Piątek, 4 września 2020

¨Wrzucanie śmieci do jednego worka to mandat¨
¨Jeden przecinek i można więcej¨
¨Biuro może pójść za pracownikiem¨
¨Debiut na Catalyst do końca roku, potem emisja¨
¨Deweloperzy jednak płacą dywidendy¨
¨Odszkodowanie za nowe, fatalnie wykonane balkony¨
¨Dwucyfrowy wzrost cen. Więcej mieszkań z wyższej półki¨
¨Twarde dane, a nie piękne oczy¨
¨Będą gwarancje dla <>¨
¨Kolejna kamienica ma mieć nową elewację¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ informuje: ¨Wrzucanie śmieci do jednego worka to mandat¨. Od 4 września strażnik miejski może ukarać osobę niepłacącą za śmieci, albo niesegregującą odpadów. Od piątku straż miejska posiada nowe uprawnienia. Wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wykroczeń, która uprawnia funkcjonariuszy straży gminnych do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Zgodnie z nowymi przepisami strażnik miejski (gminny) może nałożyć mandat do 500 zł na osobę, która nie złożyła deklaracji śmieciowej. Takiej samej kary może się spodziewać mieszkaniec gminy, który skłamał w deklaracji. Mandat czeka też na osoby, które mimo deklaracji nie segregują odpadów. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.09.2020.).

¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ w ¨Rz¨ odnotowują z kolei: ¨Jeden przecinek i można więcej¨. Przez błąd w interpretacji pojawia się luka w prawie, dzięki której będzie można bez formalności przebudowywać budynki. Inwestorów czekają zmiany w formalnościach budowlanych. 19 września wchodzą nowe przepisy w tej sprawie. Niestety, daleko im do ideału. Z powodu jednego przecinka pojawi się niebezpieczna luka. Nie ma jasności, czy uregulowanie ograniczające do pięciu lat możliwość podważania ważności pozwoleń na budowę oraz użytkowania dotyczy tylko nowych, czy także starych decyzji. Wciąż nie ma przepisów wykonawczych w sprawie nowego projektu budowlanego. Okazuje się, że z powodu braku jednego przecinka będzie można bez wcześniejszego załatwiania jakichkolwiek formalności budowlanych przebudowywać wszystkie budynki wymagające pozwolenia na budowę, z wyjątkiem przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych domów jednorodzinnych. W ich wypadku niezbędne będzie zgłoszenie. Jest to typowe potknięcie legislacyjne, przez które w przepisach pojawiła się luka. Rząd zauważył zresztą już swój błąd i chce go wyprostować. W pakiecie mieszkaniowym, który pod koniec wakacji trafił do Sejmu, znajduje się zmiana w tej sprawie. Dzięki niej na przebudowę będzie potrzebne pozwolenie budowlane albo zgłoszenie- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.09.2020).

¨Nieruchomości…¨ informują też: ¨Biuro może pójść za pracownikiem¨. Bezpieczna siedziba nadal będzie magnesem na talenty. Część firm może rozlokować biura w różnych częściach miasta. Przed pandemią biuro było kartą przetargową w procesie rekrutacji pracowników. Najlepszych przyciągały najlepsze siedziby. Dziś biura przechodzą transformację, dostosowując się do nowych wymagań dotyczących powierzchni, układu, bezpieczeństwa. Nie ma jednak wątpliwości, że bezpieczne biuro nadal będzie magnesem na talenty, choć część firm uelastyczni warunki świadczenia pracy. Według ekspertów branży, rynek biurowy powoli wraca do normalności. Część rekrutacji znów odbywa się w siedzibach najemców, a nie tylko przy pomocy aplikacji czy rozmów wideo. Biurowce blisko metra, środków komunikacji miejskiej, z dostępem do miejsc parkingowych, w pobliżu różnych usług, wciąż będą stanowić wartość dodaną dla potencjalnych pracowników. Pracodawcy zaś testują różne modele. Są szacunki, że np. przy czterodniowej pracy zdalnej, można by zredukować powierzchnię obecnych biur o ok. 30 proc. Jednym z rozwiązań, m.in. dla dużych międzynarodowych korporacji, nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie są biura satelickie. To mniejsze biura rozlokowane w różnych częściach miasta, do których łatwiej dotrzeć mieszkającym w danej dzielnicy pracownikom. Oznacza to, że biuro ¨idzie¨ za pracownikiem- odnotowano na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.09.2020.).

