Piątek, 5 marzec 2021

¨Fiskus daje ulgę na walkę ze smogiem¨
¨Sprawdź, czy kupiłeś materiał z listy¨
¨Korzystne zasady rozliczenia finansowania¨
¨Zabytkowa nieruchomość też ma zapewnić dojazd¨
¨Oddanie obiektu do użytkowania w czasie epidemii¨
¨Scenariusze dla mieszkaniówki¨
¨Starsze biurowce nie oddają pola¨
¨Powolny powrót do normalności¨
¨Ulga przy samowoli to wyjątek¨
¨Służebność przesyłu alternatywą dla własności gruntowej¨
¨Koniec z castingami na najemców. Czynsze będą bardziej stabilne¨
¨Możliwy jednocyfrowy wzrost cen działek¨
¨Co kusi inwestora, czyli bitwa o działki¨
¨Pandemia nie zatopiła gruntów inwestycyjnych¨
¨Nowy patent na mieszkania¨
¨Marzec to czas na rozliczenia środowiskowe¨
¨Pilnie potrzeba uchwały krajobrazowej. Sygnały z różnych stron płyną do prezydenta¨
¨Zróbmy porządek z chaosem¨
¨Oficyny jeszcze poczekają?¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ całą kolumnę poświęca kwestii dofinansowania wymiany źródeł ciepła. W Tekście otwierającym- ¨Fiskus daje ulgę na walkę ze smogiem¨ czytamy: Kto docieplił dom lub wymienił piec, może odliczyć do 53 tys. zł Małżonkom przysługuje podwójny limit- 106 tys. zł, jeśli oboje są właścicielami budynku. Poniosłeś w 2020 r. wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, np. na remont domu? Sprawdź, czy przysługuje ci ulga termomodernizacyjna. Została wprowadzona w 2019 r. W rozliczeniu za 2020 r. podatnicy skorzystają z niej po raz drugi, jeśli spełnią odpowiednie warunki- to w ramach wstępu. Obok ¨Rz¨ przypomina: ¨Sprawdź, czy kupiłeś materiał z listy¨. Podatnik korzystający z ulgi termomodernizacyjnej może odliczyć wydatki na zakup towarów i usług wskazanych w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018 r. Można sfinansować je kredytem. Wyżej czytamy: ¨Korzystne zasady rozliczenia finansowania¨. Kto otrzymał zwrot wydatków na termomodernizację, nie składa korekty, ale dolicza go do bieżących dochodach- przypomina starszy konsultant w dziale doradztwa prawnopodatkowego PwC. Wszystkie teksty- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.03.2021.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa w innym miejscu: ¨Zabytkowa nieruchomość też ma zapewnić dojazd¨. Ustanowienie służebności drogi koniecznej na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków układu urbanistycznego nie wymaga pozwolenia konserwatora. To sedno najnowszej uchwały Sądu Najwyższego. Wydając wyrok w omawianej sprawie SN zwrócił uwagę na znaczenie konstytucyjnie chronionego prawa własności, do którego należy także prawo dostępu do drogi publicznej, aby ta własność była w peł ni wykorzystana. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.03.2021.).

Kolejny dodatek ¨Rz¨¨Biznes w czasie pandemii¨ zamieszcza tekst: ¨Oddanie obiektu do użytkowania w czasie epidemii¨. Wymóg uzyskania pozwolenia na użytkowanie obowiązuje aktualnie tylko w odniesieniu do inwestycji zrealizowanej w warunkach samowoli budowlanej oraz z istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego. Więcej szczegółów odnośnie przepisów, które reguluje specustawa covidowa- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.03.2021.).

¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ w ¨Rz¨ kreślą natomiast ¨Scenariusze dla mieszkaniówki¨. Mocny popyt przy ograniczonej podaży lokali to przepis co najmniej na stabilizację cen. Czy może być taniej? Pandemia nie przewróciła rynku mieszkaniowego, który trafił pod lupę zespołów analitycznych PKO BP i BOŚ. Branży deweloperskiej będzie sprzyjać utrzymujący się popyt na lokale, ale według analityków spodziewany popyt konsumpcyjny należy określić jako umiarkowany. Z kolei niskie stopy procentowe i relatywnie wysoka inflacja zachęcają do lokowania w nieruchomości. Deweloperów dotyka z kolei przedłużający się proces procedur administracyjnych i mała dostępność gruntów do szybkiej zabudowy. Eksperci BOŚ oczekują w tej sytuacji kilkuprocentowego wzrostu cen mieszkań, a więc w tempie mniejszym niż przed pandemią. Radykalne obniżenie stóp procentowych iw zrost cen nieruchomości spowodowały automatyczny spadek oczekiwań właścicieli mieszkań co do zwrotu z najmu. Czynsze, które dla inwestorów są nośnikiem wartości mieszkania, spadły o 8- 15 proc. w największych miastach Polski, a najemcę nie jest już tak łatwo pozyskać. Więcej odnośnie scenariuszy dla rynku mieszkań- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.03.2021.).

