Piątek, 5 czerwca 2020
¨Drewniany taras to nie wiata, tylko część budynku¨
¨Biuro bezpieczne jak dom¨
¨Quasi- mieszkania Polaków¨
¨Wsparcia dezynfekcji nie będzie¨
¨Wakacje w Polsce będą w tym roku drogie¨
¨Rosną portfele mieszkań na wynajem nad Wisłą¨
¨Ten rok przyniesie branży straty¨
¨Sprzedaż M nie zawsze z PIT¨
¨Jak bezpiecznie kupić grunt pod daczę¨
¨Własny kawałek ziemi w mieście¨
¨Komornik zamiast mieszkania¨
¨Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy¨
¨Deweloperzy oferują promocje. Na obniżki cen raczej nie liczmy¨
Więcej poniżej.
¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ przypomina: ¨Drewniany taras to nie wiata, tylko część budynku¨. Rozbudowa domu wymaga pozwolenia na budowę, inaczej inspektor budowlany może wstrzymać prace. Drewniany taras posadowiony na ośmiu słupach i dobudowany do parterowego budynku mieszkalnego był już w końcowym stadium realizacji. Inspektor nadzoru budowlanego wstrzymał jednak roboty. W trybie art. 48 prawa budowlanego nałożył na inwestorów obowiązek przedłożenia dokumentów wymaganych do legalizacji samowoli budowlanej. Sprawę rozpatrywał ostatecznie WSA, który podzielił ocenę nadzoru, że taras z zadaszeniem to nie wiaty. Taras został przy tym powiązany funkcjonalnie z istniejącym budynkiem mieszkalnym. A to, że w wyniku dobudowania tarasu nastąpiła rozbudowa budynku nie pozwala uznać wykonanych robót za przebudowę, tylko za rozbudowę, co wymaga pozwolenia budowlanego, stwierdził sąd, oddalając skargę. Więcej- na 11 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.06.2020.).
Dodatek ¨Rz¨– ¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ zauważa z kolei: ¨Biuro bezpieczne jak dom¨. Tylko świeże powietrze z klimatyzacji, ozonowanie pomieszczeń, filtry jak w sali operacyjnej, aplikacji oprowadzające po budynku. Tak się pracuje w nowych warunkach. Innowacyjne rozwiązania technologiczne, dzięki którym biurowce mogą przechodzić w tzw. tryb pandemii, wprowadza Ghelamco. Klimatyzacja wykorzysta wyłącznie świeże powietrze, uniemożliwiając rozprzestrzenianie się wirusa po biurowcu. W stołecznych budynkach Ghelamco- Warsaw Hub i Warsaw Unit- zainstalowane zostaną lampy UV. Zapewnią dezynfekcję, czytamy w ramach wstępu- na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.06.2020.).
W ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy również tekst: ¨Quasi- mieszkania Polaków¨. Większość nowych lokali nie spełnia do końca warunków mieszkania- mówi w programie ¨#RZECZoNIERUCHOMOSCIACH¨ Zbigniew Maćków, architekt, właściciel Maćków Pracownia Projektowa. Jego zdaniem podczas przymusowego zamknięcia zauważyliśmy, że większość naszych mieszkań- tych nowych, budowanych w ostatnich dwóch- trzech dekadach- nie spełnia do końca warunków mieszkania. Pogubiliśmy się podczas kupna lokalu, kierując się kryterium ceny, czasem lokalizacji. Mieszkania są zasadniczo za małe, skrojone nie na własne potrzeby, ale na tzw. zdolność kredytową. Bardzo drastycznie wychodzi to w czasie pandemii. Więcej- także na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.06.2020.).
Wiceminister rozwoju Robert Nowicki zapowiada w kolejnym tekście: ¨Wsparcia dezynfekcji nie będzie¨. To jasny przekaz dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Resort pracuje natomiast nad ulgą mieszkaniową w PIT. Ma być to wsparcie dla osób do 35. roku życia, które kupują na kredyt swoje pierwsze mieszkanie. Jej wysokość będzie zależeć od wielkości rodziny i wysokości kosztów w budownictwie na mkw. Im więcej dzieci, tym wyższa ulga. Ministerstwo proponuje w ten sposób nowe komplementarne rozwiązania, które pobudzą rynek mieszkaniowy. Pracuje też nad projektem dotyczącym Społecznych Agencji Najmu. Na pytanie, czy SAN będą uzupełnieniem pakietu mieszkaniowego zawierającego wsparcie dla gmin oraz TBS, rozmówca ¨Rz¨ odpowiada: Oprócz dofinansowania budynków komunalnych i ich remontów, wsparcia TBS- ów, grantów na infrastrukturę na rynku mieszkaniowym będzie też miejsce na SAN. Podmioty tego typu będą tworzone przez organizacje pożytku publicznego współpracujące z samorządami. Pełny tekst rozmowy- na drugiej stronie dodatku ¨Nieruchomości…¨.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.06.2020.).