Niżej w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Debiut na Catalyst do końca roku, potem emisja¨. Oferujemy mieszkania dla przeciętnego Kowalskiego, takie produkty znajdą nabywców czy to w czasie dobrej, czy słabszej koniunktury, o czym świadczą nasze wyniki sprzedaży za I kwartał- mówi Anna Suchodolska, co- CEO i CFO White Stone Development. Firma jest świeżo po emisji obligacji o wartości 25 mln zł. Udało jej się zebrać więcej kapitału niż spółkom obecnym już na Catalyst. Grupa kapitałowa White Stone Development sprzedała w zeszłym roku ponad 280 mieszkań, a w I połowie tego roku 195 lokali. Dotychczas zrealizowała z sukcesem kilkanaście inwestycji mieszkaniowych, sprzedając łącznie 1,2 tys. mieszkań. W ofercie ma teraz ponad 400 lokali. Rozmówczyni ¨Rz¨ podkreśla: Wyniki za i półrocze pokazują, że dobrze dobraliśmy rodzaj projektów, działamy w średnim segmencie, oferując dobrze zaprojektowane mieszkania dla przeciętnego Kowalskiego. Spowolnienie odczuwalne na rynku pierwotnym w wyniku lockdownu praktycznie nas nie dotknęło. W II kwartale utrzymaliśmy sprzedaż z I kwartału i dalej nie zwalniamy, nie musimy też obniżać cen. Spodziewamy się sprzedaży ok. 400 mieszkań w całym 2020 r. Pełny tekst rozmowy- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.09.2020.).

¨Nieruchomości…¨ informują też: ¨Deweloperzy jednak płacą dywidendy¨. Firmy, a przynajmniej akcjonariusze, najwyraźniej optymistycznie oceniają sytuację na rynku mieszkaniowym. Notowani na giełdzie deweloperzy dzielą się ubiegłorocznymi zyskami, choć wiosną, kiedy doszło do lockdownu i załamania sprzedaży mieszkań, wiele spółek zawiesiło politykę dywidendy, a przynajmniej postanowiło wstrzymać się z decyzją. Pomogły wprowadzone w związku z pandemią przepisy pozwalające na odroczenie walnych zgromadzeń podsumowujących 2019 r. Seria ostatnich posiedzeń przyniosła decyzje, by pieniądze inwestorom jednak przekazać. Dom Development wypłacił rekordową dywidendę, prawie 240 mln zł, co stanowi 94 proc. ubiegłorocznego zysku. Wcześniej decyzje o wypłacie dywidendy zapadły w Ronsonie, Inpro i PHN. Twarde ¨nie¨ podtrzymały jednak Archicom, Atal i Lokum. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.09.2020.).

Obok w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Odszkodowanie za nowe, fatalnie wykonane balkony¨. Deweloper musi zapłacić właścicielom budynku odszkodowania za źle wykonane balkony. Sądu nie przekonało tłumaczenie, że wspólnota nie dbała o nie, dlatego są w tak fatalnym stanie. Sąd Okręgowy we Wrocławiu przyznał rację wspólnocie mieszkaniowej. Żądała ona od dewelopera 760 tys. zł odszkodowania. Okazało się bowiem, że inwestor źle wykonał elementy konstrukcyjne balkonów, przez co niszczała elewacja budynku. Części elewacji zaczęły też odpadać, zagrażając bezpieczeństwu przechodniów. Deweloper uznał roszczenie za bezpodstawne. Jednak sąd przyjął część powództwa wspólnoty. Decydujące znaczenie miała w tym opinia biegłego. Wyjaśnił on, jakie błędy popełniono w wypadku balkonów i tarasów, w szczególności w zakresie izolacji. Zdaniem sądu nie ulega wątpliwości, że elementy konstrukcyjne balkonów i tarasów stanowią część nieruchomości wspólnej, nawet jeżeli są dostępne wyłącznie dla jednego z właścicieli lokali. Oznacza to, że części nieruchomości wspólnej dotknięte są wadami konstrukcyjnymi, których usunięcie wymaga przeprowadzenia kosztownych robót budowlanych. Doszło więc do szkody podlegającej naprawieniu w ramach kontraktowej odpowiedzialności odszkodowawczej dewelopera na podstawie art. 471 i następnych kodeksu cywilnego. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.09.2020.).

