Piątek, 4 maja 2018

Koniec gigantomanii, rynek coraz bardziej nasycony, Rzeczpospolita
Rośnie las drapaczy chmur, Rzeczpospolita
Drogi nie uwzględni się w opłacie, Rzeczpospolita
Włamanie? Można tego uniknąć, Gazeta Wyborcza
Mieszkania na wynajem, Kurier Szczeciński

Więcej poniżej.

 

"Rzeczpospolita" w dodatku "Nieruchomości komercyjne" odnotowuje: "Koniec gigantomanii, rynek coraz bardziej nasycony". W tym roku deweloperzy dostarczą mniej więcej pół miliona mkw. powierzchni- prognozują analitycy BNP Paribas Real Estate. Wielkość podaży w ostatnich trzech latach kształtuje się poniżej średniej dla ostatniej dekady- świadczy to o kurczącej się chłonności rynku. W I kwartale deweloperzy oddali 92 tys. mkw. powierzchni handlowych- tym samym całkowite zasoby wzrosły do 14,3 mln mkw. Ponad 70 proc. zasobów to centra handlowe, pozostała część to centra wyprzedażowe, parki handlowe i wolno stojące magazyny handlowe. Na koniec marca w budowie było 550 tys. mkw. powierzchni. Analitycy prognozują, że podaż w przyszłym roku skurczy się wobec tegorocznego wyniku, bo w realizacji jest mniej dużych obiektów w głównych aglomeracjach. W perspektywie krótkoterminowej na ok. 20 proc. podaży będą się składać powierzchnie powstające w ramach modernizacji i rozbudowy już istniejących obiektów. Jednocześnie w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców wciąż powstają mniejsze parki handlowe, często wokół sklepów operatorów rozszerzających obecność rynkową w Polsce. Najistotniejszym wyzwaniem stojącym przed wszystkimi uczestnikami branży jest ograniczenie handlu w niedziele. Rośnie też negatywny wpływ handlu internetowego na obroty w tradycyjnych sklepach- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 04.05.2018.).

 

"Nieruchomości…" informują też: "Rośnie las drapaczy chmur". Niemal 5,3 mln mkw.- to całkowity zasób powierzchni biurowej w Warszawie. W stolicy w I kwartale tego roku oddano do użytku tylko dwa biurowce. Łączna powierzchnia obiektów to 23,7 tys. mkw. Nowa podaż w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. spadła o 70 proc. Pomimo to najemcy wynajęli w I kw. ponad 203,7 tys. mkw. To o 5 proc. więcej, licząc rok do roku. Stawki bazowe za wynajem biur w centralnej strefie biznesu to 23,75 euro za mkw. miesięcznie. Poza strefą jest to 14,5 euro za mkw. Wskaźnik powierzchni niewynajętej zmalał o 0,8 pkt., do 10,9 proc. To najmniejsza wartość od 2013 r. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 04.05.2018.).

 

Niżej w "Nieruchomościach…" czytamy: "Drogi nie uwzględni się w opłacie". Użytkownik nie odliczy nakładów poniesionych na uzbrojenie nieruchomości. Przepisy na to nie pozwalają. Sąd Okręgowy w Gliwicach rozłożył spółce podwyżkę rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego na raty. Nie zdecydował się jednak obniżyć rocznej opłaty o nakłady poniesione przez nią na nieruchomość. Chodziło o koszty związane z poszerzeniem drogi, budową zjazdu, przebudową oświetlenia ulicznego oraz sieci elektroenergetycznej, czyli w sumie o kilkaset tysięcy złotych. Spółka chciała odliczenia nakładów przy okazji aktualizacji rocznej opłaty. Kwestionowała również wysokość podwyżki. Chciała też rozłożenia jej na raty. Władze miasta, które były właścicielem gruntu, nie zgodziły się na to. Spółka wystąpiła więc w tej sprawie do samorządowego kolegium odwoławczego, ale SKO uznało, że nie ma ona racji. Wtedy spółka odwołała się do Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach. Ten również nie stanął po jej stronie. Powód? Jest to możliwe dopiero przy drugiej aktualizacji, a nie pierwszej. Art. 77 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami (w brzmieniu obowiązującym w chwili wypowiedzenia opłaty) mówił bowiem, że przy aktualizacji opłaty zalicza się na poczet różnicy pomiędzy opłatą dotychczasową a opłatą zaktualizowaną wartość nakładów poniesionych przez użytkownika wieczystego nieruchomości. Chodzi o te poniesione na budowę urządzeń infrastruktury technicznej. Sąd okręgowy przypomniał, że cytowane przepisy zmieniły się po wejściu w życie nowelizacji z 20 lipca 2017 r. do ustawy o gospodarce nieruchomościami, czyli po 29 sierpnia ub.r. Od tej daty firmy w ogóle nie mogą odliczyć nakładów poniesionych na nieruchomość od aktualizacji rocznej opłaty- czytamy na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 04.05.2018.).

 

"Nieruchomości…" także krótko: 0,5 mln- tyle osób pracuje dziś w ok. 500 nowoczesnych biurowcach w Warszawie. Spędza w nich często ponad osiem godzin dziennie. Jedynie 30 proc. przebadanych pracowników jest zadowolonych z oferty handlowo- usługowej w swoich miejscach pracy. W 2018 r. w stolicy ma być oddanych ok. 40 tys. mkw. takiej powierzchni w niemal 45 biurowcach- podaje firma Colliers.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 04.05.2018.).

 

"Gazeta Wyborcza" w dodatku "Dom" zamieszcza tekst: "Włamanie? Można tego uniknąć". Włamywacze są najbardziej aktywni podczas świąt i w weekendy. Co zatem zrobić, by spać spokojnie? Nie należy się łudzić, że wystarczą podstawowe środki ostrożności, aby skutecznie odstraszyć rabusiów. Technologia posunęła się naprzód w taki sposób, że włamywacze nie muszą już liczyć na zapominalskich gospodarzy, gdy chcą splądrować ich mieszkanie- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 04.05.2018.).

 

"Głos Stargardzki" bardzo krótko: Ponad 11 mln 360 tys. zł wynosi dług mieszkańców Stargardu z tytułu niepłacenia czynszu. Zadłużenie zmalało o 22 tys. 227 zł. W ubiegłym roku TBS przekazał radcy prawnemu dokumenty 25 kolejnych dłużników. Trafią oni do sądu- czytamy na czwartej stronie "Głosu".

(Źródło: "Głos Stargardzki"- 04.05.2018.).

 

"Kurier Szczeciński" anonsuje: "Mieszkania na wynajem". Oferty wynajmu mieszkań będących w dyspozycji Gminy Miasto Szczecin znajdą czytelnicy w poniedziałkowym wydaniu "Kuriera". Informacja skierowana będzie do szczecinian spełniających określone przez wynajmującego kryteria dochodowe. W informacji o poszczególnych mieszkaniach będących w administracji Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych oraz TBS, które przeznaczono na wynajem (czynsz), zainteresowani znajdą adres budynku, piętro, numer mieszkania, powierzchnię użytkową i mieszkalną, ilość pokoi, informację czy jest łazienka, jakie jest ogrzewanie, wysokość czynszu, wysokość kaucji, datę udostępnienia lokalu do oglądania- czytamy na 28 stronie "Kuriera".

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 04.05.2018.).

 

Zobacz również