W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy też: ¨Wakacje w Polsce będą w tym roku drogie¨. Kurorty szykują się do sezonu. Mają nadzieję, że dzięki niemu odrobią chociaż część strat spowodowanych przez pandemię. Ceny są jednak wysokie. W połowie czerwca mają ruszyć uzdrowiska. Widać wzrost zainteresowania samodzielnymi apartamentami wakacyjnymi z aneksami kuchennymi oraz domkami. Ale spore zainteresowanie jest też w hotelach, również tych dużych. Większe zainteresowanie i wyższe ceny notują obiekty nadmorskie, taniej jest w górach czy nad jeziorami czy w agroturystyce. Więcej- także na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.06.2020.).
¨Nieruchomości…¨ w innym miejscu informują obszernie: ¨Rosną portfele mieszkań na wynajem nad Wisłą¨. Eiffage szuka sojusznika do stworzenia zasobu prawie 3 tys. lokali, plan Atrium to zgromadzenie 5 tys. mieszkań, Echo buduje platformę z 7,5 tys. jednostek, a ambicje TAG i Vantage to nawet 10 tys. Na rynek instytucjonalnego najmu w Polsce wchodzą kolejni gracze. Zdaniem analityków spowolnienie może skłonić deweloperów do częstszej współpracy z inwestorami instytucjonalnymi. Eiffage Immobiliser Polska, deweloper i generalny wykonawca zapowiedział budowę portfela 2,75 tys. lokali w pięciu aglomeracjach nad Wisłą. Spółka chce być wyłącznym producentem mieszkań do portfela i szuka partnera inwestycyjnego do pierwszego etapu planu, czyli budowy 543 mieszkań na warszawskim Mokotowie. Projekt ma zostać oddany w I kwartale 2023 r. W trakcie budowy dużego zasobu mieszkań na wynajem jest platforma Resi4Rent, jako joint venture amerykańskich inwestorów i z 30- proc. udziałem giełdowego dewelopera- Echo Investment. W zeszłym roku do portfela trafiły pierwsze lokale: we wrześniu 302 we Wrocławiu, w listopadzie 219 w Łodzi. Poziom najmu sięga obecnie odpowiednio 76 i 66 proc. Docelowo zasób Resi4Rent ma liczyć 7,5 tys. lokali do 2024 r. Trudno szacować, jak pandemia zmieni rynek pierwotny. Pierwsi deweloperzy mówią o sprzedaży w kwietniu i maju o 20- 30 proc. niższej od średniej w miesiącach poprzedzających lockdown. Być może sytuacja związana z koronawirusem będzie determinowała zmianę modelu biznesowego części deweloperów i skierowanie oferty do inwestorów instytucjonalnych. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.06.2020.).
¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również kolejny tekst pod hasłem: ¨Ten rok przyniesie branży straty¨. Wychodzenie centrów handlowych z trudnej sytuacji zajmie lata- mówi Tomasz Trzósko, nowy prezes EPP. W jego ocenie, o ile dużo się mówi o trudnej sytuacji najemców, o tyle wciąż bardzo rzadko porusza się temat problemów właścicieli centrów. Lockdown spowodował, że w sposób administracyjny ich przychody zostały mocno zmniejszone. Rozmówca ¨Rz¨ zauważa, że z trudnej sytuacji branża będzie wychodzić przez lata. Szczegóły rozmowy- na czwartej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.06.2020.).
W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Sprzedaż M nie zawsze z PIT¨. Osoby, które przez kryzys zostaną zmuszone do sprzedaży ze stratą niedawno nabytego domu czy mieszkania, nie muszą bać się fiskusa. Pandemia koronawirusa i wywołana nią recesja powoli zaczyna się przekładać także na rynek nieruchomości. Tąpnięcie w branży najmu krótkoterminowego, widmo utraty zarobków czy pracy może wymusić sprzedaż własnego M. Taka transakcja nie zawsze będzie obojętna podatkowo. Warto więc znać podstawowe zasady opodatkowania obrotu nieruchomościami prywatnymi w Polsce, czytamy w ramach wstępu- także na czwartej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.06.2020.).
¨Prawo co dnia¨ zamieszcza z kolei poradnik dotyczący sprzedaży działek letniskowych. W tekście wprowadzającym- ¨Jak bezpiecznie kupić grunt pod daczę¨ odnotowuje: Własną działkę rekreacyjną chcą mieć teraz niemal wszyscy, Ci, których na to stać i znadją odpowiednią- inwestują. Powinni sprawdzić wcześniej, za co płacą. Mamy w ostatnich tygodniach boom na działki rekreacyjne. To efekt pandemii. Kupując własny skrawek ziemi należy jednak uważać. Nie na każdej działce można bowiem budować. Nie każdy też dom letniskowy jest legalny. A o tym wielu nabywców nie myśli przed dojściem transakcji do skutku. Niżej czytamy: ¨Własny kawałek ziemi w mieście¨. Dużo tańszą alternatywą jest nabycie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym. Wystarczy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na terenie całrj Polski funkcjonuje 4750 ROD, najwięcej w miastach. Organizacja Rodzinnych Ogrodów Działkowych ma 1,2 mln członków. Dysponują oni 980 tys. działek. Całość tekstów- na 13 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.06.2020.).