¨Nieruchomości…¨ informują też: ¨Starsze biurowce nie oddają pola¨. Po nowoczesne technologie sięgają nie tylko powstające dziś budynki. Starsze modernizują się na potęgę. Są też coraz bardziej eko. Warunki dyktują najemcy. Okres pandemii otworzył przed właścicielami biurowców dodatkowe możliwości. Przeprowadzenie modernizacji przy znacznym obłożeniu budynku było uciążliwe dla najemców, a czasem wręcz niemożliwe. Wiele firm wykorzystało więc czas zdalnej pracy na modernizację większych powierzchni. Odnawiane są elewacje, systemy klimatyzacyjne i wentylacyjne. Pandemia przekonała wielu sceptyków, że nowe technologie to nie tylko chwilowa moda, ale i realne wsparcie dla właściciela i najemców, wypływając na bezpieczeństwo i optymalizację kosztów najmu. Szczegóły- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.03.2021.).

Obok w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Powolny powrót do normalności¨. Nie wszystkie branże mogą pozwolić sobie na pracę zdalną. Za rok, dwa lata, przy rozwoju medycyny, wrócimy do świata biznesowego, jaki znaliśmy jeszcze w lutym 2020 r.- mówi Piotr Kaszyński, partner zarządzający w firmie doradczej Cresa Polska. Zauważa, że można zaobserwować ożywienie. Coraz więcej pracowników powoli pojawia się w biurach- z różnych powodów, głównie biznesowych. W 2020 r. widzieliśmy spadek wartości inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce o jedną trzecią wobec rekordowego 2019 r. Rozmówca ¨Rz¨ ocenia, że należy spodziewać się dalej kontynuacji spadkowego trendu. Wciąż rynek logistyczno- przemysłowy będzie liderem, natomiast na rynku biurowym mamy moment zastanowienia, czy obecne czynsze są do utrzymania i jak będzie wyglądać kwestia pustostanów i opłat eksploatacyjnych. Więcej- także  na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.03.2021.).

¨Nieruchomości…¨ przypominają też: ¨Ulga przy samowoli to wyjątek¨. Konieczność ponoszenia bieżących kosztów związanych z prowadzonym gospodarstwem domowym czy rolnym nie stanowi wystarczającej podstawy do umorzenia opłaty legalizacyjnej. Obecnie nie ma już wątpliwości, ze właściciel nieruchomości, który dopuścił się samowoli budowlanej, może się starać o ulgę w spłacie tzw. opłaty legalizacyjnej. Trzeba jednak pamiętać, że jej przyznanie nie jest automatyczne. Przypomniał o tym NSA w wyroku z 22 grudnia 2020 r. Szczegóły- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.03.2020.).

¨Nieruchomości…¨ informują również: ¨Służebność przesyłu alternatywą dla własności gruntowej¨. Wykorzystanie przestrzeni nad torami jest dziś mocno utrudnione. Wymaga stosowania prawniczej ekwilibrystyki. Po prawie dekadzie powracają prace nad wprowadzeniem w Polsce prawa własności warstwowej. Chodzi o umożliwienie wyodrębnienia własności przestrzeni nad lub pod ziemią, niezależnie od własności czy prawa użytkowania wieczystego gruntu. Warto jednak przypomnieć, że nie tylko własność warstwowa jest rozwiązaniem. Jest dużo prostszy sposób- wystarczy odpowiednio znowelizowana służebność przesyłu- czytamy w ramach wstępu. Więcej- także na  trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.03.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Koniec z castingami na najemców. Czynsze będą bardziej stabilne¨. PRS wyznaczy nowe standardy na rynku wynajmu- mówi Tom Leach, dyrektor w firmie doradczej Leach&McGuire. Fundusz Heimstaden Bostad kupił od Marvipolu ponad 600 mieszkań. U nas transakcja robi wrażenie, ale na Zachodzie inwestorzy instytucjonalni kupują tysiące mieszkań. Jak przypomina rozmówca ¨Rz¨, typowa jednorazowa transakcja tego typu na rynku w USA to ok. 500 mieszkań, o średniej wartości ok. 100 mln dolarów. Trzeba jednak przyznać, że w takim kraju jak Wielka Brytania buduje się rocznie ok. 50 tys. mieszkań w modelu PRS- instytucjonalnego najmu mieszkań. Na polskim rynku obecnie Warszawa budzi największe zainteresowanie, ale wkrótce podążą za nią inne duże miasta. Nie wyklucza się Katowic i Łodzi, które generują największe zyski. Widać duże zainteresowanie kapitału niemieckiego, francuskiego, holenderskiego, fińskiego, duńskiego, izraelskiego, brytyjskiego, amerykańskiego, a nawet australijskiego. Jak dalej czytamy, większa podaż zapewni większą przejrzystość rynku. PRS pomoże też wyznaczyć standardy profesjonalnych umów, procedur kontroli najemców, przechowywania depozytów i bieżącego zarządzania nieruchomościami. Efekt jest taki, że czynsze będą bardziej stabilne, a stawki prawdopodobnie wzrosną wraz z roczną inflacją. W przeszłości zbyt często słyszeliśmy o castingach najemców organizowanych przez właścicieli, by zobaczyć, kto zapłaci najwięcej. To się skończy, bowiem PRS skupi się na podpisaniu umowy z najemcą na dłuższy czas, z uczciwym czynszem- czytamy na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.03.2021.).