¨Nieruchomości…¨ informują też: ¨Dwucyfrowy wzrost cen. Więcej mieszkań z wyższej półki¨. Lokale na osiedlach deweloperskich są sporo droższe niż rok temu. Największy wzrost oferowanych cen mieszkań odnotowano w Krakowie. RynekPierwotny.pl podaje, że średnia cena mkw. nowych mieszkań w Krakowie w lipcu to ponad 9,6 tys. zł. Rok wcześniej deweloperzy wyceniali go na 8,1 tys. zł. Oznacza to 18,7- proc. wzrost. W Gdańsku przeciętne ceny mkw. lokali poszły w górę o 14,8 proc. z 8,3 do ponad 9,5 tys. zł. W Łodzi- o 13,5 proc., z niespełna 5,9 do ponad 6,6 tys. zł, we Wrocławiu- o 10,9 proc., z 7,8 do ponad 8,6 tys. zł. W Warszawie lokale są droższe o 8,4 proc. W lipcu ub. roku deweloperzy wyceniali je średnio na 9,7, dziś na 10,5 tys. zł za mkw. W Poznaniu odnotowano 8,2- proc. wzrost, z niespełna 7,1 do ponad 7,6 tys. zł za mkw. Ceny ofertowe mieszkań w czasach pandemii nie spadają zatem, nie tylko w relacji rok do roku, ale i w znacznie krótszych okresach. A w stosunku do cen sprzed roku, w większości przypadków mamy wciąz dwucyfrowy wzrost. W krótkim terminie, jak tłumaczą analitycy rynku, widać dość silne wahania stawek, dochodzące nawet do 3 proc. Wynika to ze struktury wprowadzanych wprowadzanych mieszkań, gdzie przeważają te z tzw. wyższej półki. Więcej- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.09.2020.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Twarde dane, a nie piękne oczy¨. Efektem sprawdzenia najemcy jest raport z wynikiem weryfikacji- mówi Piotr Pajda, prezes startupu simpl.rent. Na pytanie, czy można prześwietlić potencjalnego najemcę i jak właściciele mieszkań weryfikują kandydatów na lokatora, rozmówca ¨Rz¨ odpowiada: Potrzebne są twarde dane o najemcy. Niektórzy wymagają zaświadczenia o zarobkach. Tak działa np. firma Mzuri, zarządzająca 6 tys. mieszkań na wynajem w całej Polsce, z którą współpracuje platforma simpl.rent. Opisując procedurę weryfikacji potencjalnego lokatora, podkreśla, że dane finansowe firma weryfikuje, korzystając z baz Biura Informacji Kredytowej i dwóch biur informacji gospodarczej. Dzięki temu wiadomo, czy potencjalny lokator ma czystą kartę, czy nie zalega z jakimiś zobowiązaniami. Słowem- czy nie ma ryzyka nieterminowych płatności- odnotowano także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.09.2020.).

¨Rz¨ informuje też: ¨Będą gwarancje dla <<Czystego powietrza>>¨. Instytucje finansowe mają dostać gwarancje dla kredytów udzielanych w programie ¨Czyste powietrze¨. Ustawa w Sejmie. Banki skutecznie wynegocjowały sobie gwarancje, które wesprą je w udzielaniu kredytów w programie ¨Czyste powietrze, gdy wreszcie uda się uruchomić współpracę sektora bankowego z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy tym wartym 103 mld zł programie. Do Sejmu trafiła pod koniec sierpnia nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje stworzenie gwarancji bankowych, które mają zostać uruchomione dzięki współpracy NFOŚiGW z BGK. Prace nad ustawą powinny się zakończyć w najbliższych miesiącach, co pozwoli BGK na stworzenie funduszu gwarancyjnego wspierającego akcję kredytową dla ¨Czystego powietrza¨- czytamy na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.09.2020.).

¨Głos Szczeciński¨ odnotował: ¨Kolejna kamienica ma mieć nową elewację¨. To budynek przy ul. Łokietka 3 w Szczecinie. Pieniądze na remont pochodzi z pożyczki udzielonej przez Szczeciński Fundusz Pożyczkowy. Remont elewacji budynku przy ul. Łokietka 3 ma ruszyć jeszcze we wrześniu. W ciągu kilku miesięcy stara, odrapana elewacja zmieni się nie do poznania, tak jak w przypadku wcześniejszych remontów. Odnowione kamienice dzięki wsparciu Funduszu możemy podziwiać przy każdej ulicy w centrum Szczecina. Fundusz w ostatnich latach udzielił wsparcia finansowego mieszkańcom na remonty już stu kamienic na poziomie 22 mln zł. O pożyczkę miejską mogą się starać wspólnoty mieszkaniowe, które planują wykonać modernizację swojego budynku. Może to być remont elewacji oraz dachu, a także prace takie jak: montaż nowych okien, remont klatki schodowej, wymiana instalacji elektrycznej oraz pionów oraz montaż monitoringu- czytamy na piątej stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 04.09.2020.).

Zobacz również