inflacja wyhamowała tylko nieznacznie, do 6,5 proc. rocznie. Spośród 22 uczestników (zespołów analitycznych i indywidualnych ekonomistów) tej ankiety tylko trzech liczyło się z wynikiem na poziomie 6,2 proc. lub niższym- czytamy.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 05.01.2024.).

„Rz” w dodatku „Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe” zastanawia się: „Nowy tani kredyt dla singli?”. Zawieszony program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” ma być zastąpiony w lipcu nowym kredytem „na start”. Jak wpłynie na rynek mieszkań? Potencjalny wpływ nowego programu kredytowego na rynek nieruchomości ocenili eksperci portalu RynekPierwotny.pl, zastrzegając, że prace nad nim dopiero się zaczynają, więc na ostateczne oceny jest za wcześnie.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 05.01.2024.).

„Rz” zauważa też: „Budowa wspólnego domu na działce żony nie pozbawiła męża ulgi w PIT”. Prawo do ulgi mieszkaniowej nie zależy od zawarcia umowy rozszerzającej wspólność ustawową małżeńską przed upływem trzyletniego okresu na wydatkowanie pieniędzy na własny cel mieszkaniowy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uwzględnił skargę podatnika, któremu fiskus odmówił tzw. ulgi mieszkaniowej.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 05.01.2024.).

„Gazeta Wyborcza” informuje z kolei: „Fliperzy odkrywają nowy biznes w nieruchomościach w Warszawie. Przypomina dziką reprywatyzację”. Skupują nawet najmniejsze udziały w mieszkaniach. To przywołuje najgorsze wspomnienia z całkiem nieodległej przeszłości- czytamy na łamach „Gazety”.

(Źródło: „Gazeta Wyborcza”– 05.01.2024.).

Zobacz również