W kolejnym dodatku ¨Rz¨¨Tereny inwestycyjne¨ odnotowano: ¨Możliwy jednocyfrowy wzrost cen działek¨. Ziemia, na której można od razu budować, jest na wagę złota. Eksperci spodziewają się wzrostu cen. O dużym niedosycie terenów inwestycyjnych mówi ekspertka CBRE. Powodów jest kilka: brak planów zagospodarowania, przedłużające się procedury dotyczące uzgodnień i pozwoleń na budowę, ale też duży popyt generowany przez deweloperów mieszkaniowych i magazynowych. Jaki będzie rok na rynku gruntów inwestycyjnych? Cytowana w tekście ekspertka jest zdania, że przy małej obecnie podaży gruntów nie należy oczekiwać spektakularnych transakcji. Według niej będziemy obserwować stały, pewnie jednocyfrowy wzrost cen działek. Wielu deweloperów wraca do projektów przeanalizowanych już w przeszłości. Parametry transakcji, które niegdyś nie były atrakcyjne, stają się atrakcyjne teraz- czytamy na pierwszej stronie dodatku. Znajdziemy tu kolejne teksty pod hasłem: ¨Co kusi inwestora, czyli bitwa o działki¨. Szukając gruntów firmy zwracają uwagę nie tylko na lokalizację i infrastrukturę, ale i na korzyści podatkowe oraz pakiety ekonomiczne. Niżej czytamy: ¨Pandemia nie zatopiła gruntów inwestycyjnych¨. Rynek terenów pod inwestycje radzi sobie bardzo dobrze. Nie słabnie popyt na ziemię pod parki magazynowe i osiedla. Są chętni na działki i biurowce. Całość tekstów- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.03.2021.).

¨Prawo co dnia¨ informuje z kolei: ¨Nowy patent na mieszkania¨. Droga do własnego lokalu tych, których nie stać na kredyt, ma być łatwiejsza dzięki społecznym inicjatywom mieszkaniowym. Zaczynają obowiązywać ułatwienia dla inwestycji budowlanych, zwłaszcza tych prowadzonych w celu zwiększenia dostępności tanich mieszkań na wynajem. Nowe rozwiązania mają służyć wspieraniu osób niezamożnych, aby poprawić ich sytuację mieszkaniową. Od 5 marca obowiązują niektóre przepisy ustawy z 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Ustawa ta wprowadza wiele zmian w 24 aktach prawnych, szczególnie tych, które regulują kwestie mieszkalnictwa społecznego, w tym komunalnego. Po zmianach w przepisach ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali granty z programu Budownictwa Socjalnego i Komunalnego (BSK) będą przyznawane również na remont bezużytecznych z uwagi na stan techniczny lokali. Dotychczasowe Towarzystwa Budownictwa Społecznego zostają zastąpione społecznymi inicjatywami mieszkaniowymi (SIM), realizowanymi przez samorządy ze wsparciem z Funduszu Dopłat. W inwestycji mieszkaniowej SIM samorządy mogą korzystać z potencjału Krajowego Zasobu Nieruchomości- czytamy na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.03.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ w ¨Poradniku Gazety Prawnej¨ przypomina z kolei: ¨Marzec to czas na rozliczenia środowiskowe¨. Pomimo epidemii nie ma w tym roku taryfy ulgowej: terminy składania sprawozdań i uiszczania opłat za korzystanie ze środowiska, opłat produktowych i innych tego typu danin nie zmieniły się. Do 31 marca powinni zatem rozliczyć się przedsiębiorcy wprowadzający do atmosfery pyły lub gazy, a także składujący odpady czy emitujący gazy cieplarniane. Przy czym muszą nie tylko złożyć odpowiedni wykaz do marszałka województwa w zakresie korzystania ze środowiska, lecz także wnieść opłatę roczną. Piątkowe wydanie ¨Poradnika…¨ podpowiada więc, jak złożyć sprawozdania za 2020 r. oraz jak wyliczyć należne opłaty.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 05.03.2021.).