¨Rz¨ zauważa też: ¨Komornik zamiast mieszkania¨. Kilkanaście rodzin wpłaciło oszczędności życia na mieszkania, których nie mogą odebrać. Wszystko przez niegospodarność i zaniedbania zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Rodziny od lat czekają na odbiór mieszkań, które kupiły w Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko w Gdańsku. Twierdzą, że dzieje się tak przez byłego prezesa spółdzielni, który ukrywał finanse. Od października toczy się postępowanie egzekucyjne na rzecz wykonawcy niedokończonych budów. Majątek spółdzielni w znacznej części zajął komornik. Zgłaszają się kolejni wierzyciele. Pod koniec kwietnia doszło do przewrotu, rada nadzorcza wybrała nowy zarząd, który sprawdza stan finansowy spółdzielni. W budynku znaleziono podsłuchy. W sprawę zaangażowali się gdańscy radni i przedstawiciele władz miasta- czytamy na piątej stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.06.2020.).
¨Dziennik Gazeta Prawna¨ cały piątkowy dodatek poświęca kolejnej wersji tarczy antykryzysowej. W tekście ¨Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy¨ czytamy: W sytuacji pandemii oraz w odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców, rząd wprowadził programy pozwalające na zdobycie finansowania w tym trudnym okresie. Wsparcie pracodawców już pozwoliło na przynajmniej częściowe zachowanie stanów zatrudnienia. Dodatkowe środki pozwolą- już w dłuższej perspektywie- na pobudzenie polskiej gospodarki do wzrostu. W dodatku ¨Gazety Prawnej¨ omówiono narzędzia, z których wciąż mogą korzystać polscy przedsiębiorcy. Zasady udzielania wsparcia różnią się od siebie, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się każdemu z nich- zachęca ¨DGP¨.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 05.06.2020.).
¨Gazeta Wyborcza¨ zamieszcza swój raport, z którego wynika: ¨Deweloperzy oferują promocje. Na obniżki cen raczej nie liczmy¨. W wielu miastach koronawirus zatrzymał galopujące ceny mieszkań. Ale ci, którzy liczą na szybkie obniżki, mogą poczuć się rozczarowani. Pandemia wniosła na polski rynek nieruchomości nowe trendy, a wśród nich- nową grupę nabywców. To ci, których stać na sfinansowanie zakupu ze środków własnych lub bezproblemowo uzyskają kredyt, a po okresie kwarantanny doszli do wniosku, że dotychczasowe mieszkanie jest dla nich za małe. Ceny mieszkań w większości miast stale rosły od 2017 r., budząc emocje. W zeszłym roku na sześciu największych rynkach deweloperzy sprzedali 65,4 tys. mieszkań. Był to drugi najlepszy rok w historii, po rekordowym 2017. Z najnowszych danych SonarHome wynika, że w maju średnia cena ofertowa mieszkań na rynku wtórnym w Gdańsku spadła o 3 proc. w stosunku do kwietnia. We Wrocławiu to również 3 proc., w Warszawie, Krakowie i Poznaniu- po 2 proc., a w Gdyni i Spocie- zaledwie 1 proc. Zmiany są więc minimalne. Mogą być natomiast sygnałem, że sprzedający skłonni są do negocjacji. Epidemia zamroziła popyt na mieszkania w Warszawie. Deweloperzy przygotowali się na to, zatrzymując wprowadzanie na rynek nowych projektów. Spośród tych mieszkań, które są na rynku, a które mają być oddane w ciągu najblizszego roku, połowa już jest sprzedana. W ofercie pozostało zaledwie 13,7 tys. mieszkań- to poziom najniższy od dekady. W efekcie deweloperzy nie czują presji na obniżki cen. We Wrocławiu wzrost cen wyhamował zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Tu ceny nawet spadłu o 8 proc. W Poznaniu rynek nieruchomości trzyma się dobrze. Kupujący oczekują upustów, ale na znaczące rabaty raczej liczyć nie mogą. W Krakowie ceny nieruchomości przed pandemią rosły najszybciej w Polsce. Nieco większych obniżek należy spodziewać się na rynku wtórnym. Ciekawa sytuacja jest na Śląsku. Z danych portalu RynekPierwotny.pl wynika, że w wielu dużych miastach liczba mieszkań sprzedanych przez deweloperów w kwietniu znacznie zmalała. Jednak fenomenem w skali kraju są Gliwice, gdzie sprzedaż nowych mieszkań- w porównaniu z marcem- wzrosła aż o 201 proc. Dla porównania w Katowicach ich sprzedaż zmalała w tym czasie o 37 proc.- czytamy na dziewiątej stronie ¨Gazety¨.
(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 05.06.2020.).