¨Głos Szczeciński¨ zauważa: ¨Pilnie potrzeba uchwały krajobrazowej. Sygnały z różnych stron płyną do prezydenta¨. Po głośnej sprawie przemalowania na czerwono parterowego pawilonu kamienicy przy pl. Zgody w Szczecinie, wraca kwestia uchwały krajobrazowej, nad którą miasto pracuje od wielu lat. Konserwator zabytków, radni, lokalni aktywiści ubiegają się o szybkie podjęcie i załatwienie tematu. ¨Głos¨ przypomina, że z pierwszą wersją uchwały krajobrazowej mieszkańcy mogli się zapoznać już w 2016 r. Do tej pory to tylko projekt. Szczegóły- na piątej stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 05.03.2021.).

¨Kurier Szczeciński¨ obszerniej: ¨Zróbmy porządek z chaosem¨. Temat szczecińskiej uchwały krajobrazowej powraca zazwyczaj przy okazji estetycznych skandali. Ostatnio dokument został ponownie wywołany do tablicy za sprawą czerwonokrwistej elewacji pawilonu przy pl. Zgody oraz reklamy, która zasłania detale architektoniczne kamienicy. Dzięki presji mieszkańców, miejskiego konserwatora zabytków i lokalnych aktywistów właściciel pawilonu przy pl. Zgody w ciągu zaledwie dwóch dni przywrócił pierwotny kolor elewacji. Wielu mieszkańców zwróciło również uwagę na reklamę, która stoi na dachu pawilonu zasłaniając detale architektoniczne kamienicy. W wyniku tych ostatnich wydarzeń miejski konserwator zabytków zaapelował do radnych, aby ci przyjęli projekt uchwały krajobrazowej, który od kilku lat czeka na uchwalenie. Jak dalej czytamy, wydawać by się mogło, że uchwała ta w Szczecinie nie jest traktowana poważnie. To dokument, który ma za zadanie zwalczać ¨szyldozę¨, pstrokaciznę, ¨pastelozę¨ i inne mankamenty w miejskiej przestrzeni. Najnowsza wersja projektu pochodzi z 2017 r. Uchwała powinna być także dodatkowym narzędziem, które oczyści miasto z reklam legalnych, zaśmiecających przestrzeń Szczecina. Więcej- na pierwszej i trzeciej stronie ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 05.03.2021.).

¨Kurier¨ zastanawia się w innym miejscu: ¨Oficyny jeszcze poczekają?¨. Tylko jedna firma złożyła ofertę w przetargu, jaki rozpisał STBS na przebudowę i rozbudowę trzech oficyn przy ul. B. Śmiałego 34, 35, 36 w kwartale zabudowy na szczecińskim Turzynie. Ta w dodatku opiewa na kwotę o kilka milionów złotych wyższą niż zaplanowany wydatek na ten cel. Niewykluczone więc, że postępowanie zostanie unieważnione. A budynki poczekają na publikację kolejnego ogłoszenia o ponownym przetargu z nowym terminem na poszukiwanie wykonawcy ijego efekty. Zamawiający STBS zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia kwotę 12 907 425 zł brutto. Spółka HD Construction ze Szczecina skalkulowała całe przedsięwzięcie na  17 428 000 zł, deklarując 5- letnią gwarancję i realizację projektu w zakładanym przez inwestora terminie 660 dni od przekazania placu budowy. Na przebudowę tych trzech oficyn w kwartale nr 33, STBS zabezpieczył środki własne z Funduszu Dopłat (dotacja dla Gminy Miasta Szczecin z BGK), pożyczki finansowej z EBI. Termin zakończenia prac zakładany był na kwiecień 2023 r. Najprawdopodobniej harmonogram trzeba będzie jednak zweryfikować. Trudno bowiem się spodziewać, że nagle STBS znajdzie dodatkowe 4, 5 mln zł, by zwiększyć budżet do kwoty, jaką zaproponował jedyny potencjalny wykonawca- czytamy na ostatniej stronie ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 05.03.2021.).

Zobacz również